Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyát válasszak? Hol...

Pj0tr kérdése:

Milyen kutyát válasszak? Hol találok szakértőt?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


A kérdésem az lenne, hogy hogyan válasszak a rengeteg kutyafajta közül?

Tudom, hogy kissé "tudományosan" közelítem meg a kérdést, de azt szeretném, hogy mi is és a kutya is boldog legyen :)

Szóval próbáltam google-zni, de akár egy szakértőt is felhívnék, hogy milyen adatok fontosak és azok alapján X lehetőség közül választani.

Ami a mi oldalunkról van:

- Budapest belváros

- Régi nagy belmagasságú épület legfelső szintje (kert/lift nincs/70-80 m2)

- Sokat dolgozunk (bőven 40+ óra)

- Otthonülős típusok vagyunk

Amit szeretnénk:

- gyerekbarát (baba projekt folyamatban)

- rövid szőrű / nem szőrözős (a lakás ne legyen tiszta szőr ha 24 óráig nem porszívózunk és törölgetünk)

- intelligens

- kedves

- 25-35 cm-es magasság

Szeretnék foglalkozni a kutyával. Tanítani (nem versenyszerűen), de az alap parancsok (állj, gyere ide, marad, pacsi ;) ) mindenképpen menjenek. (Ez egy külön kérdés, de ebben a kérdésben is beszélnék egy szakemberrel).

Valami javaslat? Vagy, hogy milyen infókra van még szükség a megfelelő fajta kiválasztásához?

Azt tudom, hogy nem kinézet alapján választunk kutyust, de azért lássuk be, hogy nem vonatkoztathatunk el teljesen tőle.

A neten az alábbi fajtákat túrtam ki:

- rövid szőrű tacskó - ezzel annyira a párom nem szimpatizál

- Jack Russell terrier - a terrier a leírások alapján mindent elárul. Kicsit túl energikus és makacs a leírások szerint.

Igazából nagyon sok kritériumnak nem felel meg de személyes kedvencem a Golden retriever. Tudom, hogy nagy testű, de a legnagyobb baj, hogy ezzel egyenes arányban nagy is a mozgásigénye. Ez már nagyon túl van a határon.

Nem fajtiszta törzskönyvezett kutyát szeretnénk és nem is pénzügyi befektetést és sajnos nem tudunk vagyonokat költeni rá.

A másik fontos, mert gondolom ilyen válaszok is lesznek. Nem szeretnék örökbe fogadni kutyust, mert a legtöbbnek tisztázatlan az előélete. Nem tudjuk, hogy melyik az a rossz mozdulat, gesztus vagy épp szó amitől még ha csak egy percre is, de "bekattan" és kárt okoz valakiben. Leginkább arra gondolok, hogy a gyerek mellé nem illene. Ha lenne nagy kertem akkor nem lenne kérdés, mert tudom, hogy ezek a kutyusok adják a legtöbb szeretetet.

Előre is köszi minden választ.


2013. okt. 30. 15:46
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
40%
Nem olvastam el amit írtál de amikor megláttam, hogy gyerekbarát egyből az én törpe uszkárom jutott eszembe. HA nem lenne ki kéne találni hihetetlen nagy forma a kutya. Azonban hosszabb szőrű ami engem is zavar néha mert lakásban tartjuk.
2013. okt. 30. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 sippara ***** válasza:
98%

Hű...


Tehát nem szerettek mozogni, keveset vagytok otthon.


Ez alapjáraton kizárná a kutyák kb. 90 százalékát.


Ezen felül pedig nem akartok fajtatisztát, nem akartok törzskönyveset (pedig a kérdésed eredetileg arra irányul, milyen fajtát válassz - ???), nem akarjátok megfizetni az árát (ugyanis egy kutya jó helyről 80 ezer forintnál kezdődik - hobbi célra, ivartalanítási kötelezettséggel), DE örökbefogadni sem akartok - egyébként totál hülye és alaptalan indokkal.


Mindezek alapján azt kell mondanom, hogy az általatok kívánt kutya egyszerűen NEM LÉTEZIK.

2013. okt. 30. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
96%
Nem igazán értem ezt az ellentmondásos feltételrendszert. Olcsó legyen, de nem akarsz örökbe fogadni. Jó idegrendszerű legyen előre kiszámítható testi tualjdonságokkal (méret, szőrminőség) de nem akarsz fajtatiszta, törzskönyvezett kutyát venni (már csak az ára miatt sem). Kicsi legyen, de kisgyerek mellé kellene (megint csak nem jó ötlet). Gondolom legyen egészséges is, de azért spórolnál a kezdeti költségeken. Amúgy nekem is az uszkár jutott eszembe, csak nem a törpe, hanem az óriás (az se olyan nagy ám, bár szerintem 200 ezer alatt nem kapsz).
2013. okt. 30. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
83%

Csak megsúgom, hogy menhelyen van kölyökkutya is, aminél nem okoz gondot az előélet, mert te neveled fel.....


De tökéletesen ellentmondásos vagy....

Na meg lusta vagy mozogni a kutyával, nem akarsz törzskönyvest, de örökbe fogadni sem, tehát szaporítót szeretnél támogatni.



Vegyél egy plüsskutyát, tökéletesen illik majd a gyerekhez, nem tesz kárt senkiben, nem kell takarítani utána.

A keresztlányomnak van ilyen interaktív 3 síppal. Egyik sípra sétál, a másikra ugat, a 3-ra már nem tudom mit csinál :)

2013. okt. 30. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
94%

Kedves Kérdező!


Sajnos igazuk van a többieknek. Azonban én messzemenőkig értékelem, hogy Te legalább kérdezel, hány meg hány ember van, aki kérdés, utánajárás nélkül belevág.


Mindenképp törzskönyves, fajtatiszta kutyát vennék a helyedben. Ez nem olcsó valóban, de ha kis termetű pl törpe tacsi, mopsz, akkor maga az etetés már viszonylag tűrhető. Jól gondolod, hogy egy golden már sajnos pénzben is és mozgásban is nagyon sok.


Arra is gondolj, hogy az egyedüllét rossz a kutyának. Tehát munka előtt, után a lehető legtöbb foglalkozás kell neki. Az otthonülősség olyan szempontból jó, hogy nem kell moziról, bulizásról lemondanotok, de arra számíts, hogy egy jó kis esőkabátot és vízálló cipőt be kell szerezned, mert a séta az szent. Olvass utána a kistestű fajtáknak, majd kérdezz tovább az adott fajta tenyésztőjénél.


Szaporítónak azt nevezzük, aki törzskönyv és a betegségekre való szűrések, átgondoltság nélkül pároztat, sokszor jó szándékkal, tudatlanságból, rossz esetben pénzszerzési céllal. Tőlük kaphatsz pl. agresszív goldent, aki veszélyes a gyerekre, tőlük semmiképp se.


A menhelyeken lehet gyerekbarát kutyát kapni, de ebbe most nem megyek bele, mert látom, hogy azt nem szeretnél.


A baba és a kölyökkutya ne egyszerre érkezzen, mert az túl sok gond, mind2 teljes odafigyelést igényel. Legjobb, ha 1 év van köztük.


Sok sikert kívánok és olvass sokat, ebben a témában nem rossz a tudományos megközelítés!

2013. okt. 30. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
95%

Ilyen sajnos nemlétezik...

Hogy egy kutya temperamentumban és küllemben is kiszámítható legyen elengedhetetlen a gondos tenyésztői munka... ennek hiányában bár vehetsz 20 ezerért olyannak látszót, talán még küllemben csak csak de temperamentumban valószínű meg se fogja közelíteni az adott fajtát. Pl nem egy olyan szaporított goldent ismerek akik már már irracionálisan félősek, nem lövés állóak stb


Gyerek mellé ilyen feltételekkel én nem vennék kutyát...

2013. okt. 30. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
97%

Általad leírt kutya nem létezik.


1: lépcsőznie kell, ergo nagyon egészségesnek kell lennie csípő és könyökügyileg, nem tk-s, nem minőségi kutyánál ez lutri.


2: 40+ óra az azt jeletni, h több, mint 8 órát lenne egyedül, ez kistestűnél lehetetlen, simán becsinál ennyi idő alatt, mivel kicsi a hólyagja is.


3: otthonülés. Nem lég, h egyedül lenne egy csomót, még nem is vinnétek semmi extra helyre. Ezt nevezzük ingerszegény környezetnek.


4: gyerekbarát - ez nevelsé kérdése és nem fajtáé, de a legtöbb kistestű fajta pont nem gyerekek mellé való.


5: a rövid szőrű kutyák pont szőrözősek.


6: intelligens - egy igazán intelligens fajtának rengeteg agymunka kell, különben romokban lesz a ház. ÉÁs mivel otthonülősök vagytok, kevés szabadidővel, így megint itt a bibi.


7: kedves. Ez megint nevelés kérdése, plusz egészséges idegrendszer - ez szaporított kutyánál nagyon nem valószínű.


8: kistestű. Ezzel kapcsolatban már írtam.


9: tacskó szőröz, mint állat.


10: jack russel - az kéne még, pörgős kutya lustáknak.


11: golden felejtős. Szőröz és neki is kell a munka.


12: Ha nem kell fajtatiszta, akkor marad a menhely/gyepi. Ha nem kell tk, akkor marad a menhely/gyepi. Ha nem kell menhely/gyepi, akkor nem kell kutya.


Tk nélkül, olcsón kapsz egy idegbeteg, beteges kutyát, ami nem épp ideális. Se nektek, se másnak. Itt is van jópár olyan ember, aki a szaporítós kutya mellett tette le a voksát. Kérdezd, meg, hogy mennyibe fáj a kutya. Én nem egy ilyen kutyát látok nap mint nap, tudok mondani olyan yokrit (ami nem épp óriás ugye), ami FÉL éves koráig több, mint fél millióba került. Ennek töredékéért már vehettek volna egy tk-s, szűrt, egészséges kutyát.


Rövidre fogva: nincs számotokra megfelelő kutya.

2013. okt. 30. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
96%

Lényegében te magad zártál ki minden opciót.

Nem kell törzskönyves,de menhelyes sem.Más lehetőség nem nagyon van,ha annak meg kell felelnie,hogy kedves,gyerekbarát stb. legyen.


Olcsó húsnak híg a leve alapon,nem veszünk kutyát.Ha veszel egy szapis 15 ezres valamilyen fajtára hasonlító kutyát,azzal lesz a legtöbb bajod.

Még ha ugyanezt egy rendes tenyészetből veszed (80e-től felfelé) akkor kevés gondod lesz vele.


A Jack Russel rosszabb választás lenne,mint a golden.De még a tacskó sem a főnyeremény,mivel vadászkutya,azzal nem lehet otthon ülni.


Otthonülős kutyának egy öreg kutyát kell választani,mivel egy kölyökkel az első 3 hónapban kb. 3-4 óránként le kell menni.Plusz egy kamasz kutyával (mozgásigénytől függően) legalább 4x le kell menni és lemozgatni.


Ha bementek egy menhelyre,és elmondod ezeket,valószínű tudnak gyerekbarát,idős kutyát ajánlani nektek,aki már alapból szobatiszta.


Nem értem,az olyan embereket,mint te is kérdező...lefogadom,hogy 2 napot nem töltöttél el még 1 menhelyen sem,csak amit a TV-ből nyomatnak agymosás azt fogadod el.

A menhelyeken nem csak ütött-vert kutyák vannak,legtöbb esetben szimplán azért rakják ki az idős kutyákat,mert idősek és vettek helyette kölyköt.Kettőt meg már nem akarnak etetni,oltatni stb.


Menjetek el egy menhelyre,és kellemeset fogtok csalódni.

Az általad felsorolt fajták közül pedig egyik sem illik az életetekbe.

Kölyök kutyába pedig nem létezik otthonülős.Az olyan 7-8 éves kor után következik kutyáknál.

Plusz egy kölyöknek még ott az oltási programja,az kb. 10-15 ezer 8 hetes kortól,egy felnőttel már ezzel sincs gond.Kölyköknek jobb minőségű táp kell pici korban,az idősebbek már elvannak egy középkategóriás tápon is...


Ezer előnye lehet a felnőtt befogadott kutyának.

2013. okt. 30. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
95%
Egy szomszéd kutyát tudnék javasolni, vagy menhelyi önkéntességet, a többiek által felsorolt dolgok miatt.
2013. okt. 30. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
94%
Ne sértődj meg, csak azért mondtuk el ezeket, hogy reálisan át tudd gondolni mit szeretnél. Nem feltétlenül kell a kutyát beleerőszakolni az életetekbe, ti is változtathattok az életstílusotokon annak érdekében, hogy a kutyának is jó legyen. Például az otthonülősséget lecserélhetitek a kutyázásra. Lehet menni sétálni, sportolni, kirándulni vagy kutyaiskolába akár gyerekkel és kutyával is. Sőt, nem is kell most venni kutyát, gyűjteni is lehet rá. Csak arra valóban vigyázz, hogy ne egyszerre jöjjön a kiskutya és a gyerek! A kutya mérete se annyira komoly tényező, inkább csak az etetési költség miatt számít, meg persze amit már írtunk, hogy ne legyen túl kicsi, mert a gyerek könnyen kárt tud benne tenni. De még egy 20-25 kilós kutya se esz ki benneteket a vagyonotokból, ezért is javasoltam az óriás uszkárt. Okos is, könnyen tanítható, nem szőröz de a kozmetkiázásra költeni kell. Ha megkapja a szükséges tanítást és mozgást akkor, ha kell a nap többi részében döglik a párnáján, ha viszont arra van igény, akkor pörög ezerrel. Viszont drága, ez tény. Tehát a lényeg hogy ha harmonikusan szertnétek együtt élni egy kutyával, akkor nektek is változnotok kell. Mostmár legalább van némi kiindulási alapod, hogy mi az amit másképp gondoltál, mint ahogy mi leírtuk. A kutyatartás (főleg lakásban) egy életforma.
2013. okt. 30. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!