Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha a tenyésztő beteg kutyát...

Ha a tenyésztő beteg kutyát tenyészt, mit csinál?

Figyelt kérdés

Annyit beszélnek a genetikai szűrések fontosságáról... de azt azért tanultuk bioszórán, hogy egy-egy genetikai betegség sok generációra megy vissza, hiába szűrik még a dédszülőket is akár, egy sokkal régebbi őstől származó betegség is kijöhet... szóval a kérdésem kettős: az egyik, hogy nem a megszületett kölyköket kellene szűrni a szülők mellett/helyett?... Mert lobogtathatják a papírt, hogy a szülő vagy nagyszülő DP mentes, de attól még a kölyök ugye lehet beteg... a másik: ha a tenyésztőnél születik egy nyilvánvalóan beteg kutya, aki azért még rendesen élhet, de van valami olyan betegsége, amitől nem 100%-os, mit csinál vele?... "Eltünteti", hogy ne rontsa a hírnevét, vagy odaadja ingyen esetleg valakinek?...

Szóval miért hiszik azt sokan, hogy attól, hogy a szülők nem betegek, a kölyök is tuti, hogy egészséges? Nem erről kellene a papír?...


2010. jan. 3. 00:17
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
72%

Szerintem teljesen érthetetlen amit mondasz. Jó hogy egy 100 éve élt kutyát nem tudtak szűrni de azért voltak ősei akikből kialakult a mai fajta. Valahol el kell kezdeni a szűrést. A kölyökből is egyszer felnőtt lesz és az ő kölykein is kijöhet valami. És a felnőttnek is lesznek egyszer kölykei. Azon kívül egy 8 hetes kölyköt nem hiszem hogy lehet szűrni DP-re és egy csomó egyéb dologra sem. Ahhoz el kell érnie egy bizonyos kort. Ha a szülő mentes akkor azért nagyobb az esélye hogy a kölyök is az lesz.

Az igazi tenyésztő minden kölyköt tk-val ad el, és egy kölyköt sem pusztít el aki életképes és nem szemvedne nagykorában. Esetleg kiivartalanítja, vagy kötelezi rá a gazdát, de tk-val adja el.

És szerintem nem sokan hiszik azt hogy ettől a kölykök is tuti egészségesek lesznek, csak tudod szerintem legtöbben 8 hetes kölyköt akarnak és azt is tudnod kell, hogy a kölyköket legjobb meghiretni még a vemhesség alatt vagy még azelőtt, no akkor mit írsz oda? Elküldöd vizsgálatra a kölyköket hasban? Hát nem logikus, hogy a szűlőkét írod oda? De ha neked ez nem jó akkor vegyél 1-2 éves fiatal kutyát. Addigra biztos megvannak a szűrései.

2010. jan. 3. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim válasza:
30%
ha a tenyésztő beteg kutyát tenyészt, akkor figyelembe sem veszi a kutya mivoltát, a humánus módszerek drágák, sok a papírmunka, bla bla bla. szóval ilyenkor vagy vízbe folytja, vagy agyonüti... :S. vagy, ha van valami szerencsétlen balek (mint például én) akire rá sózza az eredeti ár töredékéért. a kutyánknak csípőficama volt, meg kellett műttetni, csípő protézis, stb. mindez 100 ezer forintba fájt. a kutyát 20 ezer forintért vettük át a tenyésztőtől, minden papír, stb. rendben volt, de ha a műtétek árát is összevetjük akkor kijön egy fajtiszta németjuhász kutya ára, de nem az anyagiak számítanak, hanem, hogy a kiskutya sokáig élhetett még :). NA, de eltértem az eredeti kérdéstől. a választ megtalálod ebben a "kisregényben" :D
2010. jan. 3. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó sajnlom hogy te még nem találkoztál igazi tenyésztővel :(
2010. jan. 3. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen esetben a kiskutyákat ivartalanítva, ajándékba adja a leendő gazdik megfelelő tájékoztatásával, vagy ha később jött ki a betegség, akkor részt vállal az orvosi költségekből, vagy visszafizeti a kiskutyák vételárának egy részét. Ezen kívül attól a párosítástól többet nem hoz le almot (amúgy sem célszerű több alom egyazon szülőpártól), esetleg ha sejthető, hogy melyik szülő hordozza a rossz gént, akkor azt ivartalaníttatja és ingyen családhoz adja, hogy a hátralévő sok-sok évet nyugodtan és szeretetben élhesse le az a kutya is.
2010. jan. 3. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
100%
Igaza van az előttem szólónak. Az én kutyusom- aki egyébként drága társasági kutya- ivartalanítva, ajándékként került hozzám, "csupán" fogprobléma miatt.És a tenyésztő nem húzott le pénzzel, csak a kutya láthatása volt feltétel.
2010. jan. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:

Ezt csak azért kérdezem, mert én még nem hallottam olyan esetről, amikor neves tenyésztő ingyen adott volna beteg kiskutyát, vagy így hirdette volna... pedig biztosan vannak ilyenek is, gondolom. Ezért merült fel a kérdés, hogy hová teszik őket? Mert hogy nem reklámozzák, az biztos...

Én pl. örülnék, ha a tenyésztők honlapján végig lehetne követni, hogy az x alomból hány ment kiállításra, hány került hobbi célra gazdihoz, de nincsen baja, és esetleg hány beteg... na de az összes hanlapon csak azokat a kutyákat találom meg, akik nyertek vagy büszkeséget hoztak a tenyésztőre... a többiről egy árva szó sincs...

2010. jan. 3. 10:34
 7/31 A kérdező kommentje:
10.31-es: igen, ilyen esetre gondoltam pl. mint a tiéd...
2010. jan. 3. 10:35
 8/31 anonim ***** válasza:
100%
A kutyusom tenyésztője pl. feltüntette a honlapján őt is, mivel tenyésztésre bent tartotta,de a kutya nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.Az is írja, hogy hobbi eb lett és, hogy miért. És még van 2 ilyen az oldalon: fog és szőrminőség miatt, szintén ivartalanítva találtak szerető gazdikra.Tehát ilyen is van, aki felvállalja. Ettől csak hitelesebb lesz, szerintem.
2010. jan. 3. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
100%

Ő is leírja, hogy volt beteg kutya az alomban:

[link]

"Az alom sajnálatos módon nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, noha mindegyik kiskutya imádnivaló és büszke vagyok rájuk, az itt előforduló genetikai eredetű, öröklött betegségek kellemetlen meglepetéssel szolgáltak - nem csak a mudikat illetően.


Az alom tagjainak tenyésztésbe vonását nem támogatom az epilepsziával való érintettség miatt."

2010. jan. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok. Hirdetni nem tudják, mert amikor hirdetik, általában még meg sem születtek a kutyák. Szerintem később már megvan, hogy ki lesz a gazdája, nem kell hirdetni.
2010. jan. 3. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!