Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A szemszín öröklődése hogy...

A szemszín öröklődése hogy működik?

Figyelt kérdés
A férjem szemszíne zöld, az enyém is zöld. Anyu szeme világosbarna, apukámé kék,a testvéremé is zöld, az anyósomé és apósomé barna. A nagyszülőké is barna, kivéve nálam apai ágról, mert az apai nagymamám kék szemű. A gyerekünk szemszíne milyen lesz ezek alapján? Mindkét részről sok a barnaszemű.

2020. jún. 26. 23:29
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:

19/20 miért nem számít a rokonok szemszíne?

Mindenkinek barna a szeme a férjem családjában,csak és kizárólag az apai nagyapjának volt olyan zöld szeme, mint férjemnek.

2020. júl. 6. 09:14
 22/26 anonim ***** válasza:
100%

Mert a szemszínt a szülőktől örökli a gyerek. A rokonok szemszíne max csak a genotípus megállapításában segít.


(Fenotípus - pl zöld szemszín

Genotípus - pl bbGG vagy bbGb)

2020. júl. 6. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:
De azért nem értem, mert mint említettem, SENKINEK nem volt zöld szeme, csak a nagyapjának. Ezért furcsa ez az egész elmélet. Vagy a postás hozta xD
2020. júl. 7. 16:23
 24/26 anonim ***** válasza:
89%

A lényeg hogy a szemszínt a HERC2 és a Gey összetétele határozza meg. Ezt 2-2 betűvel jelöljük. A HERC2 egyik betűjét az apától, a másikat az anyától örököljük. Ugyanígy van a Gey esetében is. (B-Brown-barna, G-Greeen-Zöld, b-blue-kék)


Csak a szülők szemszíne számít.

Pl ha a mindkét szülő kék szemű, a gyerek csak kék szemű lehet, még úgy is, ha a nagyszülők mind barnák. Mert ha a szülők nem örökölték a barna szemhez szükséges gént, akkor nincs ahogy továbbadják.

A rokonok szemszíne csak a genotípus meghatározásában segíthet, mert bár a kék szemhez csak 1 genotípus tartozik, a zöldhöz 2, a barnához meg 6. (A képen rózsaszínnel húztam ki azt, ami nem lehet)



Vagy zöld, vagy kék lesz a gyereketek szeme, de a zöldre van több esély. Az alábbi családfával, meg táblázattal levezettem:


[link]


A férjed nagyapját nem tüntettem fel, mert nem oszt, nem szoroz, ha a többi nagyszülője szemszínét nem tudjuk (pláne ha barna, vagy zöld szemüek)


Most érted. Ugye? 🥺

2020. júl. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
86%

Egy kis javítás: a gyerekek szeménél az utolsó 2 téglalapot felcseréltem (meg lehet táblázatban is kellet volna csináljam, mert úgy kifejezőbb...) de ez nem folyásolja be a végleges eredményt, mert úgyis zöld jön ki mindkettőben mindenhol.


Meg így jobban belegondolva nálad meg a testvérednél se indokolt az a kihúzás. Fáradt vagyok... Majd ha lesz időm, kijavítom.

2020. júl. 7. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 A kérdező kommentje:
Azt a mindenit! :D Nem gondoltam hogy valaki ezt így le fogja vezetni. Hát köszönöm szépen!
2020. júl. 23. 05:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!