Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » El merjem engedni a kutyámat...

El merjem engedni a kutyámat sétálás közben?

Figyelt kérdés
Úgy szeretném elengedni, mikor lakott területen kívül sétálunk, de egyszerűen rettegek attól, hogy ha elengedem, elszalad és nem tudom megfogni...pedig a kutyám nem szökős, nincs vele semmi baj, csak én féltem nagyon és nincs merszem kipróbálni...

2013. febr. 9. 13:22
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Neked, kell tudnod. Ha a kutyád 100%-an behívható akkor miért ne?

Először engedd el egy kevésbé forgalmas, biztonságosabb helyen.

Egyébként én is nagyon féltem először elengedni a menhelyről hozott kutyánkat, de elengedtem. Először úgy, hogy össze kötöttem a másik kutyámmal, mert tudom hogy ő sose megy el. Mostmár egyáltalán nem félek elengedni, szemmel kell tartani és nem lesz gond.

2013. febr. 9. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Vegyél egy hosszú, 10 méteres pórázt és azzal gyakoroljatok egy nyugodt helyen, ahol elég nagy a tér a rohangáláshoz, nincsenek fák, bokrok. Ha elsőre nem jönne rá tudsz segíteni a pórázzal, vagy kezdj el futni az ellenkező irányba. Amikor odamegy, mindig kapjon jutalomfalatot.


A behívás egy nagyon kemény meló, ne kezdj hozzá póráz nélkül, mert valóban megeshet, hogy megiramodik a kutya. A tanításhoz sok infót találsz a neten, itt is rengeteg kérdés volt már a témában.

2013. febr. 9. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
72%
Mondjuk először is gyakoroljátok otthon a behívást és ha már ott jól megy, akkor elengedheted. Igazából nagyon sok eltérő választ is kaphatsz erre a kérdésre, mert valaki azt állítja, hogy csak és kizárólag tökéletesen behívható kutyát szabad elengedni, aki mondjuk ha egy macska után ered is simán le tudod fektetni paranccsal. Mások szerint meg pont akkor tanulja meg jól a behívást, ha elengeded. Van, aki azt mondja, hogy gyakorold előbb otthon, aztán terepen pedig rakj rá hosszú pórázt, madzagot és úgy hívd.. ha nem jön, húzd kicsit magad felé, hogy vegye a lapot... Ez azért fontos, mert a behívó szóra, parancsra minden körülmények között "válaszolnia" kell, azaz oda kell mennie hozzád. Én későn kezdtem el sétáltatni a kutyámat, de mivel az én kutyám nagyon kötődik hozzám, nem volt gond az elengedésből. Tehát én nem használtam madzagot, meg ilyesmi... Ha nem jött oda, akkor otthagytam és rohant utánam... Ezt persze csak olyan helyen lehet megtenni, ahol se más kutya, se autó, semmi nincs, csak a puszta természet (persze egy nyúl után így is elfut, ha vadászkutya). Nem árt egy kis jutalomfalat, illetve ha néha elbújsz előle... Minél jobban félted és pórázon tartod, annál nehezebben fogod tudni visszahívni, mikor elengedésre kerül a sor... Tehát gyakorolj vele otthon... Ha nem pórázzal, madzaggal, akkor úgy, hogy mindig akkor hívd be, amikor rád figyel, tehát amikor tutira biztosan oda is megy hozzád! Ez nagyon fontos, mert ha mondjuk a hozzám- paranccsal hívod és ha csak egyszer nem megy oda hozzád, onnantól kezdve arra a parancsra sohasem fog minden körülmények között reagálni, csak ha éppen ahhoz lesz kedve, nem köti le éppen valami. Ha már otthon mindig odamegy hozzád, akkor kiviheted terepre, nyugodt helyre, forgalomtól távol. Ott vagy madzaggal, vagy csak simán szabadon gyakorold. Hogy melyiket választod az függ attól is, hogy otthon mennyire sikerül megalapoznod a behívást. Aztán mindig egyre ingergazdagabb környezetben gyakorolj vele, ha nem vagy biztos magadban, akkor mindenképp madzaggal, 10 méteressel kb. És így tovább... Ahhoz, hogy egy macska után iramodó kutyát le tudj mondjuk fektetni, vagy csak simán megállítani, nagyon sokat kell gyakorolnod és minden esetben megkövetelned tőle, hogy odamenjen hozzád és egy kis kutyasuli sem árt! Persze jó kutyasuli, mert rossz is akad bőven... Ha pl. szabadon van és hívod, de nem megy oda, azt is csinálhatod, hogy hozzávágod a pórázt, vagy valamit, amivel kizökkented. Persze nem izomból, csak hogy kapcsoljon... Ami még nagyon fontos! Soha, de soha ne hívd magadhoz a kutyádat, ha büntetni akarod. Ha pl arra mész haza, hogy szedi szétfelé az ágyat és te odahívod és megbünteted, akkor azt elcseszed. Szóval ha pl arra mész haza, hogy rombol, tehát rajtakapod, akkor rászólhatsz, stb., de soha nem úgy, hogy előbb odahívod magadhoz. Egy ismerősöm kutyája elkapott egy csirkét, ő magához hívta és elverte... Még kölyök volt a kutya, tehát a behívást már kölyökkorban elcseszte...
2013. febr. 9. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha félsz attól, hogy a kutyád nem jön vissza, az baj. Semmiképp se engedd el úgy, ha úgy érzed, félsz, hogy nem jön vissza, mert a kutya ezt megérzi. Én soha nem tartottam attól, hogy nem jön vissza, épp ezért soha nem is ment messzire egyik kutyám sem.

Ha úgy érzed, nem tudod elnyomni ezt az érzést, akkor mindenképpen először zárt területen vagy hosszú pórázon engedd el.


Egyébként, honnan van és mennyi idős? Csak azért, mert pl egy még kölyök kutyát az ember magabiztosabban engedhet el, mint egy már felnőtt, esetleg kóbor múlttal rendelkező kutyát.

2013. febr. 9. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
miért nem bizol benne??? Én egy évesen hoztam el egy kutyát, másnap reggel kivittem a határba, és elengedtem. esze ágában sem volt otthagyni azt aki játszik vele:) ha le akarod tesztelni, csinálj egy vékony könnyű 10 méteres pórázt, és azzal engedd el. A pórázt ne fogd. ha a hivásodra nem jön be hanem távolodik, akkor rálépsz a végére, szépen begyüjtöd, amikor beért, dicséred, jutalmazod.
2013. febr. 9. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Szerintem ez kicsit butaság, hogy csak akkor engedd el, ha tökéletesen hallgat rád. Mindig lesz új helyzet, amiben nem lehetsz 100%-ig biztos, hogy engedelmes lesz a kutya.


Én is úgy csináltam, hogy először otthon gyakoroltuk a behívást. Aztán párommal ketten vittük le a kutyát és egy teljesen félreeső helyen engedtük el.

Ezt hamar meg is tanulta. Ha nincs a közelben kutya-macska, akkor jobban tud koncentrálni és úgy hamar megtanulja, hogy mit vársz el tőle. Ha más kutyák is vannak a környéken, az már komplikáltabb. Volt már olyan, hogy játszottunk a kutyánkkal és a semmiből jött egy másik eb, és neki is rontott a miénknek. Úgy kellett őket szétszedni. :S


Pontosan ezért, eleinte tényleg csak kutya mentes helyen gyakoroljatok, az a biztos!

2013. febr. 9. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat! Megfogadom a tanácsokat!!!

A kutyám 2 éves, tenyésztőtől van és tele van energiával. Ezért lenne jó, ha sétakor el merném engedni, mert akkor kitombolhatná magát. :)

Bíznom kell(ene) benne...először azt hiszem kipróbálom a hosszúköteles módszert.

2013. febr. 9. 17:29
 8/16 Szilvi & Argos ***** válasza:
A lepontozónak üzenem, hogy a 3. válaszoló nagyon is hasznos és kimerítő választ adott!! :)
2013. febr. 9. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Ilyen hozzáállással ne, mert megérzi, hogy félsz, parázol, és egy instabil vezetőt nem fog követni. Nyugodj le, győzd le a félelmet, akkor engedd el.
2013. febr. 9. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Ja, és sose fuss a kutya után. Ha a kutya kölyök, akkor meg minél előbb engedd el, mert ilyenkor alakíthatod ki benne azt a viselkedésrendszert, amit elvársz tőle a jövőben.
2013. febr. 9. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!