Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tudnék csinálni ilyen...

Mit tudnék csinálni ilyen esetben?

Figyelt kérdés

Először is szeretném megkérni az olvasókat, hogy csak olyan válaszoljon aki tényleg tud segíteni, ha valami idióta megjegyzésed van a kérdésemhez, tartsd meg magadnak, ez teljesen komoly és szükségem van a segítségre (Bár a nagy többség szerintem úgy sem olvassa végig, remélem majd akad valaki aki segít.)

Szóval 4 évig lovagoltam angol stílusban. Fél év kihagyás után elmentem egy helyre, ahol western stílusban oktatnak, nagyon tetszett, úgy döntöttem maradok ennél. Hosszú hetekig minden jól ment, pár hete azonban terepen történt egy kis baleset. Vágtáztunk terepen, a lovam rárúgott a mögötte lévő lóra többször is, az első pár bakolást sikerült kiülnöm, de mivel a mögötte lévő lovat nem hatotta meg a rúgás és továbbra is közel jött, a lovam tovább rúgott és próbált menekülni, aminek következtében elvesztettem az egyensúlyom, de nem estem le, a hátsó kápán megtartottam magam a bal lábammal, és próbáltam visszamászni, közben láttam ahogy a lovam izomvágtázik és milyen gyorsan megy a föld alattunk... nem állt meg. Szinte iszonyatos halálfélelmem volt és nem volt annyi lélekjelenlétem sem, hogy elkiabáljam magam, a mögöttem lévő lovas kiabált oda a vezérlovasnak hogy álljunk meg, baj van. Megálltunk, leugrottam, picit kiremegtem magam aztán egyből vissza. Utána abszolút semmi baj nem volt, vágtáztunk is, igaz nem olyan gyorsan.

A probléma csak ezután kezdődött. Iszonyatosan leesett az önbizalmam, lépésben, ügetésben abszolút semmi baj nincsen, de amint a lovam elkezd vágtázni alattam szorongok, és félek, hogy újra megtörténik a fent leírt eset. És hiába zárul a dolog pozitív élménnyel, a következő vágtaszakasznál megint parázok, és önkénytelenül is fogom vissza a lovam, nem is beszélve arról, hogy attól félek a szántóföldön kötünk ki. Ugyanis csapásokon is szoktunk lovagolni, aminek az egyik oldalán szántóföld van, a másik oldalán rőzsével teli árok. A csapás magasabban van és repedezik a széle, ha egy ló rálép könnyen leomolhat. A lovam mindig kifelé húz és kiakar menni a szélére, ami persze gyakori ellentétes irányú szárhúzást és lábsegítséget követel meg tőlem, nem is beszélve arról, hogy olyankor is mennyire félek, hogy esetleg rálép, leomlik, és vagy az árokban vagy a szántóföldön kötünk ki.

Szóval, összegezve: vágtában félek, szorongok, hogy mi lesz, ha újra leesek, ez akkor sem változik, ha vágta közben minden rendben van. Mit lehet tenni ilyen esetben, ha lehet egyáltalán?


2011. dec. 10. 20:31
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
0%

Ennyit rizsázni a semmiről...

Ilyen esetben lehet újra és újra vágtázni, míg az agy meg nem tanulja, hogy a félelem indokolatlan, más megoldás nem igazán van. egy edző aki hajt sokat segíthet.

2011. dec. 10. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
59%
lehet tenni ellene,én is voltam már ilyen helyzetben, akkor adtak alám egy másik lovat,ami nyugisabb volt és vele gyakorolgattam,ne siesd el,nekem is hagyták, hogy akkor vágtázzak vagyis próbálkozzam,amikor nekem jól esik,de türelem az fontos, vagy kérj magad mellé olyan lovast akiben megbízol és menjetek ki együtt hátha visszaadja az önbizalmad,én mikor leestem egy tapasztaltabb lovassal mentem ki akiben megbíztam
2011. dec. 10. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
73%
az első hülyeségeket beszél, nem lehet siettetni, ha fokozatosan haladsz akkor az agyad lassan de tudni fogja, hogy nem kell félni, második voltam
2011. dec. 10. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Hát én ezt a kérdést inkább a pszichológia rovatba tettem volna fel, a lovakhoz ugyanis nem kell érteni, hogy erre kielégítő választ kapj, az emberekhez viszont annál inkább.

Próbáld meg lerendezni magadban a helyzetet. Félsz, oké. Pontosan mitől? Mennyi a reális esélye annak, hogy bármi komoly bajod lesz? És ha leesel, mi történik? Visszaülsz, nem? Az nem tragédia. Próbálj magadra erőltetni pozitív gondolatok, például hogy ezren vágtáznak naponta baj nélkül, sőt, rengetegen le is esnek, aztán felkelnek és mennek tovább, ez a lovaglás része. Ha elfogadod, hogy a félelmed alaptalan, csak te magad kreáltad, akkor vissza is tudod csinálni.

2011. dec. 10. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Átérzem.:/ Nem tudtok pályán lovagolni? Vagy valami kis tisztásfélén?
2011. dec. 10. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Én a helyedben kérnék egy olyan lovat, amiben teljesen megbízol. Aztán egy-két alkalommal inkább benn maradnék osztályban, és ott erősíteném meg magamban, hogy ez megy :)


Aztán csak olyannal mennék terepre, aki legalább annyira tud, hogy ne veszélyeztessen más lovasokat.


(én is voltam már hasonló helyzetben, bár az enyém csak 2x rúgott hátra, aztán megmagyaráztam neki hogy ilyet nem kéne... De én tudtam hogy kicsit gyengébb lovas megy mögöttem)


Van egy tippem hogy hol lovagolsz, megírod magánban?

2011. dec. 10. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

6-os vagyok:

karámlovaglás után először a megbízható lóval light-os, kevésvágtás terep, aztán kicsit durvább is, majd lassan újra elővenni a kicsit problémásabb lovakat is.

2011. dec. 10. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Szerintem ez a kérdés jó helyen van itt. A pszichológia rovatban elkezdenék elemezni. Itt pedig elmesélhetik, akikkel történt már ilyen eset, hogy ők mit tettek, hogy tudna rajta segíteni, kinek mi vált be.


Amúgy engem egyszer fedelesben vitt el egy ló vágtában, és hallottam, ahogy egyre gyorsabban megyünk, és aztán csapódtam. Mondjuk akkor már lent akartam lenni, mert tök sokáig fent voltam, és az idegörlő volt.

Hiába ültem vissza, miután lelovagolta a gazdája, és hiába vágtáztam is utána vele, féltem tőle nagyon. De aztán először futószáron tettük, majd elengedett, és akkor már nem féltem annyira. De a lóban nem bíztam többet.

Szerintem egy lóváltás segítene.

Én most kaptam lovat, aki segít is ezen a problémámom. Rossz értelemben. Ugyanis ügető, és nem vágtázik... szóval van vele munka.

De én mondjuk az óta az esés óta nagyon sokat változtam. Mert remegtem, féltem, de magától a lovaglástól akkor sem. Esés közben egy régi dilemmámon gondolkoztam, hogy hogy nem megy be a lábam a vágtázó ló lábai közé. (Még most sem értem.) De az óta elég bevállalós lettem, és igazából bármit kipróbálok.


A lóváltást ajánlanám neked. Legalább egy ideig. Vagy a karámban vágtázást, míg újra bízol a lóban, és magadban. Akár futószáron is. Segít.

2011. dec. 10. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Szerintem ez nem a te hibád volt, hanem a mögötted lévő lovasé, aki nem mardt le, ezáltal tovább ingerelve a te lovad. Viselj kobakot, gerincvédőt olyan mellényt, talán már az is biztonságérzetet ad. Nem csak érzetet, de biztonságot is. Szépen lassan, olyen tempóban annyit vágtázz, amennyi jólesik. Utána majd úgyis belejössz :)
2011. dec. 10. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Osztályban való lovaglás sajnos nem oldható meg, külön pálya nincsen, a lovak 8 hektáros területen vannak és csak terepezni szoktunk. A ló pedig a legnyugodtabb, legmegbízhatóbb (8 ló van összesen, az összes mentett, mentálisan sérült is volt némelyik, ezért nem fogadnak el mindenkit.) Csak a mögöttünk lévő ló még nem rég érkezett, és még nem teljesen fogadta be a többi. Az is gond lehet, hogy a lovam apróléptű ezért sokszor lemarad a másiktól, aztán pedig teperhetünk utánuk... ezért sokszor hajtanom is kell, hogy ne maradjon le, ez persze még nagyobb tempót követel meg... de mindenesetre majd beszélek a csajszival, akihez járok, hogy ha lehet akkor kicsit lightosabb terepeket menjünk, (ő még nem tud erről a szorongásról, még nem beszéltem neki róla..) akkor majd talán visszatér az önbizalmam nagyobb tempóban is.
2011. dec. 10. 22:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!