Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek a Szársomlyó...

Mi a véleményetek a Szársomlyó-hegyi magyar agár kennelről?

Figyelt kérdés
Minden érdekel. Kiskutyát szeretnék majd venni.

2012. júl. 10. 16:58
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
81%
Az MEOE magyar agarak védelmében, azért a többség nem "ördögtől való" és tartalmaz a vérvonala Német Dog-ot és/vagy egyéb fajtákat. Ez csak a rossz nyelvek szerint van így. Gondolj csak bele, hogy ha a MATOE agarak nem elismertek az MEOE szerint, akkor vajon van-e okuk az MEOE-s vonalat szidni? A válasz egyértelmű, már a kérdés is tartalmazza. A kirekesztés ui. ezt szüli. Vannak igen is elismert, jó MEOE magyar agár vérvonalak, amik bárhol megállják a helyüket a világon. Legyen az vadászat, coursing, vagy verseny. Coursing Európa bajnok kutyák (kan és szuka) űző kedve kiváló és állítom, hogy semmivel sem rosszabbak sem ebben, sem másban, mint a MATOE magyar agarak. Nekem is MEOE magyar agaram van és semmi rosszat nem tudok róla mondani. Kölyökként úgy fut a mozgó tárgyak után, hogy öröm nézni és sosem volt híján az üzőkedvnek. Ismerem a féltesóit is, akik néhány évvel idősebbek és náluk keményebb és jobb vadász ösztönnel rendelkező kutyákat nem ismerek. Minden apró mozgó célpontot le akarnak vadászni. Talán még a kisebb kutyákat is. Kicsit lehet csontosabbak, mint az angol agarak, de ez okkal került a standardba, hiszen a magyar terepek igénylik a szívósságot. Tehát szívósabbak, mint az angol agár, ami a vékonyságának köszönhetően jóval sérülékenyebb és törékenyebb. A vastagabb csont jelentése ebből nyilván kikövetkeztethető: kevésbé törékeny és szívós. Nem tudom miért kell mindig abba futnom, hogy a MATOE pártiak leszólják az MEOE magyar agarait. Miért kell mindenhol ezt a radikális véleményt olvasnom. Pontosabban tudom és írtam is, hogy miért. Érdemes rajta elgondolkodni. Ha még nem vettél kutyát nézz körül más kenneleknél is. A saját szemednek higgy és hallgass meg több véleményt is, mielőtt letennéd a voksod az egyik, vagy másik "vonal" mellett. Azt hiszem ennél jobbat nem tudok tanácsolni. Ha a másik oldal véleményének meghallgatása előtt leteszed a voksod a MATOE mellett, akkor úgy választottál, hogy nincs igazán rálátásod a dolgokra. Hiszem, hogy minden oldalt meg kell/végig kell hallgatni mielőtt döntene az ember. Rossz pletykák szerint egyébként a MATOE magyar agarak vérvonala tele van angol agárral. Ezt is hallod majd a másik oldaltól.Kinek van igaza ezek után? Döntsd el magad, hogy neked melyik a szimpatikusabb.
2012. júl. 13. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
Eszembe jutott egy olyan, hogy gondolom a MEOE és MATOE agarak nem "keverednek" egymással. Mi lesz 20-30 év múlva? Egy idő után lehet teljesen máshogy fognak kinézni, nem? Érdekesebb és bonyolultabb ez a téma mint gondoltam. Elmegyek több tenyésztőhöz is mielőtt kiskutyát vennék az biztos. :)
2012. júl. 13. 15:21
 13/24 anonim ***** válasza:

Én csak objektív képet festettem a magyar agár állományról.


Leírtam, hogy milyen az egyik és milyen a másik. Írtam, hogy vannak jó MEOE kennelek, ahonnan nyugodtan lehet kutyát vásárolni és azt is, hogy a MATOE-n belül sem minden arany, ami fénylik.


Nem tudom mi lesz 20-30 év múlva. Egy biztos, hogy a két standard között van némi eltérés. A MEOE standard x év múlva újra változni fog, mert próbálják az állományhoz alakítani. Ahelyett, hogy az állományt alakítanák a standardhoz. :-) Ezért van az, hogy nem az első ismert standardot használják.


Nemtetszésemet leginkább néhány MEOE-s küllemagar terén fejtettem ki, ahol a túlságosan erős stopvonal, a 8-10centivel nagyobb marmagasság, a lógó szájszél, az űzőösztön hiánya és a nem megfelelő idegrendszer magáért beszél. És ezek a kutyák sajnos nem egy küllemkupát nyertek már, miközben közük nincs a magyar agárhoz. Hiába van törzskönyvük.

2012. júl. 13. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

Kérdező: ha ennyire nem tetszik se a MEOE, se a MATOE agár és a köztük lévő feszültség, akkor máris visszakanyarodunk a kérdésedhez és neked a megfelelő a Szársomlyó-hegyi kennel.


És még annyi, hogy a coursinget azért ne keverjük össze egy igazi vadászattal. A műnyúl és a gondosan kiválasztott majdhogynem teljesen sima terep kontra friss szántás és egy igazi, adrenalintól 100%-on futó mezei nyúl között óriási a különbség. :-) És ne felejsük, hogy azt a nyulat nemcsak megfogni kell, hanem meg is kell ölni.

A rókáról nem is beszélve. A ravaszdi a coursing agarak 90%-ával csúnyán elbánna.

2012. júl. 13. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:
Ó, igazából nekem minden agár tetszik. Az orosztól a whippetig. :) A gyorsaságuk, vadságuk és a függetlenségük fogott meg, nem olyan szolgalelkűek mint a többi kutyafajta.
2012. júl. 13. 17:53
 16/24 anonim ***** válasza:

"Nem tetszésemet leginkább néhány MEOE-s küllemagar terén fejtettem ki, ahol a túlságosan erős stopvonal, a 8-10 centivel nagyobb marmagasság, a lógó szájszél, az űzőösztön hiánya és a nem megfelelő idegrendszer magáért beszél. És ezek a kutyák sajnos nem egy küllemkupát nyertek már, miközben közük nincs a magyar agárhoz." - A magyar agarakat 1960-as évek óta tenyésztik újra és 5-10 agárból indultak ki. Nincs szétválás küllemre és más célra. Nem volt erre igazán idő. Az etetéstől függően egy vadászagár is nőhet túl gyorsan és túl nagyra. A küllemvonal az angol agárnál van és ott nem csak a magasság tér el, hanem például a testfelépítés is. Az már más kérdés, hogy vannak, akik nem ápolják a MAG-juk üzőösztönét, nem trenírozzák, nem szoktatják tarlóhoz.


Másrészt, ha a vadászat tiltott agárral, akkor honnan lehet tudni, hogy az MEOE agarak alkalmatlanok a vadak leölésére? Sehonnan, mert még nem próbálták... legfeljebb illegálisan, vagy képzeletben. Munkavizsga? Az más tészta. Az nem egyenlő a vadászattal.


Az FCI-nak valahogy különbséget kell tennie két fajta agár külleme között. Ha a magyar agárnál nem tennék meg a különbséget, akkor mégis mi különböztetné meg az angol agártól? A fejforma? Az összefüggésben van az eltérő csontozattal. Az MEOE ezt követi. Ezzel nincs baj. A magyar agár ugyanis nem angol agár és nem csak a munkában térnek el egymástól, de küllemben is.


A MATOE az a baj, hogy nem rendelkezik pontos fajtaleírással. Kritériumokat ad, de kis híján abba egy strapabíróbb angol agár is elférne. Még területenként is megkülönböztet különböző fajtákat. Ez sem segít a standard kialakításában.


A MATOE-nak nincs standardja, az MEOE legalább igazodik az FCI- hoz és így van standardja... még ha ne adj Isten változna is ez a közeljövőben. Bár sztem a komolyabb változásra szinte nulla az esély, mint ahogy erre nagyon kevés fajtánál volt eddig példa.

2012. júl. 13. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Ez az 5-10 agárból való újratenyésztés csupán a MEOE-s agarakra igaz.

Bizonyos vonalaknál igen erős szétválás van küllemre, mint ahogy korábban írtam (túlságosan erős stopvonal, dogos fej és alkat, marmagasság 80cm körül). És ez még a kisebb baj. A nagyobb, hogy idegrendszer, űzőösztön, sebesség, fordulékonyság sincs ezeknél a kutyáknál.


A munkavizsga nem más, mint egy éles vadászat. Menj el, nézd meg. Van MEOE-s agár, ami sikeresen vette az akadályt, mint azt is írtam, van ott is jó kutya.


Az FCI ne tegyen különbséget íróasztal mögül, ráadásul úgy, hogy nem értenek a fajtához. A magyar agár egy ősi típusú vadászagár fajta. Itt él a Kárpát-medencében 1000 éve. Azóta kissé változott a külleme bizonyos külső behatások során. De vadászatra termett, méghozzá a nagy magyar pusztában. 3-5km-es távolságon is üldőznie kell tudnia a prédát, akár fagyott talajon is, árkon-bokron át.


A MATOE az 1904-es standardot követi. Akkor leírták emberek a magyar agár küllemét, jellemét és a MATOE ezt követi. Ha lett volna régebbi leírás, akkor azt követnék, ugye az még autentikusabb lenne. A MEOE pedig követ egy ezerszer módosítottat, amit ráadásul olyanok módosítottak, akik életükben nem agarásztak.


Igen, többféle tájegység van és mindegyik agár egy kicsit más. Attól is függ, hogy mire használták. Megsúgom, a magyar agár mindig is heterogén volt, ugyanis voltak a nyúlász agarak és voltak a nagyvadra, akár farkasra használt agarak is. Ez más és más alkatot, fordulékonyságot igényel. Egy nyulat és egy rókát is máshogy kell tudnia megfogni az agárnak. Igen, vannak más-más vonalak (bácskai, baranyai, kocsordi, erdélyi, stb.), de mégis azok vadászagarak, míg sok MEOE-s agárról már az is kérdéses, hogy egyáltalán mennyire agár. :-)


Elég szomorú, hogy a MEOE az FCI-hoz igazodik. Az angolok mikor engednék, hogy egy nemzetközi szervezet beleszóljon a beagle vagy a bobtail standardjába, mint a fajtagondozó ország által meghatározott standardba? :-) Ez magyar szokás, hogy nyalunk külföldre. Pont fordítva kéne lennie. A MEOE gyakorlatilag tönkreteszi szép lassan az összes magyar fajtát. A komondoroknál jelenleg ott tart a dolog, hogy az amerikaiak már azon gondolkodnak, önkényesen megváltoztatják a standardot, mert szerintük jobb lenne ha a komondor kisebb, kezelhetőbb szobakutyává válna. Ráadásul sok a foghiányos egyedük, ezért azt akarják, hogy a foghiány ne legyen kizáró hiba.


Szóval ennyit arról, hogy teszik tönkre a küllemtenyésztők a fajtákat.

2012. júl. 14. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
49%

Igazából nem is ez a lényeg. El kell tudni fogadni, hogy van küllemre, versenyre és vadászatra szelektált magyar agár állomány. Mindenki olyat vegyen, amilyen neki kell. De ne csodálkozzon, ha a küllemre tenyésztett egy vadászaton kitöri a lábait, ha egyáltalán utánafut a prédának. Ne csodálkozzon, hogy a versenyre tenyésztett ugyan gyors lesz és akár még bírja is a terepviszonyokat, de 2km után megáll, gyalogol vagy kajtat, esetleg soha nem fog közöttük győzős agarat találni.

És azon se csodálkozzon, hogy a vadászagár mindig az első körben kiesik a küllemversenyeken.

2012. júl. 14. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

"Ez az 5-10 agárból való újratenyésztés csupán a MEOE-s agarakra igaz." A MATOE honnan "vett" máshonnan agarakat, mikor ennek az 5-10 egyednek a felkutatása is rendkívül nehéz volt? A 60-as évekre alig maradt fellelhető magyar agár az országban. Tk nélkül még Hortaya is lehet az állítólagos magyar agárban, mert keleten előszeretettel keverték a fajtába, ahogy Budapest környékén az angol agarat. Vajon ezek a "magyar agarak", ha teljesítik a MATOE munkavizsgát, akkor attól már magyar agarak? Nem. Pedig nincs dogos fejformájuk és a hortaya vérvonallal rendelkezőknek végképp nincs bajuk a hosszú távval, hiszen a hortaya hosszú távon is igen jó.


Ez alapján a problémám az ellenőrzöttség hiányában van. Az MEOE - ha nem is tökéletesen és teljes mértékben, mert kiskapuk vannak mindenhol - biztosítja az ellenőrzöttséget... volt egy kiindulási alap (jó, vagy rossz azt már nem tudhatjuk biztosan, mint mindenen ezen is lehet vitatkozni) és ez alapján építettek fel egy fajtát. Az FCI nyilván nem maga alakította ki a fajta standardot. Párbeszéd volt ez az akkori "tenyésztők" és az FCI között.


A többféle tájegységre bontásnál - újra leírom - az a baj, hogy nem lehet tartani egy bizonyos standardot, mert így nem magyar agár van, hanem nagyecsedi, kocsordi, baranyai stb. magyar agár. Ez úgy hangzik, mintha bűn lenne keverni két külön tájegységben lévőt.


Az MEOE nem tökéletes szervezet, de a standardok nem "ördögtől" valók és az a feladatuk, hogy bizonyos fajtákat definiáljanak és kizárjanak belőlük nem kívánatos egyedeket, így őrizve meg az adott fajtát a lényegi tulajdonságaival. Az már más kérdés, hogy a fajták lényegi tulajdonságait/paramétereit jól fogják-e meg. Gondolom igyekeznek és nem elsősorban az FCI-ra hagyatkozva, hanem velük párbeszédben.


Mindezek mellett a MATOE-ban szimpatikus ez a munka vizsga. Én is meg fogom próbálni az MEOE-s agarammal. Én csak azt nem szeretem, hogy rendszeresen azt látom, hogy leszólják az MEOE-t, ami a káoszt szünteti meg a kiadott tk-jaival. Az hogy nem tökéletes szervezet az egy dolog. Ki a tökéletes?


Győzős van-e az MEOE MAG-ok között? Ha van jó MEOE agár, akkor van.


Ha még a kérdezőt érdekli, akkor felsorolok néhány jó MEOE MAG kennelt:

- Kucorgó-dombi

- Repülj

- Egyetlen

- Olajos-réti győzős

- Fényűző (itt elvileg mostanában kell születnie kicsiknek)

2012. júl. 16. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

A határvidékeken mindig is voltak magyar agarak és Erdélyben is. A bácskai, az ecsedi, a kocsordi és a baranyai részen megvoltak az agarak, csak rejtegették őket, ugyanis az elvtársak betiltották az agarászatot, és ahol voltak, azokat lelövették, a gazdáikat börtönbe dugták.

Nem egy eset volt, amikor tömegesen lőtték le az agarakat.

Szóval igen, a MEOE állomány abból a néhány agárból jött létre, ami megmaradt. De a vadászoknál, a parasztoknál, a rabsicoknál mindig is megvoltak az agarak, csak nem verték nagydobra. Sajnos a rabsicok raktak bele szép számmal grey-t, mert neki a gyors vadászat majd a gyors olajra lépés kellett. Viszont a déli részeken és Erdélyben a grey nem tudott versenyezni a hagyományos magyar agarászaton. Vittek le, mindenki várta, megnézték, majd mosolyogva visszaadták, hogy igen, gyors, de vadászni itt nem tud.


Nem bűn keverni. Annyi van, hogy régen az emberek nem mászkáltak ennyit és emiatt bizonyos tájegységeken más és más típust preferáltak. Manapság elvinni egy kutyát Baranyából a Nyírségbe kb. 2,5 óra.


Igen, a standardnak ez a szerepe. Az a baj, hogy a MEOE standardjai nem az ősi magyar agarat őrzik meg, hanem az adott állományhoz igazítgatják 10-15 évente. És néha ha valakinek kipattan az agyából valami ostobaság (a magyar agár robusztusabb, mint a grey), akkor azt ha véghezviszi, akkor belekerül a standardba és alapjaiban kezdi megváltoztatni a fajtát.


Igazából e miatt szólják le a MEOE-s agarakat. És ott sem mindet. Vannak nagyon jó kennelek a MEOE-nél, remek kutyákkal és vérvonalakkal. Amiket felsoroltál, azok közül 3-al én is egyetértek, bárki nyugodtan vehet onnan kutyát, nem fog csalódni bennük.


Igazából azt kellene, hogy a két szervezet között párbeszéd induljon és ne az önös érdekeiket, hanem a fajta érdeket nézzék. A magyar fajták munkakutyák. Mindenhol kellene egy küllembírálat és munkavizsga, majd ezek után lehessen csak továbbtenyészteni. A csak küllemre tenyésztést pedig gyakorlatilag tíltani kéne. Tönkreteszik a fajtákat velük.

2012. júl. 16. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!