Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen a Komondor jelleme?

Milyen a Komondor jelleme?

Figyelt kérdés
Hogyan viselkedik a családján belül, a családhoz tartozó, ill. az idegen gyerekekkel, a számára ismeretlen emberekkel, idegen fajtársaival? Mit csinál a területére belépő illetéktelen behatolóval?
2010. jan. 13. 20:18
 1/7 anonim válasza:
31%
Területét nagyon agresszívan védi minden idegen behatolótól. Csak azokat fogadja el, akik a közelében élnek, minden idegent "be kell mutatni" neki, külömben továbbra is behatolónak fogja tekinteni. A területére belépőt nemes egyszerűséggel tépi apró cafatokra. A Komondor egy fantasztikus házőrző és juhász, de sajnos öregkorára a legtöbb állat "megbolondul" szenilissé válik, nem ismeri fel gazdáját és megtámadja. Nem ajánlott gyerekes házhoz.
2010. jan. 13. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A kuvasszal ellentétben a komondor, ha helyesen nevelik, nem akarja a dominanciáját bizonyítani gazdájával szemben. Kimondottan embercentrikus, szeretetét nem csak gazdájára, hanem a családtagokra és a közeli barátokra is kiterjeszti. Ez nem azt jelenti, hogy a komondor macskaszerűen hízelgő természet. Kimondottan tartózkodó, disztingvált, aki elvárja, hogy tiszteljék önállóságát, szuverén egyéniségét. Nem éppen a kiképzők álma, hiszen megszokta, hogy önálló döntéseket hozzon, a számára értelmetlen parancsokat egyszerűen elengedi a füle mellett. Ennek ellenére igényli a foglalkozást, hiszen így alakulhat ki a gazda és a komondor között egy egészséges kapcsolat.

[link] Ez a független, de visszafogott természetű, kiegyensúlyozott, szívós kutya ma is igen közel áll a természethez. Önálló gondolkodású eb, a saját belátása szerint cselekszik, és a döntése az esetek nagy részében helyes, mivel megvan az a lenyűgöző képessége, hogy megítélje, vajon egy adott személy rossz szándékkal közeledik-e. Buzgón őrzi a territóriumát, és a hívatlan vendégeket nem engedi be a kertbe. Mindazonáltal nem nagyon szeret fogadni, és nem is agresszív: a komondor csendes, visszafogott kutya, amely csak ritkán hallatja a hangját. Nagyon bátor, és olykor igen domináns viselkedésű is lehet - ezért is tartják kevésbé alkalmasnak kezdők és engedékeny természetű személyek számára. A legszívesebben többnyire a „családja” társaságban tartózkodik, de arra is képes, hogy a nap nagy részében saját magát szórakoztassa a kertben. Soha nem erőlteti rá magát a gazdájára.


Társas viselkedése: A megfelelően szocializált, jó nevű tenyésztőtől származó komondor gond nélkül együtt tud élni más kutyákkal vagy háziállatokkal. Az utcán nem tűri el, hogy egy másik kutya fölényeskedjen vele szemben, de ha barátságos módon közelednek hozzá, akkor a jól nevelt komondor is barátságos módon közelednek hozzá, akkor a jól nevelt komondor is barátságosan fog reagálni. Szereti a gyerekeket, de feltétlenül tudni kell róla, hogy ha a társaik bosszantják, vagy bántják a „családjába” tartozó kicsiket,akkor a komondor rögtön a védelmükre kel. Ez az eb igen hatékonyan őrzi és védi az otthonát és a családja tagjait, de a rendszeres látogatókat már elfogadja. A territóriumán kívül általában senkit sem zaklat.

Általános gondozási tudnivalók


Szőrzetápolási igénye: A komondort soha nem kefélik vagy fésülik, mivel az lehetetlenné tenné szőrzete nemezedését. A zsinórok éppen azért alakulnak ki, mert az aljszőrzet puha szálai nem hullanak ki, hanem megakadnak a durvább, hosszabb fedőszőrszálak között. A nemezes zsinórok kialakulása némi kézi munkával elősegíthető. A jellegzetes komondorszőrzet kialakulása után már alig igényel ápolást, és a lakásban az eb szinte egyáltalán nem hullat szőröket. Ugyanakkor a szőrzetében meglehetősen sok homokot és sarat hozhat be a szabadból. Időnként szükségessé válhat egy alapos fürdetés, ám ezt lehetőleg nyáron kell elvégezni, ugyanis a szőrzet teljes száradása napokig is eltarthat. Ritkán használnak kutyasampont, a komondor tisztább és fehérebb lesz, ha valamilyen biológiailag lebomló kézmosószerrel vagy környezetbarát szappannal fürdetik. Akinek tetszik a komondor sajátos megjelenése és jelleme, de nem szereti a hosszú szőrzetből fakadó problémákat, az le is nyírhatja a zsinórokat, mivel az állat így jóval kevesebb piszkot visz majd a lakásba.


Tanítása: A komondort mindig nyugodt légkörben kell tanítani. A gazdájának határozottan, következetesen és egyértelmű módon kell irányítania az állat viselkedését, és nem lehet vele szemben engedékeny.

a verés és a kiabálás teljesen értelmetlen, sőt, az ilyesfajta módszerek alkalmazása miatt a gazda elveszítheti a kutya tiszteletét. A komondor csakis akkor fogja teljesíteni a kapott parancsokat, ha azok az ő szemében is értelmesnek tűnnek. Az ember barátja lesz, nem a rabszolgája: nem fog mutatványokat előadni a kedvéért. Hatalmaskodó természete miatt leginkább az olyan gazdához illik, aki pontosan tudja, mit akar.


Mozgásigénye: E fajta mozgásigénye átlagos, viszont nagyon szert a szabadban lenni. A rossz idő nem zavarja, még a fagyot is jól tűri, hiszen sűrű szőrzete rendkívül jó védelmet nyújt. Jó néhány komondor állandóan a szabadban él, és ha így is elegendő figyelmet kapnak, akkor ebben nincs is semmi rossz. Ez a kutya városi környezetben, társként is tartható. Fontos a számára, hogy naponta ellenőrizhesse territóriuma határait, és ha elég hely áll a rendelkezésére, akkor saját maga gondoskodik mozgásigénye kielégítéséről. Máskülönben eléggé nyugodt természetű, kár órákon keresztül is szívesen lustálkodik és alszik.


Alkalmazásai: Ez a kutya ideális társ azok számára, akiknek az otthona körül sok szabad hely van, és akik szeretik, ha a házukat és kertjüket egy megfontolt kutya őrzi. Vadászkutyának nem igazán alkalmas.

2010. jan. 13. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
76%
Az első válaszoló vagyok, aki sajnos valahogy elnéztem a kérdést és a kuvaszról írtam, bocsi.
2010. jan. 13. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
69%

hát igen első válaszoló, te nem a komondorról irtál.

A komondor nem tépi szét a betolakodót és nem bolondul meg öregkorára (ahogy a kuvasz sem!!)

2010. jan. 13. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

én már annyi ilyen kérdésre válaszoltam, hogy inkább linkelek:

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__593460-tegyuk..

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__590976-komond..

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__564055-mi-a-v..

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__564225-hogyan..

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__553375-kuvasz..

stb... keresőbe ird be h komondor

Azt vedd figyelembe, hogy az emberek fejében nagyon sok téves kép él a komondorról!

Nekem is ilyen fajtám van és nagyon meg vagyok vele elégedve.

Azt ajánlom, hogy ezt inkább közvélemény kutatásnak tartsd, a válaszok alapján ne dönts, hanem személyesen menj el tenyésztőhöz! A személyes tapasztalat a döntő (ami sok válaszolónál még annyiban merül ki,hogy esetleg képen láttak volna ilyen kutyát -.-")

2010. jan. 13. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nekem egyszer két komondor gazdája mesélte, hogy az kutyái beengedték az idegeneket a telekre (már ha a kapun szabályosan jöttek be), de ki nem. Ezért volt, hogy a postás egyszer órákra ottragadt :D Érdekes.
2010. jan. 14. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszike.

Hát igen, az első válaszoló írásából nem lehetett a Komira ráismerni, én nem ilyennek ismerem. A wikipédiás linket már láttam, olvastam, a tapasztalatok érdekeltek volna. Köszi a linkelést, elég sok érdekeset megtudtam a fajtáról, és az a legjobb, hogy Komisok is írtak oda. Hallottam én is ilyen történeteket, tényleg érdekesek, kevés fajta képes ilyen határozottan, de csupán kismértékű agresszióval megoldani egy behatolásos támadást...

2010. jan. 14. 17:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!