Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit lehet tenni egy megbolondu...

Mit lehet tenni egy megbolondult kutyával?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


A kutya egy angol stafi (kan), akinek mostanában elgurult a gyógyszere, méghozzá jó messzire. Nemrég lett 2 éves és kissé kezd eldurvulni a helyzet. Már kiskora óta feltűnt, hogy elég szemtelen a kutya, de többé - kevésbé ezeket a helyzeteket sikerült kezelni, némelyikről le is szokott. Ám néhány héttel ezelőtt a lányom már jelezte, hogy elég furcsán megugatta a kutya, de ekkor még úgy voltam vele, hogy ez nem feltétlen probléma, és akár félre is érthette a gyerek.. 5 nappal ezelőtt mentem ki az udvarra, és elkezdett hátulról agresszívan lökdösni, majd amikor megfordultam, akkor a lábam után kapott, amit szerencsére sikerült elhúznom még időben. Ezután alaposan megszidtam, nem volt semmi, egészen tegnap estig. Jöttek vendégek, simogatták, minden rendben volt, de amikor mentek el, akkor a feleségem megfogta a kutya nyakörvét, hogy ne piszkálja őket. Ezután a kutyát elengedte, az pedig megfordult, lelapított és idegbeteg módon elkezdett vicsorogni, morogni, ugatni, és ment felé folyamatosan, ezt látva odamentem és próbáltam kézbe venni a dolgot, de a kutya már velem is ezt csinálta. Őszintén szólva, nem ijedtem meg tőle, de ez így nem mehet tovább, nem várnám meg, amíg megsebesít valakit. Mielőtt kapnám a hozzászólásokat, hogy "hülyének nem való ilyen kutya", azért azt leszögezném, hogy már volt 2 Rottweilerem és egy amerikai stafim, egyikkel sem volt sosem gond, szófogadó, aranyos kutyák voltak..


Tippek?



Előre is köszönöm a választ.


2013. júl. 14. 13:34
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy fáj valamije. Az én pulim is agresszív lett, egyik napról a másikra, nem tudtam bemenni a kenneljébe, mert morgott, vicsorított. Toklász ment 2 lábába, a fájdalom miatt volt agresszív, kezeltük, azóta semmi gond. :) Ha nincs baja, akkor tényleg kutyasuli! El ne altassátok!
2013. júl. 14. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
100%

Ezért nem kell elaltatni, bőven nevelhető.

Viszont tudnia kell, hogy nem ő az úr, hanem Te. És a családban ő van legalul, ő engedelmeskedik nektek, nem fordítva. Valamelyik válaszoló írta, hogy idegrendszeri problémája is lehet, ezt is mindenképpen meg kéne nézetni dokival, mert egy egészséges, jól szocializált (nem tudom ő mennyire az) nem morog a gazdáira. Valamint nem ártana ivartalanítani, dúl benne a tesztoszteron, veszélyes lehet más kutyákra is, ha nem tudtok neki parancsolni.


[link]

2013. júl. 14. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
87%

Elég sok érdekes választ hallani...


Az utolsó dolog amihez folyamodni kell, az az altatás. Elaltatni egy kutyát csak azért mert az ember nem teljesíti az ember-kutya kapcsolat ráeső részét, és ebből kialakulnak a kutyának viselkedésproblémái, az egy baromira undorító dolog. Szerintem ne vidd orvoshoz emiatt, egyetlen olyan kutyával sem találkoztam akinek pszchiés hátrányosságaiból adódnának ezek a viselkedésproblémák, amiket te leírtál.


A kutyák falkalények. Van falkavezér, és van követő. A ti kapcsolatotokban a család összes tagja a kutya alatt helyezkedik el. Ennek oka az lehet, hogy nem mutattok megfelelő dominanciát, így a kutya érzi hogy domináns egyed hiányában valakinek át kell vennie a vezető szerepet (mivel minden falkának kell vezér), és ezért ezt ő veszi át. A probléma ezzel csak az, hogy kb 10 kutyából 1 születik eredendően dominánsnak, a többi követőnek. Ha egy követő kutya domináns szerepkörbe kényszerül azonnal előjönnek a viselkedésproblémák.


Testmozgás, fegyelem, szeretet. Ennek a sorrendnek kell teljesülnie az egészséges ember-kutya kapcsolatban. Mindenképpen vigyétek el lemozgatni, napi rendszerességgel (min. napi 1 óra). Ez persze a kutya fajtájától is függ, mivel pl. egy husky-nak, akiket szánhúzásra tenyésztettek napi 4-5 óra szükséges.


Mindenképpen olvassátok el Cesar Millan: A csodálatos kutyadoki c. könyvét, abban van benne a lényeg, és nézzétek a Csodálatos Kutyadoki c. műsort a National Geographicon, vagy töltsétek le netről az epizódokat. Ha ennek a tudásnak híján vagytok nagyon nehéz kiigazodni a kutyákon. Minden viselkedésproblémával küszködő kutya tulajdonképpen a segítségünket kéri, csak sokan ezt félreértelmezik és ezért a legkönyneb utat választják, az altatást. Nagyon kevés visszafordíthatatlanul károsodott kutya van (TÉNYLEG nagyon kevés), úgyhogy ne írjátok le a kutyátokat, ez csakis rajtatok múlik.


A kutyasulikkal meg vigyázni kell, mert a környékünkön is van pár kutyasuli aki pofátlanul magas árért teljesen tévesen formálják a kutyákat, emberi pszcihológiával. Üvöltöznek, mindenért jutalomfalatot adnak, rendkívül sok pénzt elkérnek... Ha bármi ilyesmit tapasztalsz, onnan azonnal gyere el, mert akkor ők valójában nem értik a kutyák viselkedését.

2013. júl. 14. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 A kérdező kommentje:
Elaltatni semmiképp nem szeretném, azt nem tartanám korrektnek. Kérdeztétek néhányan, hogy mi a helyzet a testmozgással, nos azzal szerintem nincs probléma. Sokat dolgozom, de összességében napi 1 órát mindig kap, ebben van séta és némi játék is. Egyébként az a helyzet, hogy alapvetően változott meg a viselkedése, egész pontosan szó szerint eldurvult a helyzet. Mert a pórázt rátenni mindig is problémás volt, de most szinte már-már lehetetlen, egy komplett birkózás az egész. Az ajtón újabban nemigen lehet előtte kimenni, akárhogy próbálom visszaküldeni, mindig megpróbál valahogy elsőként kifurakodni... Na úgy tűnik keményebben kell fellépni most már.
2013. júl. 14. 14:11
 15/35 A kérdező kommentje:

Más: kutyasulira se pénz, se idő nincs jelenleg..

Az ivartalanítás viszont nem rossz ötlet.

2013. júl. 14. 14:12
 16/35 anonim ***** válasza:
100%

Az egy óra nagyon kevés, főleg egy staff-nak.

Nekem a törpeuszkárom mozog napi 3-at, amiben van. séta, bandázás, labdázás. Plusz még otthon is szoktunk játszani meg tanulni.

Szerintem itt lehet a probléma.

2013. júl. 14. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
100%
1 ora az semmi neki...:/
2013. júl. 14. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:

A "keményebben kell fellépni most már" alatt nagyon remélem hogy nem a verésre gondolsz. Az csak súlyosbítja a problémát. Rengeteg olyan gazdit láttam aki veréssel próbálta megoldani a dolgokat. A verés tulajdonképpen beismerése, hogy nem értünk semmit, fogalmunk sincs mit akar a kutya, és elismerjük hogy gyengék vagyunk mentálisan. A kutya testét próbáljuk meg irányítani (vagyis belerúgok ha előbb megy ki, majd megjegyzi...), azonban mivel nem uraljuk az elméjét, az azonnal vissza fog kapcsolni és semmit sem érünk el vele (azon kívül hogy beépül a védekező mechanizmusa ellenünk, és tovább durvul a helyzet).


A megfelelő fellépés ilyenkor a nyugodt, határozott energia. Talán találkoztál már olyan emberrel az életedben, akinek a kisugárzása már olyan volt hogy tisztelted és eszedbe sem jutott tiszteletlennek lenni vele. Nekem pl ilyen volt a fizika tanárom. Teljes csend volt az óráján, mindenki figyelt, pedig senkit nem ütött vagy vert. Csak olyan kisugárzása volt, hogy mindenki "követőként" volt jelen az órán és senkinek nem volt ingere arra hogy pofátlanul viselkedjen. Ugyan ez a cél a kutyáknál is. Ha behódolnak, akkor már nyert ügyünk van, mivel ők maguk sem akarnak majd nekünk nem tetsző viselkedést mutatni. Például: Ha kielégítjük a kutya igényeit, vagyis egy erős falkavezér alatt követheti a falkáját (ez esetben a családodat) és rendszeresen megmozgatod és felállítod a korlátokat amikhez te ragaszkodsz, akkor egy nagyon boldog kutyát faraghatsz belőle, és te is imádni fogod.


Mindenképp mozgasd le jobban, mivel a fáradt kutya a jó kutya. Ajánlom a bicikliz, nekünk egy labrador-vizsla keverékünk van, és sokszor a séta tempóval egyszerűen nem fáradna le. Mindenképp nézz utána a fajta sajátosságainak, pl. a mi kutyánk vadászkutya, ezért hogy kielégítsem a fajta igényeit mindig elviszem olyan helyekre ahol üldözhet vadakat (fácán, nyúl, őz stb.) Enélkül felgyülemlene benne a le nem adott energia, ami frusztrációban, majd agresszióban csúcsosodna ki.


Továbbra is azt mondom hogy minél előbb vedd meg Cesar Millan: Csodálatos Kutyadoki c. könyvét, mert minden amit mondok onnan van, senki sem születik a tudással hogy értse a kutyák pszichológiáját. Nem egy nagy kiadás (kb 3 ezer Ft), de a benne lévő tudás elengedhetetlen.

2013. júl. 14. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 A kérdező kommentje:

Jónak tűnik a könyv, megveszem, mert a későbbiekben is jól jöhet még bármikor. :)

Egyébként, természetesen nem verésre gondoltam, sosem vertem egy kutyát sem, ezt sem fogom, mert nem gondolom, hogy az bármit is megoldana. :)

2013. júl. 14. 14:39
 20/35 anonim ***** válasza:

A keményebb fellépést jól fontold meg. Ha leüvöltöd, vagy megvered, azzal megfélemlítheted, viszont sok kutya félelemből támadni is kész.

Az első "leckék" előtt fáraszd le rendesen, biciklivel futtatni jó ötlet, célszerű hámmal, de nem kocsiút mellett, csakis nyugodt helyen, esetleg földúton az első alkalmakkor, mert ilyenkor húzni fog, vagy lesatuzik. Esetleg elmehetne az egész család biciklizni, a kislány sem venné rossz néven.

Amikor hazaértetek akkor pedig már ő megy be utolsónak. Az étel és a víz pedig legyen "jutalom". Ne kapja meg rögtön, lássa, hogy előbb Ti esztek, isztok.

Ne maradjon el persze utána a kis simogatás sem, erre is szüksége van, akármilyen vadul viselkedik.

2013. júl. 14. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!