Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fajtatiszta vs fajtiszta....

Fajtatiszta vs fajtiszta. Miért kell beszólogatni emiatt?

Figyelt kérdés
A fajtiszta a népies elnevezés. Teljesen mindegy, hogy ki hogy nevezi, ettől még valószínűleg tudja mindenki, mi a faj és a fajta között a különbség. Szerintem annyira szánalmas, hogy most ez lett a divat a gyakorin... Tudomásul kell venni, hogy a magyar nyelv nem mindig logikus, csomó szó van, amin vitázni lehetne.Én sem figyeltem a különbségre mielőtt megtaláltam az oldalt, nem azért, mert buta vagyok és nem tudom, mi a különbség a faj és a fajta között, hanem, mert ezt szoktam meg és soha nem gondoltam végig a szó szerinti jelentést. Régen ez volt az elfogadott elnevezés, sokan még ma is így hívják, főleg idősebbek.Miért baj ez?
2014. jan. 31. 15:37
1 2 3 4
 31/39 A kérdező kommentje:
Utolsó: aki normális hangnemben teszi, azzal nincs bajom. Bár szerintem felesleges. Ha valaki keveset tud a kutyákról, ajánlok neki könyvet, amiből mindent megtudhat, mellékesen találkozik a helyes szóhasználattal is.
2014. jan. 31. 19:47
 32/39 anonim ***** válasza:
80%

Fajtiszta -> Azonos fajtájú állatok párosodása -> egy liger nem tartozik ide, mert az az oroszlán és a tigris keveréke. A faj szót az állatvilág különböző szintjein használják, pl madarak, emlősök...


Fajtatiszta -> pl kutyáknál, ami azt jelenti, hogy a vérvonálban csak azonos fajták vannak, például csak Westie, csak Border Collie, csak Amstaff, csak Angol bulldog, és nem keveredett mondjuk egy puli a családba. A fajta természetesen lehet macskánál, vagy egyéb állatoknál is.


Azért kötnek bele sokan, mert a kettő NEM ugyanaz!

2014. jan. 31. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/39 A kérdező kommentje:
A fajtiszta SOHA nem jelentett olyan állatot, ami nem hibrid. Mindig ugyanazt értik rajta, mint a fajtatisztán.
2014. jan. 31. 19:50
 34/39 anonim ***** válasza:
89%

"A fajtiszta SOHA nem jelentett olyan állatot, ami nem hibrid. Mindig ugyanazt értik rajta, mint a fajtatisztán."


Rosszul tudod. A fajtiszta sohasem jelentette ugyanazt, mint a fajtatiszta. Mindig is más volt a jelentése. Ezen az se változtat, ha régebben ez keveseknek tűnt fel és szakkönyvekben is hibásan használták a kifejezést. Hidd el, hogy más hiba is van azokban a könyvekben, sőt, más szakkönyvekben is vannak hibák. Az viszont nem telik túl nagy erőfeszítésbe, hogy ha megtudjuk, hogy valami hibás (ez esetben még józan paraszti ésszel is belátható), akkor legalább onnantól használjuk a helyes kifejezést!


Nyugi, én azt is ki szoktam javítani, aki rosszul ragozza az ikes igéket.

2014. jan. 31. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/39 A kérdező kommentje:
Nyugi, én jól használom. Csak nem értem, miért kell ennek ilyen nagy feneket keríteni meg ha valaki rosszul mondja, miért ugrik neki a fél gyakori.
2014. jan. 31. 20:35
 36/39 anonim ***** válasza:
70%
Nem emiatt ugrunk neki. Ez csak egy ok a sok közül. Emellett általában van még jó pár másik súlyosbító tényező, ha valóban nekiugrunk. Akinek nincs más "bűne" csak ez, annak szépen szoktuk elmagyarázni.
2014. jan. 31. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/39 Platypus ***** válasza:
100%

"Általánosságban azonban az ókoriak kutyáikat mégis fajtisztavérben tenyésztették."


Brehm: Az állatok világa

Az első magyar kiadás, 1901-ből.


Ez persze nem jelenti azt, hogy ma ez egy helyes kifejezés lenne. De régen az volt. A fajtisztát soha semmilyen körülmények között nem használták biológiai szövegben nem fajhibrid értelemben. A retikuláris evolúció ismeretében amúgy is értelmetlen kifejezés. A fajok nem csak szétválnak, de időnként kereszteződnek is. A biológiai fajfogalom nem foglalja magában a "tisztaságot". Veszélyeztetett fajok megmentésénél lenne egyedül szerepe a kifejezésnek, de még véletlenül sem használják sehol, az index.hu-n kívül. De szerintük a dakszli is egy fajtiszta kutya, így a véleményük szerintem nem számít :)

2014. jan. 31. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/39 anonim ***** válasza:

régen az utca szót is utczának írták, ami akkor elfogadott, ma már nem

ugyanez van a fajtatiszta és a fajtiszta szó jelentésével, régen ugyanarra használták, azóta fejlődött a nyelv, a két szó két különböző dolgot jelent

tehát hiába, mondod, hogy régen hogy volt, az már régen volt, már nem úgy van, haladni kell a korral

2014. jan. 31. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/39 A kérdező kommentje:
Ha valaki megkérdezné, hogy melyiket használja, azt mondanám, hogy a fajtatisztát. De ha nem kérdezi, ráhagyom. Nem tartom ezt nagy problémának.
2014. febr. 1. 08:38
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!