Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fajtatiszta vs fajtiszta....

Fajtatiszta vs fajtiszta. Miért kell beszólogatni emiatt?

Figyelt kérdés
A fajtiszta a népies elnevezés. Teljesen mindegy, hogy ki hogy nevezi, ettől még valószínűleg tudja mindenki, mi a faj és a fajta között a különbség. Szerintem annyira szánalmas, hogy most ez lett a divat a gyakorin... Tudomásul kell venni, hogy a magyar nyelv nem mindig logikus, csomó szó van, amin vitázni lehetne.Én sem figyeltem a különbségre mielőtt megtaláltam az oldalt, nem azért, mert buta vagyok és nem tudom, mi a különbség a faj és a fajta között, hanem, mert ezt szoktam meg és soha nem gondoltam végig a szó szerinti jelentést. Régen ez volt az elfogadott elnevezés, sokan még ma is így hívják, főleg idősebbek.Miért baj ez?
2014. jan. 31. 15:37
1 2 3 4
 21/39 A kérdező kommentje:
* nem ez a legnagyobb probléma
2014. jan. 31. 16:56
 22/39 anonim ***** válasza:
31%

Ez már nekem az akadékoskodás kategóriája. Főleg olyan fiataloktól, akik már ezt a szót tanulták meg, és esetleg egy olyan embert is kijavítanak, akit nem kellene. Mert pl az az ember jóval idősebb, esetleg okosabb is mint ők, és még a fajtiszta szót tanulta meg.


Különben meg az elv a lényeg, hogy szaporítótól ne vegyünk állatot, ha faj(ta)tisztát akarunk, akkor tenyésztőtől vegyük, ha meg mindegy, akkor menjünk menhelyre.

Nem az, hogy ki melyik szót használja...

2014. jan. 31. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 A kérdező kommentje:
A kérdést azért tettem fel, mert most láttam, hogy egy négy évvel ezelőtti kérdésre válaszolt valaki. Mi volt a válasz? "Nem fajtiszta, hanem fajtatiszta." Mi ez már, ha nem mánia?
2014. jan. 31. 17:03
 24/39 Platypus ***** válasza:
57%
Én nem támogatom a fajtiszta használatát. Viszont nem azért, már mást jelent! Egyáltalán nem jelent mást. A probléma az, hogy a faj szó mai jelentése más, és ezért sokan azt hiszik, hogy a fajtiszta fajokra vonatkozik. De nem, ez egy régies kifejezés, amit pontosan ugyanazt jelentette, mint ma a fajtiszta. Az eredeti faj szó jelentése valaminek a változata. Régen ugyanúgy lehetett beszélni kutyák, használati tárgyak, sőt, emberek fajairól. A biológiában a modern fajfogalom nincs 100 éves kifejezés, viszont alapjaiban megváltoztatta a faj jelentését. Ezért a fajtiszta félreérthető lett, és ezért kerülendő. Pont azért, mert könnyű azt hinni, hogy fajok tisztaságára, tehát nem hibridségére vonatkozik. De ilyen jelentése nincs, csak bele akarják erőszakolni azok, akik a mai fogalmak szerint értelmezik. A biológia nem ismeri a "fajtiszta" kifejezést. Csak és kizárólag kutyás-macskás körökben fordul elő, leginkább ilyen vitákban.
2014. jan. 31. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 Platypus ***** válasza:
A végére én is jól bekevertem 1 fajtatisztát fajtisztára...
2014. jan. 31. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:
66%

Azért kell beszólogatni, mert hülyeséget beszéltek. És reménykedünk, hogy ha sokszor leírjuk, végre felfogjátok.


És igen, a fajkutya kifejezés mindent visz.

2014. jan. 31. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:
29%

Nem, nem beszélünk hülyeséget. Amúgy meg nem mindegy? Komolyan, az ilyet nem tudom megérteni...

Az a lényeg, hogy törzskönyve legyen annak a faj(ta)tiszta kutyának, nem? Meg hogy jó helyről legyen.


Még jó, hogy ez csak egy kis réteg problémája.

off:

Jönnétek csak a munkahelyemre, és a 15 évesen is 5. osztályos cigánygyerek fejébe próbálnátok beleverni az abc-t nektek sem ez lenne a legnagyobb problémátok :)


Ott hallanátok csak magyartalanságokat!! Ajánlom mindenkinek kipróbálásra!

2014. jan. 31. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 A kérdező kommentje:
Akkor.én mostantól bevezetem, hogy aki utálja a zsidókat, az nem rasszis
2014. jan. 31. 19:43
 29/39 anonim ***** válasza:
100%

Én ki szoktam javítani ilyen esetben azokat, akik rossz kifejezést használnak (fajtiszta), de mindig normális hangnemben, és csakis segítő szándékkal. Igazából, engem nem érdekel, nem tudhat mindenki mindent, de az ember kommunikációja arra is van, hogy tanuljunk egymástól. Véleményem szerint rosszat teszek azzal, akit nem világosítok fel arról, ha valamit rosszul tud, és ráadásul tudom, hogy sokak számára a "tudatlansága" visszatetszést kelt. Természetesen a 90 éves nagyival nem vitatkoznék ezen össze.


Nagyon sokan egyébként, akik a fajtiszta kifejezést használják, nem tudnak semmit a kutyákról, és általában a "kutyámnak nincs törzskönyve, szerintetek fajtiszta?" jellegű kérdésekben szerepel a kifejezés.

2014. jan. 31. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 A kérdező kommentje:
Akkor.én mostantól bevezetem, hogy aki utálja a zsidókat, az nem rasszista, mert a zsidó nem rassz.És mindenkinek nekimegyek, aki a rasszista szót használja. Kb ugyanez a szint.
2014. jan. 31. 19:44
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!