Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nektek tényleg minden alkalomm...

Nektek tényleg minden alkalommal első behívásra ugrik a kutya?

Figyelt kérdés
sokszor feltették már a behívás kérdését. azt vettem észre hogy az emberek általában azonnal a kutyasulit vágják rá, vagy vannak akik bizonyos (szintén kutyasuliból származó) tippeket írnak. itt kiemelném a legtöbbször említett két tippet. az egyik hogy bizonyos időközönként hivjam ahogy odajött jutifalat dicséret. a másik hogy ellenkező irányba indulok. a második nyilván azt jelenti hogy nem jött a kutya első szóra, ennek ellenére erre a helyzetre mindenki azt mondja hogy nincsen elég tekintélye a gazdinak, ugyanakkor meg ez a módszer azt mutatja hogy nem én töröm magam a kutyáért. kérdésem az, akkor most mégis mikor lúzer a lúzer? már attól is lúzer vagyok ha hívom a kutyát az nem indul, de én megyek a másik irányba az meg rohan utánnam? ha igen miért? ha jutalomfalattal kenyerezem le a kutyámat akkor valóban TEKINTÉLYEM van fölötte? itt tényleg mindenkinek 100%osan hallgat a kutya a behívásra MINDENKOR ÉS MINDEN HELYZETBEN az első szóra?
2013. jan. 14. 13:58
1 2 3 4
 11/32 A kérdező kommentje:

kispalikee

nagyon tetszett az utolsó hozzászólásod. tehát te behívod a kutyád még mielőtt a baj megtörténne. előre gondolkodsz a kutya helyett. így még mielőtt az lereagálná az agresszív kutya közeledését odamegy hozzád mert hívtad. de mi a helyzet amikor esetleg elkésel és a kutyád megindul a másik felé? akkor is ugyanúgy 100%osan behívható? ugy tudom hogy figyelni kell a kutyánk testbeszédét és megelőzni ezzel a bajt, tehát ha a kutya még csak érdeklődik valami felé akkor nyilván irányítható is de ha már mondjuk beleveti magát a bunyóba akkor is első szóra visszahívható lenne?

2013. jan. 14. 14:34
 12/32 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk a huskymmal még nincs olyan kapcsolatom, hogy mindig mindenről bejönne, ezért figyelek a bajt megelőzendő. Ha jön egy másik kutya, behívom, ugyanígy az út közeléből is. Ezek mondjuk nem is problémás esetek, a macska annál inkább. Hogy arról be tudom-e hívni, leginkább azon múlik, hogy időben észreveszem-e, ha ő veszi előbb észre, megindul. Az első 3-4 méteren még lehívható, de ha belelendül, akkor már nem. De mi még tanítás fázisban vagyunk.
2013. jan. 14. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon kevés embernek 100% os a behívása.. Minden körülmények között elsőre hívásra. DE ha jó a kutya gazda között a kapcsolat és van elég tekintélyed akkor 2. vagy 3 mikor már "csúnyábban" hívod a kutyát szinte biztos bejön mindenhonnan. Sokszor egyébként csak ki kell zökkenteni a kutyát. Nem azért nem jön be mert szemét hanem mert nagyon elbambul. Mondjuk én csak moloszusokról tudok nyilatkozni ők meg jobban hagyatkoznak amúgy is a szemükre.
2013. jan. 14. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
100%

Elcsépelt, de tekintély. Ha megfelelően neveled a kutyádat (és ugye jobb helyeken ezt tanítják az iskolában), akkor mindig, minden körülményben kézben tudod tartani, és ezt most értsd szó szerint. Félős, pánikolós kutya kivétel.


A kutya könnyen tanul, és még könnyebben lesz a szokások rabja. Ha valakinek elég az, hogy csak a 3. hívásra menjen be a kutya hozzá, de akkor már nincs apelláta, ott legyen a gazdinál, akkor bizony a kutyája be fogja tartani, hogy csak a 3. hívást veszi komolyan. Nekünk is volt ezzel problémánk. Én a második behívás után kaptam fel a vizet, így megszokta az ebem, hogy másodikra elég, ha beér. Most már kijavítottam, hogy az elsőre azonnal ugorjon és rohanjon, különben következmények lesznek. A második kutyámnál már csak ez volt az alap, hogy elsőre mindent meg kell csinálnia.


Akkor leszel "lúzer", mikor átadod az irányítást a kutyának. Ha a kutya nem hajlandó bemenni vagy leülni csak akkor, mikor mutatod a kaját, akkor már rontottál. Igazából kicsit az is hasonló mikor elrohansz az ellenkező irányba. Nem tekintély miatt megy már a kutya, hanem a kötődését, falkaszellemét használod ki. De még mindig ezerszer jobb, mint ha csak hívod és hívod, nem jön és végül ráhagyod. Ezért javasolják ezt a gazdáknak, így legalább nem veszítenek (vagy nem annyit) a tekintélyükből, mintha feladnák az egészet. Mert ha egyszer már kiadtál egy parancsot, azt tartasd is be, különben következetlen, gyenge leszel a szemében.


Nálunk 100%-os a behívás, ami azért suli nélkül nem lett volna lehetséges. Egyetlen ember sem képes értelmezni a kutyák jeleit ösztönből és nem tud velük megfelelően kommunikálni. Olyan lehet, hogy van hozzá érzéke, de tanulás, tapasztalat nélkül nem tud egy egészen más fajjal kommunikálni senki.

Ha elindulnak a kutyák egy nyúl, macska, őz után, én olyankor nem lehívom őket, hanem letiltom az adott viselkedésről. Rájuk ordítok és azonnal fordulnak is vissza. Ezzel meg is gátlom, hogy megint elinduljanak vadászni.


A tanításnál megkérdezném, hogy mennyi mindent tanítottál már meg a kutyádnak? Hány trükköt, feladatot? Mert én még nem láttam olyat, hogy dog dancing-re, obedience-re, IPO-ra valaki megerősítés, motiváció nélkül készítette volna fel a kutyáját. Olyat igen, hogy tudott a kutya ülni, feküdni, többet nem is akart a gazda, de hogy összetett feladatokat bármiféle jutalom nélkül tanítani...

2013. jan. 14. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
87%

A jutalomfalat az nem tekintély, az csak motiváció. A tanítási fázisban használjuk, aztán fokozatosan el kell hagyni. Persze nem árt néha-néha adni egyet, mondjuk ha macskáról hívtad le, de azért ha van tekintélyed, akkor egy elismerő dögönyözés is motiválja a kutyát.

Az ellenkező irányba futás ugyanúgy nem tekintély, hanem motiváció.


És a kérdésedre válaszolva: Nekem most kicsit ki van csúszva a kutyám a kezemből, mert elég kevés időm van rá, és olyankor nekem is jobban esik bulizni, mint nevelni, ezért rá vannak hagyva dolgok. Így persze a behívás is romlott, de ha ráordítok egy tiltószót, vagy egy kutyafáját és utána hívom, akkor észbe kap és jön. Olyan csúszások vannak, hogy mondjuk nyilván ha kidobok labdát és már megindul utána, akkor nem tudom megállítani, bár ott az én motivációm is más, mert ha mondjuk gyereknél levő labdára indul meg, akkor meg meg tudom állítani.

Amiből nem tudom kihívni, csak kivenni, az a bunyó, de olyan az elmúlt évben háromszor fordult elő, és abból egy olyan volt, mikor az enyém volt a köcsög. Persze bunyóhoz két kutya kell, úgyhogy a büntetést akkor is megkapta, ha nem ő volt köcsög...

2013. jan. 14. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 A kérdező kommentje:

először is köszönöm mindenkinek a válaszát mentek a zöld kezek. továbbra is várom mások véleményét, hozzászólását a dologgal kapcsolatban.


utolsó: ezeket a kérdéseket nem azért tettem fel mert én esetleg ne értenék egyet a jutalomfalattal történő tanítással vagy berögzítéssel. sokkal inkább azért mert már annyi minden félét olvastam ezzel kapcsolatban hogy már véglegesen összezavarodtam. mikor tekintély a tekintély és mikor lúzer a lúzer pontosan? pl. a jutalomfalat nyilván szükséges ahhoz hogy a kutya az elején megértse hogy jó dolog ha behívásra odajön hozzám (sok helyen ezt tanácsolják) de mi van abban az esetben ha átesünk a ló túloldalára, tehát mindig kell a jutalomfalat ahhoz hogy a kutya odajöjjön hozzám így 100%ossá téve , első szóra a behívást. nyilván akkor nincsen tekintélyem. ennek ellenére azt tapasztalom behívás első szóra=tekintély. tehát adott a kérdés, ha mindig virslikarika kell ahhoz hogy a kutya jöjjön az valóban tekintély? és ha a kutya mindig odajön hozzám első szóra a virsliért akkor a behívásom 100%osnak minősül, illetve tekintélyem van?


nagyon érdekel hogy ki hogyan vélekedik erről? magad is láthatod hogy vannak különböző válaszok. van aki nem várja el a kutyájától hogy azonnal menjen ennek ellenére rendben van a kapcsolatuk. ...

2013. jan. 14. 15:38
 17/32 anonim ***** válasza:
100%

Nem használok jutifalatot, sose használtam, behívható a kutyám. Ha alkalmi süketet játszik (nagy ritkán, de előfordul), akkor csak annyit mondok h MIT MONDTAM???? és jön is.

sosem jártam vele kutyasuliban sem.


Sosem tanítottam tudatosan kézjelekre sem, mégis van olyan, amelyikre reagál (leülés, gyere ide, add a kezembe, hagyd abba, menj odébb). Azt se tanítottam soha, h ha behívom, akkor jöjjön oda és üljön le mellém. Kb 3-4 hónapja ezt csinálja.

2013. jan. 14. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 A kérdező kommentje:
bocsánat utolsó előttinek szólt :)
2013. jan. 14. 15:43
 19/32 anonim ***** válasza:

1. válaszoló vagyok,


Szerintem ha a kajáért megy vissza az nem tekintély.


Viszont nekem ez az egész tekintély dolog homályos. Pl ha a kutyám 100-búl 95x visszajön, akkor én már lúzer vagyok? Egyenlőre még jutalomfalatoztatom közben, mert tanulási fázisban vagyunk, de már kezdem elhagyni, anélkül is jön, csak akkor gyakrabban kell 2x szólni.


Ellenben minden másban elsőre hallgat rám. Megáll, ül, helyére megy, ha letiltom egy bútorról meg sem próbál többet felugrani.... Ezek a dolgok viszont szerintem arra utalnak hogy van tekintélyem.


Akkor most van vagy nincs? Vagy mivel ez még egy nagyon friss kapcsolat, ami alakulóban van, nem kéne ezen rágnom magam?

2013. jan. 14. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
Már bocsi, hogy kérdeztem a kérdésedben, csak idevág a téma. :)
2013. jan. 14. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!