Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szeparációsan szorongó kutyáma...

Szeparációsan szorongó kutyámat hogy tegyem helyre?

Figyelt kérdés
Fél éves, 3 hete van nálunk és az első hétben túl sokat foglalkoztam vele. Rájöttem hogy óriási hiba volt, mert azóta azt hiszi ő a falkavezér. Hogy szoktassam rá arra, hogy ha elmegyek itthonról legyen NYUGODT!? Nem tudom webkamerával ellenőrizni hogy mikor nyugszik meg, mert akkor vissza tudnék jönni megdícsérni. Vagy nem muszáj dícsérni? Sajnos nem tudom azt megcsinálni hogy egyre hosszabb időre egyedül hagyjam, mert 5-8 órákra el kell mennem minden nap. Az a baj, hogy a végtelenségig csinálhatnám azt hogy ki-be járkálok, azt hiszem sosem nyugodna meg. Valahogy pedig elakarom érni, segítsetek hogy legyen nyugodt? Ha megyek két lépést már ideges lesz. Hiába lazítom el simogatással utána egyből felpattan ha megmozdulok. Valamint azzal is gond van, hogy ha megyünk sétálni nem hallgat rám, minden elvonja a figyelmét. Mit tegyek azzal?

2013. ápr. 23. 17:03
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
Olvasd el Jan Fennel Kutyapszihológia könyvét van benne szó ilyenről. Addig is kezd el gyakorolnia hogy kimész az ajtó, a kutyától nem köszönsz el lehetőleg egy általán nem vesze rólla tudomást. Első alkalommal max1-2 percig állj az ajtó előtt, majd menny vissza, a kutyát ne dicsérd tégy úgy mintha semmi sem történt volna. Ha lenyugodott akkor hívd magadhoz és simogasd meg. Folyamatosan növeld az ajtó előtt töltött időt, és úgy csináld hogy természetes legyen, ne legyen felhajtás a dolog körűl. Csak úgy jössz-mész, hiddel 1 napi
2013. ápr. 23. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:

Bocs véletlen ekűldtem.

Hidd el 1 napi gyakorlás is sokat javít a dolgon.

2013. ápr. 23. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:
Úgy szoktam, viszont muszáj 5 órára elmennem itthonról..A nyugodt állapotot kéne elérnem nála, ehhez viszont tisztába kéne tenni a falkavezérség kérdést, na de hogyan..?
2013. ápr. 23. 17:39
 4/30 anonim ***** válasza:

- Eleve legyen nyugodt, amikor ott hagyod. Fektesd le a helyére még indulás előtt, készülődj, és csak akkor indulj el, ha látod, hogy tényleg pihen. Ehhez nagyon fontos, hogy le legyen fárasztva, tehát egy aktív séta (gyorsan is meg lehet oldani reggel, nem kell négy órás túrára gondolni) elengedhetetlen, mielőtt egyedül hagyod.

- A falkavezérség szabályait pontosan és keményen tartsd be, sőt, az sem árt, ha egy darabig egyáltalán nem foglalkozol vele. Erről itt olvashatsz a cikk végén: [link]

- Nincs elköszönés, nincs hazaérkezéskor nyakbaugrás. A Igyekezz a lehető legérzelemmentesebbé tenni a jövés-menésedet, hogy ne izgasd fel. Elég jutalom az neki, hogy hazaérsz, nem kell még külön pörgetni, mert különben a hazaérkezésedet is ilyen lelkiállapotban fogja várni, nem pedig nyugodtan, ahogy szeretnéd. Akkor köszönj el tőle, amikor a helyére küldöd indulás előtt, érkezés után pedig akkor hívd magadhoz köszönni, ha lenyugodott, és nem veled foglalkozik, nem követel figyelmet.

- A simogatással nem ellazítod, hanem éppen beleerősíted a viselkedést. Ideges - kap siti = idegesség jó, még többet kell csinálni. Figyelj rá, hogy mindig csak akkor simogasd, akkor beszélgess vele, ha éppen jót csinál. A helytelen viselkedést tiltsd, vagy hagyd figyelmen kívól.

- Néha hagyd egyedül kifejezetten nevelési céllalés állj meg az ajtó előtt egy üres boroskannával, vagy ha kicsi a kutya, üdítősflakon is jó, és ha hallod, hogy hisztizik, benyitsz, hozzávágod, és szó nélkül becsukod az ajtót, mindezt olyan goyrsan és olyan mérgesen, hogy ne legyen ideje megörülni neked, csak a negatív élményre emlékezzen. Ezt annyiszor csinálod meg, ahányszor szükséges ahhoz, hogy abbahagyja a hisztit. Ha elég ideig maradt nyugton, visszamész, szintén dicséret nélkül - ő így is elérte a célját, visszatértél hozzá, és ehhez a nyugodt viselkedés vezetett, tehát egyre sűrűbben fogja ezt csinálni. Hacsak nem kap ellentétes jelzéseket, úgyhogy ha egyszer elkezded, akkor legyél következetes. És mindig zárd be az ajtót kulccsal (és persze nyisd is ki azzal a mozdulattal, hogy be tudj rontani), ha csak gyakorolni mész ki, különben esetleg rájöhet, hogy kulcsos távozásnál nincs kanna, csak amikor nem csörög a zár.


A sétáltatási gondok a falkavezérség helyrerakásával automatikusan megoldódnak, de ha egy hosszú pórázzal is besegítesz, akkor gyorsabban fog menni.


Ha valami nem tiszta, kérdezz :) Meg olvass, a Cerbis oldalon, amit linkeltem, elég sok hasznos cikk van.

2013. ápr. 23. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
Sorry az elgépelésekért, nekem már megint péntek van :D
2013. ápr. 23. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:

Nem tudom úgy otthagyni hogy nyugodt, mert ha kimegyek a szobából, már egyből kizökken a nyugalmából. Ha visszamegyek és álomba nyugtatom de felállok, akkor már nem nyugodt. Szóval ezzel nem tudok mit csinálni, már fel sem tudok állni anélkül, hogy nyugodt legyen...

Viszont azt kipróbálom, hogy fogok valamit, kiállok az ajtó elé, és ha ugat, egyből berontok és földhöz vágom azt a valamit, és rákiáltok.

2013. ápr. 23. 18:01
 7/30 A kérdező kommentje:
De attól még hogy nem nyüszít, még feszülten áll tovább..azzal mit tudok kezdeni? Majd megszokja?
2013. ápr. 23. 18:04
 8/30 anonim ***** válasza:

Mondom, ne simogasd, ne nyugtasd úgy, ahogy egy embert nyugtatnál, mert nem fog működni. Parancsold a helyére, és akárhányszor elmozdul, küldd vissza. Ha nem megy magától, megfogod a nyakörvét és viszed. Ha nem szokta az engedelmességet, akkor ez eltarthat egy darabig, de ettől fog lenyudogni, hogy konkrét utasítást kap arra vonatkozóan, hogy mit kell tennie, és azt az információt, hogy ez tényleg elvárás, nem csak kérés. Ne add fel, legyél kitartóbb nála, legyen neked igazad. Ez a kutyanevelés titka, a kitartás; hogy ki akarja jobban érvényesíteni az akaratát. De ha nagyon nem megy, kérd ki szakember segítségét, megmutatni sokkal gyorsabb és hatékonyabb, mint írásban elmagyarázni.

A feszültséggel meg semmit nem tudsz kezdeni, azt nem látod, nem hallod; majd megunja, és vagy elmegy pihenni, vagy hisztizni fog, akkor meg kanna.

2013. ápr. 23. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:
A helyén marad, csak feszült. Ez a gond, tehát ha itt hagyom úgy is feláll a helyéről és elkezd sírni..Nem simogatom, nem erősítem benne a helytelen cselekedetet, hanem álomba maszírozom, mert valaki azt tanácsolta. De felesleges, addig tart ameddig ott vagyok vele.
2013. ápr. 23. 19:50
 10/30 anonim ***** válasza:

Ismétlem: ha feláll, visszarakod. De a többit is csináld, távolítsd el magadtól általánosságban, mutasd meg neki, hogy nem róla szól az életed, mert anélkül nem fog menni.

A masszírozás is pozitív visszajelzés neki egyébként, nem csak a simi. Minden az, aminek a kutya örül. Tehát ne csináld, hacsak nem akarod még jobban beleerősíteni a sírást meg a feszültséget. A beledicsért viselkedések elég nehezen kopnak ki a kutyából, szóval jó nagy adag türelemre lesz szükséged. És/vagy szakemberre.

2013. ápr. 23. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!