Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen módszerekkel szocializá...

Vargaté kérdése:

Milyen módszerekkel szocializálnátok egy agresszív kutyát? Kutyaiskolán kivűl végezhető gyakorlatok érdekelnek első sorban!

Figyelt kérdés
Több, mint fél éve befogadtunk egy staffi keveréket az utcáról. Eleinte semmi gond nem volt vele, de mostanra eldurvult a helyzet. Járok vele kutyasuliba (ott is szétakar szedni egy kölyköt, aki kissé kajla), voltam vele viselkedésterápián - ami működött, de csak a helyszínen, az utcán már nem. A kutya előtt megvan a tekintélyem, minden "falkavezér szabályt" betartatok vele... Légyszíves írjatok olyan módszereket, amik nektek beváltak, ha voltatok ilyen helyzetben! Köszönöm!

2014. aug. 29. 09:25
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Szia!


Én nem vagyok egy nagy szakértő, sőt, én se tudtam tanfolyamra járni a kutyámmal ellenben rengeteget kutakodtam tanítási módszerekről és vannak egyszerű, utcán is gyakorolható módszerek amikkel nagy fejlődést lehet elérni. Gyanítom, hogy a te kutyád is ugyanolyan, mint az enyém, kissé túlreagálj a dolgokat :D


Első körben javaslom, hogyha ennyire kiszámíthatatlan (szerinted) a kutyád, akkor szájkosarat tegyél rá (forgalmas kutyás helyeken, futtatón, sulin), a biztonság kedvéért és hogy te is nyugodtabban tudj dolgozni vele :) És ne fojtót használj, hanem egy sima, de erős nyakörvet. A fojtó talán még jobban felhergeli.


Tanítsd meg neki, hogy 'hagyd'. Ezt otthon úgy tudod begyakorolni, hogy a bal nyitott tenyeredbe kaját teszel és nem engeded neki elvenni, közben mondod, hogy 'hagyd'. És amikor csak nézi de nem nyúl érte, a MÁSIK, tehát a jobb kezedből adsz neki egy FINOMABB falatot. Pl. a bal kezedben egy keksz, a jobb kezedben kolbász :)

Ha ezt megtanulta, alkalmazhatod az utcán BÁRMIRE, amikor épp nincs még teljesen elborulva az agya. Hasznos lesz.


Aztán sétáljatok olyan helyen, ahol megfordul sok kutya, de el tudjátok kerülni őket, pl. egy park, egy széles körút. Gondolom nagyjából tisztában vagy a távolsággal, amikor még nyugis a kutya. Na ebben a távolságban kell maradnotok a másik kutyától, ha látod, helyezkedj úgy, hogy meglegyen a kellő távolság, ha elmegy mellettetek. Amint a kutyád észreveszi a másikat, vidám hangon beszélj hozzá, tereld el egy kicsit a figyelmét jutalomfalattal (nagyon finomat vigyél, virsli, sajt, csirkemáj stb). Nem baj, ha visszanéz a másikra, de tartsd magadon a figyelmét a falatokkal, húzd el az orra előtt. NE idegeskedj, ha túl izgatott, vidd odébb és ott fojtasd.


Az a cél, hogy a másik kutya látványa pozitív élmény legyen neki. Ha elkezd ugatni, vagy rángatni, alkalmazhatod a korábban tanult 'hagyd' vezényszót. Ha hallgat rá NAGYON dicsérd meg, jutalmazd! Ha kerítés mellett mentek és csöndben ismerkedik más kutyával, szóban dicsérd, amint elmentek onnan, adj neki jutalomfalatot! Ha a másik ugat és a tied is rákezd, mond, hogy 'hagyd'. Ha túlságosan be van pipulva, húzd távolabb (ne rángasd) és ismét utasítsd, hogy 'hagyd'. Ha elhallgat és rád figyel már, megint dicsérd.

Ne csak tilts neki valamit, vezesd is rá a helyes viselkedésre (attól, hogy elrángatod még nem tudja, hogy te azt akarod hogy fejezze be az ugatást).


Futtatóban, suliban ugyanezt el kell játszani, türelemjáték és nagyon idegesítő néha, de neked nem szabad felhúznod magad :)


Ja és a jelek....ha befeszül, borzol, nagyon mereven néz , akkor inkább ne erőltesd az ismerkedést. Hívd tovább.


Még azelőtt kell kizökkenteni a kutyát, hogy eldurran az az agya, légy résen.


Ennek a csajnak érdemes tanulmányozni a videóit:

http://www.youtube.com/watch?v=JY7JrteQBOQ


(Most épp vacakol a youtube így nem tudtam végig nézni de itt is a kutyára ugatós problémára ad jó tanácsokat. )


Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás. Futtatón/bandázásnál ha durvul, agersszív, akkor megfogod, kivonod a szituból, odébb viszed, leszidod (megrázod a grabancánál fogva és leszidod) és amikor már lenyugodott, akkor visszaengeded.

Nekem ugyan 'csak' 15 kilós a kutyám, de bull típusú, tömény izom és neki is volt ilyen időszaka, de rengeteget fejlődött, azóta hébe-hóba ugat csak meg kutyákat, de azokat is inkább csak beszariságból. :D


Ne keseredj el. Talán csak érzi rajtad, hogy ideges vagy, próbálj nyugodt maradni (tudom, nehéz, NEKEM IS sokszor az). Ja még nézd meg ezt a fickót is, ő is ugyanezt csinálja a túlpörgő kutyákkal: http://www.youtube.com/watch?v=bYv1l1dKbzA

2014. okt. 5. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, most olvastam csak el, valahogy elkerült a figyelmeztető email :). A "hagyd" parancsot majd kipróbálom utcán, otthon, de suliban is működött eddig. :)

Szájkosarunk van, amibe tud elvileg inni és jutalmazni is lehet benne, de nagyon utálja és nehéz rávenni bármire is.

Ami október óta változott: már a kerítésnél lévő kutyák nagytöbbségéhez odatudom engedni, nem morog, csak felpörög és nyüsszög, hogy odamehessen (mármint ahhoz akit leakar gyilkolni).

Viszont sajnos a sétáló kutyákra ugyanúgy ráfeszül, ha 200 méterről kiszúrja akkor már nemigen lehet elterelni a figyelmét, megdobálhatom bármennyi jutalomfalattal (csak akkor adom neki ha rámfigyel, de ez feszülés közbe kb 0,0000001 másodpercig tart, ami alatt nehéz dícsérni :P). Ilyen esetekben elkerüljük a sétálókat, de erre nincs mindig lehetőség... úgyhogy marad a szégyenkezés és szigorú rászólás, amitől harmadakkorára húzodik össze a kutya, és úgy tűnik kivűlről, hogy a "verjükmegakutyátbrutálisan" nevelési módszert alkalmazom....

2015. febr. 12. 10:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!