Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 8 éves kutyát le lehet szoktat...

8 éves kutyát le lehet szoktatni arról, hogy az ágyon aludjon? Magyarázat lent.

Figyelt kérdés

A kutya eddig akkor jöhetett fel az ágyra, amikor akart (saját kutyapárnáján aludt), de sokszor befeküdt a földön a saját kutya fekhelyére is. A páromat viszont zavarja, hogy fent van az ágyon a kutya. Eddig ilyen szitu nem volt, és ettől függetlenül ő is imádja a kutyámat. Le tudom még szoktatni arról, hogy felmenjen az ágyra? Hogyan kezdjek neki? Még annyi, hogy ezentúl minden kanapéról, ágyról következetesen le kell tiltanom, vagy lehet úgy, hogy csak konkrétan az ágyunkra ne menjen fel, de pl. nappaliban kanapé okés (ezzel ugyanis nincs gondja a páromnak)?

Gondoltam arra is, hogy saját kutyapárnájával kellene leszoktatnom (ez inkább egy fekhely, csak nincs széle, hanem olyan, mint egy párna... még mielőtt valaki félreértené), mert többnyire azon szeret aludni.



2012. nov. 15. 09:56
 1/9 anonim ***** válasza:
75%
Nem fog gyorsan menni, de egy kutya mindig tanítható. Ezentúl egy határozott nemmel leszeded onnan, ahol nem lehet. A nappali kanapéra pedig megmutatod, hogy az az övé lehet.
2012. nov. 15. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
48%

Persze, lehet úgy szoktatni hogy csak az ágyra ne menjen fel de a nappaliban lévő bútorokra igen.


Nehéz lesz leszoktatni, mert már 8 éves és hozzászokott hogy az ágyon -is- alszik. Szerintem úgy lenne a legkönnyebb leszoktatni hogy a párnácskáját felrakod az ágyra (az ágy szélére, vagy le a lábatokhoz- ahol nem zavar annyira) és amikor a kutya felugrik az ágyba hozzátok aludni, akkor megfogod és rárakod a párnájára. Ha kijön belőle és melléd bújik, akkor is megfogod és vissza a párnára... Így megérti hogy neki a párnán kell aludnia. Nincs más lehetőség. Pár napot így aludjon, hogy ne egyik napról a másikra legyen tiltott az ágy. Aztán fokozatosan távolítod a párnáját. Leteszed az ágy mellé. Ha felugrik az ágyra, akkor hangosan rászólsz (itt már komolyabban kell venni a dolgot, mint mikor a párna az ágyon volt) és mutatod a kezeddel hogy a "helyedre". Ha a párnán alszik el, akkor dicsérd meg, adj neki jutifalit. Pár napot/hetet várj. Aztán kedvedre távolíthatod a párnát... minél messzebb az ágytól, esetleg a hálószobából is kiviheted. A lényeg a fokozatosság.


Ha mától nem engednéd az ágyba, a kutya összezavarodna, nem értené hogy mi van... Sokkal nehezebb dolgod lenne leszoktatni így, mint a fokozatosság módszeremmel amit leírtam.


Sok sikert! ;-)

2012. nov. 15. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
85%

Ezt nem lehet fokozatosan, csak egyik pillanatról a másikra. Amennyiben a gazdinak van némi tekintélye a kutyuskája szemében, akkor a kutya csak annyit fog belőle észlelni, hogy a gazdi hozott egy szabályt amit be kell tartani. Tehát kutyát lezavarni az ágyról és ha megpróbálkozik vissza menni, akkor a szükséges mértékű büntetéssel kell megtorolni! A szükséges mértékű büntetés pedig azt jelenti, hogy max. kétszer bünteted ugyanazért. Ha ennek ellenére megteszi, akkor a büntetés hatástalan volt.


Előre szólok, hogy ha elkezdessz finomkodmi és sajnálni szegény kutyuskát, akkor az egész bohóckodásból nem lesz semmi és ez a legrosszabb a kutyának. Amikor nem tiszták a játékszabályok és nem tudja, hogy mi az amit megtehet és mi az amit nem.

2012. nov. 15. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
48%

Szerintem lehet fokozatosan leszoktatni. Tovább tart, időigényesebb, de az biztos hogy hatásosabb hosszútávon és nem olyan megterhelő a kutyának. Sokkal könnyebben hozzászokik a kisebb változásokhoz, mint egy nagyhoz, hogy "Nem mész az ágyra". 8 évig ágyon aludt, élt, nem fogja megérteni hogy most tulajdonképpen miért is nem lehet odamenni?


Szerintem a legfontosabb feladat hogy megértesd vele hogy az ő helye a párnája. Az hogy a párnára hogy szoktatod rá az a te dolgod, döntésed. Én az előbb csak egy ötletet írtam, hogy én így csinálnám.

2012. nov. 15. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Sajnos pont abban vagyok bizonytalan, hogy fokozatosan vagy azonnal szoktassam le az ágyról... Éjszaka a párnájához eléggé hozzá van szokva (az fent van az ágyon), ha kimosom és mondjuk egy este nincs a helyén, akkor keresi, fészkelődik. De napközben igazából bárhol elalszik.

Szerintem a párnájával menne a leszoktatás, de nem tudom, hogyan fog arra reagálni, hogy valamit 8 évig megtehetett, most meg mégsem. Értem én, hogy a falkavezér hozza a szabályokat, de azt is fel fogja fogni, hogy a szabály hirtelen szögegyenest megváltozott? Nem fogja már eleve azt büntetésnek értelmezni, hogy leküldöm az ágyról?

2012. nov. 15. 10:58
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Tudod, a kutya nagyon jól képes alkalmazkodni. Egy új gazdához kerülő kóbor kutyánál sem lehet tudni pl, milyen volt az előző élete. Mit szabadott neki, mit nem. Viszont az új gazdához kerüléskor így teljesen más szabályokat kell megtanulnia. Nem hiszem, hogy emiatt sérült volna akár egy kutyának is a lelkivilága. A kutyának teszed könnyebbé a dolgát azzal, ha határozottan vezeted be az új szabályt.
2012. nov. 15. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szóval a párna az ágyon volt. Így könnyebb a dolog annyiból hogy a párnáját tekinti "igazi" alvóhelynek. Annyit tegyél csak hogy a párnát leteszed az ágy mellé. És ha nagyon nyüszög éjjel vagy bármi, akkor a kezedet lelógatva megtudod simizni.

Megfogja szokni hidd el. Bár nem lesz könnyű. Kitartás kell!


Szóval párnát le a földre és ha az ágyra felugrik bármikor, nem csak alváshoz, hanem napközbe bármikor, heverészni..., akkor azonnal rászólsz hogy "lefele", "helyedre", "nem szabad". Nem kell finomkodni. Add ki a parancsot és ha nem hajlandó lemenni akkor a fenekére üss egy picit, vagy nyomd le az ágyról a kezeddel és újra add ki a parancsot hogy "a helyedre" és mutass a párnára. Nyomatékosítani kell. Újra és újra el kell neki mondani hogy oda nem mehet fel többé, számára az tiltott terület.

Össze fogja rakni a dolgot, meg fogja érteni hogy ő már oda nem mehet. Azt nem fogja tudni hogy miért ez a hirtelen nagy változás, de egy idő után megszokja hogy ez van. :)

2012. nov. 15. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Igen, a párna az ágyon volt, van külön kutya fekhelye is a földön. :) Ez jó ötletnek tűnik, hogy a párnát elérhető közelségbe teszem az ágy mellé, akkor mégis a közelemben marad. Azzal nincs gond, ha bent van a szobában, csak ne az ágyon legyen.
2012. nov. 15. 11:16
 9/9 anonim ***** válasza:

Nos, tulajdonképpen a falkavezérség azt jelenti, hogy ilyeneket könnyedén meg tud az ember oldani. Nem azt, hogy ki megy ki mikor az ajtón, vagy üdvözlöd-e a kutyát hazaérésnél, hanem azt, hogy bármikor, bármilyen új szabályt bevezethetsz, el fogja fogadni.


Egyetértek az előttem szólóval, hogy egy dologért maximum kétszer büntetünk, ha nem hatott, akkor az nem büntetés volt. CSak az a baj, hogy a legtöbb gazdinak fogalma sincs arról, hogy hogyan kell jól kivitelezni egy büntetést, tehát felesleges ezt javasolni.


Úgyhogy én azt javaslom, hogy amikor oda tudsz figyelni, akkor dörrenj rá, ha felmenne az ágyra. Ne akkor mikor már fent van, hanem már akkor mikor csak készül felmenni. Ha fent találod, akkor borzasztó mérgesen zavard le.

Ha pedig nem tudsz figyelni, oldd meg a problémát egy ajtóval. Meg fogja szokni, hogy változtak a játékszabályok.

2012. nov. 15. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!