Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy mondjam el a 3 éves...

Hogy mondjam el a 3 éves öcsémnek, hogy meghalt a nagypapája? Minden egyes nap nyaggat, hogy mikor jön már mikor megyünk mi oda, már 5 hónapja. Hogy magyarázzam el neki, ha még nem találkozott a halál fogalmával?

Figyelt kérdés
2012. febr. 14. 15:56
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
Szia!ősszel halt meg az unokatestvérem akivel egy udvarban lakunk.Az akkor 2,5 éves kisfiam állandóan kérdezte hol van hiába voltunk kint a temetőben.Én amit tudtam mondani az,hogy elköltözött egy másik helyre ahol mi nem látjuk,de Ő mindig lát minket.Ha felnéz az égre akkor a csillagokat látja akkor Ő az egyik(kineveztünk egyet). Néha esténként integetünk a csillagoknak és mondjuk,hogy hiányzik vagy éppen mi történt aznap.Nálunk ez eredményes volt.
2012. febr. 14. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
Nem a te válaszodra. Időről időre felbukkan olyan kérdés, hogy hány éves kortól lehet a gyereket temetésre vinni. És mindig van pár elvetemült, akik olyanokat írogatnak, hogy olyan 16 éves kortól szabad, 13 éveset még nem szabad, mert kicsi, aki a 8 éveset elviszi az nem normális stb.
2012. febr. 14. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
Ha a tesód kételkedik abban, amit te mondasz, talán tényleg anyukádnak kellene elmondania, és talán hatna az, hogy sír, meggyőzőbb lenne neki.
2012. febr. 14. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

Szia

Bocsi, nem olvastam végig.

Én azt mondom a gyerekeknek, mert előjött valahogy a meghalás téma, oviból, suliból, hogy aki nagyon beteg (az hogy nem látszott rajta, nem számít, ő még nem érti, hogy hogy történik ez ) nagyon öreg, azok elmennek pihenni a Menyországba. Ott senki nem zavarja őket, csak pihenhetnek ami nagyon jó nekik. Senki nem tudja merre van ez a hely, csak ők. De ha becsukod a szemed, tudsz vele beszélgetni. Láttam más is írt hasonlókat, szerintem is az ilyesmi a legjobb megoldás. Aztán majd elmúlik, most még foglalkoztatja ez.

A temetőbe ki ne vidd vagyis ne azt mond,hogy ott vannak az elhunyt testek !!!!!

Mi szoktunk járni a gyerekekkel, de nem tudják, hogy ott testek vannak, csak hogy oda járunk megemlékezni azokra, akik már a Menyországba mentek. Ez egy ilyen tradició, mint karácsonyifa is karácsonykor van, ez meg így van.

Beszélgessetek nagyapáról, tartsátok életben az emlékezetében, és egyszer majd ez az erős akarás, hogy látni akarja elfog múlni, megszokja, majd meg is érti, hgy mi is az igazság.

2012. febr. 14. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:

Szia!

Először is én még tinédzser fejjel sem fogom fel maga a halál fogalmát és még feldolgozni se tudnám. Én biztos azt mondanám egy 3 évesnek,hogy a Nagypapa szabadságra ment. Elköltözött az égbe, és nem jön vissza.

Részvétem :( Majd meséld el mit mondtál

2012. febr. 14. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:

Szia!


Tudom, az a legelfogadottabb, hogy "az égben van az angyalokkal". De mivel a gyerek még pici, hogy felfoghassa ennek az átvitt értelmét, ezt nem tanácsolnám. Elmondok egy történetet, hátha megérted:

Egy kisfiúnak meghalt az apukája. Sokat sírt, hiányolta 1-2 napig, míg a nagymama elmondta neki, hogy apu fent van az égben az angyalokkal, vigyáznak rá, onnan figyeli őt. A kisfiú ezt el is tette magában, megnyugodott. Aztán pár hónappal később talált egy fotót a temetésről. Megkérdezte, mi van a képen, anyuka elmondta neki, hogy ott az apu, aki ott fekszik, és már nem fáj neki semmi.


A kisfiú, úgy tűnt felfogta, nem is kérdezősködött többet, Arra figyelt fel az anyja egy idő után, hogy a gyerek notorikusan kezet mos. Ez szorongássá fajult, esti bepisilésekig is eljutottak, mire szakember látta a gyereket. A pszichológus hamar kiderítette a szorongás okát.

A kisfiú nem értette, hogy ha neki egyszer azt mondták, hogy apu az égben van, akkor hogy került azon a fotón a képbe, és mivel az "égben levőségről" hazudtak neki a felnőttek, nem is kérdezett már többet, nem bízott bennük, mikor megtalálta a fotót. Megfigyelték, hogy a fiú egész nap csak gödröket ás, majd a földet próbálja a sok sok kézmosással eltüntetni magáról.


A magyarázata a történetnek: a kisfiú azt hitte, hogy ezután mindenki, akit szeret, a földbe, egy gödörbe fog kerülni, és próbálta a földet minél messzebbre vinni a házuktól, kiásni a kertükből, ami persze nem sikerült, ezért a sok bepisilés.



Nos, mindezzel csak azt szerettem volna szemléltetni, hogy jók ezek a kis történetek, meg szépítések, csak minden gyermek másképp reagál rá. Véleményem szerint el kellene vele sétálni a temetőbe, megmutatni neki a sírt, elmagyarázni, hogy a papának már nagyon nagyon fájt mindene, de most már nyugodtan alszik, ott lenn a sok virág alatt, a teste megpihent, többet nem fogja látni, de a papa ott lenn vele álmodik, és nagyon szereti őt, mindig vigyázni fog rá, álmában is.


Remélem segítettem! Fogadd részvétem!

2012. febr. 14. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen,sikerült beszélnem vele.Volt kedve,nyugodt volt.

Elmondtam neki,hogy nagypapa idős volt és pihennie kellet,(mivel kereszténynek neveljük) így kicsit képben van Isten fogalmával,vagyis tudja hogy istenke figyeli őt...

És elmondtam,hogy ő vigyázz rá és az angyalok.Hogy nem mehetünk utána,mert még nem vagyunk elég idősek...

Persze,kimentünk az utcára mutattam neki,hogy a felhők mögött van,szemmel láthatóan boldog volt,hogy tudja hol van és tud vele beszélni.

Itt jött egy számomra érdekes dolog:

Megkérdezte,hogy jutott el odáig?Zavarba jöttem kicsit,picit elgondolkodtam és csak annyit mondtam,hogy a lelke van fent.És itt mondta nekem,hogy az a lélek aki álmodik és érez?Mondtam igen!Ami nagyon érdekes,hogy úgy gondolom a saját világával megértette,aztán megkérdezte hol van a teste?Mondtam neki a temetőben.Ahol voltunk már vele,de nagyon nem értette akkor,el akart menni..elsétáltunk gyújtottunk gyertyát picit elálldogált valamit motyogot,sajnos nem értettem mit.Most szemmel láthatóan megnyugodott.Szerintem nem teljesen érti,de legalább van egy fogalma most már.Egész úton hazafele kérdezett,ki fog meghalni mikor,hogy miért stb próbáltam rendesen válaszolni,hogy ne ijedjen meg.

Remélem jól csináltam.

Most még nem alszik,állandóan járkál és kinéz az ablakon a felhőkre,hogy vajon mikor lesznek már csillagok,mert akkor látni fogjuk.


Köszönöm a segítséget és a részvétnyílvánitásokat is.

2012. febr. 14. 22:14
 28/32 anonim ***** válasza:
válaszod előtti utolsó voltam. EZ volt szinte a legjobb, amit tudtál tenni. Igaz, azt írtam, hogy ez az égben van dolog nem a legjobb hasonlat, de úgy látszik, sokkal fejlettebb, mint egy korabeli. Meglepő,hogy így ráérzett, hogy lelke-teste. S az álmodás mint megjelenített szimbólum is nagyon helyes.
2012. febr. 14. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 A kérdező kommentje:

Elég értelmes,elég hosszú ideig vizsgálgattuk,hogy nem autista vagy valami egyéb -e?De nem,csak kicsit komolyabb a többieknél,logikai játékokért él hal=/:)

Az álmon nagyon meglepődtem!-ezt még kb 2 évesen mondtam neki,hogy a lelked álmodik este,azóta nem merült fel témaként,de nagyon örülök,hogy érti hogy a test és a lélek külön is megvan:)

Már alszik,ha lesz valami érdekes megjegyzése holnap leírom.

2012. febr. 14. 22:48
 30/32 anonim ***** válasza:

Az teljesen normális, ha egy darabig foglalkoztatja a dolog. Lesznek ilyen visszatérő kérdései, hogy Te mikor halsz meg, az anyukája mikor hal meg stb. A legközelebbi szeretteire vetíti ki a dolgot, hiszen ti alkotjátok a világát.

Anyukádat pedig tedd rendbe! Ne hagyja el magát, ezt komolyan mondom, figyeljetek rá! Édesanyámnál apja halála után ment tönkre minden... Nem tudta feldolgozni a gyászt, zugivó lett, amivel több évnyi keserűséget vitt a családunkba. A húgom ezt kicsi gyerekként élte meg. Nem kívánom ezt senkinek, ti előzzétek meg a bajt, nehogy bekövetkezzen! Az a baj, az elhanyagolás nálatok is megvan, ha nem foglalkozik a kicsi fia érzéseivel, rád hagyja az ilyesmit. Ő családanya, szedje össze magát! Segítsétek, ki kell lábalnia belőle!

2012. febr. 14. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!