Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A gyereknek joga van tudni az...

A gyereknek joga van tudni az igazságot a szüleiről?

Figyelt kérdés

Van egy kolléganőm, aki a húga kislányát örökbe fogadta, amikor a kislány másfél éves volt. Borzalmas dolog történt a kislány családjában, az apja egy kocsmai verekedésben embert ölt, az anya ezt nem tudta feldolgozni és egy héttel később öngyilkos lett. Terhesen. Az apa börtönben van.

Így került az akkor másfél éves kislány a kolléganőmhöz és a férjéhez, akik azóta nevelik a saját fiúkkal együtt. A kislány ma 10 éves, és nemrég tudtam meg, hogy azzal a tudattal él, hogy az igazi szülei autóbalesetben haltak meg. Szerintetek helyes dolog ezt hazudni neki? Nem mintha bármi beleszólásom lenne a dologba, csak mióta megtudtam, foglalkoztat ez a gondolat. Mit csinál szegény kislány, ha a (halottnak hitt) apja szabadul a börtönből és felkeresi őt? Vagy később valakitől megtudja az igazságot? Biztos vannak ismerősei a családnak, akik tudják az igazságot, nem hiszem el, hogy soha nem fog kiderülni... Mekkora trauma lesz neki, ha ezzel mondjuk kamaszkorában szembesül?


2014. jan. 5. 16:52
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
78%
Ebben az esetben helyes dolog, hogy nem mondják meg neki. Egy felnőtt is igen nehezen tudná elhordozni ezt, annyira megrázó, nem hogy egy kisgyerek.Nem értem az ilyen minden lében kanalakat, akik keverik a kakit és más életében nyúlkálnak.
2014. jan. 5. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
88%
Én a kolléganőd helyében szerintem ugyanezt mondtam volna a gyereknek. Most az se jobb ha valaki úgy nő fel hogy apám gyilkos, anyám meg úgy lett öngyilkos hogy figyelembe se vette hogy én létezem. Ha az igazat mondja neki kicsi kora óta, az is nagy trauma.
2014. jan. 5. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
95%
A szülei tudni fogják, mikor jött el a pillanat a teljes igazság felfedésére.
2014. jan. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
65%

Az apa nem találkozhat a gyerekkel, mert nem adják meg neki az örökbefogadó szülök nevét.


Ilyen esetben nem tudom, hogy tényleg mi a jó, mert egy pici gyereket ilyen családi háttérrel konfrontáltatni nem jó dolog. Ugyanis emiatt igen komoly neurózisok alakulhatnak ki nála.

Viszont az még mindig elöfordulhat, hogy valaki mástól tudja meg az igazságot, és akkor sem lesz könnyü elviselnie.

Ha már felnött, akkor lehetséges, hogy fel tudja fogni, hogy az apja nem egészen beszámítható állapotban volt, amikor - feltehetöen félig-meddig véletlen - megölt valakit, az anya meg labilis volt a terhesség miatt. (Mert szerintem ez nem egészen ugyanaz, mintha az apa elöre megfontoltan ölt volna embert, és az anya sem igy reagált volna, ha nem terhes.)

2014. jan. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 Je Veux ***** válasza:
95%

Egy kicsi gyerek ezt nem tudja felfogni, feldolgozni. Én is ezt mondtam volna.. Aztán ha majd egyszer felnő és valahogy a fülébe jut az igazság, akkor biztosan dühös lesz, de egy felnőtt embernek már el tudod magyarázni, hogy miért nem mondtad el az igazságot korábban.


Feldolgozni nagyon nehéz lenne, de megértetni azt, hogy miért nem mondták el neki, mikor kicsi volt, sokkal egyszerűbb.

2014. jan. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
84%
Biztosan nagy trauma lesz majd, de ha már most tudná mi az igazság még nagyobb lenne. Nagyobb korában már jobban érti a dolgokat, ez így volt helyes, hogy ezt hazudták neki.
2014. jan. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
74%
Teljesen egyetértek az első két válaszolóval. Én se mondtam volna meg neki, ki tudja, hogy milyen hatással lett volna a fejlődésére.
2014. jan. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
81%
Nem 10 évesen meg nem kamaszkorában kell neki elmondani az igazat. Láttál te már gyereket közelről? 10 évesnek ilyet mondani? Normális vagy? Mondjuk hazudni sem feltétlen kellett volna neki. Felnőttkorában (nem a 18. szülinapjának reggelén) elmondani az igazat, ennyi.
2014. jan. 5. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
78%

Jól gondolod, nincs semmi beleszólásod.

Amellett, mivel csak egy kolléganődről van szó, annyit tudsz csak, amennyit ő - úgy tűnik, rendkívül könnyelműen - megosztott veled. Te meg épp visszaélsz a bizalmával, ország-világ elé teregeted a neten azt, amiről ő nem akar beszélni.

Ha dühöt érzel a szavaimból, igen, van benne: az én családomban is akadt efféle jóindulatú mindentudó hölgyemény, aki miatt évekig nem találtam a helyem.

... és ahogy ő, nyilván te is ki fogod kérni magadnak a szavaimat, hiszen "te csak jót akartál", pedig dehogy! Te csak bele akarsz szólni mindenáron olyasmibe, amihez semmi közöd, de miért is? Fel akarsz vágni mások előtt, hogy te milyen jólértesült vagy? Vagy mi a búbánatért akarsz beleavatkozni olyasmibe, amihez az égvilágon semmi közöd?

Komolyan kíváncsi lennék a hozzád hasonló emberek gondolkodására - de csak így a távolból, a való életben messziről elkerülöm őket, mert csak bajt okoznak mindenkire.

2014. jan. 5. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
87%

Joga van tudni, de én sem engedném egy kiskorúnak a lelki nyugalmát feldúlni a nevelőszülők helyében ezzel. Ha legalább 16 lesz, akkor elmondanám neki, előbb nem.


Ha pedig valamelyik szemét "jóakaró" felvilágosítja előbb a kislányt, mint szabadna, akkor előbb beszélnék a gyerekkel, aztán pedig elmennék és úgy helyretenném a jóakarót, hogy csak úgy füstölne.


Olvasnivaló: Agatha Christie: Öt kismalac.

Többek között pontosan erről van szó benne.

2014. jan. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!