Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Adnátok pár jó tanácsot?

Adnátok pár jó tanácsot?

Figyelt kérdés

Sziasztok.


Két kérdésem lenne!

- Első, hogy a kutyámnak (Airedale terrier, szuka, 4 éves) szeretnénk kiskutyákat, és mivel nem vagyunk tenyésztőnk, és ez lesz az első kiskutyaalmunk, szeretnék jó tanácsokat kérni, hogy mire figyeljek a fedeztetésnél, vemhességnél, szülésnél, kiskutyáknál! Minden válasznak örülnék!

- Második, hogy egy kicsit megszeretnénk tartani, akivel később szeretnék vizsgákat tenni, és kutyasuliba járni. Milyen szempontok alapján válasszam ki őt a többi kölyök közül? Persze van már kutyusom, de őt apáék választották, és nem tudom hogyan, ezért kérek segítséget!


Mindenkinek nagyon köszönök minden választ!:)



2012. okt. 7. 09:09
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%

Törzskönyves a kutyád? Megvannak a szűrései, tenyészszemléje?

Ha igen, utána gondolkodj alomban, addig ne szaporíts!

2012. okt. 7. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Nem törzskönyves, de én nem szaporítok, hanem ismerősöknek és barátoknak adom a kiskutyákat, és meg fogok arról bizonyosodni, hogy jó helyrekerülnek-e és később is meg fogom őket látogatni!
2012. okt. 7. 09:33
 3/24 A kérdező kommentje:
Többiek tudtok tanácsokat?:)
2012. okt. 7. 09:33
 4/24 anonim ***** válasza:
100%

az a helyzet, hogy kétféle embernél születik kiskutya szándékosan: a tenyésztőnél és a szaporítónál. nincs középút.

vagy legyél odafigyelő, rendes tenyésztő ennél az egy alomnál is, vagy inkább bele se kezdj.

ha tisztességgel szeretnél tenyészteni, akkor először is egy kiváló szukát kell erre a célra kiválasztani, kiállításokon több bíró véleményét is meghallgatni, fajtához értő szakértő emberek tanácsát megfogadni. aztán egészségügyileg megvizsgálni, hogy örökíthető betegségeket hordoz-e (NEM az a kérdés, hogy a kutya egészségesnek látszik-e!), mint például a csípőízületi diszplázia, amit röntgen nélkül nem lehet megállapítani.

ezután, ha a kutya küllemileg és egészségileg is megfelel az elvárásoknak (nem tudom airedale-nél van-e karakterteszt vagy munkavizsga, de azt is illene teljesíteni!) akkor lehet azon gondolkozni, hogy almot hozol le. ekkorra már néhányan megismerték a kutyád és téged is, tudsz más tenyésztőkkel beszélgetni a preferált tenyészegyedekről, jobb kanokról, körvonalazódhat előtted, hogy milyen irányba szeretnél továbbmenni, mi lenne a tenyészcélod. ha a munka, akkor például keress jól dolgozó kanokat.

ki kell váltanod a MEOE-nél egy FCI által elfogadott kennelnevet, azután pedig fel kell venned a kapcsolatot a kiválasztott kan gazdájával, ha ez is megvan, akkor már nagy erőkkel érdemes beharangozni a párosítást, hogy legyen megfelelő számú gazdijelölt. ha elég ügyesen választasz kant és tényleg jó a szuka, akkor valószínűleg hamar összejön egy alomra való érdeklődő. megvárod a tüzelést, és megejtitek a fedeztetést. (ezt nem részletezném, rengeteg anyag van fenn a neten, ami a fedeztetés és ellés körüli teendőket részletezi, illetve állatorvost érdemes még megkérdezni erről, vagy tapasztalt tenyésztőt).

kiválasztásnál a legjobb talán a megérzésekre hagyatkozni, a legélénkebb, legfigyelmesebb kiskutyát kiválasztani.


ha ez az út túl rögösnek tűnik, vagy éppen nem törzskönyves a kutyád, akkor arra kérlek hagyd ezeket a kutyaszaporítási terveket a csudába! egy alom lehozása rettenet nagy pénz, és még több energia, még akkor is, ha minden flottul megy... azt már le sem írom, mi van, ha nem! akkor inkább keress egy szimpatikus tenyésztőt, és vegyél tőle egy kiskutyát kifejezetten munka célokra, pénzügyileg ugyanott vagy, mintha lehoztad volna az almot, csak nem te bajlódtál a kölyökneveléssel.


Dönts felelősen!

2012. okt. 7. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
100%

Ez attól még szaporítás, mert nem a fajta nemesítése a célod, hanem pusztán lehozni egy almot.

Nem utolsó sorban a kutyád szervezetét nagyon meg fogja viselni, ezzel megrövidíted az ő életét is.

Ismerősök most még lelkesek, persze kell nekik a kutyus, de ha odakerül a sor, a java részük vissza fog lépni és a nyakadon maradnak a kiskutyák. Mit fogsz tenni akkor, ha az egyik ismerősöd szintén le akarna hozni egy almot? Nincs rá garancia, hogy azok a kiskutyák jó helyre kerülnének. Sok alom így indul, aztán a vége pedig menhely vagy kidobott kiskutyák. És ezt most nem rád értem, mert elhiszem, hogy keresnél nekik jó gazdit, de ezért (is) van tele a menhely annyi kutyával.

Van arra pénzed, hogy az összes kölyköt féregtelenítsd, megadj nekik 2 oltást, chipezést (ami kutyánként összesen min. 10eFt) és akkor még nem beszéltünk az ultrahangról, ha komplikáció lép fel az ellésnél, az infralámpáról és a jó minőségű tápról, mind a szukának, mind a kölyköknek? Ez nagyjából 100eFt, ha nem több.

2012. okt. 7. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
100%

na, mire megírtam meg is válaszoltad.


"Nem törzskönyves, de én nem szaporítok, hanem ismerősöknek és barátoknak adom a kiskutyákat, és meg fogok arról bizonyosodni, hogy jó helyrekerülnek-e és később is meg fogom őket látogatni!"


egyrészt, de igen, szaporítasz! másrészt az a baj, hogy ez csak az álmokban van így. ígérgetni mindenki tud, főleg, ha ingyen van a kutya, de aztán az ilyen emberek nagyja eltűnik, mire megszületnek a kölykök. még azok is hajlamosak eltűnni, akik fél-egy éveket vártak korábban, sőt, foglalót is leraktak már a kiskutyára! főleg manapság, amikor családok kerülnek az utcára és kapcsolatok szakadnak szét... naponta.

a másik meg, hogy lehet valaki emberileg kedves, egy szimpi ismerős, ha mellette mondjuk lövése sincs a kutyákról. nekem például van olyan rokonom, akit nagyon szeretek, de sosem adnék a kezébe kutyát, mert sétálni soha nem jár, és a gondoskodását azzal fejezi, hogy életveszélyesen dagadtra hizlalja...


summa summarum, a gazdikat jól meg kell válogatni, feltételeket kell szabni (és ezeket papírra vetni), és nagy eszmei értékkel bíró lényként kell kezelni a kutyát. de ezt csak akkor teheted meg, ha valóban jó minőséget adsz és ezt bizonyítani is tudod (igazolt származás, kiállítási eredmény). a semmilyen minőségű, ajándék kutyánál nagyon komoly emberismeret és jól megfogalmazott szerződés kell ahhoz, hogy egy alomra való kiskutyát jó helyen tudj. mellesleg van annyi ismerős a tarsolyodban, hogy akár 11-12 kiskutyát elhelyezz? vagy ha nincs, akkor fel tudsz ennyit nevelni egyedül?

2012. okt. 7. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

Igen, van annyi ismerősöm, és szeretik a kutyákat, tudják is gondozni, mert már volt nekik. Nem tudom, elhiszem, hogy igaz, amit írtok, de mi szeretnénk neki kölyköket, már most van rá jelentkező, aki azt mondta azonnal hívjam fel, ha megvannak a kiskutyák, mert nagyon szeretne egyet, (törzskönyv nélkül) és ki is fizeti.

A pénzről én is tudok, és van rá pénzünk, hogy megvegyük nekik azt, amit kell.

Több emberrel is beszéltem erről (tenyésztők) és még ők is azt mondták, hogy jó lesz így, egyébként is csak 1 alom lesz, és többet nem is szeretnénk. A kiskutyák közül akiket nem visznek el (már kb. 4et lefoglaltak, és egyet mi tartunk meg, ráadásul nem is biztos hogy lesz ennyi kölyök)azok mind nálunk maradhatnak addig, ameddig nem viszik el őket, mert nagyon nagy kertünk van, és a mamám mellettünk lakik, nála is elfér legalább kettő.


És talán igazatok van, de én nem vagyok olyan, aki hagyná, hogy a kutyáknak rossz helyük legyen, és menhelyen kössön ki, szóval most inkább a kérdéseimre szeretnék választ!

2012. okt. 7. 11:20
 8/24 Hovarju ***** válasza:
100%

Kedves kérdező !


Miért akarod rontani annak a fajtának az állományát, amelyet állítólag szeretsz?

Van egy törzskönyves kutyád, ráadásul egy Magyarországban ritka fajta. Ha valóban annyira szép és okos példány, hogy mindenáron tőle akarsz kölyköket, akkor legalább csináld rendesen.

Vidd el legalább egy tenyészszemlére és dp szűrésre, hogy kiderüljön valóban szép példány-e.

Már megtaláltad a hozzá való kan kutyát is? Passzol a vérvonaluk? A kannak is van törzskönyve és tenyészszemléje?

A mostani kutyusoddal nem jártatok iskolába? Szófogadó?


Ha munka kutyázni szeretnél, inkább válassz egy rendes tenyésztőtől való kutyát.


A Te kutyád tenyésztője tud a terveidről? Neki tudnia kell róla, még akár segíteni is fog tudni a választásban, ha valóban megfelelő a szukád.


Hidd el nem érdemes felhígítani ennek a fajta kutyának az állományát is. Tudom, hogy te rendes gazdikat fogsz keresni, de mi van azokkal a kölykökkel, akik majd a te kutyád kölykeinek lesznek a kölykei?


Egy alom kiskutya felnevelése hatalmas feladat és felelősség, nem utolsó sorban pedig rengeteg pénz.


Ha már mindenáron kölyköket akarsz, akkor legalább keresd fel a te kutyád tenyésztőjét és kérd a segítségét.

Ha már törzskönyv nélkül akarod továbbadni a kölyköket, akkor legalább ivartalanítási kötelezettséggel add oda, hogy ne szaporodhassanak tovább.

Lehet, hogy a te kutyád szép és okos, de sajnos egyáltalán nem biztos, hogy a kölykök is olyanok lesznek.


Kérlek gondold át alaposan mielőtt belekezdesz.

(ja és ha tényleg munka kutyázni szeretnél a következő kutyáddal - a legtöbb nemzetközi versenyre csak törzskönyves kutya nevezhető)

2012. okt. 7. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:

Hovarju!

Nem tk-a kutyàja!

2012. okt. 7. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

erre a kérdésre egy szóval tudok tanácsot adni:

IVARTALANÍTÁS!

2012. okt. 7. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!