Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A szemszín öröklődése hogy...

A szemszín öröklődése hogy működik?

Figyelt kérdés
A férjem szemszíne zöld, az enyém is zöld. Anyu szeme világosbarna, apukámé kék,a testvéremé is zöld, az anyósomé és apósomé barna. A nagyszülőké is barna, kivéve nálam apai ágról, mert az apai nagymamám kék szemű. A gyerekünk szemszíne milyen lesz ezek alapján? Mindkét részről sok a barnaszemű.

2020. jún. 26. 23:29
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

4/10 ilyet sem hallottam még, hogy kékből barna legyen!

A testvéremnek meg furcsa módon kisbabaként barna szeme volt, most már zöld. Érdekes ez a genetika:)

2020. jún. 27. 01:08
 12/26 anonim ***** válasza:
89%

#10 Azon a képen esélyek vannak. Attól mert bizonyos összetételnél csak 6% az esélye a kéknek, 75% a barnának, még lehet hogy kék szemű lesz. csak kisebb rá az esély.

Ahogy annak is van esélye hogy albínó lesz piros szemmel, csak az szinte elhanyagolhatóan kicsi esély. Aztán mégis léteznek albínók.

2020. jún. 27. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
69%
Barna, zöld vagy kék. Az őseid szemszíne teljesen lényegtelen.
2020. jún. 27. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
26%

Úgy rémlik még suliból, hogy a zöld szemszín a legrecesszívebb, szóval ha neked is, párodnak is zöld, akkor jó eséllyel homozigóták vagytok, és csak a zöld színért felelős gén van meg bennetek, tehát csak azt tudjátok átadni a gyereketeknek.

Ha bármelyikőtök örökölt volna barna szemet okozó gént, akkor barna lenne a szeme, mert az domináns.

De ez persze nincs kőbe vésve, csak általában így működik.

2020. jún. 27. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
54%
Nem kiszámítható. Nálunk az én szemem és szüleim szeme zöld, a páromé és szüleié barna, a fiam kék szemű.
2020. jún. 27. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
49%

Azért azzal a táblázattal vitatkoznék... :D


Anyunak barna, apunak kék szeme volt.

Öcsémnek és nekem barna, húgomnak kék, nővéremnek zöld.

2020. jún. 27. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
67%

Én úgy tudom a barna szemszin allélja domináns, tehát barna-kék párokkal csak barna szemed lehet, és csak akkor lehet kék vagy zöld ha csak kék és zöld allélod van.

Tehát a gyerekednek csak zöld vagy kék szeme lehet. Barna semmiképp. Legalábbis papíron.

2020. jún. 27. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
89%

Nagyrészt domináns-recesszív öröklésmenettel öröklődik, de újabb kutatások kimutatták, hogy több, mint 10 gén vesz részt a szemszín kialakulásában. Ha jobban megfigyeled, rengeteg féle árnyalat létezik.

Egyébként kifejezetten gyakori, hogy a kisbaba kék szemmel születik, ami később zöld vagy barna lesz. Tehát még a születése után sem lehet tudni, milyen lesz a végleges szín.

2020. jún. 27. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

Vagy zöld (nagyobb eséllyel) vagy kék lesz a gyereketek szeme.


A kék a legrecesszívebb.


[link]


[link]


A rokonok, stb szemszíne nem számít, csak a tietek.

2020. jún. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
93%

[link]


Amúgy a vércsoportokhoz hasonlóan öröklődik a szemszín is. Azt meg gondolom tanultátok az iskolában.

2020. jún. 27. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!