Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyát válasszak? Hol...

Pj0tr kérdése:

Milyen kutyát válasszak? Hol találok szakértőt?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


A kérdésem az lenne, hogy hogyan válasszak a rengeteg kutyafajta közül?

Tudom, hogy kissé "tudományosan" közelítem meg a kérdést, de azt szeretném, hogy mi is és a kutya is boldog legyen :)

Szóval próbáltam google-zni, de akár egy szakértőt is felhívnék, hogy milyen adatok fontosak és azok alapján X lehetőség közül választani.

Ami a mi oldalunkról van:

- Budapest belváros

- Régi nagy belmagasságú épület legfelső szintje (kert/lift nincs/70-80 m2)

- Sokat dolgozunk (bőven 40+ óra)

- Otthonülős típusok vagyunk

Amit szeretnénk:

- gyerekbarát (baba projekt folyamatban)

- rövid szőrű / nem szőrözős (a lakás ne legyen tiszta szőr ha 24 óráig nem porszívózunk és törölgetünk)

- intelligens

- kedves

- 25-35 cm-es magasság

Szeretnék foglalkozni a kutyával. Tanítani (nem versenyszerűen), de az alap parancsok (állj, gyere ide, marad, pacsi ;) ) mindenképpen menjenek. (Ez egy külön kérdés, de ebben a kérdésben is beszélnék egy szakemberrel).

Valami javaslat? Vagy, hogy milyen infókra van még szükség a megfelelő fajta kiválasztásához?

Azt tudom, hogy nem kinézet alapján választunk kutyust, de azért lássuk be, hogy nem vonatkoztathatunk el teljesen tőle.

A neten az alábbi fajtákat túrtam ki:

- rövid szőrű tacskó - ezzel annyira a párom nem szimpatizál

- Jack Russell terrier - a terrier a leírások alapján mindent elárul. Kicsit túl energikus és makacs a leírások szerint.

Igazából nagyon sok kritériumnak nem felel meg de személyes kedvencem a Golden retriever. Tudom, hogy nagy testű, de a legnagyobb baj, hogy ezzel egyenes arányban nagy is a mozgásigénye. Ez már nagyon túl van a határon.

Nem fajtiszta törzskönyvezett kutyát szeretnénk és nem is pénzügyi befektetést és sajnos nem tudunk vagyonokat költeni rá.

A másik fontos, mert gondolom ilyen válaszok is lesznek. Nem szeretnék örökbe fogadni kutyust, mert a legtöbbnek tisztázatlan az előélete. Nem tudjuk, hogy melyik az a rossz mozdulat, gesztus vagy épp szó amitől még ha csak egy percre is, de "bekattan" és kárt okoz valakiben. Leginkább arra gondolok, hogy a gyerek mellé nem illene. Ha lenne nagy kertem akkor nem lenne kérdés, mert tudom, hogy ezek a kutyusok adják a legtöbb szeretetet.

Előre is köszi minden választ.


2013. okt. 30. 15:46
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Ezzel a listával most kb kilőtted a kistestű kutyák 90 %-át. Talán szétnézhetnél menhelyen ott is van sok kutyus. Mert ha törzskönyv nélkül veszed, nagyon nagy az esélye, hogy a dupla ára is rámegy majd és egy gyerek mellett nem biztos, hogy fogod bírni az extra kiadásokat. Legfelső emelet kert nélkül az csak még rosszabb. Menhelyen érdeklődj szerintem.
2013. okt. 30. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

Ugye tudod, hogy a rövid szőrűrűek az abszolút legrosszabbak szőr szempontjából? nekem van colliem és vizslám, a vizsla szőr mindenbe bele áll és rémálom takarítani a collie szőre ami hosszú, könnyedén összeszedhető és a rövid szőr aztán mindenhova befúrja magát és hullik is rendesen.


Olyan fajta kellene neked aminek egyáltalán nem hullik a szőre (pl bedlington terrier, valami bichon stb) sajnos ezek a kisebb fajták meg nem túl gyerek kompatibilisek, kicsi a fájdalom küszöbük és hamarabb is odakapnak. Ráadásul ami okos annak sok foglalkozás, séta stb kell pont azért, hogy a kis agyát lekösse míg egy kevésbé okos kutya (vagy ember) jól elvan kevesebb agymunkával is :D


Stabil idegrendszerű állatnál pedig alap, hogy jó helyről kell venni ;)

2013. okt. 30. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
66%

Mindig a worst case scenarioból kell kiindulni. Mi az, amit biztosan tudtok neki biztosítani? Mi az, amit nagyon akartok a kutyában, és mi az, amiben köthettek kompromisszumot?

PL. a ne szőrözzön: szinte minden kutya vedlik. De vannak ennek is fokozatai, nem kell arra gondolni, hogy minden csupa szőr lesz, amikor vedlési időszaka van, valóban gyakrabban kell takarítani, egyébként a legtöbb fajtát elég heti 1-2 alkalommal átfésülni.

2013. okt. 30. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
72%

Már leírták előttem jórészt azokat a dolgokat amikre én is egyből gondoltam, kissé ellentmondásos ahogy írsz az "álomkutyáról", mintha minden kéne a semmiért cserébe.

Hogy választ is adjak a kérdésedre, ajánlom neked a shar pei-t, mert nekem is az van és remek kutyák. Remélem benned nincs meg az a sztereotípia, hogy jaj úristen kínai HARCIKUTYA, akkor csak rossz lehet. Az enyém 50 centi, így kicsit magasabb mint amire te vágysz, valamint 30 kiló. Nálunk a harmadikra jár fel gond nélkül, 8 hetesen mikor elhoztuk a tenyésztőtől már szobatiszta volt, soha sehol egy baleset, semmi. A gyomra nem túl erős, de Barf etetéssel már megoldottuk a dolgot, 10 ezerből kijön az etetése/hó. A szőre furminátorral kezelve gyakorlatilag sehol sem található meg a lakásban, de előtte sem nagyon hullott. A mozgásigénye nem túl nagy, semmi problémája ha egy nap úgy jön ki, hogy csak 3X30 percet vagyunk lent, de volt már olyan, hogy elkísért engem valahová ahová busz-metró-távolsági busz vitt, 5 órát voltunk távol és meg sem nyikkant közben. A nap nagy részében amúgy is alszik, nem unatkozik, és mivel nem olyan ici-pici a hólyagja így extrém esetben akár 8-10 órát is kibír pisi nélkül. Nálunk a harmadikon van és gond nélkül feljön a lépcsőn, szép is lenne ha nekem kéne őt cipelni! :D Az embereket kezdettől fogva imádja, mindenkit agyon puszilgat, de köztük is legjobban a gyerekeket szereti, az egészen apróktól az idősebb rosszcsontokig meg van értük bolondulva, igazi gyerekszerelmes. Az autista öcsémet úgy gardírozza mintha a legjobb kis pajtása lenne, segít neki mindenben, ha itt van nálunk akkor melléfekszik, órákig nem hagyja magára.

Shar pei-nél viszont tényleg nagyon lényeges hogy jó helyről legyen, írj privátot és megmondom melyik tenyésztőtől vettük/felveszem vele a kapcsolatot neked is biztosan örömmel segít, elmondja mikor milyen almok várhatóak. Nálunk például szemet sem kellett felvarrni, olyannyira nem volt vele probléma.

Mindenesetre, sok sikert a kutyavállaláshoz!

2013. okt. 30. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
61%
Nem értem miért lettem lepontozva, a shar pei egy lakásba való, közepes testű, rövid szőrű, alacsony energiaszintű, eddigi tapasztalataim szerint rendkívül okos, és gyerekbarát kutya. Mi kéne még? Az meg nem igaz, hogy ilyen meg olyan beteges. Jó helyről kell venni.
2013. okt. 30. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

Sziasztok,


Köszönöm az intelligens válaszokat.

Bár nem írtam le, de végül is a kérdés alapján egyértelmű, hogy nagyon-nagyon sötét vagyok a témában. Nagyon sok infót kaptam, de mielőtt válaszolgatnék és visszakérdeznék azt szeretném leszögezni, hogy nem minden áron szeretnénk kutyát. Tehát ha nem tudunk biztosítani neki boldog életet, akkor felejtős.

Az egyértelmű, hogy egy ilyen változásra (kutya a családba) változással kell reagálni. Tehát nyilvánvaló, hogy sokkal többet kell takarítani és kimozdulni. Természetes, hogy a kutyának vannak költségei. És van indulási költség is.

Eddig kb úgy volt kutyám (kis koromban), hogy a nagyszüleimmel élt és amikor mentünk hozzájuk akkor voltam vele.

Párom kiigazított, hogy bizony simán van 200e forint is egy kutya. Eddig nem nagyon találkoztam fajtiszta, törzskönyvezett ebbel. Minden kutyus a családban maximális keverék volt a legkülönbözőbb méretekben, de hogy a természetükre mondjak egy példát, apám simán ki tudta venni a szájából is a kaját...

Na mindegy. Ezzel a kifejezéssel még nm találkoztam, hogy szaporító. Azt hittem, hogy a törzskönyv csak azoknak kell akik versenyre akarnak járni a kutyával vagy szintén tenyésztők...

Szóval a feltételek nagy része továbbra is él. Mondjuk ha lehet 200k-t nem költenék rá, de abban igazatok van, hogy ingyen nem adják.

A gyerek barát rész továbbra is a legfontosabb. Igazából nem olyan rég kezdődött a babaprojekt és úgy gondoljuk, hogy mire érkezik a pici addigra már egy jól nevelt, szocializál kutyánk legyen.

Sajnos a munkaidőn rövidíteni nem tudunk, de az nyilvánvaló, hogy ha lesz kutyánk akkor azzal a kellő mennyiséget foglalkozunk. Ez alap.

- Okos - ez továbbra is áll. Hiszen nem csak a séta idejére szeretnénk foglalkozni vele

- Szőrözés - Itt is egyértelmű, hogy a takarításokat sűrűsíteni kell ha van egy kutya a lakásban. Itt inkább az a kérdés, hogy mennyivel és hogy amúgy mennyi törődést igényel a bundája, mert az pl már nem fér bele a 24 órába hogy naponta 2szer teljesen át legyen kefélve

- Méret - itt most az a kérdés, hogy ez tényleg csak azt befolyásolja hogy mennyit eszik a kutya? Mert akkor annyira nem számít. Azért "korlátoztam" le a méretet, mert a lakás 70m2 és ugye ahhoz van egy 12m2es terasz és azt gondoltam, hogy arányaiban egy kis testű kutyának nagynak fog tűnni. Igaz ettől függetlenül nem hiszem, hogy egy dán dog beférne :D

A kutya-gazdi aktivitásnál nem az a fontos, hogy egyforma legyen kapásból, hanem hogy annyi eltérés legyen amit még tudunk vállalni. Mint írtam egyértelmű, hogy változnunk kell, de ruhából sem veszek 8 mérettel kisebbet csakhogy motiváljon a fogyásra...

Tisztában vagyunk vele, hogy a kutya felelősség. Ugyanakkor azt is szeretnénk, hogy a bogyóka tanulja meg tisztelni és helyén kezelni az állatokat. Ha nem szereti az egy dolog (bár ki tudja nem szeretni a kutyákat ;)), de fontos, hogy tisztelni tisztelje.

Ha esetleg tudtok, akkor írhattok netes linkeket, könyveket amik a kutyákkal foglalkoznak (Leginkább nevelés és bánásmód). Gondolom a fajta jellemzőket és a kezelést majd a fajta kiválasztása után a tenyésztő tudja megmondani (Olvastam a legkülönbözőbb számomra érdekességeket a neten. A legérdekesebb az volt, hogy az egyik fajtánál írták, hogy a lábujja között is vágni kell a szőrt rendszeresen és hasonlók)

2013. okt. 31. 14:38
 17/22 anonim ***** válasza:
Azt jó, ha figyelembe veszed, mielőtt kölyköt vállalsz, hogy mire az a kutya felnő és tényleg problémamentes lesz, az valószínűleg 1,5-2 év lesz. Addig kölyökkor, amikor rengeteg figyelmet igényel, aztán kamaszkor, ami meg könnyen lehet hajtépős, és ha mindkettőt jól csináltad, akkor lesz egy két éves normális, kezelhető kutyád, ami mellé már elbír az időd meg az idegrendszered egy gyereket is. Én inkább felnőtt menhelyi kutyát mondanék, ha ennyire nincs konkrét elképzelés, nekik van már kialakult jellemük, és egy kis alapozó nevelés után már nincs velük annyi macera. És közepes testűt, mert a kicsik tényleg jobban pörögnek és kevésbé toleránsak a gyerekekkel.
2013. okt. 31. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Ja, olvasnivaló meg itt:

[link]

2013. okt. 31. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Ja, attól meg ne félj, hogy a befogadott kutya "bekattan". Menhelyen dolgoztam, több száz kutyát ismertem, és egyiknél sem volt semmi ilyen rejtett "ravasz", amit ha véletlenül meghúztál, szétrágott. Ez abszurd, ilyen nincs.

Olyan kutya persze volt, aminél etetésnél bent ragadtam, mert nem nyílt ki a kennelajtó, és azt hittem, hogy meg fogok halni :D De egyrészt ott tudtam, hogy gázos a kutya, ha kajáról van szó, másrészt meg végül mégsem lett semmi probléma, csak pár sanda pillantást kaptam, mert volt olyan kapcsolatunk, hogy ne tekintsen fenyegetésnek. A kutya nem gép, nem fog senkit megenni reflexből csak úgy. Ha valami nem tetszik neki, akkor figyelmeztet, és max. akkor lehet gond, ha ezt nem veszed figyelembe, de ez kölyökkortól nevelt kutyára pont ugyanúgy igaz, mint befogadottra. A menhelyi kutyák többsége nem lelki sérült, és amelyik igen, azon látszik. A kutyák nem rejtegetik, hogy mivel van gondjuk.

2013. okt. 31. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Szia,


Köszi a linket. Nagyon. Jó. Az viszont akkor egy kérdőjel bennem, hogy most akkor kihez forduljak szakmai tanácsért, mert ha jól értem, akkor egy jó tenyésztő csak egy fajtát tenyészt és akkor nyilván ahhoz is ért csak. Vagy legalábbis az adott fajta családjához.

Akkor ki tudja pontosabban megmondani, hogy a sok-sok fajta közül melyik lesz az amivel a kutya is és mi is boldogok leszünk?

2013. okt. 31. 15:32
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!