Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Milyen "értelmiségi" családban...

Milyen "értelmiségi" családban felnőni? Hogy zajlottak a mindennapjaitok?

Figyelt kérdés

Mik voltak a témák egy-egy családi ebédnél/vacsoránál/akárminél? Nálunk jellemzően a munka, mi történik éppen a melóban, miért rossz már megint, stb. Szakmunkások vannak a családban.

Én leszek az első diplomás, és néha furán érzem magam azok között, akiknek generációkra visszamenően mindenki mérnök, jogász, tanár vagy orvos volt a családban.


2019. jún. 8. 09:06
1 2 3 4 5 6
 31/57 anonim ***** válasza:
91%

Nálunk mindenképpen megbeszéltük mi történt az iskolában, esetleg a szüleink meséltek a munkahelyi dolgaikról, de főleg pozitív, érdekes tönténeteket. Soha nem volt jellemző a folyamatos panaszkodás, méltatlankodás, bármilyen rendszer/emberek szidása, a negatív fröcsögés, rosszindulatú beszéd.

Viszont én sem gondolom, hogy ez csak és kizárólag az értelmiségi háttérből adódott volna, ismerek ellenpéldát mindkét oldalon.

Persze az is tény, hogy más a beszélgetés fonala mondjuk egy munkahelyen a gyártósor mellett, mint az irodában, de azért ezek nem átjárhatatlan kasztot képeznek.

2019. jún. 8. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/57 anonim ***** válasza:
85%
Hasonló cipőben járok, mint Te, Kérdező! Anyám titkárnőnek tanult, de sosem dolgozott benne, hanem alacsonyabb beosztásban. A nemzőm, akire Ő nagyon felnézett, mert elvégzett valami szakközépiskolát - szégyen nem szégyen magam sem tudom mit, mert sohasem találkoztam vele annak ellenére, hogy anyakönyvezett házasságban születtem, elhagyott és soha nem is vett tudomást a létezésemről - de tanulni akart valami egyetemen, így nem tudom végül megvalósította-e. Az általános iskolában volt egy lány, aki jobban tanult mint én, pedig csak általános iskolát végzett szülei voltak - s anyám és a nagyszüleim az orrom alá is dörgölték, pedig most, hogy visszaemlékezek engem gyakrabban küldtek versenyre és feleltettek a tanárok. (Azt gyanítom, hogy valakinek a valakije volt az a gyerek, de ha kapott egy négyest már bőgött.) Hatodikos koromban anyának agymenése lett és be akart íratni egy hülye hatosztályos gimnáziumba, ahol elit gyerekek között tanulhatok, mert az általános iskolai osztályomnak a fele c*gány volt. Éjjel-nappal zargatott engem Arany János balladáival. Néhány általános iskolai tanárom meg is orrolt rám, hogy a hatosztályos gimnáziumba megyek, és persze nem anyámat akarták meggyőzni, hogy hagyjon még két évig, hanem rajtam csattant az ostor. Volt aki két-három egymást követő órán is megfeleltetett, így volt olyan tantárgy amiből tanév végén rosszabb érdemjegyet kaptam, mint félévkor. Akkor persze 12 évesen nem volt annyi eszem, hogy megmondjam a tanároknak, hogy nem én akarom a hatosztályos gimnáziumot, hanem anyám, meg annyi sem, hogy szándékosan rosszul írjam meg a felvételi vizsgát. Ott aztán nem találtam a helyemet. Volt amikor láttam, és hallottam, hogy rólam pletykáltak. Ezelőtt 25 évvel gondolhatod milyen nagy szó volt egyszülős családban élni. Mindenki márkás ruhákat hordott, s a mobiltelefonok is kezdtek már akkor beszivárogni, s volt aki 16 évesen jogosítványt is szerzett. Sokan azzal is dicsekedtek, hogy hol jártak nyaralni. Én ezzel szemben sokszor egész nyáron bámulhattam otthon a falat. A jegyeim nem voltak rosszabbak, mint az általános iskola vége felé, de nem éreztem jól magamat abban a közegben. A gimi után szinte kötelező volt mindenkinek tanulni. Egy olyan foglalkozást tanultam, amit a hátam közepére sem kívántam volna 20 évesen. Sokáig voltam munkanélküli, de olyan is volt, hogy hébe-hóba volt munkám. Most egy ideje úgy néz ki megállapodtam. Anyámnak elmondtam, mit csinált rosszul, hogy mindig értelmiséginek képzelte magát. Ha 20 évvel ezelőtt elmondtam volna neki, hogy jobban éreztem magamat az általános iskolai osztályomban, biztosan dühöngött volna. Egy középiskolából sok minden nincs kitiltva, ami egy általános iskolából igen. Köpőcsövező gyerekkel például a gimiben találkoztam először az "értelmiségi" gyerekek között, nem az általános iskolában a roma gyerekek között. Sőt a beszédük is ordinárébb volt a gimis osztálytársaimnak, mint az általános iskolaiaknak. Általános iskolában nem volt osztálytalálkozó, a gimnáziumban meg rendszeresen van, de nem járok. Nos, ha furán érzed magad közöttük, csak addig kell velük lenned, amíg végzed a sulit. Utána mindenki megy a maga útjára.
2019. jún. 8. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/57 anonim ***** válasza:
68%

Teljesen hétköznapiak a témák nálunk. Felnőttünk és tanultunk. Nem értem mit kell úgy tekinteni az ""értelmiségiekre"", mintha valami külön kasztba tartoznának.


"Én leszek az első diplomás, és néha furán érzem magam azok között, akiknek generációkra visszamenően mindenki mérnök, jogász, tanár vagy orvos volt a családban."


Furán érzed magad? Miért? Rá van írva a homlokukra, hogy generációkra visszamenően orvosok? Nem értem... Nekik is két kezük, két lábuk, két szemük, 10 kézujjuk, 10 lábujjuk, 2 fülük van. Nem értem mit kell hanyatt esni, önkéntes szervilizmusba menni.

2019. jún. 8. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/57 anonim ***** válasza:
73%

Anyukám ügyintéző igazgató,nevelőapám sajtószóvivő és apám meg valahol disznó trutyit lapátol Dániában.


Mindketten nagyon keményen dolgoznak (anyukám és nevelőapám) és a stresszes munkájuk mellett is visznek minket külföldre,de legtöbbször ott is dolgoznak.A témában akármit meg tudunk vitatni.

2019. jún. 8. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/57 A kérdező kommentje:

#34 Én nem gondolom, hogy piedesztálra emeltem volna bárkit is. De vannak különbségek diplomás és nem diplomás közegek között. Jártam olyan osztályba, ahol az osztály 80%-a szakmát vagy csak érettségit szerzett, vagy még azt sem, olyanba is, ahol szinte mindenki tovább tanult, dolgoztam betanított munkások között és most egy neves egyetemen tanulok. Egyáltalán nem ugyanazok a beszédtémák, a nyelvhasználat is más általában. Ezzel szerintem nem mondtam azt, hogy bármelyik helyesebb, jobb, dicsérendőbb vagy irigylem. Csak megállapítottam, hogy vannak különbségek. Szerintem eleget mozogtam már mindkét társaságban, hogy ezt elmondhassam.


Sokan írtátok a sok külföldi utat. Én pl. még soha nem jártam külföldön, a Balatont is csak 16 évesen láttam először. Ha a külföldi tapasztalataikról beszélgetnek a többiek, én csak ülök csöndben és nem tudok hozzászólni.

2019. jún. 8. 19:16
 36/57 anonim ***** válasza:
87%
Feleségem titkárnő, jómagam építőiparos vagyok. Szinte kivétel nélkül együtt vacsorázunk. Hétvégén mindhárom fő étkezés együtt történik. Megbeszéljük a sulis dolgokat, munkát, napi eseményeket. Közös programokat szervezünk - átéljük, élvezzük. Mindez azért történik, mert mi is így nöttünk fel. Mindezek ellenére kedves kérdező, a feleségem szülei varrónő és mezőgazdász, enyém pedig gyári dolgozó és kőműves volt. Szóval nem a diploma számít. Ne érezd magad annyira különcnek a családodnál, mert neked diplomád lesz és nem méltóak hozzád a mindennapokban. Hidd el nem ez számít!
2019. jún. 8. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/57 anonim ***** válasza:
89%
Anyám háziorvos volt, apám gépészmérnök, most már mindketten nyugdíjasok. Elhiheted, ebben semmi extra nem volt. Jobb anyagi helyzet és ennyi. Anyám ugyanúgy nézte és olvasta a szappanoperákat mint más, apám ugyanúgy sörrel a kezében nézte a sportcsatornákat. Nem beszélve arról, hogy egy idő után már mindkét garázst megtöltötte a félbehagyott ötleteivel. Étkezésekkor is teljesen átlagos dolgokról beszéltünk. A nagypapám is mérnök volt, mégis minden alkalommal eljátszotta a húzd meg az ujjam játékot, amikor elmentünk hozzájuk hétvégente vendégségbe. Anyámék sosem játszották a sznobot, sosem kérkedtek a végzettségükkel, ez miatt anyámat például több kollégája le is nézte. De szerintem pont ez kellett ahhoz, hogy nagyon jó legyen a kapcsolatuk, ha nekem fele annyi boldogság jut mint nekik, akkor már elégedett leszek. Amúgy nekem két mérnöki diplomám van, egy mechatronikai Bsc és egy gépész Msc, de mégse szépirodalmat olvasok, hanem ha kicsit ki akarok kapcsolódni, akkor pédául Family Guyt vagy Simpson családot nézek vagy nyúzom a gyerekek X-Boxát. A feleségem szerint sose növök fel, mondjuk nem is szeretnék. Sokaknak proli dolognak számít, de bizony én is járok sörözni a haverokkal, barátokkal, akik között nem egy szakmunkás van. Engem a végzettség nem érdekel, csak ne legyél képmutató.
2019. jún. 8. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/57 anonim ***** válasza:
86%
Én sem jártam soha külföldön, pedig 42 éves vagyok, diplomával. Soha nem jelentett problémát, pedig a baráti társaságunk tagjai sokat járnak külföldre. Egy beszélgetésben ugyanis nem csak mesélni lehet, de érdeklődni is...
2019. jún. 8. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/57 A kérdező kommentje:

Legtöbbeteknek negatív kérdésként jött ez át, pedig részemről semmi ilyen gondolat nem volt benne. Nem tartom többre a diplomásokat. Csak egy kicsit másnak. #37, ez nem a sörözésben nyilvánul meg.

#38 és miért nen voltál?

2019. jún. 8. 20:46
 40/57 anonim ***** válasza:
81%

Nekem nem a kérdésed volt negatív, hanem amiket utána írtál.

És amiért sokkal többnek érzed magad, az átlagembernél, az ismét jól megmutatkozik, ugyanis az utánam kommentelő két diplomás úrnak "reagáltál" nekem, mint építőiparos, már nem tulajdonítottál túl nagy jelentőséget, sőt!- semmit :)

2019. jún. 8. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!