Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyák csak 100% korlátozással?

Kutyák csak 100% korlátozással?

Figyelt kérdés
Aláírom, vannak komolyan problémás, agresszív-domináns kutyák. De a kutyák nagy része nem ilyen. Teljesen normális kapcsolatot lehet kialakítani velük mindenféle szuper korlátozó dolog nélkül is. Egy normális kutyát meg lehet tanítani a behívásra, normális sétára, alap parancsokra mindenféle kötődési tréning meg "nem pisilhet séta közben" meg mindenféle kiképzőtábori szabály nélkül. Egyesek mégis úgy nevelik a kutyát, hogy a kutyának egy darab szabad döntése sem lehet. Miért jó ez nekik? Ha el lehet érni normális viselkedést ilyen durván korlátozó szabályok nélkül is egy kutyánál, miért érzik jobban magukat attól, hogy minden másodpercben azt bizonygatják a kutyának, hogy a gazdi a főnök? Komolyan néha az jön le a válaszokból, hogy ha nem így neveled a kutyádat, akkor tuti, hogy idegbeteg lesz és a fejedre nő. Pedig ez a kutyák többségére nem igaz.
2013. márc. 1. 09:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/72 anonim ***** válasza:
100%
Az én kutyámnak ahhoz kellett a "kiképzőtábor" meg a spártai szigor, hogy ne szorongjon és üvöltsön, ha egyedül marad a lakásban. Én is az a típus vagyok, akinek nehezére esik a szabályok betartatása, viszont a kutyám érdekében muszáj volt suliba mennünk és azóta is nagyon figyelünk a szabályokra. Sajnos a lazább nevelés sok kutyánál nem is agresszivitáshoz, hanem egyéb viselkedésproblémákhoz vezet.
2013. márc. 1. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/72 anonim ***** válasza:
88%

Azért vagy buta, mert azt hiszed, hogy aki pozitív megerősítéssel képzi a kutyáját, akkor az már nem is alkalmaz büntetést. Dehogynem! Büntetésre szüksége van a kutyának, mert csak pozitív megerősítéssel nem lesz belőle nyugodt, megadó, kezelhető kutya! Más a képzés és más a nevelés... plusz nem tudom, hogy miért gondolod azt, hogy a szabályokat csak és kizárólag fenyítéssel, kényszerrel lehet felállítani! Illetve igen, ezekre is szükség van, de ezek alatt nem a verést kell érteni, meg azt, hogy a kutya nem csinálhat semmit... Egyszerűen csak akkor szimatolhat séta közben, ha azt a gazdi, a vezető megengedi és addig, amíg engedi! Akkor mehet fel az ágyra, amikor és ameddig a gazdi, a vezető engedi, stb.! Ez ennyire egyszerű, mármint a séma, mert kivitelezni nem minden fajta esetében könnyű!


Nem tudom, hogy mit kell ezen felháborodni! Ha neked is nagytestű, domináns kan kutyád lenne, akkor másképp gondolnád az egészet!

2013. márc. 1. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/72 anonim ***** válasza:
100%

igen, de akkor megfordítom, leírnád nekem azt a kutyát amelyiket véleményed szerint túlzott szigorral sétáltatnak. úgy értem a teljes testbeszédét.


egyépként meg te miből gondolod hogy az a kutya (ezesetben az enyém) számára megfélemlítés pl. az ha nem mehet az ágyra az engedélyem nélkül, vagy az hogy nem ő fogja eldönteni hogy pórázas sétánál meg e állunk szimatolni az összes sarkot, villanyoszlopot, vagy nem engedélyezem hogy a szembejövőket bármilyen módon zaklassa (nyilván nem mindenki dijazza akármilyen barátságos is), tehát az úton jöjjön szépen és rám figyeljen. csak hogy a példáknál maradjak.

2013. márc. 1. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/72 anonim ***** válasza:
77%
Szerintem az ilyen emberrel felesleges vitába szállni, mert már leírta, amit gondol és ezzel nem lehet mit kezdeni. A múltkor is volt itt egy ilyen kérdés, az az illető is elkönyvelte már magában, hogy szerinte sz*r életük van a keményen, határozottan nevelt kutyáknak... Az ilyenekkel nem lehet mit kezdeni... Majd ha lesz egy domináns kutyája, akkor felkötheti a nadrágját!
2013. márc. 1. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/72 anonim ***** válasza:
77%
egyépként meg nagyon jól írta a 11:20as is. jó lenne ha ráírnál egy kicsit az általad nagynak vélt neves kiképzőre is mert bizony hatalmasat pislognék ha neked adna igazat. miszerint büntetés nem is létezik (honnan tudná akkor a kutya mi jó és mi nem) csak pozitív megerősítés. és hogy a kutyáknak nem kell a 100%, elég ha csak 20%ban vagyunk vezetők. illetve hogy az ágy minden kutyának alapjáraton járandó kiváltság. sőt azon meg végképp hatalmasakat pislognék ha egy domináns kan neveléséről vélekedne így. de valóban én már ott tartok hogy legszívesebben odaadnám az enyémet egy hétre és meglátnám mit tudnál kezdeni vele a te elméleteddel. egyépként csodás példáért sem kell messzire mennem. a párom egyáltalán nem fogja a kutyát keményen. csak egyet írok a sok közül, őt úgy húzza meg cibálja el a pórázzal hogy sokszor már tényleg csak röhögni tudok. de ha őt nem zavarja hát mit tegyek.
2013. márc. 1. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/72 A kérdező kommentje:
Azon kívül, hogy hőzöngtök, leírhatnátok a választ a kérdésemre is. Oké, így nevelitek a kutyát, de miért? A felfelé pontozós válasz erre ha jól értem, olyasmi, hogy 1, mert máshogy nem bírtok a domináns kutyátokkal 2, mert már minden más módszert megpróbáltatok, de nem vált be ( érdekes, hogy kispalikee megértette a kérdést, és arra válaszolt). Amúgy meg ha elolvassátok a kérdésem elejét, látjátok, hogy azt mondom, VAN olyan kutya, akivel keményebben kell bánni, de a kutyák többsége nem ilyen. Nem minden kutya domináns egy kiskutya alomban! Ha van egy alomnyi kutya közt egy domináns és 4 nem az, akkor a 4 kutyát lehet pozitív megerősítéssel nevelni, és ha nem vagyunk bénák, sose lesz szükség ilyen kiközösítős mókára. Amúgy én szeretem, ha a kutyám rá akar venni valamire, mert az azt jelenti, hogy kommunikál velem. Ami jó dolog.
2013. márc. 1. 12:10
 27/72 anonim ***** válasza:
100%
én is megírtam már neked hogy az enyémnek kellenek a szabályok. amint lazítottam rögtön nem úgy mentek a dolgok. és tudod van egy pont ahol a falatkát oda teszed ahova akarod, ha a kutya teszem azt nem akar visszíjönni akkor nem is fog. egyépként pedig pont te nem érted amit mi magyarázunk: honan tudod hogy az utcán sétáló beagle-hez nem szükséges a kemény kéz? azért mert pont a szabályok betartatása miatt szépen sétál? megírtam neked azt is hogy a párom nem neveli, vagyis ha úgy nézzük csak pozitív dolgaira erősít rá és lám, seperc alatt eltűnik az ajtóból a kutyának hála. egyépként megmondom őszintén épp most nézegetem az ltalad említett ember videóit és nem vagyok 100%ig elájulva tőle. az egyik videón a kutya húzta a másikon ott díszeleg a kutya fején a halti, a kutyának befeszült test, felálló farok, les mindenfele vélt vagy valós veszélyeket kutatva... szerintem ő pont az általad leírt kutyákkal tud valamit kezdeni. de még vadászom azt a videót ahol valóban csodát művel egy domináns kannal pl.
2013. márc. 1. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/72 anonim ***** válasza:
100%
az lemaradt hogy tudomásom szerint te írtad hogy ő csodát művel a kutyával úgy hogy póráz sem kell, akkor ezek után a halti (a feszülő pórázt már meg sem említem) nem tudom mit jelent.
2013. márc. 1. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/72 A kérdező kommentje:
Jajistenem.... Nézem, milyen videók vannak a youtube-on róla. A kutyasétáltatós videóban azért van a kutyán póráz, mert az usa-ban tilos közparkban kutyát póráz nélkül sétáltatni. De tényleg nem magyarázom tovább, ha gondolod, nézd meg wikipedián vagy valahol, hogy mit tett le ez az ember az asztalra, és utána szóld le.
2013. márc. 1. 12:31
 30/72 anonim ***** válasza:
100%

Én tökéletesen egyetértek veled abban, hogy egy optimum kutya (de talán még egy domináns is) ha kiskorától nálad van, és megvan a tudásod a kutya neveléshez, akkor simán büntetés nélkül pusztán megerősítéssel és elkerüléssel operálva tudsz élhető kapcsolatot kialakítani a kutyával. Mert ha a rossz viselkedésekre egyszerűen nem hagysz lehetőséget, akkor nem fogja elkezdeni őket, és nincs miért megbüntetni.


De a legtöbb gazdi először elkezd kutyázni, és csak utána tanul meg. Vagy mondjuk az én esetem: 12 évesen laza pórázon sétáltattam bullmasztiffot gond nélkül. Aztán az első saját kutyám egy bulldog volt, aki annyira kezelhető volt, hogy többnyire fogalmam sem volt, hogy hol a póráz, mert nem volt rá szükség. Azt hittem értek hozzá. Ezután fogtam ki egy olyan kutyát, aki egyszerre domináns és bizonytalan, és akár elbizonytalanodik, akár dominál, az alap megoldókulcsa a konfliktusokra az agresszió. Látszott ez már 8 hetes korában is, mikor megbökte a kaktusz és ő ingerülten megtámadta a kaktuszt, csak én nem tudtam, hogy hogy kell kezelni. Másfél év alatt egyre mélyebbre süllyedt a viszony, és ott álltam, hogy vagy megoldom, vagy a kutyának mennie kell, mert én így nem tudok élni.


Na ezután jött a fingani sem szabad enegdély nélkül rész, és a kötődési tréning, meg a totális beszabályozottság. Hangsúlyozom, hogy nem saját kútfőből, hanem oktatói felügyelet mellett.

Lehet, hogy te csak azt látod, mikor ráordítok az utcán, hogy nem hugyozhatja le az autót, és ebből megállapítod, hogy milyen túlszabályozós gazdi vagyok.

Azt nem látod, mikor megtörök és nem bírom tovább, és felengedem a kanapéra, és kicsit megszeretgetem, aztán másnap nem jön vissza elsőre, és ha itt nem veszem észre magam, akkor harmad nap már verekszik is. Karácsonykor kicsit becsípve felengedtem az ágyamba, másnap nekiment egy láncos kutyának az erdőben.


Nem azért van minden megtiltva a kutyámnak, mert hatalommániám van, sőt hidd el, hogy én utálom a legjobban ezt, hogy így kell élni. Nem azért vettem kutyát, hogy legyen kit terrorizálnom, hanem azért, hogy szeretgethessem.

Baromi nehéz egy olyan kutyával, akit folyamatos vasszigorban kell tartani, és nem könnyíti meg a környezet sem, aki azt reagálja, hogy jajj de szegény, hát hadd csinálja ezt meg azt meg amazt.


Nyilván nálam is az van, hogy a kutyám pontosan emlékszik, hogy milyen amikor lúzer voltam és ő uralkodott a földön. Ahogy kicsit lazulok, ő is elkezd olyan lenni, mint régen.

3 éve játsszuk a húzd meg - ereszd meg játékot, és persze valamennyire csökken a szükséges szigor mértéke, de még mindig az van, hogy ha lazítok akkor szétzuhan a kapcsolat.

Most pl. volt nálam ideiglenesben egy elég nehéz eset kutya a sajátom mellett és mivel neki nagyon kellett a figyelem, a sajátomra meg emiatt kevesebb jutott, most megint ott tartunk, hogy csak azt hallja meg, amit csúnyán mondok, amit szépen azt nem. NAgyon nehezen állok rá a szigorkodásra és nagyon utálom csinálni. Mindig kell egy pont az i-re, mondjuk egy jó verekedés ahhoz, hogy elkezdjem helyrerakni a dolgot. DE ha én nem vagyok olyan lelkiállapotban, hogy menjen, akkor komoly gondok vannak.


És mégegyszer, tuti, hogy az én kutyámnak is ha jól állok neki mikor hozzámkerül, elkerülhető lett volna, hogy ide jussunk, de egy már elrontott kutyát helyrehozni tök más tészta, mint eleve jól csinálni. És a mentett kutyákkal is ez a helyzet. Amelyik hosszú ideig élt túl egyedül, itt-ott bántották, stb. annál nem olyan könnyű megoldani.


Örülj nagyon, hogy a te kutyád rendben van, és ne ítélkezz. Nyilván amikor nem látod, a másik oldalon megkapja a kutya a bulit, a labdázást, a kutyákkal bandázást, de ha csak melóba sietve látnál, rólam is azt hinnéd, hogy feleslegesen szigorkodom vele.

Na meg sokszor az egy folyamat eleje amit látsz. Amikor egy elcseszett kutyát elkezd valaki segítséggel helyretenni és akkor ugye minden tilos. A folyamat egy részénél az én kutyám is volt olyan, hogy nekem sem esett jól ránézni. Nem önállósította magát, folyamatosan be volt állva a bal lábamhoz, a szemembe bámult, nem ment el játszani, stb. Ez nekem sem volt jó érzés, de ebből elkezdeni engedni, és kinyitogatni a kutyát már nagyon könnyű.


Hú, rengeteg gondolatom van még a témához, de most asszem első lendületre eleget írtam :)

2013. márc. 1. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!