Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért ítélik el sokan azokat...

Miért ítélik el sokan azokat akik öregek otthonába küldik a szüleiket?

Figyelt kérdés

Előre is bocsi ha hosszú lesz.

Szóval itt most azokra gondolok amikor a szülők már olyan korban vannak hogy nem tudják magukat eltartani, esetleg pelenkázni kell, emelni, nem lehet őket egyedül hagyni.

Én nem értem meg azokat akik mindenkit elítélnek akik ezt a döntést hozzák meg, mert fizikailag is meg mentálisan is nagyon megterhelő az idős emberek gondozása és vannak olyanok akik nem engedhetik meg maguknak hogy otthagyják a munkahelyüket és pl. csak a férje dolgozzon és vannak akik nem bírják a pelenkázást, injekciók beadását, stb. mert egyből rosszul lesznek.

Persze itt nem azokra gondolok akik bedugják a szüleiket az otthonba és utána rájuk sem néznek, hanem igenis vannak olyanok akik heti 1-2x meg is látogatják őket.

És úgy gondolom hogy sok idősnek jobb egy otthonba, még ha elsőre nem is akarják bevallani. Ezt látom a saját dédimen például, hogy mamám már nem bírta a gondozását se fizikailag se idegileg és már ő is kezdett belerokkani, ezért lett az otthon és azóta a dédim ott tud beszélgetni egész nap, sétál, eszik rendesen, nincs egyedül és mamám is sokkal nyugodtabb, hetente 3x legalább bemegy hozzá. Pedig mamám is mindent megtett érte de nem akart neki szótfogadni és mindig panaszkodott ha mamám épp nem mellette ült és nem is evett olyankor, pedig ki volt készítve neki.

Na és az ilyen példák miatt nem értem hogy miért kell elsőre ítélkezni ha valaki meghallja az öregek otthona szót, mert nem mindenki úgy van hogy beteszi oda őket és többet feléjük sem néz.

Persze biztos lesznek olyanok akik most írni fognak hogy ők 10 évig ápolták otthon a szüleiket munka mellett, gyerek mellett, minden mellett és túlélték. Igen, túlélték, de milyen volt? Gondoskodni kell róluk, igen , de ha valaki nem bírja vagy nem engedheti meg és az otthont választja (úgy hogy látogatja is őket) azt nem kell elítélni szerintem.

Nektek mi a véleményetek erről?



#otthon #gondozás ##öregekotthona
2019. okt. 18. 09:22
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:
21%

Mert a szülő is sok mindenről le kellett mondjon, hogy felbevelje a gyerekét. Nem adta be valami otthonba, amikor nehézsége volt, hanem a végsőkig vitte. 18 évig ápolta, gondozta, minden tőle tehetőt megtett érte, sőt, utána is.


Én hálátlannak tartom beadni eg otthonba a szülőt, de ez az én véleményem. Én nem győzöm meghálálni nekik, azt az életet, amit adtak nekem. Lehetőségekkel teli életet, amilyen nekik nem volt. Az ilyen dolgokat, hogy tehetetlen, vagy fekvőbeteg gondozása átéltem. Nagyszüleimet sokáig én gondoztam és a szüleim. Én akkor tizenéves voltam (olyan 13-14). Nekik is mindíg hálás voltam, öröm volt csinálni. Amikor nagytatám egyszer azt mo dta: "úgy szégyellem magam, hogy az unokám tesz tisztába" azt válaszoltam neki, hogy "senki nem szégyenkezett, mikor engem kellett tisztába tegyetek". Amikor végképp nem tudtak magukról gondoskodni, fizettünk egy idősebb hölgyet,aki éjjel-nappal mellettük volt és gondozta őket a saját házukban. Persze nem volt könnyű olyat kapni, akit elfogadnak, de a választást rájuk bíztuk.

2020. jún. 11. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
0%
Majd rájössz kérdező, ha téged dobnak el csak mert megöregedtél, és jó ha egy hónapban egyszer eszébe jutsz a családodnak. Mert az otthonban "jó helyen vagy".
2020. jún. 12. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 anonim ***** válasza:
100%
Évtizedekkel ezelőtt megszokott volt, hogy mindenki az otthonában öregedett meg, unokák vették körül, amint megbetegedett, ápolták, mig meg nem halt. Akkor viszont az asszonyok még nem munkahelyen dolgoztak, hanem otthon és igy "kéznél is voltak" a gondozás kapcsán. Manapság már egyrészt a nők is munkába járnak, a férjek többsége sem keres annyit, hogy a feleség fizetését nélkülözni tudná, plusz (emiatt is) már egyéb alternativák is rendelkezésre állnak. Mindenki maga, habitusa, pénztárcája és nem utolsó sorban az idős rokon kivánsága szerint oldja/oldhatja meg ezt a problémát. Szerintem a lényeg az, hogy a család minden tagja (viszonylag) jól érezze magát a helyzetben. Értem ez alatt például: az idős mami szeressen az idősotthonban lenni, legyen elégedett az ottani körülményeivel, de a gondoskodni kivánó "gyerek" is szeretettel végezze otthon a sokszor rendkivül nehéz gondozási időszakot, ha éppen azt választották. Mert van, aki el sem tudná képzelni, hogy idegenekre hagyja a szüleit az utolsókban, van, aki igen, de olyan is van, aki sem anyagilag nem vállalja az otthon gondozást, sem nem birja fizikailag vagy akár mentálisan. Szerintem manapság már az a lényeg, hogy legalább van választási lehetőség - régen semmi nem volt.
2020. júl. 12. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:
0%
Senki nem rajong az idősek otthonáért, elhiheted. Akármelyikben voltam, mindenki azt mondta, ez mind szép és jó, de mikor visznek haza? Miután a szülő felnevel, megvonja magától, hogy neked legyen, te önzően eldobod idegenek közé, egyedül? Ezzel sosem tudtam egyet érteni és nem is fogok
2020. júl. 12. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 anonim ***** válasza:
74%

#24: Csak kérdezem, mit tennél, ha az édesanyád súlyos demens lenne, és a pszichiáter azt mondaná, hogy 24 órás felügyeletre van szüksége? Tehát nem elég főzni, mosni, takarítani rá? Hanem konkrétan mellette kell lenned? Nincs olyan, hogy ő a szobában van, te meg közben megfőzöl, neadjisten átszaladsz a boltba! Nincs olyan, hogy alszol, amíg ő alszik, mert bármikor felébredhet, és elindul...

Hiába zárod be a kaput, kinyitja a nagykaput, vagy kimegy a ketten keresztül.

Tehát nem mehetsz el dolgozni, de még rajtad kívül valaki legyen mellette.

Az ápolási meg valami harmincezer körüli összeg...

Aztán eljön az a pillanat, amikor nem ismer meg. És rádhívja a rendőröket, segítségért kiabál, konyhakéssel megy neked, mert azt hiszi, betörő vagy, és meg akarod ölni...


Csak érdekel, hogy oldanád meg? Úgy, hogy közben lakáshitelt is fizetsz, és gyereket is nevelsz.

És nem, nem egy-két hónapról beszélünk, hanem évekről!

Én amíg lehetett, otthon tartottam. De eljött az a pont, amikor már nem volt más megoldás.

És így is majdnem ráment az életem. Ítélkezni könnyű.

Nem dobtam el. Naponta látogattuk. De akkor már nem ismert meg.

Ő boldog volt, én minden látogatás után hülyére bőgtem a fejemet.

2020. júl. 12. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
26%

Jaj persze nagyon boldog volt. Ne röhögtess. Nem kell beleképzeljem magam, mert 7 évig benne voltam. Egy 3-adik fokú demenciás férfit és egy súlyos szívbeteg, szinte mozgásképtelen nőt szetinted könnyű volt gondozni? A szülrimről van szó. Ráadásul egy évig külön tartotruk őket, mert édesanyám nem tudta elviselni a helyzetet és idegösszeroppanást kapott. Két külön helyen kellett róluk gondoskodni, édesanyámról az én lakásomban, édesapámat pedig otthon nála. A távolság 2 utca, de nem volt könnyű, hidd el.

Lecseréltük az összes zárat, neki nem adtunk új kulcsokat. Telefont sem adtunk neki, nem hívogatott senkit.

Úgy intéztük, hogy valaki mindíg volt mellette. Vagy én, vagy a férjem, vagy a fiam (akkor tizennégy éves volt).

Kést, fegyvert, stb nem adtunk a kezébe, a konyhaajtó folyton zárva volt. Az orvos adott gyógynövény alapú nyugtatót, ami miatt nem volt ingerült. Amikor meg igen, lenyugtattuk, bár nem volt könnyű.

Amikor már nem bírtuk az ide-oda szaladgálást, egy nénit hívtunk hozzá, aki éjjel-nappal vele volt, ügyelt rá és édesanyámraa is. Kapott szállást nálunk, ételt, teljes ellátást, és valamennyi pénzt is. Hálás votl, hogy van hol laknia, van mit egyen és még keres is. De ettől függetlenül naponta kétszer mentünk édesapámhoz, ekkor már édesanyám is visszaköltözött

2020. júl. 12. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:
0%
Szintén én vagyok. Viszont a szomszédom az feladta a teljes magánéletét az Artzheimeres édeaannyáért, aki egyedül nevelte fel, nagy szegénységbrn. 10 évig ült mellette, éjjel-nappal. Amikor a feleségének volt ideje, felváltotta pár órát, addig a férje elment kicsit kikapcsolódni, hazament megmosdani, vásárolni vagy bárhová. Az sem volt könnyű, de végigcsinálta. Az utolsó két éveb a felesége is oda költözött. A férfi azelőtt rendőr alezredes volt, 46 éves volt amikro megtudta, mi van az édesanyjával. Leszerelt és letette az ápolói vizsgát (social assistent) és úgy dolgozott tovább. Tehát az volt a munkája, hogy gondozza az édesanyját.
2020. júl. 12. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 anonim ***** válasza:
100%

Tehát bezártad, lenyugtatóztad, és azzal a lelkiismereted tiszta volt, hogy gondoskodsz róla.

Tudod mit, ítélj el nyugodtan! De hidd el, attól hogy egy demens esetet ismersz, nem ismered az összeset.

Gondolom, ha elkezdi püfölni a 14 évesedet segítségért kiabálva, akkor is odaküldted volna legközelebb is felügyelni rá...

És igen, anyu az otthonban boldog volt. Mivel nem fogta fel, hol van, egy teljesen más világban élt. De nem magyarázkodok... Csak nyílik a bicska, amikor olyan ítél el, aki nem tudja, min mentem át.

Nem minden fekete, vagy fehér...

És tudod mit? A vaszkuláris demencia örökölhető. Én már évekkel ezelőtt megmondtam a lányomnak, hogy nem akarom, hogy ugyanazt végigcsinálja, amit én. Ha meglátom magamon az első jeleket, amíg még tudok normálisan dönteni, én magam fogok magamnak egy jó otthont keresni.

2020. júl. 12. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 anonim ***** válasza:
100%
27- es,te arra vagy büszke, hogy a 14 évesed gyerek és fiatal korát elvetted hogy a beteg szüleidről gondoskodjon? Holott neki ez egyáltalán nem volt kötelessége, ahogy a férjednek sem. Ne verd a melled mert nem te gondoskodtál róla, hanem befogtad az egész csaladot. Nyugtató, bezáras, telefon nuku, biztos nagyon boldog volt. Álszent vagy. Mellesleg az is gusztustalan amikor azzal jön valaki hogy a szülő bezzeg felnevelt. Igen de az hogy gyereke lett az ő döntése, vállalása, tehát kötelessége felnevelni. Te ezt a saját gyerekednek adod tovább, és így tovább, generációkon keresztül. Aki otthonba adja ugyanúgy gondoskodik a szüleiről, mint az aki az egész családját ápolásra kényszeríti.
2020. júl. 12. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 anonim ***** válasza:
0%

Nem zártam be és nem nyugtató ztam le. Kapott egy tablettát reggel, amit a PSZICHIÁTER írt fel, hogy ne őrjöngjön. Bár volt, hogy nem hatott, sőt. És nem zártam be, hanem nem adtam neki kapukulcsot. Az lett volna felelőtlenség, ha esélyt adok arra, hogy elüsse egy autó vagy kárt tegyen magában.

Mint írtam nem egy esetet tudok. Két emebert gozdtam, azelőtt pedig 10 évig eltartottam egy 80-on felüli nénit, egészen a haláláig (bár ő szellemileg normális volt, csak takarítani kellett nála és minden második nap enni vinni neki.

És igen, volt hogy a fiamat megrángatta. A fiam mindennél jobban szerette a nagytatáját, szívesen volt vele. Reggelente tisztába tette, megmosdatta, enni adott neki, stb. És hiába akartam lebeszélni, ő akart vele maradni, s hálás is vagyok ezért neki érte. Egy idő után kitapasztalta a nagyapját és ha agresszív akart lenni, mindenféle mesével lenyugtatta.

Te azt csinálsz amit akarsz. Én viszont tudom, hogy a szüleim volt hogy nem ettek, csak hogy én enni tudjak. Édesanyám majdnem belehalt a szülésbe, édesapám erőn felül dolgozott, mire egyenesbe hozta a családot. Mindent megadtak nekem, s aztán még többet. Az unokájukra is úgy ügyeltek, amíg tudtak, mint a szemük fényére. Ezért nem tudtam őket lepasszolni valami idegen otthonba. Engem sem dobtak el maguktól, pedig rengeteg gond volt velem (volt egy daganatom, pár évesen elégettem a kezeimetxaz arcomat, olyan 4-5 évesen majdnem felgyújtottam a házat, mert játszottam (az utcán kaptam egy elhullatott gyufáskatuját).

És én nagyon remélem, hogyha neadj isten ilyen helyzetbe fogok kerülni, rólam sem mond amjd le a gyermekem. Ha nem akar majd ő gondoskodni rólam (ezt nem is várhatom el), remélem fog majd valakit fogadni mellém, ahogy én is tettem (immár bőven van miből).

És mint mondtam, nagyon jól tudom mi ez, nem úgy mondom amit mondok, hoyg lövésem sincs a helyzetről. De azt te tudod, milyen minden hónapban kétszer kórházba járni? Nem állítom hogy nem tudod, de: édesanyámnak pacemakere volt, édesapám le volt paralizálódva egy baloldali agyvérzés után. Volt mindekttőnek cukorbetegsége, tüdőembóliájaymozgásproblémája, havi szinten mentünk kórházba minden féle szervi problémákkal (prosztata, epe, veseelégtelenség, szívelégtelenség stb). De végigvittük

2020. júl. 12. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!