Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Csak én érzem felháborítónak...

Csak én érzem felháborítónak ezt a szülőtartásos törvényt?

Figyelt kérdés

Most miért kellene nekem eltartanom azt aki nem is költött rám? Minden fillért sajnált tőlem(hozzáteszem bőven volt neki)? Télen nem volt kabátom miatta. Tényleg egy ilyenre költsem a pénzemet? Így sincs semmim!!!

Most akkor az állam elgondolkozhatna kit tartsak el a gyerekemet, apámat, magamat, vagy talán már a szomszéd is szóba jöhet?????

Sz@ros 70e Ft-ból nem tudok csodát művelni. Most mit ne fizessek? Ki ne egyen? Költözzek a kuka mellé, hogy a lakásra ne menjen el "csak" 50e ft?

Apám egy fillért se adott az apjának magára hagyta 25 évre azt se tudta él-e még. Persze amikor örökölt házat, pénzt akkor azt elb@szta egy fillért se adott és most én adjak neki??? Felháborítónak tartom a helyzetet.



2013. márc. 1. 14:49
1 2 3 4 5 6
 11/55 anonim ***** válasza:
19%
Igen de attól még köszönettel tartozok a szüleimnek, hogy tanulhattam, hogy jobb életem legyen. Elég szégyen ha a segítség nem egyértelmű és ezért perelni kell. De persze majd amikor az örökségről lesz szó akkor megint nagyon fontos lesz a szülő
2013. márc. 1. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/55 anonim ***** válasza:
31%

"Ok, a szüleim fel neveltek engem,én meg nevelem az én gyerekeimet!!"

A szüleid, meg akiknek azt köszönheted, hogy ma iskolázott vagy, szakmád van és megengedheted magadnak azt, hogy gyerekeid legyenek, haljanak éhen? Szerinted ez így rendben van? Kíváncsi lennék, hogy milyen hálátlannak mondanád a saját gyerekeidet, ha öreg korodra magadra hagynának, amikor bajban vagy.

2013. márc. 1. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/55 anonim ***** válasza:
20%
Szülő nem lehet érdemtelen a rokontartásra csak a gyerek aki az apját pereli rokontartásra míg tanul.
2013. márc. 1. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/55 anonim ***** válasza:
73%

Na hagyjátok már...... a szülő, a szülő....

Mi van azokkal, akik nem árvaház nevelt fel, hanem az egyik szülő? Na? Jogi hézag.


Mert az apja mondjuk végig issza az életét. Az állam akkor is engem fog megtalálni, ha rájön hogy Ő nem fizet járulékokat maga után és nem dolgozik....

2013. márc. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/55 anonim ***** válasza:
71%

"A szüleid, meg akiknek azt köszönheted, hogy ma iskolázott vagy, szakmád van és megengedheted magadnak azt, hogy gyerekeid legyenek, haljanak éhen?"


Egy tízéves gyerek vagy egy ötvenéves felnőtt képes jobban az önellátásra?

2013. márc. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/55 anonim ***** válasza:
16%

"Mi van azokkal, akik nem árvaház nevelt fel, hanem az egyik szülő? Na? Jogi hézag. "

Nincs jogi hezag, mert ha volt kapcsolattartas akkor mar nem is erdemtelen a masik szulo

2013. márc. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/55 anonim ***** válasza:

Íme a törvény. Olvassa el mindenki és ennek tükrében folytassátok a vitát:


VII. fejezet


A rokonok eltartása


1. A rokontartás közös szabályai



Kit kell eltartani? Aki magát eltartani nem tudja


60. § (1) Rokonaival szemben, az alábbi rendelkezésekben meghatározott körben, az jogosult tartásra, aki magát eltartani nem tudja és akinek tartásra kötelezhető házastársa sincs.



Munkaképes leszármazó eltartása


(2) Tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul.



Érdemtelenség


(3) Nem jogosult tartásra a nagykorú, ha magatartása miatt arra érdemtelenné vált.


(4) A gyermek a szülő érdemtelenségére általában nem hivatkozhat, ha a szülő tartási, gondozási és nevelési kötelességének eleget tett.



Eltartásra kötelezettek


61. § (1) A tartásra jogosultat rokonai közül elsősorban leszármazói kötelesek eltartani.


(2) Amennyiben a tartásra jogosultnak tartásra kötelezhető leszármazói nincsenek, eltartása felmenő rokonait terheli.


(3) Az a rokon, amelyik a tartásra jogosulthoz a leszármazás rendjében közelebb áll, a tartás kötelezettségében a távolabbit megelőzi.



Kiskorút a nagykorú testvér is köteles eltartani


(4) Azt a kiskorút, akinek tartásra kötelezhető egyenesági rokona nincs, nagykorú testvére köteles eltartani; ez a kötelezettség azonban csak annyiban terheli, amennyiben ezt saját maga, házastársa és tartásra rászoruló egyenesági rokonai tartásának veszélyeztetése nélkül teljesíteni képes.



Házastárs köteles eltartani a mostohagyermekét


62. § (1) A házastárs köteles háztartásában eltartani a vele együtt élő házastársának olyan, tartásra szoruló kiskorú gyermekét (mostohagyermek), akit házastársa az ő beleegyezésével hozott a közös háztartásba. A tartási kötelezettség mindkét házastársat egysorban terheli.



Mostohagyermek- mostohaszülő


(2) A mostohagyermek akkor köteles eltartani tartásra rászoruló mostohaszülőjét, ha a mostohaszülő az ő eltartásáról hosszabb időn át gondoskodott.



Több kötelezet esetén az anyagi helyzet aránya


63. § (1) Több egysorban kötelezett között a tartási kötelezettség a kereseti, jövedelmi, vagyoni viszonyaik és teljesítő képességük arányában oszlik meg.



Személyes gondozás


(2) Annak a tartásra kötelezettnek javára, aki a tartásra jogosultat személyesen gondozza, az ezzel járó munkát és egyéb terhet a tartási kötelezettség megállapításánál figyelembe kell venni.



Több személy eltartása esetén sorrend


64. § (1) Ha valaki több jogosult eltartására köteles és mindegyiket nem képes eltartani, a gyermek és a szülő a többi rokont, a leszármazó a felmenő rokont, a közelebbi rokon a távolabbit a jogosultságban megelőzi.


(2) A tartásra jogosultság sorrendjében a gyermek a házastársat és az elvált házastársat, a házastárs és az elvált házastárs pedig - egymással egysorban - a többi rokont megelőzi.


(3) A bíróság indokolt esetben - kérelemre - a tartásra jogosultság sorrendjét az (1) és (2) bekezdéstől eltérően is megállapíthatja.



Az eltartás minősége


65. § (1) A kötelezett a tartás teljesítéseképpen köteles anyagi viszonyaihoz képest a jogosultat mindazzal ellátni, ami annak a megélhetéséhez szükséges. A leszármazó és a testvér eltartása a nevelés és a szükséges taníttatás költségének viselésére is kiterjed.



Öregkorú rokon


(2) A tartási kötelezettség kiterjed az öreg koránál fogva vagy egyébként is tehetetlen és gondozásra szoruló rokonnal kapcsolatos gondozás költségeire, illetőleg az azzal kapcsolatos szolgáltatásokra is.



Nem köteles eltartani (mentesül)


66. § (1) Nem köteles mást eltartani, aki ezáltal a saját szükséges tartását veszélyeztetné. E szabály alól a törvény kivételt tehet.


(2) Ha a tartásra köteles ez alól mentesül, a rá eső tartás a vele egy sorban álló kötelezettre, ilyenek hiányában pedig a sorban utána következő kötelezettekre hárul.



Az eltartás formája


(3) A tartást a kötelezett - választása szerint - saját háztartásában természetben vagy havonként pénzben szolgáltathatja. A jogosult kérheti, hogy a kötelezett a tartást pénzben szolgáltassa. A bíróság a felek viszonyainak figyelembevételével a tartás más módját is meghatározhatja.



A szülőt illető tartási követelés


67. § (1) A kiskorút illető tartási követelés iránt a kiskorú érdekében a gyámhatóság és az ügyész, a szülőt illető tartási követelés iránt pedig a szülő érdekében a jegyző és az ügyész is indíthat pert.



Többi kötelezett szembeni fellépés


(2) Az a tartásra kötelezett rokon, aki a jogosultat saját háztartásában tartja és gondozza, a többi kötelezett ellen saját jogán is pert indíthat.



Visszamenőleges követelés


68. § (1) A tartási követelés hat hónapra visszamenőleg, valamint a jövőre nézve érvényesíthető.


(2) Hat hónapnál régebbi időre tartási követelést csak akkor lehet visszamenőleg érvényesíteni, ha a jogosultat a követelés érvényesítésében mulasztás nem terheli.



Tartás megszűntetése


69. § (1) Ha a közös egyetértéssel vagy bírósági ítélettel megállapított rokoni tartás megállapításának alapjául szolgáló körülményekben lényeges változás állott be, a tartás mértékének megváltoztatását vagy a tartás megszüntetését lehet kérni.


(2) A tartás felemelését lehet kérni akkor is, ha a tartást közös egyetértéssel már eredetileg is számbavehetően kisebb összegben állapították meg, mint amennyi a törvény szerint járna.

2013. márc. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/55 A kérdező kommentje:

8-as hiába vonsz párhuzamot a kettő között nincsenek köszönőviszonyba sem egymással.

Gyereket én vállalok a felelősséggel mindennel együtt. Akkor is szeretem, ha rossz ha jó. Életem végéig segíteni és támogatni fogom. Ez alap dolog. De szülőt és gyereket egyszerre eltartani nem lehet M.O.-on!! Vezessék akkor be a szülő után is az adókedvezményt, a szülő után járó táppénzt, juttatásokat stb. Akkor nem vállalok gyereket ha már úgy is van egy a saját apám. Ennyi. Neveljük, gondoskodjunk az öregekről másról mellette úgyse tudnék. Nem hiszem el, hogy 70 év nem volt elég arra,hogy összeszedjen magának öregkorára egy kis tartalékot főleg abban a világban amiben élt.

2013. márc. 1. 15:13
 19/55 anonim ***** válasza:
51%

"Egy tízéves gyerek vagy egy ötvenéves felnőtt képes jobban az önellátásra?"


A törvény pontosan szabályozza, hogy milyen esetekben kell eltartani a szülőt vagy rokont. Attól, hogy valaki ötvenéves még nem jogosult az eltartásra.

2013. márc. 1. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/55 anonim ***** válasza:
87%

Ez egy elég hülye törvény....Most is azt írom nem értek vele egyet.

Ès igen,engem neveltek és én is nevelem a gyerekimet.

Tanultam az igaz,de 18 éves koromtól a saját lábamon állok!!

Külföldön élünk a magunk erejéböl,és nem is a szakmában dolgozom......Nevelem a gyerekeimet,és remélem,hogy öreg koromban eltudom magam tartani anélkül,hogy segítségre szoruljak.De akkor sem a gyerekeim nyakára mennék!!

2013. márc. 1. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!