Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Ti hogy viszonyultok a nagyapá...

Ti hogy viszonyultok a nagyapátokhoz?

Figyelt kérdés
Már ha van olyan szerencsés, akinek még él. Én sajnos nagyapa nélkül nőttem fel, jóval a születésem előtt már meghaltak, így nem tudtam átélni, milyen is egy ilyen nagyszülő. De illúzióimban mindig egy szilaj tengerészt képzeltem el, nagy szakállal és bajusszal, akár egy rendíthetetlen bástya, aki mindig a béke és a nyugalom szigete... Persze az illúziók csak illúziók. Az ember mindig a lehető legjobbat képzeli el abból a "kegyből", amit sosem kaphat meg. Tehát, milyen érzés egy nagyapa jelenléte?

2019. aug. 7. 20:06
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nekem sem adatott meg sok idő velük. Az egyikük 4 éves koromban halt meg masszív alkoholistaként, ő talán egyszer látott engem még babakoromban, nem is emlékszem rá.

Apai nagyapám 7 éves koromban hunyt el, róla vannak emlékeim. Sok időt töltöttem a műhelyében, nézegettem a szerszámokat, ahogy barkácsolt, mindig együtt törtünk diót és barackmagot. Valószínűleg ő alapozta meg a nyelvek iránti érdeklődésemet is, 6 nyelven beszélt és nagymamám szerint mindig nagyon sokat kérdezgettem őt, hogy ez meg ezz a szó hogy van ezen és ezen a nyelven :)

2019. aug. 7. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Egy papámat és egy dédipapámat ismertem, mindkettőjüket apám felől.

Papám alkoholista volt, kicsi koromban nem szerettem, mert nem volt kedves velem és pia szaga volt. Unokatesóm sem kedvelte túlzottan, őt emlékszem egyszer nagyon megszidta. Nekem komolyabb konfliktusom nem volt vele, szimplán csak nem kedveltem. 8-10 éves lehettem, mikor elhunyt.

Dédipapám ahogy számolom, már négy éve ment el, ami nagyon meglepő, hogy milyen régen!

Mivel fiatal unoka voltam, vele sem volt komolyabb kapcsolatom. Paraszt ember volt világ életében, mindig viccelődött. Általában kint ült a teraszon egy általa faragott kis széken a régi kalapjában, gumicsizmában, a botját-amit szintén ő faragott- maga elé téve, két kezét rátámasztva. Világoskék vékony, húzott szeme volt és mindig mosolygott.:D Valahogy ez a kép él bennem a legélénkebben.

Egyszer unokatestvérem megkérte, hogy tanítsa meg kosarat fonni és én is ott voltam, amíg beszereztük a gallyakat és elkészítette.

A másik élénk emlékem a hatvanadik házassági évfordulójuk után pár évvel történt. Dédipapám átkarolta oldalról dédimamámat, nyomott egy csókot az arcára és elmondta hogy még mindig nagyon szereti.:DD

Vele sem volt szoros a kapcsolatom, mégis jó visszaemlékezni rá, ha még köztünk lenne biztosan megpróbálnék közelebbi dédi, dédunoka viszonyt kialakítani vele.:D

2019. aug. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Számomra apám helyett apám. Előbbi csak a szigort, a verést, és a családhoz való hűtlenséget tanította meg számomra (minimális mennyiségű a szépnek mondható emlékeim száma), míg utóbbinak első a család, tisztességre, józan felfogásra nevelt, és egyszer nem emelte meg még a hangját sem, pedig nem voltam jó gyerek. Sajnos anyai nagyapámat nem ismertem, mivel születésem előtt meghalt, viszont anyám testvére kifejezetten hasonlít rá állítólag, így nem hiszem, hogy rossz ember lett volna.
2019. aug. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Én a nagyszüleimmel élek, egyszerű emberek.., kevéske műveltségük nagy szeretettel és törődéssel párosult. Nagyapám nagyon szeret engem, mindig segített a jó irányba terelni, támogatta a terveimet és atyai szigorral nézte, ha véletlen rossz útra tévedtem. Nagyon sokat köszönhetek neki és a nagymamámnak is, mert mindent megtettek azért, hogy betudjak illeszkedni a többi gyerek közé és, hogy boldogabban élhessek, mint ő maguk. Nagypapám legnagyobb boldogsága, az én boldogságom... és az én boldogságom, ha ő boldog miattam.
2019. aug. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A szüleim válása után egy kis időre hazaköltöztünk az anyai nagyszüleimhez, hogy anyukám félretehesse a keresete nagy részét, és vehessen saját házat. Öt éves voltam akkor, nálunk mamám volt a szigor megtestesítője. :) Persze szeretettel tett mindent, csak hát voltak/vannak rigolyái, amit kicsiként nem értettem meg.

Papám építész volt, volt is egy vállalkozása, ahova mindig elvitt, mikor még dolgozott. Ülhettem az irodájában és rajzolhattam, segíthettem a titkárnőjének nyomtatni, pecsételni, aztán péntek délutánonként, amikor betért a közeli kocsmába egy korsó sört meginni az egész heti munka margójára, én mindig kaptam fantát. :) Ő járt boltba reggelente, ilyenkor sosem felejtett el valami apróságot hozni az öcsémnek és nekem. Nagyon szerettem, mert jó ember volt, szeretett minket, és gyerekként a legnagyobb kincs az volt számomra, hogy a szigorú nagymamám előtt fedezett engem, ha rosszat csináltam.

Mai napig sokszor eszembe jut, és mindig jó szívvel emlékszem vissza rá. :')

Az apai nagypapám valójában a dédim volt, de mivel mamám fiatalon szült, a szülei sajátjukként nevelték fel apukámat. Jóska papa, ahogy mi hívtuk, párttag és szakszervezeti elnök volt a kommunizmus idején, így rengeteget utazott. Az arca leginkább már csak a sok kép miatt van meg a lelki szemeim előtt, de így mindig olyan a benyomásom róla, mintha nem öregedett volna meg. :) A legjobban azt szerettem, hogy mesélt az utazásairól, megmutatta, milyen ajándékokat kapott Dél-Amerikában, Afrikában, és be kell ismernem, a mai napig irigylem, hogy ilyen lehetőségek adódtak neki, ennyit utazhatott. Szívesen nézegetem a képeket az utazásairól, egyszerűen elbűvölőek. Imádott fotózni, úgyhogy már a tudat is megnyugtató, hogy az ő általa készített felvételeket nézegethetem.

2019. aug. 7. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Az apai nagyapám az volt, akire bárkit megkérdeztél volna, azt mondja, hogy nagyon jó ember. Persze nem tökéletes, mert olyan nincs, de tényleg a legjobbakat lehetett elmondani róla. Végtelenül jóindulatú, (de nem az áldozattípus balek) türelmes, művelt, széles látókörű, érdeklődő, családcentrikus volt, sose panaszkodott,mint sok idős (pedig nagyon beteg volt már a végén), szellemileg szerencsére az utolsó percéig tiszta maradt. Rengeteget foglalkozott velem (többi unokájával is), csomó szép emlékem van róla. Regényt tudnék írni a közös dolgainkról meg az emlékeimről, de röviden annyi, nekem ő volt az az ember, akire legjobban felnéztem, számomra a tökéletes nagypapa volt. Miatta volt az otthonuk is igazi meleg családi otthon, ahol imádtam lenni (Jó a szüleim házassága is, de a papáék maradnak mindig minta, az etalon). Már 10 éve, hogy nem él, de a mai napig sokszor hiányzik és nagyon sajnálom, hogy már nem lehet közöttünk. Egyszerűen nem tudok róla rosszat mondani, vagy olyan emléket felidézni, ami nem kellemes.


A másik nagyapám kb 20 évig volt masszív alkoholista, az utóbbi pár évben már nem iszik, azóta csak magától olyan, amilyen. Most már túl van a kilencvenen, sok szempontból már csak egy roncs szerencsétlen. Amióta az eszemet tudom, mindig mindennek róla kellett szólnia, sose jó neki semmi, vele kapcsolatban szinte nincsenek is jó emlékeim.

Szóval, lehet ilyen is, meg olyan is. Én nagyon szerencsés vagyok, hogy volt egy fantasztikus nagypapám.

2019. aug. 7. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Az én fiaim imádják a mai napig a papájukat! Apukámat, aki 88.éves. Apukám is igaz szívű, unokáit, gyermekeit szerető ember. Képes a mai napig kis cetlire felírni, mit hozzunk a boltból amit az unokái szeretnék. Rajonganak egymásért kölcsönösen. Sok hasznos, fontos dolgot tanultak Apukámtól. Cserébe őt meg megtanították a telefon és internet használatára. :))
2019. aug. 7. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
100%
Hiányzik...
2019. aug. 8. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Annyira emlékszem belőle, hogy bajusza volt, és a térdén lovagoltatott. Én még nagyon pici voltam. De a nagymamámért rajongtam, ő szerencsére sokáig velünk volt.
2019. aug. 8. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Ez enyém idén lesz két éve, hogy elhunyt.


A vége fele egyre jobb volt a kapcsolatunk, mert kiderült, ő az egyetlen, aki megért a családban. Ugyan elég makacs volt, idős emberen belül is, de volt, hogy tőlem kért bocsánatot telefonon keresztül, mert aznap, amikor látogattuk, inkább elvonult, nem akart anyámmal konfrontálódni aznap.


Sajnálom, hogy hagytam, hogy anyám véleménye befolyásoljon.

2019. aug. 8. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!