Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak engem idegesít, vagy más...

Csak engem idegesít, vagy más is van így vele?

Figyelt kérdés

Valahogy annyira utálom ezt a "ha van udvar, minek sétáltatni/mozgatni a kutyát?" mentalitás. Majd megszakad a szívem, amikor látom hogy szerencsétlen borderek (!) meg vizslák ki vannak csapva egész nap a kertbe, mert hogy "úgyis nagy az udvar, majd kirohangássza magát"...

Egyik ismerősöm például vett a gyerekének egy szamojédet tavaly. A kutya életében nem volt még sétáltatva, mivel "úgyis kinti kutya, van egy csomó helye rohangálni, meg a gyerek úgyis kimegy hozzá sokszor játszani". No comment. Arról nem is beszélve, hogy ivartalanítva nincsen, ezért már egy párszor el is szökött, és még a nevére is alig hallgat. De ez csak egy példa, sajnos rengeteg ilyet látok/ismerek... Egyszerűen nem értem az ilyeneket. Nekünk is van udvarunk, az enyém mégis benti kutyus, minden nap 2 órát sétálunk (általában póráz nélkül), lemegyünk a kutyafuttatóra hogy "haverkodjon", trükköketnn tanulunk, plusz hetente kutyasuli, egy időben agility... Semmi pénzért nem tenném meg azt vele, hogy egész nap ki legyen csapva az udvarra, mondván hogy majd lefárasztja magát.

Mások is vannak így vele, vagy csak én vagyok túl előítéletes? (mert persze, lehet azt mondani, hogy nem mindenkinek van ennyi szabadideje, de könyörgöm, akkor miért vesz kutyát?)



2014. aug. 28. 13:39
1 2
 11/19 sippara ***** válasza:
94%

"Azt mégjobban, amikor az utcán 2 hetente megkerget valamelyik kedves gazdi kutyusa."


Arról nem tudom, hallottál-e már, milyen jó emberismerők a kutyák :)


"Ha már ennyire bele merültünk ebbe a kutya véleménnyem szerint nem arra van hogy sétáltasuk hanem arra hogy örize a házat"


Az ember meg arra van, hogy értelmesen gondolkodjon, legalább a saját anyanyelvén tudjon kommunikálni írásban és szóban, és a bolygó domináns fajaként képes legyen felismerni és kielégíteni a társállatként tartott fajok igényeit... Oszt' mégis itt vagy te.


"egy kutyát nem sétáltatásal kell "feldobni" hanem mondjuk ugy hogy játszol vele az udvaron"


Aha... oszt' mit játszol a ketrecében a kutyáddal napi 3-4 órában? Igazából ne is válaszolj, bármit is csinálsz vele, az nem elég. Egész egyszerűen azért, mert ő is egy ÉLŐLÉNY, valószínűleg magasabb rendű intelligenciával, mint amivel te magad rendelkezel, s így igényei is vannak, például igényel új ingereket szagok, fajtársak, szocializáció formájában. Ebből szám szerint NULLÁT kap meg a kertben.


"de egy szó mint száz sok kutya azért szökik megottholról mert a gazdi eleinte vitte sétáltatni és utána már nem volt kedve vagy éppen ségel nincs ideje a munkája miatt és a kutyának hiányzik a séta ezért szökik megottholról mert sétálni akkar de a gazdának nincs ideje ... ezért nem kell sétáltatni"


Hűb***meg, ezt a logikát. Gyereked remélem, nincs.


"sétáljon az udvaron elég az neki mert igy nem fog neki hiányozni a sétáltatás.."


Te meg nappalidban sétálj meg szocializálódj légyszíves, nagy szívességet tennél vele a világnak.


"meg nemtudom hogy ha az én kutyám "begurulna" valami kutyára soha a budös életbe nem fognám vissza meg ha megharapvalakit még le setudomróla szedni mert a kutya eleve 90-10 kg és ha nekimegy valakinek baszhatom"


Ami erre megoldást jelent, azt úgy hívják, hogy NEVELÉS meg SZOCIALIZÁCIÓ.


"a kutya sétáltatás az ilyen macskához hasonlitó kutyának való :) ez az én véleményem :)"


Legközelebb azért inkább tartsd meg magadnak, mert iszonyatos baromság.


" Hacsak nem ül valaki 0-24 az ablakban és lesi a kutyákat, akkor nem állíthatja azt, hogy sosincsenek sétáltatva."


Egy picit is hozzáértőbb ember tízből kilencszer pontosan meg tudja mondani egy kutyáról, hogy sétáltatják, nevelik-e.


"Nekünk is van kutyánk, de amennyit odakint rohangászik, az felér tíz sétáltatással."


Igen. Te miért jársz ki az utcára? Kilométerhiányod van, vagy az ingerek miatt? Nem kell válaszolni.


"A kutya nem ember. Más a viselkedése, mások az igényei. Őt nem az hajtja, hogy világot lásson."


Jól kezdtél, de aztán brutális mélyrepülés lett a vége. De, a keleti pásztorokon kívül minden kutyának lételeme az új területek felfedezése, a szocializáció, az új ingerek megismerése.


"Van egy terület, ami az övé, ahhoz ragaszkodik"


Ez megint igaz arra a pár fajtára, amik a keleti pásztorokhoz tartoznak, és saját területen való önálló munkavégzésre lettek kitenyésztve. Minden más kutya a gazdájához ragaszkodik (már ha van neki olyan - az etetőgép NEM egyenlő a gazdával).


"Persze, szép dolog, hogy tanítgatod "trükkökre", de ez inkább neked jó, mintsem neki."


Igen, a gyereket is azért tanítjuk beszélni, járni, olvasni, írni, tömegközlekedni, akármi másra, mert az nekünk jó...


"Aztán azt sem lehet leszögezni, hogy milyen mértékű kapcsolat az ideális egy kutyával."


De, "le lehet szögezni" (egyedfüggően nyilván), az ideális kutyatartás a munyizás és a kertbe kicseszés között van félúton.


"Sőt, mondjuk egy németjuhászt már csak adottságaiból kifolyólag is butaság lenne bent tartani. "


Mert milyen adottságai vannak egy német juhásznak, amik kizárnák a lakásból? A gazdához való mérhetetlen ragaszkodása? A hihetetlen együttműködő képessége? Nem értelek, de szerintem te se érted magad.


"Eredetileg a kutyát vadászatra és őrzésre tenyésztették ki, csak mostanság lett divatos éjjel-nappal őt geggyülni."


És szerinted a vadászkutya hol volt egész nap, Einstein? Segítek kicsit: vadászat közben a gazdájával dolgozott, vadászat után pedig a házban pihent a gazdájával.


"Viszont szerintem egyáltalán nem állatkínzás, ha egy udvaron van bezárva. Valóban tud futkározni, szimatolni össze-vissza, játszani és annak is örül, ha utána "megszeretgetik". Szerintem ez nem hanyagság vagy nem nemtörődömség, az állatkínzás az lenne, ha a kutya minimális igényeit nem teljesítené a gazda."


Ez is tök jó lenne, ha lenne fogalmad a kutya minimális igényeiről. Minimális igénye a rendszeres szocializáció, őj ingerek megismerése, az agymunka, feladatok teljesítése, a gazdával való együttműködés. Ez se a vacsora kicseszésében, se a heti három "jóvanbuksiokosvagy" simiben nem teljesül.


"a kutya egész nap alszik a teraszon és nem tudnád rávenni a sétára."


Ezerből 999 alkalommal ott is a gazda a hülye, és nem tudja élvezetessé, érdekessé tenni a sétát a kutya számára. Nem a kutya hibája.


"Egyébként valóban nincs mindenkinek elég szabadideje erre és valljuk be nem csak a kutyával kell foglalkozni."


Akkor nem kell kutyát vállalni. Lova sincs mindenkinek, pedig az is milyen király állat...


"Vannak dolgozó emberek, akiket a munka után még egyéb kötelességek is várnak a kutya mellett és szerintem attól, hogy mondjuk csak hetente 1x van megsétáltatva a kutya még nem lesz állatkínzó. "


Papírforma szerint? Nem. Gyakorlatilag viszont igen. Légyszi zárd be magad heti 167 órára egy ketrecbe, a maradék egy órában pórázra veszlek, és megyek veled két kört a ház körül, aztán mondjuk öt-tíz év múlva újratárgyaljuk, hogy kínzás-e.


"Azért vesz kutyát mert szeretne egy kutyát, ilyen egyszerű. Van, akinek csak azért kell, hogy játszon vele és várja otthon valaki vagy a gyereknek veszik játszópajtásnak."


Fogjuk már fel, hogy nem okostelefonról, vagy csattogóslepkéről beszélünk, hanem egy ÉLŐLÉNYRŐL. Hihetetlen, tudom, de lélegzik, eszik, iszik, szarik, és IGÉNYEI vannak.


"Azért a kutya tartása elég sok időt, figyelmet és pénzt is igényel, van akinek a mindennapok mellé nem fér bele a napi két séta, kozmetikus, kutyaiskola, állatorvos."


Akkor NEM-KELL-KUTYÁT-TARTANI. Tudtommal sem törvényileg nem kötelező, és amikor utoljára csekkoltam, senkinek a torkához nem tartottak kést, hogy "tartsál kutyát bammeg, mert különben kibelezlek".


"Valamint nem hiszem, hogy az emeleti lakásban tartott, ölebnek, akinek minden a segge alá van rakva olyan rossz lenne mert nem volt még sétálni."


Hát... hát erre már nem tudok mit mondani, ehhez EQban ÉS IQban is mínuszba kell menni. Gratulálok.



Én tényleg csak annyit szeretnék elérni, hogy egyszer egy utópisztikus világban az állattartást ÉS a gyermekvállalást is szigorú VIZSGÁHOZ kössük. Max 1-2 évtizeden belül megtisztulna a bolygó.

2014. aug. 28. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Szobafestő Pemzli ***** válasza:
16%

Engem személyszerint nem idegesít, mert pl. nagymamámnak is van kutyája. Nagymamám 80 éves, és világéletében volt kutyája. Viszont sosem sétáltatott, most meg nem is tudna már, mert bottal jár. Viszont most legyen neki megtiltva, hohy kutyát tartson? Vagy a szomszédunk sem hordja ki a kutyáját sétálni, egy boxer. Olyan szinten nyugodt az a kutya, hogy neki bőven elég annyi, hogy a kisfiú meg az apja 1 órácskát labdáznak vele, és mindig van egy kedves szavuk hozzá, meg simogatják. Elakarták vinni sétálni kiskorában a kutyát, de amint kivitték az utcára, vonyított, remegett.

Még én sem tudtam rábírni, hogy sétáljon. Pedig átment már néhány kutya a kezeim közt, és minddel megbirkóztam. Ezzel a boxerrel nem tudtam mit kezdeni.

Nekem borderem van, meg egy goldenem. A bordert bringázni hordom ki, mert ő a laza egyszerű,szaglászós sétákat utálja - folyton a fenekemben caflat. A golden meg mivel DP-s, a maximum a napi fél óra séta, mert többet nem bír. Sokszor ezért otthon is hagyjuk őt, így nagyrészt ő udvari kutya, meg amúgyis idős már.

2014. aug. 28. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

A 9-essel és a 11-essel teljes mértékben egyetértek. Ha minden ember így gondolkozna (vagy legalább csak egyszerűen GONDOLKOZNA), akkor nem tartana ez a világ ott ahol most, de ez sajnos lehetetlen. Én személyszerint mind az álattartást, mind a szaporodást IQ-szinthez kötném.

Utolsó: az én nagyapám is 80 éves, világéletében volt kutyája, nemrég pusztult el a német juhásza 16 évesen, és sétáltatta, foglalkozott vele minden nap, még ennyi idősen is. Persze nem minden időstől lehet elvárni ezt, aláírom, de mint írtad, a nagymamádnak mimdig is volt kutyája, de sosem sétáltatta. Miért nem? Miért nem tarott inkább macskát, vagy degut? Na mindegy.

Ha elég neki a bringázás, akkor azzal semmi gond nincs, egy diszpláziás, idős kutyust meg nyilván nem kell futtatni naponta órákat, nem az ilyeneken vagyok kiakadva.

2014. aug. 28. 15:39
 14/19 anonim ***** válasza:
sippara nagyon szép választ adott,teljesen egyetértek
2014. aug. 28. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

"Azt mégjobban, amikor az utcán 2 hetente megkerget valamelyik kedves gazdi kutyusa."


Arról nem tudom, hallottál-e már, milyen jó emberismerők a kutyák :)


Nem azokra gondoltam, akik foglalkoznak a kutyájukkal. A mi környékünkön, ami egyébként egy kertváros, csak olyan gazdák vannak, akiket nagyon nem érdekelnek a kutyáik. Az egyik pl. kiengedi a kutyáját az utcára sz*rni, ne az udvarát piszkítsa már. Akkor legközelebb a cipőmet is takarítsa le. Este nem lehet elmenni futni, mert biztos, hogy lesz egy kóbor kutya. Ez a kutya nagyon jó emberismerő dolog nagyon együgyű hozzászólás volt... Igazi állatvédős beszólás.

2014. aug. 28. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
De ha ezek a kutyák napi szinten le lennének mozgatva,fárasztva,ezen kívül urambocsá még ivartalanítva is lennének,nem kövályognának az utcán.
2014. aug. 28. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az ember saját maga részére szelídítette meg a kutyát, ( hogy megvédje, hogy a munkáját segítse ) ezért úgy gondolom, hogy a kutyának az ember MELLETT a helye.

Téved az aki azt hiszi hogy majd az udvarra ki...szott kutya meg fogja tudni védeni. Egy kutya nem kutya, senkinek nem ellenfél. Bentről meg hogyan látod hallod hogy jelezne a szerencsétlen???

Amúgy már a királyság idelyében is bent voltak a kutyák, nem is egy olyan festmény van és írásos bizonyíték. Még az asztalnál is ottvoltak a vadaszkutyák, onnan kapták a csontot.......

2014. aug. 28. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%

Köszi Sippara, hogy ismét leírtad, amit gondolok, nem kell regényt írnom ;)

Tényleg nem értem, mi a frásznak tart olyan ember kutyát, aki rossz esetben FÉL a saját kutyájától, jobb esetben csak lecarja. Kap enni azt jóvan, kussoljon, ne harapjon, ne ugasson, ne ugráljon, feküdjön egy sarokban.

Azért, hogy legyen, NEM kell kutyát tartani :(

Sokszor jönnek a nincs idő kifogással...nem hiszem el, hogy nincs napi 1-1,5 óra egy sétára-futtatásra-játékra!!! Ez már BŐVEN JÓ lenne a mai állattartási kultúrát figyelembe véve :)

2014. aug. 29. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Nem értem, miért adtok pirosat a hozzászólásomra. Ez az igazság, a rendes állattartókat nem bántottam meg ezzel. Azt nem értem, sippara nekem miért szólhat be, én meg miért nem. Végülis ő kezdte.
2014. aug. 29. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!