Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A régi világban, tehát pár...

A régi világban, tehát pár száz éve mennyire létezett mai értelemben vett állatszeretet?

Figyelt kérdés
Pl ha egy juhásznak volt egy terelőkutyája, akkor szeretett vele dolgozni úgy, mint azok, akik ma sportként terelnek? Vagy csak azért dolgozott kutyával, mert anélkül nehéz lenne legeltetni? Magát a kutyát szerette annyire, mint mi, vagy csak munkaeszköz volt, amit el lehet dobni, ha már nem jól működik?
2013. okt. 7. 10:31
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%
Volt becsülete az állatnak,mert nélkülözhetetlen volt a mindennapok során,viszont keményen szelektálták őket,olyan módszerekkel,ami akadt.Egy tyúkevő kutya,felesleges alom kölyök nem maradt életben,ahogyan egy állat sem,aminek nem volt közvetlen haszna.Szerintem ez a fajta szeretet és megbecsülés,ami azért világméretekben ma sem jellemző a gazdag ember kiváltsága volt a múltban,illetve manapság az urbanizált világ terméke.
2013. okt. 7. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
8. válaszoló vagyok. A durva módszereknek köszönhető, hogy annyira igénytelen lett az összes magyar kutyafajta. Ha megnézed az emberek még mindig olyan tulajdonságú kutyákat keresnek más fajtákban, amiket a magyar fajták "csípőből" teljesíteni tudnak. Csak a II.világháborű óta a magyar fajtákkal történtek tönkretették a magyar fajtákat. Egyedül a vizsla, a pumi, és az erdélyi kopó tudott megmaradni, annak amire kitenyésztették, a többi fajtát úgy kellett a sírból visszahozni. A puli már nem alkalmas terelőkutyának, nehéz kifogni azt az egyedet, amivel egyáltalán hobbi szinten lehetne művelni a terelést.Mudi esetén a leendő gazdák körmeiket rághatják, nehogy epilepsziás kölykök szülessenek egy adott alomból.
2013. okt. 7. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:
Megtörtént eset: pásztorhoz mudi került. A kutya kiemelkedően jó volt, magától tudta a dolgát. Aztán kiöregedett, a pásztor keresni kezdte az utódját. És már évek óta keresi, de nem találja. És nem azért, mert rossz kutyákat fogott ki, hanem mert irreális elvárásai vannak. Pl a négy hónapos kölyök tanítás nélkül dolgozzon profin. Ezért sorra veszi a kölyköket, akik persze nem válnak be, így eltünteti őket. Állítása szerint 30 kölyökből egy üti meg a mércét. Ezzel szemben hogy van pl angliában? A pásztor vesz egy kutyát megbízható, jó munkavonalú kennelből. Nem sajnálja a pénzt, tudja, hogy a jó kutyát meg kell fizetni. Nevelgeti, óvja és egy évesen kezd el vele komolyan dolgozni, nem egy pár hónapos kölyöktől várja, hogy profi legyen. Persze nem is teheti meg, hogy csak úgy megváljon a kölyöktől, hiszen egy border nem két fillér. És mégis, a border a világ egyik legjobb munkakutyája lett. Egy magyar pásztor csak azért teheti meg, mert mudit akár 30 ezerért is lehet kapni, tk-val, szűrt, győztes szülőktől. Tk nélkül még olcsóbb, üveg pálinkáért is be lehet szerezni.
2013. okt. 7. 16:32
 14/27 anonim ***** válasza:
csak tudod az a törzskönyv nélküli, lehet, hogy még ugyanugy dolgozik, és szelektálják, ahol dolgoztatják a kutyát, mert a győztes szülők kiállitási minőségű kölykei csak arra jók, hogy a ringben rohangáljanak.
2013. okt. 7. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
Ez igaz, csak a fajtatiszta tenyésztés alapja a törzskönyv. Egy idő után anélkül nem megy. Ezért hozom fel mindig a bordereket,ők kicsit máshogy csinálják,mégsem akármilyen eredménnyel.
2013. okt. 7. 21:53
 16/27 anonim ***** válasza:
100%

Van itt olyan birkás,akinek már nem jó az eddig jól bevált pumi,border collie kell neki.Expresszről 20 ezerért "győztes szülőktől".

És láss csodát,megnéztem,tényleg hirdetnek ilyet.

2013. okt. 7. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:
Én most az angol pásztorokról beszélek. Nem arra gondolok, aki itthon vesz húszért expresszről. Azzal semmit nem fog dolgozni.
2013. okt. 7. 22:40
 18/27 anonim ***** válasza:
100%

Jaj istenem, már olyan unalmas a border istenítése. Rengeteg dolog van ami miatt jobb eredményeket ér el, és ezek kötött nem a tehetség az első. Talán az itthoni pásztorok is máshogy bántak volna a kutyákkal, ha olyan sok pénzük lett volna mint az angoloknak (most ne tagadjuk már, hogy mindig is előnyösebb helyzetben voltak), olyan kultúrában nevelkedtek volna. Ettől viszont a magyar fajtáknak sem lesz tehetése kevesebb, csak hátránnyal indulnak. Olyan kutyákat meg különben is felesleges hasonlítgatni, akik teljesen másra valók (az hogy mindkettő terel, még nem ugyanazt jelenti). A körtét meg az almát sem hasonlítjuk össze.

Amúgy meg régen is létezett állatszeretet. Ez abból is látszik, hogy a kutyák mindenhol ott voltak, ha megfigyeled: könyvek, képek, festmények, versek, bármilyen művészi tárgy amit el tudsz képzelni, stb. De el kell fogadni, hogy akkor még máshogy működött a világ.

2013. okt. 8. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:
Nem istenítem a bordert, csak egy példa volt, de ez valamiért a legtöbb magyar fajtásnak érzékeny pont, pedig ha valakik már egyszer valamit jól csináltak, miért ne lehetne megnézni, hogy mit tanulhatnánk belőle?
2013. okt. 8. 09:16
 20/27 anonim ***** válasza:
100%

8.válaszoló vagyok. A példádból kiderült mi a különbség magyar és a border collie között. Erre én korábban utaltam, de most magad is leírtad. A magyar fajtákat a sírból kellett visszahozni, és emiatt százalékos arányban kisebb az esélye, hogy munkára alkalmas kutyát találsz. Míg egy border collie esetében könnyebb a helyzet, mert ott kialakult egy réteg aki a kutyát állatok mellé viszi dolgozni és számára ez az elsődleges mérce.Egy juhásznak vannak elvárásai milyennek kellene lennie a saját kutyájának. Nem irreális elvárni egy 4 hónapos kutyától, hogy megfelelő ösztönnel rendelkezzen, csak te látod annak. Én már többször láttam olyan egyedet, aki felnőtt kutyákat megszégyenítően terelte a nyájat, pedig még 3 hónapos sem volt.

Egy magyar fajtánál sokat kell kutatni, keresni mire olyant találsz, mivel a sírból kellett visszahozni.

Arról az apróságról nem is beszélve, hogy idehaza nem alakult ki az a állatszerető réteg, aki kifejezetten nyáj mellé vásárol magának kutyát. Az oka egyszerű: Kevés a pénzük (és sokszor a tudásuk is), nem úgy mint az Angoloknak. Sokszor olyan ember kezébe kerül terelőmunkára alkalmas kutya, akit pont terelés érdekel a legkevésbé. Így vesznek el a legtehetségesebb kutyák mi kis hazánkban.

2013. okt. 8. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!