Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalanítás után nem gondolt...

Ivartalanítás után nem gondoltátok azt, hogy tönkretettétek, elrontottátok a kutyát? Végülis nem ép.

Figyelt kérdés
2019. júl. 21. 20:52
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:
77%

#30

Az ivartalanításban te mit látsz negatívnak? Mert a kutyának konkrétan csak könnyíti és hosszabbítja az életét.

(És most nem idősen ivartalanított kutyákra gondolok, ahol fennáll az altatásból fel nem ébredés veszélye, hanem teljesen egészséges, relatív fiatal kutyákra.)

2019. júl. 22. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim ***** válasza:
39%

Egy nagyon picit bánom, hogy ivartalanítattam a kan border colliemat, mert kivételesen hosszú, szép szőre volt egészen 5 éves koráig, ivartalanításig, utána pedig évről-évre rövidebb lett, most 11 évesen olyan hosszú, mint egy átlagos fajtatársának :( (már jópár kiegészítőt kipróbáltunk, de semmi)


Ui.: a félreértések elkerülése végett: ismerem az ivartalanítás pozitívumait és ha visszapörgethetném az időt, még előbb, egy éves kora körül megcsináltattatnám, de attól még elkeserít néha ez a szőrös dolog :)

2019. júl. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:
63%
Nem ide tartozik, de sosem értettem a bordernél ezt a szőr mániát. Ez egy komoly munkakutya (mégha ma már legtöbben csak flexin sétálásra, kanapén alvásra, null ösztönre és kiállításra tenyésztik is), minek neki hosszú és hatalmas szőr? A terelésben, sportban a mai divat szőrzet és alkat pont inkább csak hátrány.
2019. júl. 22. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:
22%

Aki bordert vesz, akárcsak skót juhászt, azért is veszi, mert tetszik neki, és szeret gyönyörködni benne. Én megértem, ha egy collie-s gazda szeretné, hogy a kutyájának szép hosszú szőre legyen.

Az ivartalanítás pedig azért nehéz kérdés, mert az ember még akkor is nehéz szívvel műtteti meg a kutyáját, ha beteg, hát még egy egészséges kutyát! Én is az ivartalanítás mellett vagyok, de tény, hogy nem könnyű döntés.

2019. júl. 22. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim ***** válasza:

#31

"Az ivartalanításban te mit látsz negatívnak? Mert a kutyának konkrétan csak könnyíti és hosszabbítja az életét."

Például ilyesmire gondolok (bocs az angolért): "Canine gonadectomy increases the risk of several non-reproductive long-term disorders caused by extremely high LH including obesity, urinary incontinence, urinary calculi, diabetes mellitus, hypothyroidism, hip dysplasia, cranial cruciate ligament rupture, aggressive and fearful behavior, cognitive dysfunction syndrome, prostate adenocarcinoma, transitional cell adenocarcinoma, osteosarcoma, hemangiosarcoma, lymphosarcoma, and mastocytoma." Innen van az idézet: [link]

Ez is egy megközelítés, amit a cikkben leírnak: az ivartalanítással jelentősen lecsökkented azoknak a hormonoknak a szintjét, ami a luteinizáló hormonra (LH) negatív visszacsatolással hatna, így az LH szintje * magas lesz, az meg hat mindenfélére a szervezeten belül.

Amit én mérlegelendőnek tartok az az ivarérés előtti/utáni ivartalanítás, mert korai ivartalanításnál nagyobbra nő a kutya, nő a diszplázia és más vázrendszeri problémák valószínűsége, a szőrzetével is gondok lehetnek, szukáknál nagyobb valószínűséggel lesz probléma a vizelet-visszatartással, emellett a kutya "személyisége" sem tud kialakulni. A mostani kutyánk például az első tüzelés után pozitív irányba változott: érettebb, higgadtabb és magabiztosabb lett. Viszont minél tovább vár az ember egy szukánál, annál inkább nő az emlődaganat valószínűsége. Nincs "mi lett volna, ha...", a jelenben kell mérlegelni.

A kanok ivartalanítása más: kisebb műtét, de szerintem a haszna is kevesebb. Ha valaki meg tudja nevelni a kanját, nem szökdös, vonyít, akkor nem fogom osztani neki az észt, az ő dolga. A szomszédomnak pláne nem mondom, mert az egyik kutyája az ivartalanítás miatt pusztult el, azóta csak ivaros kutyái vannak.

2019. júl. 23. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim ***** válasza:

"Viszont minél tovább vár az ember egy szukánál, annál inkább nő az emlődaganat valószínűsége."


Ez így van, és még hozzátenném, hogy az állatorvosom szerint a legújabb kutatások most ott tartanak, hogy igazából az első tüzelés előtti ivartalanítás előzi meg nagy eséllyel az emlődaganatot. Az ennél későbbi ivartalanítás már alig-alig csökkenti az emlődaganat veszélyét.

Az én befogadott kutyám nem ivartalanított szuka volt, és 10 évesen emlődaganata lett. Megműtötték, akkor ivartalanították is, nem volt áttétes, de két év múlva mégis megjelent újra a daganat a lépén és a máján.

2019. júl. 24. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!