Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutya-gyerek hagyjam rájuk?

Kutya-gyerek hagyjam rájuk?

Figyelt kérdés

Van egy 10 éves befogadott, ivartalanított, szuka német juhász keverék kutyánk.

Szófogadó, nyugodt, engedelmes kutya, de sok mozdulattól, embertől hangtól és a rámenősségtől tart.


A lányomat a kezdetektől arra tanítom, hogy ha eszik, alszik, pihen, helyén van, nem zavarjuk, és csak akkor simizzük, ha odajön, nem kergetjük, nem húzzuk meg semmijét és persze nem lovagolunk rajta.

Pedig hány családban látom ezt....

A lányom most lépett a dackorszakba... 2 éves.

Mindent kipróbál, amit eddig nem volt szabad és figyeli a reakciókat.

(Persze következetességgel ez remélem hamar elmúlik.)

A kutyával sincs ez másképp.

Néha gondol egyet és odamegy Hozzá, köszön Neki kedvesen, Mondja, hogy szereti és ölelgetné, rátámaszkodik, belecsimpaszkodik a farkába, megmarkolja a fülét, stb.

Ill ezeket csak csinálná, de mellette állok és ahogy a mozdulata nem simogatásra utal, elveszem a kezét és mondom, hogy mit, hogyan szabad.

A kutya nagyon figyel rám és bízik bennem, néz rám, mit csináljon és arrébb húzódik, ijedten nézi a kicsit.

Nem az a típusú kutya, aki elmenekülne, illetve mindenhol ott kell lennie és mivel érzi, hogy "megvédem" nem megy arrébb, csak épp egy egy lépéssel.

Pedig a helyén, vagy az asztal alatt soha senki nem simogatja, ezzel jelezhetné, ha elege van, de nem.

Bármilyen vendég gyerek jön hozzánk, Vele ugyanez. Húzódik el és megy arrébb, de ott van a gyerekek körül és csak csodálkozik, ha simogatnák.


Egyszer mikor kicsim 7 hónapos volt, a kutya (!) odafeküdt mellé.

A lányom oldalra nyúlt és hozzáért a nyakához.

Erre az eb odamordult félig nyitott szájjal, és felpattant. Semmit nem csinált, pedig bánthatta volna, egyszerűen megijedt és jelzett.

Én őszintén szólva ettől fügetlenül durván leordítottam, a grabancát megragadva a helyére tessékeltem és tán egy pofont is kapott.

Éreztetni akartam Vele az első alkalommal, hogy a gyereket tisztelnie kell, még ha valami néha fáj is.

Ez működik is, mert ha véletlen rálép, ráesik, stb nem morog, és tűri, de Ő olyan kutya, aki ezeket a direkt utána megyek és ölelem, simogatom dolgokat nem szereti. Kihúzza magát a karokból, arrébb lép.

(Persze én bármit csinálhatok Vele és a gyerek is eteti, a szájából kiveheti a kaját, de ezt persze nem engedem, de előfordult amikor jutalom falatokkal etette, hogy azt még nem Neki szánta.. :D)

Ezt is direkt csinálom, hogy adok a gyereknek ennivalót, amit a kutyának adhat, hogy jó pozitív élménye legyen a lányommal kapcsolatban.


Bocsánat, hogy így elhúztam a levelet, de a kérdés végül is csak az, hogy szerintetek mennyire hagyjam, hogy Ők intézzék el?

Engedjem kicsit, hogy nyúzza és a kutya is megtanulja kezelni a helyzetet?? Mennyire gyakori, hogy ilyenkor oda is kapnak? Én szinte 100%-ig biztos vagyok benne, hogy a max az odamordulás lenne, persze ezt sem szeretném, sőt... Az első után is hetekig borzasztó volt a hangulatom, mert attól féltem, ezek után nem tudom majd megbízhatóan összeszoktatni őket.

A kutya tudja, hogy én vagyok a falkavezér és szereti a gyereket is, de az az érzésem, hogy annak örül a legjobban, hogy ha hozzá sem és csak úgy a közelében van, mert ugye egy két éves még nem tudja olyan jól vakarászni, simogatni, hogy az Neki jó legyen.

Milyen trükkök vannak ilyenkor?

Jó lenne, ha a kutya többet tűrne a gyereknek, mert nem lehet minden pillanatban mellettük állni.

Természetesen nem hagyom Őket kettesben, főleg nem sok időre, és a kutya pl úgysem jön be a hálóba, gyerek szobába, így ha nem tudok figyelni rá 100 ig, ott van a gyerek, nem pedig egy helyen a kutyával.

Értelmes tehát mindkettő, de kicsit tanácstalan vagyok...


Több ismerősöm van, aki büszkén meséli, hogy a két évese pofozgatja a kutyát, az meg néha rámordul, meg menekül, mert így majd megnevelik egymást... Hát nem tudom. Ne a gyerekem nevelje a kutyát és a kutyának nincs joga a gyerekemet rendszabályozni.


Egyébként sokkal jobban tartok a macskáktól, Ők aztán úgy csapkodnak és ha a szemhez karmolnak egyet, az borzalmas lehet, de hány cica él a kutyával. Őket hogy tanítják? És ott hogy hogy nem történik baj? Hogy tanulják meg, hogy a szekrény teteje biztonságosabb?? Párszor csak elkapja a gyerek a cicát, azaz ott is nevelik egymást.


Ti mit tennétek? Tapasztalatok?

Bocsi, hogy ilyen hosszú lett.



#gyerek #nyúzza
2014. máj. 14. 14:17
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
En nem igen hagynám, felugyelet nelkul semmi kepp. Az a baj h 10ik morgas utan vicsoritas lesz a 10ik vicsoritas utan csattogas a 10ik csattogas utan meg csipés (kb). Ne legyen igy de ez varhato.. a nagyon turelmes kutyaknal ez persze joval tobb, de a figyelmeztetes azert figyelmeztetes h ne ismetlodjon meg a dolog, ha megismetlodik akkor idovel valtoztatni kell a figyelmeztetesen. Ez tok normal kutyanal embernel egyarant
2014. máj. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Én sem arra gondoltam, hogy együtt hagyom őket és intézzék el. :D

Csak arra, hogy nem húzom el a lányom kezét minden kicsi ölelésnél, hanem mondjuk vegye észre, hogy a kutya elmegy előle, ha ilyet csinál.

ha rám nem hallgat, és nem hiszi el (értelmes, de dacos két éves, mindet meg akar tapasztalni) jöjjön rá, hogy hogy szól egy kutya.

Elmegy, arrébb lép és ha ezek után is csinálja a lányom, talán morog. Ha ettől megilletődne, az szuper lenne, persze a kutyát letolnám, de ezzel talán Ő is megtanulná, hogy a gyerek elől el lehet menni, a helyére, vagy asztal alá, mert ott sosem simogatja senki. :)

2014. máj. 14. 14:27
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Én nem engedném, hogy nyúzza a gyerek a kutyák, akármennyire is szereti/tűri azt a kutya. De kettesben sem hagynám őket. Szerintem pont jó volt, ahogy csináltad. Kellő időben büntetted azért, mert rámordult a gyerekedre. Ennyi. Szerintem nem kell ebbe többet belegondolni, mint ami... Az, hogy valamiért rámorog, még nem jelenti azt, hogy holnap széttépi. Oda kell figyelni, nem kell őket kettesben hagyni, azt sem kell hagyni, hogy a gyerek nyúzza, stb... A kutyának is van és kell hogy legyen egy bizonyos személyes tere, ahogy látom, te tisztában is vagy ezzel, de tudnia kell a határokat is, ahogy a gyereknek is.
2014. máj. 14. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
92%

3-as vagyok.


Nem, szerintem nem kell ráhagyni így a gyerekre, hogy majd ő megtapasztalja. Egyszerűen rá kell szólni erélyesen, hogy márpedig nem ölelgeted a kutyát és kész. Te vagy a szülő, te mondd meg mit csinálhat és mit nem. Nem kell megvárni egy esetleges problémát.

2014. máj. 14. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm, egyet értek, igazad van! :)

Tulajdonképpen arra azért vágynék, hogy többet engedjen a gyereknek, mint ahogy sok kutyát ölelek puszilnak a kicsik, de el kell fogadnom, h Ő nem ilyen.

Tőlem engedi, szereti a gyömöszölést, és bármit, de az más.

Amikor kicsi korában odamordult, akkor hívtam pár kiképzőt és Ők is mondták, h ne ezeket a filmbéli kutyás jeleneteket lássam. Mint az emberek között, köztük is van, aki nem olyan közvetlen másokkal és minden eb más.

tiszteletben kell tartani.

Rendben, akkor ezt fogjuk gyakorolni, hogy tényleg hogyan is simogatjuk úgy, hogy azt a kutya élvezze.

És csak ha mi is ott vagyunk. Ez a legfontosabb, h megtanulja, h csak akkor nyúljon hozzá, ha ott vagyunk és ha a kutya meg oda Hozzá!!


Jó lenne, ha minden rendben lenne továbbra is, mert egy hónap múlva megyünk mindannyian Horvát országba és egy 15 nm-s szobában leszünk 4-en összezárva... Izgi lesz. :D

De már többször nyaraltunk együtt, minden oké volt, bár a szoba most tényleg picike, de majd sokat sétálunk reggel, meg amikor a kicsi alszik (anyumék is jönnek, addig figyelnek a gyerekre) és este is a hűvösebb időben. :)


Ha van még ötlet tapasztalat, tanács, szívesen fogadom. :)

2014. máj. 14. 14:36
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Ne mer "nem egy nyelvet beszélnek", ha a gyerek nem érti a morgást, akkor Neked kell vigyázni, hogy a kutyának ne legyen oka morogni.

A nem tetszik "kutyául":

Felemelem a nyakamon a szőrt

Morgok

Vicsorgok

Odakapok


Na ez az odakapok a gáz, mert egy két éves gyerek koránt sem olyan masszív, mint egy kutyakölyök. Egy figyelmeztetésnek szánt odakapás súlyos sérüléseket okozhat, egyszerűen a szőrtelen, vékony bőr miatt.


Arról az esetről ne is beszéljünk, hogy a nagyon sokadik figyelmeztetés után a kutya agya elszáll (a gyakorlatban nagyon ritka eset, a híradókban szokott szerepelni). Te vagy a felnőtt, amíg a kapcsolatuk nem stabilizálódik, mindenképpen a te dolgod a játékszabályok tisztázása.


Előbb utóbb a gyerek is megtanulja, hogy "a kutya is ember" és érzései, igényei vannak, a kutya is megtanulja, hogy a gyeek nem akar bántani...

2014. máj. 14. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

Így is van. :)

Én már csak egyet nem értek....

A kutyám is alapvetően egy kedves és nyugodt kutya és a gyerekem is értelmes, nem agresszív.


Máshol hogyan mesélhetik annyian, hogy a gyerek egész nap nyúzza, húzza a kutyát és az meg hagyja? Hogy nem történik baj kutyás, macskás családokban??

Mindenhol extra nyugis "minden mindegy" kutya van??

Egyik ismerősömnek egy nagy kutyája van és a gyerek kb lökdösi, ráül, húzza, lovagoltatja, csapkodja és max vinnyant a kutya egyet..

Mázli??

Vagy az enyém amiatt tart tényleg ezektől az érintésekről, mert befogadott kutyi? Fél napig csalogattuk, magunkhoz, annyira félt.

Bepisilt attól, akit nem ismert eléggé...

Lehet ez a baj. :(

2014. máj. 14. 14:57
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

Van egy 5 éves unokaöcsém, és egy 7 éves yorkshire terrierem. Mi ugyanezen mentünk keresztül :) A kutyám imádja az öcsibogyót, sőt, amióta megvan, minden gyerekért odavan, ettől függetlenül ő sem olyan, aki szereti, ha nyúzzák.

És nálunk is volt olyan, hogy meghúzta, erősen fogta meg, rálépett, stb. Az én kutyám is odakapta a fejét vicsorogva, de soha nem harapta meg. Volt, amikor erősebben kapott oda, talán egy pillanatra rá is fogott, vagy legalábbis hozzáért a foga a bőréhez, de soha nem erősen, mert tudta, hogy nem bánthatja. És nem is akarta bántani, mert szereti, csak megijedt.

Én nagyon megbízok a kutyámban, de mindkettőjüknek meg kell tanulni bánni a másikkal. Szerintem Te is nyugodtan bízhatsz a kutyádban, persze ettől függetlenül figyelj oda, és tényleg ne hagyd őket egyedül, kettesben.

Egyébként a tesóméknak macskájuk van, őt is nyúzta eleget. Na tőle viszont szerzett néhány karmolásnyomot. Egy cicát nem lehet így megnevelni, ők sem akarnak bántani, de ők nem tudják úgy kontrollálni magukat (szerintem) ha megijed, ő odacsap. Náluk ezért fontos, hogy a cicának legyenek saját helyei (lehetőleg magasan) ahová el tud vonulni.


Búcsúzóul... https://www.youtube.com/watch?v=d3s7xgwf48w

:)

2014. máj. 14. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
Jajj, ez a link tündéri:)))
2014. máj. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Egy kutyakiképző válasza:


Alapesetben az a szabály, hogy a gyerek is falkavezér, aki bármit megtehet a kutyával, a kutya viszont nem érhet a gyerekhez/nem moroghat rá stb. Nyilván itt egy félős kutyáról beszélünk, akit amennyire lehet védeni kellene az idegen gyerekektől, főleg mivel 10 éves, idős kutya.

A saját gyerekkel szemben azonban megadó viselkedést kell tanusítania és a szülő feladata lenne, hogy ezt elérje a kutyánál. Nyilván a gyerek nem ütheti, kínozhatja stb. a kutyát, mert mint minden falkavezérnek, neki is példát kell mutatnia.

Tehát azt javasolnám, hogy mindig helyezze a gyereket a kutya fölé a rangsorban és akkor nem lesz gond (pl. nem veheti ki a gyerek kezéből az ételt stb). Viszont mivel idős a kutyus, elképzelhető, hogy fájdalmai vannak és ha a gyerek véletlenül pont ott ér hozzá, akkor akaratlanul is odakaphat (bár ez elég valószínűtlen, mert ilyenkor inkább csak rámorognak vagy odébbállnak). Tehát a kicsinek is meg kell tanítani, hogyan kell finoman játszani és érintkezni a kutyussal.


Üdvözlettel:

2014. máj. 14. 15:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!