Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Megtolás, meghajtás?

Megtolás, meghajtás?

Figyelt kérdés
Segítsetek nekem. Sok válaszban olvasom, hogy jó módja ez a behívás megtagadásának büntetéséhez, de nem tudom mit kell csinálni, hogy hajtod meg, megkergeted vagy mi

2013. jan. 17. 15:05
1 2 3 4 5
 11/43 Szilvi & Argos ***** válasza:
Mármint a Zsuzsabazsa előtti válaszra gondoltam :)
2013. jan. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 sippara ***** válasza:
89%

Leírni tényleg nehéz (bár nem hinném, hogy lehetetlen), de nem hinném, hogy bárkinek jó lenne, ha "Jóska a szomszédból" kimenne a parkba/futtatóra a kutyájával és minden előzetes ismeret nélkül meghajtaná a kutyáját. Egész egyszerűen azért, mert ha elszúrod (és ha egyébként nem ismered a kutyád - és általában a kutyák - jelzéseit, akkor 99%, hogy elszúrod), nagyon sok minden történhet ahelyett, hogy erősítené a kapcsolatot és nagyon erős tiltást kommunikálna a kutya felé. Például kocsi alá futhat, agressziót válthatsz ki belőle, lecsatlakozhat a falkáról, esetleg rettegni fog tőled.

Nem kergetjük meg, ilyenkor egyszerűen puszta jelzésekkel (megnövelt testfelület, mimika, mozgás), esetleg hangokkal (kiabálás, morgás, sziszegés, akármi más - kutyafüggő) "tolod" magad előtt. Folyamatos húzd-ereszd játék, amiben 100%-ig figyelned kell a kutyád testjeleire, mozgására, tekintetére, és azoknak függvényében kell megfelelően változtatnod a saját viselkedéseden olyan formában, hogy végül elérd a kitűzött célt (például az adott viselkedés elhagyását).

Ahhoz hogy meg tudd hajtani a kutyát, meg kell lennie egyfajta kapcsolatnak közöttetek és megfelelően ismerned kell a testjeleit ("olvasnod kell" a kutya mozgásáról). Épp ezért "tanítják" tükör sulikban - ha jól tudom - úgy, hogy több oktató is áll mögötted, akik figyelik a kutyát és tanácsokat adnak neked.

2013. jan. 17. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 zsuzsabazsa ***** válasza:
66%
Akkor két malomban őrlünk.
2013. jan. 17. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
85%

Alap esetben ezt a gazda csinálja. Előfeltétele, hogy a kutya kötődése megfelelő legyen, nehogy lecsatlakozzon a gazdáról és ott hagyja. A gazdának tudnia kell értelmezni minden egyes kis jelzést is, tudjon megfelelően reagálni rájuk. Ezzel a módszerrel gazda közli a kutya felé, hogy nincs többé helye a családban, mostantól nem tagja annak.

Nem kergetés, hanem megtolás. Nem hisztis módon zavarom a kutyát, hanem mind az arc mimikámmal, mind a testjeleimmel, mind a hangommal elhitetem vele, hogy ha utol érem, keresztben lenyelem. És ha nem jó a kutya kötődése, azonnal csatlakozik is le a gazdiról és megy világnak. Sajnos volt már erre példa.

Tudni kell, mikor forduljak le a kutyáról, meddig tolhatom, mikor csak hiszti, amit csinál és mikor nem. Más módszerekkel ellentétben itt a büntetés után mindig kell kioldás és mindig a gazdának kell kioldania minden okozott feszültségből a kutyáját, különben értelmét vesztette az egész büntetés.

A középfokú tanfolyamon csak az alapokat közel egy hónapig tanulják a gazdák oktatók jelenlétében.

A lényeget le lehet írni jó pár oldalban, bár hogy erre ki vállalkozna, nem tudom, de csak könyvből, internetről nem lehet megtanulni ezt. Ehhez látni kell másokat, elemezni kell tapasztalt oktató segítségével a látottakat és többet személyesen végig kell csinálni.

Ennek is vannak változatai, különböző irányai. Én akkor láttam bele igazán ebbe, mikor először segítettem egy alapfokú csoportnál és először álltam be a sorfalba.

Annak megértésére, hogy miért nem lehet itt leírni rendesen ezt a módszert, talán az a példa a legjobb, hogy autót, repülőt, vonatot vezetni sem lehet csak könyvből megtanulni, de még akkor sem, ha kívülről látod. Ez is pontosan ilyen. De azt mégis elfogadjátok.

Nem titok, csupán a lényegét, a kutya kommunikációt nem lehet csak szóban megfogalmazni. De bárki elmehet egy tükör iskolába, nem is kell érte fizetnie, nyugodtan odaállhat a pálya szélére és végig nézhet néhány ilyen büntetést. Alapfokú tanfolyam kezdést ajánlok erre, az első 1-2 órát. Egy-egy ösztönkezelés szemináriumon pedig különösen sokat lehet tanulni.

2013. jan. 17. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:

#4

Jó, hogy hoztad Monty Robertset. :) Hát igen, úgy közel 400 oldalban sikerült összefoglalnia a join up-ot. De ő is mondja, hogy ne csak a könyv alapján próbálják meg az emberek, hanem hogy feltétlenül menjenek el néhány szemináriumára vagy legalább csak nézzék meg a videóit. De összességében az nem olyan bonyolult, mint egy meghajtás, nem kell annyi mindenre figyelni, nem kell akkora előzetes tudás és tapasztalat hozzá.

2013. jan. 17. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
85%

Na ez az, amit nem lehet leírni. Mi is hetekig gyakoroltuk a sulin, és sok segítőt megnéztem, hogy hogy csinálják, mire meg mertem próbálni. Visszagondolva az első sz.r is lett, de azért hatásos volt. Én egyébként is büntetéshez már csak a végső esetben nyúlnék. Ez a legnagyobb büntetés, ha ezt kijátszod, nincs már mit mutatni a kutyának. Előbb fontos tekintélyt szerezni, és megfelelő kötődést építeni, mivel ez a büntetésmód elhiteti a kutyával, hogy már nem tartozik hozzád. Na most mi van, ha nem elég erős a kötődés? A kutya fogja magát, és azt mondja, hogy 'oké, ha nem tartozom hozzád, elmegyek a világba'. Magyarul fogja magát, meglép, és vagy megtalálod, vagy nem. Ha jó a kötődés, de túlhajtod, ugyanez a veszély áll fenn. Kutyasuliban sem véletlen van, hogy alapfokon nem tanulunk büntetést, ott kötődést építünk.

Egyébként ha nagyon érdekel, hogy hogy néz ki: annyi az egész, hogy minden haragodat kiengeded a kutyára, de ugyanakkor nagyon tudatos is vagy, folyamatosan figyeled a kutya reakcióit, ha túl sok vagy, lejjebb veszel, ha kevés, akkor keményebben szólsz. A kutyát folyamatosan zavarod el magadtól, ha lefekszik, odébbrakod, vagy egy hangos tárggyal odébbzavarod. Addig csinálod, míg a kutya SZINTE elhiszi, hogy vége, már nem a te kutyád. Fontos, hogy csak szinte hiszi el, mert ha elhiszi, tényleg lecsatlakozik rólad, és elmegy.

De ez a büntetés is olyan, mint bármelyik másik: ha a kutya előtt van tekintélyed, hatásos, ha nincs, akkor kiröhög. Úgyhogy ezen indokok miatt nem próbálnám, hogy megpróbáld.

Az egyik kutyámnál mertem csak én is, a másik hiába van 9 hónapja nálam, még mindig nem mertem, mert nagyon érzékeny, és a kötődésen is van még mit erősíteni.

2013. jan. 17. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
36%

Már a szavak sem helyesek. (Csak tippelem hogy idegen nyelvből "ferdítették", hogy tudálékosabban hasson.)

Nem behívás, hanem magamhoz hívás. Hova hívná be a kutyust egy építmények nélküli téren? (A behívás azt jelenti, hogy behívom pl. az épületbe, nem azt, hogy magamhoz hívom.)

Nem megtolás, hanem elüldözés, elkergetés. Dehogy tolja meg! (Megtolni pl. lemerült akkumulátoros autót szoktak, ráadásul élőlénnyel kapcsolatban még pajzán jelentése is van.)

Ilyen egyszerű: Pista bácsi csettint a nyelvével és odaszalad hozzá Bundás, így hívja magához. A menő kutyás behívja Rockyt sehova. Marika néni morgolódva mondja Fülesnek, hogy kotródjon már a lába elől, mert mindjárt átesik rajta; na tűnj már el innen! - mondja erélyesebben intve és Füles mellészegődve követi. A menő kutyás megtolja Enchiladat, azaz toppant, tapsol, esetleg valamivel nagy zajt kelt; szóval furán viselkedik.

Azért írok, mert nem szokott ide írni az elmaradott többség, akik nem akarnak biorobotot csinálni a kutyájukból újabb és újabb alkalmatlan szavak bűvöletében. "Csak" szeretik az állatot, amelyik felnő a családban és szépen alkalmazkodik. Megtapasztalja, hogy mi az amiért morcosak az emberek, mi az ami tetszik nekik. Belenő a családba, mint a gyerek.

Persze a kutyaképzés tisztelendő szakma. Sok feladat van, ahol fontos a kutya fegyelmezett képzettsége, vagy ahol akár élet-halál kérdése. De ne bárki akarja bizonyítani egy kutya valódi ok és cél nélküli gyakorlatoztatásával, hogy ő mekkora tekintély, mert ez a divatos, menő. Aztán ha úgy érzi, hogy szégyenbe hozta a sokszor összezavart, persze szakértelem és szívbéli szeretet nélküli állat, akkor jönnek az újabb műszavakon alapuló bántások a kutyának: falkakizárás (pedig az falkából kizárás, mert nem a falkát zárják ki) stb.

Gázszerelő ismerősömet jó néhány olyan kutya marta-, harapta meg, lökte fel létrával, amelynek a gazdája magabiztosan állította, hogy fegyelmezett, sőt iskolázott állata van. Jó ideje egy-kettőre tisztázza a helyzetet: vagy számára megnyugtató módon megkötik, elzárják a kutyát, vagy ő gyorsan továbbáll. A készüléket meg javítsa meg, szerelje fel az iskolázott eb.

A "csak" szeretett kutyák boldogok, felszabadultak és viszontszeretnek. Nem kell attól tartaniuk, hogy a gazdáik újra meg újra kísérleteznek valami frissen hallott, olvasott megfellebezhetetlen hasznossággal.

2013. jan. 17. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:
78%
Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna - így az esélyét is elvesztetted... :oDDD
2013. jan. 17. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim ***** válasza:
35%

ma 17:16


Én erre maximális pontszámot adok!!!

2013. jan. 17. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 anonim ***** válasza:
50%
Pinkó Nagymester leszálla vala közibünk és kinyilatkoztaték! UFF!!! :)
2013. jan. 17. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!