Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elegem van ebből a kutyából....

Elegem van ebből a kutyából. Mi a teendő, ha így viselkedik?

Figyelt kérdés

Jópár hónappal ezelőtt én írtam ki ezt a kérdést: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__241999-a-staf..

Azóta nem hogy javult volna, de még tovább romlott a helyzet. A rokonaink nem vitték iskolába a kutyát, sétálni jó, ha egy héten egyszer elviszik (és olyankor is csak pár háznyira mennek - szóval, nagyon-nagyon rövid távra), és a kutya egyre kibírhatatlanabb. Kezdetben testvéremmel játszottunk vele viszonylag sokat, de a rokonainkkal nem a legjobb a kapcsolatunk, és ez utóbbit nem vihettük "túlzásba", az pedig "természetesen" szóba se kerülhetne, hogy mi sétáltassuk, vagy ilyesmi (bár őszintén szólva már nem is vágyom rá).

A gond a következő: a közös telek miatt egyfolytában kerülgetni kell a kutyát, aki ugrál ránk és harapdál (emellett - szerintem - buta is). Már nem tudok felé szeretettel közelíteni, ideges vagyok, ha csak meglátom, hogy közeledik (főleg, ha futva). Próbáltam szép szóval és erélyesebben is, de semmi se használ igazán, néha tiszta bolond (oké, nem mindig, az időjárástól is függ, de 10-ből 7-szer biztosan). Az a furcsa, hogy pl. a fejét se lehet megsimogatni, mert az szinte idegesíti, el akarja kapni az ember kezét. Ha bármi kedves gesztust teszek, egyből ugrál, ételt kézből csak úgy lehet adni neki, ha résen van az ember - gyorsan el kell rántani a kezünket, különben az étel mellett arra is ráharapna. :S

Nagyon szeretném, ha békén hagyna, de már nem tudom, mit tehetnék. Rokonaink szerint erőteljesen kell rászólni, meg pofont adni neki, ha nem fogad szót, de én már egyre jobban tartok tőle, és agresszíven nem mernék fellépni vele szemben. Kölyökkorában próbáltam az "Embernevelés kutyákhoz" (vagy vmi ilyesmi című videó)tanácsai alapján bánni vele (ezt egy kedves válaszadó írta itt a fórumon), de sajnos ahogy nőtt, úgy csúszott ki a kezemből (nem csak az enyémből) az irányítás.

Van vkinek vmi jó tippje, hogy hogyan lehetne "megmenteni" ezt a kapcsolatot? Szeretném, ha olyan, bizalmi kapcsolat alakulhatna ki közte és köztünk, mint a korábbi kutyáinkkal.


2009. okt. 11. 16:39
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
49%

Alapból elrontottad az egészet a hozzáállásoddal ezt írtam már az előző kérdésednél is. Jobbnál jobbakat írtak itt, nem hallgattál rájuk, kifogásokat keresel. Nem telik többe googlebe beírni hogy amstaff nevelés. Ennyit kellett volna tenned.

A harcikutyázást meg fejezzétek már be mert kicsit idegesítő ez a primitívség.

2009. okt. 11. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:

"Kedves" utolsó válaszadó! Honnan tudod, mit tettem, illetve nem tettem meg, míg kicsi volt? Azt hiszem, még sokat is teszek, figyelembe véve, hogy NEM az én kutyám, és nem feladatom a szórakoztatása. Játszottam vele minden nap, alkalmaztam, ahogy tudtam az Embernevelés kutyákhoz c. cuccot. Iskolába és sétálni NEM vihettem, mert SEMMI közöm hozzá azon túl, hogy el kell őt viselnem. Most is azért írok ide, mert a megoldást keresem. Ezen túl mit tehetnék???

Gyanítom, nálad a "harci kutya" kifejezés vágta ki a biztosítékot. DE! én nem a harci kutyákat "támadom" általában, csak ezt az egy példányt. Egyébként pedig te is tudhatnád, hogy az olyan címkék, mint "vadász kutyák", "terelők", stb. nem hasraütés-szerűen alakultak ki, hanem a kutyát jellemzik. Nyilván ez a helyzet a "harcival" is. Ha te egy normális kutyát fogtál ki, örülj neki, nekünk nem sikerült.

Nem hiszem, hogy onnan messziről meg- vagy elítélhetnél. Ha tudsz egyszerű tippeket/trükköket, hogyan éreztessem vele, hogy fölötte állok, írd meg, egyébként meg a kioktatás nem hiányzik (és nem is jogos).

Annak, aki az állatorvos tipjét írta: na, ezt mi is (és én is) csináltuk, de továbbra se tekint falkavezérnek. Most pedig már egyre nehezebb, ahogyan nő, és sajnos félek is, hogy megharap. Ez utóbbi már előfordult amúgy, de még régebben, azóta csak oda-oda kap (de én gyorsabbvagyok :D).

2009. okt. 11. 20:22
 13/24 A kérdező kommentje:
Nem tudom, a határozott fellépésen túl lehet-e rá más módon hatni. Én egy vékony, alacsony lány vagyok, nem vszínű, hogy meghatná, ha ráförmednék, elkapnám a grabancát, vagy a fenekére ütnék (az összeset csinálom amúgy, de nincs eredménye). Talán ez hülyeség, de engem az érdekelne, hogy a józan eszére lehet-e hatni. Úgy értem, hogy belássa, hogy jobb neki is, ha együtt működik velünk, hiszen akkor többet játszunk vele. Azt már próbáltuk, hogy otthagyjuk, ha agresszívebb lesz (és tul.képpen mostanában már mást se csinálok), de ez nem használ. Ti milyen játékot játszotok a kutyátokkal, amit nagyon szeret, és amiben partnerként tekint rátok?
2009. okt. 11. 20:29
 14/24 anonim ***** válasza:
Attól tartok, hogy kemény és következetes nevelés nélkül tényleg csak rosszabb lesz a helyzet ezzel a kutyával. És ez elsősorban a gazda dolga lenne, neki kellene elvinni kutyakiképzésre, agár Agility versenyekre is fel lehetne készíteni, ami kielégítené a nagy mozgásigényét. Ha nem tesz a gazdája semmit, akárkire rátámadhat a későbbiekben. Nagyon vigyázz vele, te is lehetsz az, akibe beleharap.
2009. okt. 11. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
Megint én. Agár helyesen akár. Agility annyit jelent, hogy kúszás, ugrás, futás, apport (hozza a fadarabot, a labdát stb.). Nehéz pályán kell végigmenni, magas palánkra felmászni stb. Már idős a kutyám, de évekig ezt csináltuk. (Vizsla gazdája).
2009. okt. 11. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Hogy lehet-e a kutya józan eszére hatni? Egy kutyánál kétféleképp tudod elérni, hogy az elvárásaidnak megfelelően viselkedjen. Fizikai erőszakkal, vagy a józan eszére hatva. A fizikai erőszak eleinte lehet, hogy látványosabb eredményeket hoz, de könnyen rosszul sülhet el, akkor viszont isten őrizzen a kutyától, mert hidd el, hogy ő erősebb, mint te! A józan eszére hatás neked is és a kutyának is kellemesebb, csak nem elég rá napi fél óra foglalkozás, főleg ha már ilyen szinten elrontottátok szegényt. Így viszont, hogy az egész családból egyedül te volnál csak hajlandó foglalkozni vele, maximum azt érheted el, hogy átveszed a falkavezérséget és veled normálisan fog viselkedni, de ettől még saját magát a család többi tagja fölé fogja helyezni. Magyarul mindenkinek foglalkozni kellene vele, és nem 5-től fél 6-ig, hanem gyakorlatilag az együtt töltött idő minden percében úgy kellene viselkednetek, hogy a kutya tudja: ő a legalacsonyabb rangú a családban. Technikákat nem írok, tele van vele a net: Hazaérkezés, etetés, játék, séta stb. Ez nagyon kemény munka és ha nem érzed magad elég elkötelezettnek ahhoz, hogy következetesen végigcsináld ezeket, és folytasd a kuyta egész életén keresztül, akkor el se kezd, mert semmi értelme. Sajnálom, de ez van. Nem irigyellek, nem vagy egyszerű helyzetben! (Ja, és olyan varázsigét senki sem fog tudni mondani, amitől hipp-hopp megjavul, ezt ne is várd!)
2009. okt. 11. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
100%

Én vagyok akinél a harcikutyázás kivágta a biztosítékot. Kedves kérdező: Pont azokat a dolgokat kéne tenned amikre azt hiszed, nem működnek. Rá kell förmedni a kutyára és el kell kapni a grabancát, lenyomni a földre ha ugrál, összefogni az állkapcsát ha harap. Kemény 50 kilót nyomok de a pitbullom istenként néz fel rám és eszébe sem jutna olyat tenni amivel engem bánt. Utolsó írta a jókat, a net tényleg tele van nevelő technikákkal, kezdve az olyan alapvető oldalakkal, mint a kutya.hu. Ezeket a dolgokat így-is, úgy-is meg kell tanulnod ha kutyát akarsz venni, ahogy írtad korábban. Egy yorki is ugyan úgy a fejedre tud nőni, mint egy amstaff. És igen, arra is figyelni kell, hogy te attól még, hogy téged tisztelni fog a kutya, még mindig csak te fogsz felette állni a család többi tagja nem. Viszont közös foglalkozások helyett úgy is el lehet érni a kívánt eredményt ha mindig megszidod a kutyát ha domináns a többi családtaggal. Te leszel a falkavezér, beleszólhatsz a rangsorba.

A harci kutyázást meg azért utálom mert nincs ilyen. Nincsen harcikutya, az összes kutyában benne vannak azok az ösztönök, amire kitenyésztették őket és bottal sem lehet kiverni belőlük. Nézz meg egy terriereket, mennyien panaszkodnak ha kiássák a kertet vagy mennyien utálják ha egy roti le akarja harapni a fejüket a kerítésen át, annyira jó területvédő. De egy bull típusú terrier nem fogja ösztönösen szétszedni a többi kutyát basszus! Attól még, hogy szegényeket erre tenyésztették és nagyon jók is a harcban nincs bennük ösztönösen. Egyszerű, ügyes, okos örző-védő kutyák és kész. Igen OKOS. Az a kutya sem buta, egy staffi sem az, csak te hiszed annak mert nem tudod kezelni. Közben ő röhög rajtad:S

2009. okt. 12. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Köszönöm a tippeket, igyekszem a legjobbakat hasznosítani. A "versenyes" ötlet tetszik, én is úgy vettem észre, hogy rengeteg benne az erő, és nyilván nem rosszindulatból ugrál, hanem a levezetetlen energia miatt. Megpróbálok neki itthon vmiféle ügyességi játékot/akadályt fölállítani, el ugyanis nem vihetem innen a kutyát. A legjobb az lenne, ha a gazdái lépnének. Talán ha azt látják, hogy a kutya jól érzi magát velem, felébred bennük a féltékenység (ők ugyanis így működnek sajnos)...

Más: az utolsó válaszadónak. Számtalan hozzászólás pedig épp arról szólt, hogy NE alkalmazzak fizikai ráhatást. Így nehéz eldönteni, mi a helyes, ebben abszolút megoszlanak a vélemények. A te kutyád nyilván kölyökkorától fogva erős kézzel volt nevelve, így már talán természetes is neki, hogy fölötte állsz. De nekem egy erős és akaratos féléves kutyával szemben kellene agresszíven fellépnem, és a kettő nem ugyanaz a szitu.

Amúgy meg: hidd el, sok kutyával találkoztam már, és igenis vannak buta egyedek. Ez a fajta egyébként eleve nem az eszéről híres (egy brit vagy amerikai listán, ami a kutyafajákat ÁLTALÁBAN állította sorba IQ szerint, nem épp az élmezőnyben szerepel), de az biztos, hogy a fajtán belül is vannak okos és kevésbé okos kutyák is. Ez már puszta genetika... Az emberek se azonos génkészlettel gazdálkodnak, miért hiszed, hogy ez a kutya- akivel soha életedben nem találkoztál - okos és röhög rajtam a markába? :S Azért, mert a tied intelligens, még nem kellene azt feltételezni, hogy az összes fajtatársa az...

Kevésbé domináns kutya egyébként nehezebben nő az ember fejére, nem mindegyik törekszik arra, hogy átvegye az uralmat. Volt egy németjuhászunk 10 évig, ő pl. semmilyen agressziót nem mutatott soha, a csontot ki tudtam volna venni a szájából, pedig még gyerek voltam. Tehát, abból, hogy ezzel a kutyával nehézségeim vannak, még nem következik automatikusan, hogy bármelyik másik fajtával is lenne.

(Én TÁRSAT akarok, és nem egy alattomos dögöt, akin uralkodni kell, nehogy ő uralkodjon rajtam és megtámadjon. Sztem ez abszurd.)


Köszi még egyszer az ötleteket, igyekszem rendbe hozni a kapcsolatunkat!

2009. okt. 12. 19:53
 19/24 anonim ***** válasza:

Én egyet írok neked !

Nem olvastam végig , amit a többiek írtak neked, de az én nézőpontom szerint , te az a kutyát nem szereted , és az eslő kérdésednél is nagyon úgy tünt. Ha undorral közeledsz felé , akkor ne várj mást.

A másik , amit már megírtam az előző kérdséednél , te bebeszélted magadnak már az elején is , hogy húú ez harci kutya ...Nem lehet vele bánni..NEM nem az , csak te állsz így a dolgokhoz.

Te nem akartad őt , hisz nem a tied, de ha már ott van ....!

Ha ennyire rossza a helyzet , ajándékozd el , hozzá értő embernek , vagy a fajtamentőknek szólj , a rokonaidnak meg mond azt hogy elszökött.

Mert ez így nem lesz jó , sajnos az olyan felelőtlen emberek miatt (mint jelen esetben a rokonaid) vannak a kutya támadások , meg a hasonlók!

Ha nem viszed kutyasuliba , amit megértek hogy miért akkor a helyzet csak rosszabb lesz.

2009. okt. 13. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

Ne is alkalmazz fizikai ráhatást, amíg az bántalmazás. Ennél a fajtánál soha! Az hogy elkapod a grabancát és lenyomod a földre, vagy felemeled (ha tudod) csupán azt jelzed, hogy felette állsz. Nem fáj neki, nem bántalmazás. Ilyen kutyáknál mindig azt kell érzékeltetni, hogy te vagy az erősebb, akkor is ha nem így van.

A másik, hogy tapasztalatom szerint a pitek és staffok a világ egyik legokosabb fajtái, csak nehezen taníthatóak, mert makacsok. A nématjuhik kevésbé okosak viszont sokkal könnyebben taníthatóak, ezért olyan elterjedtek. De mind1 ne menjünk bele, nem ez a lényeg.

2009. okt. 13. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!