Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A dominancia helyzetfüggő?

A dominancia helyzetfüggő?

Figyelt kérdés

Saját kutyám mellé ideigenest hoztam három hónapja. A sajátom sosem kötekszik, megadó, viszont minden kutyánál próbál játékot kikövetelni. Az ideiglenes egy amstaff jellegű domináns, nyomulós energiabomba, két-három éve alapítványnál él, többször került összetűzésbe más kutyákkal, ezért is van nálam.


Első találkozáskor a saját kertünkben nekirontott a kutyámnak, a helyzetet lerendeztem, összeszoktak. Ladbafüggő, állandóan elém tette, bárhová is mentem, mereven nézett, ugatott, követelőzött, ezt is lerendeztük. A behívást megtagadta még a kertben is, lerendeztük.

Egy ideje figyelem, hogyan viselkednek és van valami, amit nem értek.

Az ideiglenes az ételét eleinte bevédte a kutyámtól, ma már ha odamegy hozzá és nézi, ahogy eszik, nem morog rá, de volt, hogy megpróbált beleenni a kutyám kajájába, aki ugye szó nélkül átegedi neki, szóval ebben a szituációban ő viselkedik domnánsan, a sajátom az alárendelt. Viszont az enyém nagyon játékos, állandóan a másik fején ugrál, aki ha megunja, próbálja elzavarni, csattogtatja a fogait, vicsorog, de az enyém rá se hederít, követelőzik tovább (ha hagyom neki). Ha ő a domináns, miért nem érvényesíti az akaratát az enyémen? Miért hagyja, hogy a fején ugráljon? Az enyém sokszor a másik felé áll, a marjára teszi a lábát, a szájával átfogja a nyakát, de ha kajálásra kerül a sor, engedi, hogy amaz elvegye tőle. Hogy van ez?



2014. márc. 27. 09:52
1 2
 1/14 Firestorm ***** válasza:
Szerintem azért,mert Te vagy a domináns a falkavezér és mivel a falkavezér felállította a szabályokat,így nem fog szembeszegülni. :)
2014. márc. 27. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Pedig az ideglenessel vannak gondjaim, mert nem foglalkozok vele eleget, nem mozgatom úgy, ahogy kellene - nem is őt kértem volna magamhoz, mert ismerem régről, de az alapítványnak az ő elhozatala nyújtotta a legnagyobb segítséget, így hát egye fene alapon van nálam. Még mindig követelőző, ellopja a cuccaimat, szeparációs tünetei is vannak, de tényleg nincs energiám úgy foglalkozni vele, ahogy kéne. Szóval nem hiszem, hogy ő 100%-ban elfogad engem felette állónak (bár ha behívom, szinte hason csúszva jön, de pl. ha eldobom a labdát, nyakörv nélkül nem bírom letiltani róla, viszont a kutyámnak mindig átengedi a labdát, szóval érdekes) és mégse tudja elküldeni a kutyámat magától, pedig őt erről sosem tiltottam le, kizárólag az enyémet, hogy hagyja már békén, de nem lehetek mellettük napi 24 órában.
2014. márc. 27. 10:04
 3/14 anonim ***** válasza:
49%
Ez a dominancia sztem ilyen pszichológusos, tehát mesterséges koncepció. Van persze valami ilyesmi, de azért nem teljesen így működik. Bizonyos pszichológusok szerint a kutyáknál/farkasoknál szinte minden megnyilvánulás a dominanciáról szól, sőt, vannak akik szerint még az embereknél is van ilyen. Szerintem embereknél is, de egy kutya/farkas falkában is a dominanciáról néha le lehet mondani kedvességből/játékból/poénból/szétszórtságból. És rengeteg olyan helyzet van, ahol igazából egyik fél sem fogadja el a másik dominanciáját, tehát nem lehet nagyon sorrendet felállítani meg hierarchiát készíteni. Lehet, hogy egy külső megfigyelő azt hinné, hogy ez és ez a domináns, közbe pedig csak a "kevésbé" domináns illető leszarja, a dominánsabbnak bélyegzett pedig csak jobban akar.
2014. márc. 27. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Egy domináns kutya sem mindig dominál. Játék közben simán lefekszik a másiknak, hasát is mutatja. Éles helyzetben ilyet sosem tenne, de ez játék. A Tied sem dominálja, csak játszik a kettő között van különbség. Szerintem nagyon szép eredményeket értél el vele.

Én a saját kutyámon azt tapasztalom, hogy a dominancia nem állandó még egy gazda-kutya kapcsolatban sem.

Értem ez alatt, hogy az én kutyám szuper omega. Még egy kiscsibének is megadná magát. De rosszalkodni szokott. Ellopja a papucsot, "bevédi" elszalad vele nem hozza vissza stb. De ez játék. Ilyenkor mindig csóvál is jelezve hogy ez most nem komoly nála sem.

Mondjuk nekem vizslám van azok szeretnek felülírni időről időre szabályokat. Nálunk nem elég egyszer egységesen lerendezni az erőviszonyokat, minden szituba külön-külön rendezni kell. Ez munkakutyáknál gyakori, hiszen ott a feladatokat önállóan irányítás nélkül kell elvégezniük.

2014. márc. 27. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Valami alapján azért mégiscsak beszélhetünk alá-fölérendeltségről, nem? A kutya-gazda kapcsolatban legalábbis ez nagyon fontos (számomra), hogy elérjem, amit akarok, persze néha én is engedem a kutyámnak, hogy pl. simit követeljen, mert hát szeretjük egymást, na, nem börtön ez, hanem kapcsolat.


Tehát lehetséges az, hogy az ideiglenes a dominánsabb, "keményebb" kutya, de ráhagyja az enyémre a tipródást? Itt egy fotó, amin látszik, hogyan védi magát (nem játszik), az enyém meg nem hagyja békén: [link]

Miért nem veszi a lapot a kutyám? Mert rájött, hogy a másik sosem ment ennél tovább, csak "mutogat", játéknak veszi, "jobban akar"? Bezzeg ha én rászólok, békén hagyja egy időre. Vagy elfogadták, hogy az én szavam a döntő és többé-kevésbé ahhoz alkalmazkodnak és egyik sem védi be a pozícióját, tehát ez amolyan labilis kapcsolat, hol az egyik, hol a másik enged?

2014. márc. 27. 10:30
 6/14 anonim ***** válasza:
87%

Az ideiglenes nagyon dominánsan került hozzád. Te megnevelted, de ezzel úgymond lejjebb lökted a hierarchiában. Ezzel egy időben a sajátodat feljebb. Belenyúltál egy természetes hierarchiába. De ez így van jól. Csak mostantól időnként bele kell nyúlnod, hogy a rend fennmaradjon.

Általában az ideiglenes minél lejjebb szokták tenni a rangsorba, hogy ne legyen gond vele később. Ha egy nagyon omega mellé kerül, aki úgymond nincs felkészülve egy "alfa" szerepre akkor be kell neki segíteni, illetve meg kell tanítani rá.

Az én szuperomega kutyám pl nem tud azzal mit kezdeni ha valaki megadja magát neki. Nézi majd oda megy és böködi, hogy álljon fel...illetve ugatja, hogy kezdjen már magával valamit. Nekem is rá kell szólnom, hogy ilyenkor hagyja a másikat.

2014. márc. 27. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Talán rájött,hogy nem kell erőt mutatni,mert nincs értelme.Nem kell küzdeni a játékėrt,kajáért,alvó helyért.Te sem hagytad,hogy irányítson,így,hogy a vezető szerep mãsé,lazíthat.
2014. márc. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Ahogy telt-múlt az idő, az ideiglenes egyre kevésbé próbálta meg elzavarni a kutyámat magától, most már csak áll és várja, hogy a másik abbahagyja a nyúzást. Akkor szerintetek ez azért van, mert úgy látja, hogy a helyzetet majd én kezelem (vagyis lehívom a kutyámat), ha úgy látom jónak, mert neki nincs joga rendreutasítani? Ezt abból gondolja, ahogy más helyzetben bánok vele? Mert emiatt sosem szóltam rá, gondoltam, majd kiáll magáért, az én omega kutyám meg veszi a lapot, de nem így lett. (Komoly verekedéstől nem féltem, mert két kutyából az egyik biztos megadja magát, ha hárman lennének, akkor tiltanék minden berzenkedést.)
2014. márc. 27. 11:43
 9/14 anonim ***** válasza:

nem látom a folyamatot jó lenne egy videó de előfordulhat, hogy amit te játéknak vélsz az a gyakorlatban a dominancia próbálgatása. A tied próbálgatja a másikat, hogy tényleg van-e annyira főnök, hogy rászóljon és helyretegye.

Azzal, hogy odacsattintott aktívan bizonyította az erejét, az, hogy most már csak kitartja a pozicióját az egy passzív dominancia.

2014. márc. 27. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Sikerült levideóznom, nagyjából ezt csinálják. A sárga az ideiglenes, a foltos a saját. A sárga megunta a játékot, de az enyém csak provokálja. Amikor amaz beszól neki, érdekes, hogy az enyém mindkétszer ráfog a szájára: https://www.youtube.com/watch?v=YcPL-y4GJiA&feature=youtu.be
2014. márc. 27. 21:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!