Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan neveljek kutyát?

Hogyan neveljek kutyát?

Figyelt kérdés

Decemberben kaptam volna egy kiskutyát, 16 évesen. Szüleimmel kijáró vendégek vagyunk gyepis sétákra. Nem rég örökbefogadtunk egy kb 4 hónapos kutyust, SOS helyzet miatt.

A kutya nagyon cuki. De. Neveletlen, ez természetes. Mindent tönkretesz. A legrosszabb,ha lecsesszük (minden testi fenyítés nélkül!), akkor összepisili magát. Nagyon fél ilyenkor, de minden más helyzetben akaratos, makacs. Ő lesz az én kutyám minimum 15 évig és nem szeretném elrontani!

Mit hogyan neveljek? Pórázhoz szoktatás és séta már tökéletes. Ül, fekszik, marad is, idegen helyen idegen emberek és kutyák közt is.

Kutyákkal játszik.

A büntetés érdekelne. Azt tudom; hogy a nagyon durva dolgokat a grabancánál fogva lenyomással tudom kezelni, de szerintem cipőrágásra nem ezt kell.

tudnátok segíteni? Kutyaiskolát nem fizetik szüleim, így erről nem nyitok vitát és kérlek tanácsot adjatok :D vagy valamilyen internetes oldalt, ahol minden le van írva. Szeretnék jó gazdija lenni :)


2017. aug. 14. 18:52
 1/4 anonim ***** válasza:

Nincs szükség büntetésre. A "NEM!" parancs megtanításával kezdj mindent. Ha rosszat csinál, tetten érés, határozott "Nem!", esetleg a nyomatékosítás kedvéért kicsit koppints az orrára. Kellemetlen neki annyira, hogy a tiltó parancsszót hozzá tudja kötni, és idővel elég lesz csak ezzel az egy szóval leállítani a nem kívánatos tevékenységeit. Minden kutyámnál bevált.


Illetve annak érdekében, hogy ne törje a kis buksiját folyamatosan rosszaságokon, rendszeresen le kell fárasztani. Séta, játék, majd szellemi fárasztás (különböző dolgokra tanítás).

Fontos, a pozitív megerősítés. Ne azt keresd mindenben, mikor nevelni akarod, hogy miért lehetne jól lecseszni, hanem azokat, amikért dicsérni, és jutalmazni fogod.

Szóval csak szerezz be egy tonnányi jutalomfalatot, valamilyen nevelésről szóló könyvet, youtube-on is nézhetsz tanítós videókat, amik ötleteket adhatnak.


Illetve ajánlom még Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek c. könyvének elolvasását, hogy kicsit jobban megértsd a kutyák "működését". :)

2017. aug. 14. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Szia, köszi :) csak már 2 hónapja nálunk van, és még nem érti a nemet. Vagyis ha rászólok, akkor hanyatt vágja magát illetve bepisil. Ezért sem tudom, hogy neveljem. Mert utána ugyan úgy rossz. És dícsérem is sokat, a sétát és nyakörvet is így tanítottam meg neki.
2017. aug. 14. 20:27
 3/4 anonim ***** válasza:
Fog ez menni biztosan. De még kicsi is. Büszke lehetsz rá, hogy már ilyen fiatalon mennyi mindent tud. Azért ő még egy "baba kutya", nem várható tőle, hogy tökéletesen fegyelmezett legyen. Készülj, hogy kb. másfél éves koráig lesznek komolytalanságai, és csínytevései, amik majd fejtörést okoznak. :D De meg fogod oldani, mert látszik, hogy felelős gazdi akarsz lenni, és nem fogod elhanyagolni a nevelését.
2017. aug. 14. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Mert trükköt tanítani könnyű, a neveléshez viszont érteni is kéne.


Kezdjük már ott, hogy ha a kutya rosszat csinál, akkor az a gazdi inkompetenciájából adódik: hagytad belemászni egy olyan szituációba, amit nem tud kezelni, vagy amiről tudható, hogy rossz következményei lesznek, nem figyeltél, nem szóltál rá időben stb. Abból, hogy büntetsz, lecseszed, lenyomod, rázod a grabancánál fogva, maximum azt tanulja meg, hogy a gazdi félelmetes és kiszámíthatatlan, nem azt, hogy mit szeretnél, hogy csináljon az adott helyzetben. Szóval, ha mindenképpen le kell cseszni valakit, akkor magadat.


Mivel a "nem"-et mint tiltószót úgy ahogy van elcseszted, tanítani kellene neki egy másikat. Mondjuk a kajamegtagadásból el lehet indulni és tanítani neki egy általános tiltószót: https://www.youtube.com/watch?v=hQdg0qOVik0 (azzal a megjegyzéssel, hogy én úgy tanultam, hogy nem szokás azt a finomságot odaadni neki, amivel éppen gyakorlunk) Nevezzük mondjuk "hagyd!"-nak, mert ez sehol sem hasonlít arra, amit eddig használtál és lehet élesen, kedvesen mondani neki. És igen, ez azt jelenti, hogy ha abbafejezi azt, amit csinált, akkor jutalomfalatot kap és hatalmas dicséretet. (Még egy jó darabig.)

Egyébként látod mit csináltunk? Nem lecsesztük a kutyát, hanem mutattunk neki egy másik viselkedést, egy olyat, ami neked is és neki is jobb.


Ahhoz, hogy ez sikerüljön persze tudni kell, hogy mikor kell használni a tiltószót ahhoz, hogy hatásos legyen. Van ugyanis az az állapot, amikor a kutya annyira bepörgött / beparázott / belelovalta magát valamibe, hogy a fején is ugrálhatsz, akkor sem érsz el semmit, ez akkor van, amikor a kutya átlépi azt a bizonyos ingerküszöbnek nevezett valamit. Ilyenkor az a leghasznosabb, ha szó nélkül kiveszed a szituációból, oszt' legközelebb majd jobban figyelsz, nem nagy ügy. Az ingerküszöb nem egy fix dolog, ilyen gyakorlatokkal meg lehet emelni, aztán majdcsak megtanulja, hogy a cipőnél meg a szaladós macskánál sokkal izgalmasabb dolgok is vannak.


Nekem is van egy könyvajánlóm a számodra: Andrea Arden: Dog-Friendly Dog Training. Ha jó helyen keresed, meg lehet találni neten egy nagy csomó más pozitív megerősítést használó könyvvel együtt. Középfokú angol tudással már fogyasztható, az ilyen jellegű alapokat gyönyörűen elmagyarázza.

2017. aug. 14. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!