Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyi idő után "állandósul"...

Mennyi idő után "állandósul" a kutya-gazda kapcsolat? Jó úton járunk?

Figyelt kérdés

Négy éves kutyusom 1,5 hónapja van velem. Előtte egy szaporító pincéjében lakott sok másik kutyával, ezt követően 1 évig a fajtamentőknél 15 másik kutyával. Fontos tudni róla, hogy korábban semmit nem tudott, egyedül a "nem szabad" parancsot tudta.


Eddig a következő eredményeket értük el: Behívásra 90%-ban visszajön, a maradék 10%-ban már többször kell szólni és felemelni a hangom hogy jöjjön. Láb mellett sétál, de még viszonylag gyakran kitér. Állja megáll, az úttesten, szépen egyenesen halad át. Alapparancsokat tudja (marad, helyedre, ül, gyere)kivéve a fekszik, az nem akar menni.


A vezér szerepemmel még egyértelműen vannak gondok. Ez látszik a behívásból és abból, hogy ha kaját talál az utcán felszedi és elszalad vele. Betartom az ezzel kapcsolatos szabályokat (etetés, ajtón ki-be menetel, játék kezdeményezés...), de ezért nem mindig. Néha egyszerűbb pl előre küldeni őt, amikor mondjuk sok csomag van nálam.

Legyőztük a fóbiáit. Félt a buszozástól, a lépcsőktől, a nagy testű kutyáktól, és séta közben sokszor lefagyott. EZ már mind elmúlt.


Szerintetek jó tempóban haladunk, vagy kell még tennem valamit pluszban, mert lassú a tempó? Nagyon nagy baj, hogy még nem teljesen enyém a vezető szerep? Nagyjából mennyi idő után állandósul a kutya-gazda kapcsolat, tehát mikor lehet azt mondani, hogy ez már a "végleges" állapot?


Tegnap már tettem fel egy vezér szereppel kapcsolatosa kérdést, de most szeretném kikérni a véleményeteket, hogy vajon jó úton járok e.



2013. febr. 4. 11:30
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
Hogy rendben van-e? Ez az elvárásaidtól függ. Nekem pl. nem lenne rendben. Az biztos, hogy a következő kutyámat már sokkal tudatosabban fogom tudni nevelni az első pillanattól kezdve, mert rengeteg dolgot megtanultam, amit az első két kutyám örökbefogadásánál nem tudtam. De így megy ez. Harmadik kutyánál már neked is konkrét elképzeléseid lesznek:)
2013. febr. 4. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:

Ááá, hogy nem lehet egy egyértelmű választ kihúzni belőled. :D AMúgy az elvárásaim magasak, igyekszem tudatosan nevelni.


Tehát azt tekintve, hogy 1,5 hónapja van nálam a kutya, nagy gáz hogy még nem én vagyok a vezér, vagy sem?

2013. febr. 4. 13:16
 13/25 anonim ***** válasza:
Az, hogy mikor válsz a kutyád vezérévé attól is függ, hogy milyen elvárásokat támasztasz felé. Hiszen ha teszem azt nem várnád el tőle a 100%-os behívhatóságot, vagy az élelemmegtagadást, már nem gondolkoznál ezen a kérdésen, hiszen a kutya mindent teljesít, amit vársz tőle. Ha azonban új elvárások merülnek fel, mert pl. a jövőben engedelmesezni akartok majd, vagy lesz másik kutyád is, vagy gyermeked születik, stb, újra és újra felmerül majd a kérdés, mert a kutya újra nem lesz 100%-os, újra fel kell hozni arra a szintre, amit vársz tőle.
2013. febr. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

Erre tényleg nem lehet egyértelmű választ adni, mert minden kutya és gazda páros más. Mondok neked egy példát a saját kutyáimmal: az egyik kutyámnál elvárom az első szóra behívhatóságot, mert ő abszolút gazdacentrikus, nem esik nehezére. Másik kutyám egy husky, akinek egy éves koráig nem is volt gazdája, csak néha hazament, ahol evett, majd 3-4 napig újra elvolt a folyóparton portyázgatva. Emellett iszonyatos mozgásigénye van, amit nem mindig tudok kielégíteni. Tőle azt várom el, hogy második, esetleg harmadik hívásra visszajöjjön, legyen a közelemben, és le tudjam tiltani a kisállatok üldözéséről. De vele akkor sem esek kétségbe, ha elmegy egy macska után, és mondjuk 2 napja nem volt futtatva, mert tudom, hogy ilyenkor tombolnak benne az energiák, és nem várhatom el tőle, hogy mellettem toporogjon, mert le kell adni ezeket az energiákat. Tehát annak a tükrében várok el tőle dolgokat, amit én is nyújtani tudok neki. Ha minden nap háromnegyed órát folyamatosan futtatnám, mindig le lenne mozgatva, akkor igenis elvárnám tőle, hogy ne menjen el soha a macska után. Remélem, így kicsit érthetőbb a dolog.


Tehát neked kell magadban eldöntened, hogy mit akarsz tőle, és átgondolni, hogy mit nyújtasz cserébe, mit teszel azért, hogy elérjétek a célt. Az hogy futsz utána, mikor a kaja a szájában van, az pl. hátráltatja az engedelmesség és tisztelet kivívását. Akkor állíts fel egy szabályt, ha azt be is tudod tartatni (lásd a kormányunkat, aki mindenféle ésszerűtlen rendelkezéseket hoz, de betartatva nincs, ezért senki nem veszi komolyan.)

2013. febr. 4. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
De írok még egy példát: a kutyasuliban volt egy 4 évig ketrecben tartott roti, aki minden embert és állatot potenciális zsákmányjelöltnek tekintett. Szerinted mi lenne reális elvárás egy ilyen kutyával? Az hogy mondjuk önfeledten szaladgálva játsszon kan kutyákkal? Hülyeség lenne. A gazdinak az volt az elvárása, hogy a kutya agresszióját tiltani tudja, és ezt el is érték kemény munka árán. Tehát tényleg kutya-gazda páros függő a dolog.
2013. febr. 4. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:

Mégis hányszor kell még leírnom, hogy nem futok utána? Az hogy azt írom, hogy elszalad a kajával a szájában, nem azt jelenti hogy szaladok utána.


Tehát az elvárásom az, hogy első hívásra vissza jöjjön, és ne egyen fel az utcán semmit. Ehhez képest most tudom hogy nagyon nem ez van, és csak arra várnék választ, hogy annak függvényében, hogy még csak 1,5 hónapja van velem, ez nagy gond e hosszútávon az elvárásaim szempontjából, vagy sem. Legyek még türelemmel, mert jó ahogy csinálom, vagy szarul csinálom azért nincs még eredmény?


Amúgy minden feltétel adott, mert nyilván nincs éheztetve, és törpe uszkár létére napi 3 órát sétál. Tehát a lemozgatással nincs gondja.

2013. febr. 4. 15:57
 17/25 anonim ***** válasza:
55%
Anélkül hogy látnálak titeket nehéz messzemenő következtetést levonni, de a leírásod alapján leírom, mit gondolok. Természetesen nem kell szentításnak venni. Az oké, hogy nem jön be első szóra, mert még nem rég óta van nálad, nem olyan erős a kötődés, de az, hogy nem tudod letitlani kajáról igenis gáz. Az elején mutatkozol be, hogy milyen vezető vagy valójában, ő azt látja, hogy tehetetlen és határozatlan (hiszen ha nem az lennél, akkor nem jutna eszébe, hogy ha letiltod, akkor is tovább egyen.) Ezek után nehezebb lesz, mert nem tiszta lapod van már a kutyánál, hanem ott van a kis fejében, hogy már 10x különösebb következmény nélkül megcsinálhatta, hogy a földről evett, és te tehetetlen voltál. Az amit te esetleg büntetésnek gondolsz, neki valószínűleg nem az, hiszen a jó büntetést nem kell 3-nál többször alkalmazni, és még sokat mondtam.
2013. febr. 4. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat, valami ilyesmire gondoltam. :)
2013. febr. 4. 18:11
 19/25 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy segíthettem, a 'rizsát' sem azért írtam, hogy untassalak, hanem mert azt gondoltam, hogy hasznos lehet.
2013. febr. 4. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 Szilvi & Argos ***** válasza:
57%

Szia!

Kispalikee már mindent leírt, ezzel nagyon jól jártál szerintem!

Először is gratula, hogy első kutyásként ilyen jól haladtok, le a kalappal, tényleg :)

Az elvárásaid igazából nem nagyok szerintem. A kajás dolgot pedig tényleg hosszú pórázzal kéne gyakorolni, mert oké, hogy tudja, hogy rajta van...de ez nem baj! Mert jelenleg hülyére vesz Téged, tudja, hogy nem tudsz mit tenni a helyzettel, így egyre lejjebb kerülsz a kutya szemében. A pórázzal meg tudnád neki mutatni, hogy igenis tudod kezelni a szitut...1-2 hónap múlva szerintem jelentős változást érhetnél el...időnként kipróbálnám, hogy póráz nélkül le tudom-e tiltani...ha nem, ismét póráz.

Sőt, az is jó technika lehet, hogy napról napra pár cm-enként rövidíted a madzagot :)

2013. febr. 4. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!