Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A kérdésemre szeretnék választ...

A kérdésemre szeretnék választ kapni: a testvéremnek ajándékoztuk a szülei házunkat, mivel nem született közös gyerek, ezt tudtuk, hogy nemzőképtelen, de halála után a feleség kéri a szülei házunk fél részét? Nem ott laktak. Jogosan kéri?

Figyelt kérdés
2011. máj. 29. 07:26
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
Az előző vagyok, még csak annyit a kioktató erős logikájú embereknek, akik szerint elfelejtettem, hogy nem öröklésről van szó.Ha örökölte volna a felmenőjétől a házat, akkor a felmenő most hogyan kérhetné vissza szerintetek?Az ági öröklési szabály a vagyon eredetére tekintettel teszi lehetővé a visszakövetelést.Egyébként megjegyzem, hogy házastársi vagyonközösség alatt ingyenes jogcímen szerzett vagyon külön vagyonnak minősül, ezért ismétlem, nincs olyan hogy beolvad.
2011. jún. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 A kérdező kommentje:
Az elhunyt is a szüleitől örökölte az ő részét, mi meg oda ajándékoztuk a mi részünket, a szakemberek is mindenik más-más választ adott, nem tudom mi tévő legyek, mert közös gyerek nem született, és csak a fél házra jogosult, a másik fele a miénk, ezt szakember mondta, Gondoltam, hogy volt része a hozzászólók közül valakinek ilyen dologba, és tud tanácsot adni.
2011. jún. 6. 15:56
 23/28 anonim ***** válasza:
Egy fontos dolgot kérdeznék, mert az nagyban befolyásolja.Amit ti ajándékoztatok a testvérednek, annak a tulajdonjogát ti hogyan szereztétek.Mert ha ti is a szüleidtől kaptátok, és aztán történt az ajándékozás a ti részetekről a testvérednek, akkor felétek hajlik a mérleg nyelve.Mert akkor is ági vagyon, ha viszont adásvétel volt a jogcím, akkor már szerzeményi így nem.Szüleid ha jól értem már nem élnek.Erre válaszolj léci, mert ez nagyon fontos hozzá.
2011. jún. 6. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 A kérdező kommentje:
Van a szülői ház ,ahol mindnyájan felnőttünk, és mindenki a szüleitől örökölte a házat, ez a testvér azért volt megajándékozva a mi részünkkel, mert a szüleink halála után ő ott is lakott, és mivel neki nem született közös gyerek, hát arra gondoltunk, hogy a feleség nem kérheti az egész házunkat, a testvérünk nem oda házasodott, tehát egy percet sem lakott ott a feleség, ez egy kész ház, ahová nem tett semmit a feleség, a ház adót is mi fizetjük a mai napig.
2011. jún. 6. 21:43
 25/28 anonim ***** válasza:

Az ági öröklés a szülõknek és szülõi leszármazóknak (az

örökhagyó testvéreinek) a túlélõ házastárssal szembeni, vagy az egyik szülõi ágnak a másik szülõi ággal szembeni

öröklését jelenti. Ági vagyonnak minõsül a hagyatékon belül az a vagyontárgy, amelyik az örökhagyóra valamelyik

felmenõjérõl öröklés vagy ingyenes juttatás útján hárult. Emellett ági vagyon az a vagyontárgy is, amit az örökhagyó a

testvérétõl vagy testvére leszármazójától örökölt vagy ingyenesen szerzett, feltéve hogy az adott vagyontárgyat a testvér

vagy a testvér leszármazója az örökhagyóval közös felmenõjétõl örökölte, vagy ingyenesen kapta (tehát már nála is ági

vagyonnak minõsült). Szerintem ebből látod, hogy egyértelmű szabály van a törvényben(Ptk. Öröklési jog)a ti helyzetekre.Egy vagyontárgy ági jellegét annak kell bizonyítania, aki arra ezen a címen öröklési igényt támaszt.(Ezek ti vagytok-magyarul két papír kell,1. amivel ti szereztetetek (mindegy hogy öröklés v. ajándékozás, csak adásvétel ne legyen)2.amivel ti ajándékoztatok)

Ági örökös elsõsorban az a szülõ, akinek ágáról (róla vagy felmenõjérõl) az ági vagyontárgy az örökhagyóra háramlott.

(Mindkét szülõ tehát csak akkor, ha az ági vagyontárgyat közösen ajándékozták.) A kiesett szülõ helyén leszármazói a törvényes öröklés általános szabályai szerint örökölnek. (TEHÁT TI VAGYTOK AZOK!!!!!)Ha viszont sem az ági vagyontárgy öröklésére jogosult szülõ, sem

pedig szülõi leszármazó nincs, a továbbiakban csak a nagyszülõ, esetleg ennek felmenõje (az örökhagyó távolabbi felmenõje)

örökölheti azt a vagyontárgyat, amely róla, vagy felmenõjérõl háramlott az örökhagyóra.


Ez utóbbi pedig azt jelenti, hogy ha ti nem lennétek, akkor sem a feleségé, mert a vagyon jellege miatt "felfelé háramlik".


Remélem segíthettem.

2011. jún. 7. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az utolsó hozzászólónak, mert én is ebben bíztam, és meglehet a drága sógornőt evvel fogni, mert észrevettem, hogy nem biztos a dolgába, és csak ez fenyegetés volt az ő részéről, lássuk mennyire vagyunk tisztába a dologgal, de bizony most harcolni fogunk, akár per által is, a szüleink sem tudnának pihenni, ha csak úgy elveszik azt ,amiért oly sokat dolgoztak.
2011. jún. 7. 20:43
 27/28 anonim ***** válasza:
Szia!Az előző vagyok, örülök.Sok sikert kívánok, bár szerintem nem fog perré alakulni a dolog, ha elmegy ügyvédhez, el fogják igazítani, és felméri, hogy nem éri meg.
2011. jún. 7. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
hívj, bármikor lebeszélem a ribancot erről a szándékáról.
2011. jún. 20. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!