Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Jogilag kié a kutya?

Jogilag kié a kutya?

Figyelt kérdés
sziasztok! vettem egy kutyat egy igenyes szaporitotol ha mondhatni ra ezt. torzskonyves szuloknek szuletett kolykei es azokat adta el.. na mar most en elmentem vettem tole egy kutyust adott hozza oltasi konyvet.. en bechippeltettem a kutyam a nevemre . o a minap fenyegetozott hogy meggondolta magat es adjam vissza a kolykot es vissza adja a penzem de ha nem adom kijon a rendorokkel es elveteti.. tehat. ha a chip az en nevemen van akkor ilyenkor jogilag enyem a kutya?

2015. ápr. 27. 10:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
89%
A tiéd, ha a chip regisztrált, és a te neveden van. Gondolom, adás-vételit nem írtatok, mert a szaporítók nem szoktak elszámolni az almokkal. Fenyegetőzhet, de majd jól kiröhögik. Igényes szaporító meg nincs.
2015. ápr. 27. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a tiéd, mivel az üzlet rendben megvolt és a jog "ismeri" a szóbeli megállapodást is. (Bár nem szereti)

Mellesleg, hívhatja a rendőröket. Én azt válaszolnám, hogy a NAV-ot hívom.Gyanús, hogy az elvárható alom utáni bevétellel nem tudna elszámolni. :)

2015. ápr. 27. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Tökéletes amit az előző mond. Ha megemlíted neki a navot tuti inába száll a kis szarcsimbók bátorsága.
2015. ápr. 27. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
85%

Minek után szaporító és a kölyökhöz törzskönyvet sem adott, és gondolom adás-vételit sem írtatok, azt sem tudja bizonyítani, hogy az ő kutyáitól származik a kölyök.

Egyébként igényes szaporító nincs. Lásd a saját esetedet is. Egy tenyésztő ha úgy tervezi, hogy esetleg visszakérné valamikor a kölyköt akkor beleíratja szerződésbe és ha nem tetszik akkor elállhatsz az üzlettől.

2015. ápr. 27. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Tudja igazolni, hogy hozzá tartozott a kölyök? Jól néznénk ki, ha lenne két törzskönyves kutyám, és az utcán kinézek egy helyes kölyköt (aki chippes más nevén) és a rendőrségen követelném mert az enyém, és megkapnám....A szaporítók soha nem fáradnánk az etetéssel, szaporítással, tartással, "gondozással", ha ilyen egyszerűen is lehetne kölyökhöz jutni. Igényes, jóravaló szaporító meg nem létezik, mint ahogy a te eseted is igazolja.

Milyen jogon követeli vissza a kölyköt? A másik szép eset (lenne), ha veszek egy házat és 2 hónap múlva az előző tulaj visszakövetelné (és kapná), csak mert meggondolta magát és mégis ott szeretne lakni, engem meg kirúgnának a saját házamból....

Kicsit gondolkozzon ő is, meg te is, túl nagy logika azért nem kell ehhez a történethez.

(A "kijjé" meg hátborzongató helyesírásilag....)

2015. ápr. 27. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

A törzskönyvezett kutyákat már évek óta chippel látják el tetoválás helyett.


Az állatok forgalmazásáról szóló kormányrendelet értelmében ugyanis már 2010 júliusa óta csak úgy cserélhet gazdát egy kutya, ha ellátták mikrochippel. Más kérdés, hogy miután ezt eddig senki sem ellenőrizte, mindig az eladó lelkiismeretére bízták, hogy beültette-e az egyedi azonosítót az állatorvossal.


minden 4 hónapnál idősebb kutyát kötelező transzponderrel, vagyis bőr alá ültetett mikrochippel ellátni, és ezzel párhuzamosan regisztrálni kell az állatot az országos adatbázisban.


a chip segítségével néhány perc alatt fellelhető a kutya gazdája - már ha az adatokat pontosan bevezették a központi adatbázisba. Gyakran megesik ugyanis, hogy ha meg is történt a regisztráció, a tulajdonosváltozást már nem jelentették be, így sokkal nehezebb kinyomozni, hogy kihez tartozik a kutya.


A behelyezést követően az állatorvosnak 8 napja van rá, hogy a gazda adatait rögzítse az interneten keresztül elérhető országos adatbázisban. Az állatorvosok a Petvetdata rendszert használják, melynek honlapján a chipszám alapján bárki ellenőrizheti, hogy kutyája bekerült-e már az adatbázisba. (A chip 15 jegyű azonosítóját tartalmazó matricákat az állatorvosok az oltási könyvekbe szokták betűzni, de megtalálható a származási lapon és az állatútlevélen is.) A gazdára vonatkozó személyes adatok megtekintéséhez már állatorvosi regisztráció szükséges.


A jogszabályok betartásának ellenőrzése az állategészségügyi hatóság és a jegyző feladata, továbbá az állatorvosnak kötelessége ellenőrizni a vizsgálat előtt, hogy rendelkezik-e transzponderrel a kutya.

2015. ápr. 27. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
bocs a "kijje" miatt:) hat csak annyi van hogy az oltasi konyvben benne van hogy ok a "tenyesztok" elso gazdanak a nevem meg odairtam. meg utana adattam be neki oltasokat meg chippet:) ( tudom nem lehet beirni az oltasi konyvbe semmit csak az orvosnak de nekem a doki mondta hogy irjam be a nevem meg az adataim. nem baj ez?)
2015. ápr. 27. 11:09
 8/14 anonim ***** válasza:
Nem baj.
2015. ápr. 27. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Tudja bizonyítani bármivel, h nála szültett? Ha nem, akkor nem tudnak mit tenni.
2015. ápr. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Az orvosnak a pecsétje ott van az oltási könyvedben?
2015. ápr. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!