Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogyan kommunikáljunk egy...

Hogyan kommunikáljunk egy idős, demencia jeleit mutató emberrel?

Figyelt kérdés

A nagymamámról van szó, nagyon rossz állapotban van fizikailag is és szellemileg is. Néhány hete van nálunk, amikor felhoztuk, még jól volt, de most már azt sem tudja, hogy hol van. Állandóan azt kérdezgeti, hogy reggel van-e vagy este, mondunk neki valamit, két perc múlva nem emlékszik rá. A gerincével is problémák vannak már egy ideje, de nem volt hajlandó járni gyógytornára, szóval valószínűleg műteni kell majd, nagyon nagy fájdalmai vannak, járni is alig tud.

Egyfolytában értelmetlen dolgokat beszél, és nem tudom, hogy hogyan vagy mit kéne rá válaszolni. Csak hagyjunk rá mindent, úgyse emlékszik rá hamarosan, vagy próbáljuk neki elmagyarázni, hogy pl. most nem otthon van?

Előre is köszönöm a válaszokat (18 éves vagyok)


2019. nov. 17. 09:28
 1/6 anonim ***** válasza:
86%

Nem könnyű. Ez az állapotától és a személyiségétől függ.

Én hónapokig ráhagytam például anyukámat, hogy a testvére vagyok. Csak felzaklatta volna, ha elkezdem győzködni.

2019. nov. 17. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
86%

Próbálj rövid mondatokban beszélni vele, a kérdésire válaszolj a valóságnak megfelelöen - kb, mintha egy kisgyerekkel beszélnél.

Ugyanis egyrészt hosszabb, bonyolultabb mondatoknál hamar elveszti a fonalat, másrészt viszint a világosabb pillanataiban észreveszi, ha nem normális válaszokat kap.

Sajnos a legtöbbet elfelejti pár perc alatt, de ettöl még igénye van a beszélgetésre.

2019. nov. 17. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
87%

Rá kell hagyni.

nincs értelme elkezdeni magyarázni, hogy de nagyi... nekem a nagyapám volt ilyen, amikor hozzánk került, anyu két hétig küzdött vele este, hogy feküdjön le, de a papa be akarta zárni az állatokat. Da papa, nem otthon avgy, nincsenek állatok...


Egy este végigsétáltam vele a lakáson, minden ajtót becsuktunk, és a papa megnyugodott, hogy bezártuk az állatokat, ment aludni. Két percet vett el a napomból, nyertünk vele békés estét :)

2019. nov. 17. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
85%
Ha néhány hét alatt ennyit romlott az àllapota, akkor beszéljetek sűrgősen az orvosával!
2019. nov. 17. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Menj bele a beszélgetésbe,ne próbáld győzködni.

Kérdezd vissza tőle,ha a régi emlékeiről,testvérekről vagy szomszédról v másról stb. beszél,beszélgess vele. Tudom h nehéz,az én mamám is sokszor visszakérdezett.

Mondd meg neki ha csinálsz valamit h miért kell megtenni,vagy ha mozogni szeretnél vele és tud is akkor h miért van rá szükség (Jó idő van kint,Jó a levegő,Süt a nap stb.),saját tapasztalatsidról beszélsz,agy hogy mit csináltál aznap.

Az a lényeg,hogy türelmes legyél vele,ne vedd magadra ha nem emlékszik,mert az nem ellened szól,hanem a betegség miatt van,és ha látja h mérges vagy v ideges és nem mondod el h mondjuk azért mert a munkahelyen összevedztél valakivel akkor zaklatott lesz nagyon.

2019. nov. 17. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,


Lehet, hogy kulcs: "gerincével is baj van", azaz nagy fájdalmai vannak.

Balesetből kifolyólag nekem is vannak/voltak problémáim a gencemmel. A folyamatos fájdalom miatt -fárasztott-annyira, hogy gyakran nehezen tudtam gondolkodni, közismert szavak sem jutottak eszembe.

Valószínűleg a fájdalmai miatt nem akar gyógytornára járni.


Nekem végülis egy indonéz tapasz használt (koyo cabe):

[link]

Ebay-től és az amazontól is rendelhető, de lényegesen drágább. Indonéziából viszont kb 1 hónap után érkezett meg.

8 csomaggal rendeltem -vámtarifa alatt akartam maradni-, egy részüket elajándékoztam. Mindenhonnan pozitív visszajeléseket kaptam.

Előtte kipróbáltam többféle krémet, tapaszt -többek között kinai kapszaicinest is- egyik sem használt. Azóta, ha érzem hogy kezd vissszatérni a fájdalom, felragasztok az adott területre egy újabb tapaszt és annyi...

2019. dec. 3. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!