Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mit csináljak súlyos demens,...

Mit csináljak súlyos demens, agressziv, paranoid nagyanyámmal?

Figyelt kérdés

90 éves idős a nagyanyám, akit anyám gondoz és akit gyakorlatilag lelkileg megnyomorit. Én nem élek velük, de szememmel látom, hogy Anyám hogyan épül le. Munkáját alig tudja ellátni, folyton fáradt alig alszik, eszik. Nagyapám halálával kezdődött az egész.


Nagyanyám Agresszivan viselkedik,éjjelente veri az ajtót, ordibál. Fenyegeti és félelemben tartja anyámat. Többször ráhivta anyámra a rendőrséget, hogy megakarja ölni vagy verni. A szomszédoknak meséli,hogy bántják őt. Késsel (!!!) járkál a házban és az utcán,hogy megvédhesse magát.



Habár 2 év alatt 3szor esett el, eltört a lába, a medencéje mindet kiheverte, hatalmas életereje van. Jár és aktivan mozog. Szó nélkül elmegy otthonról. Reggel eltűnik este visszajön. Amikor elvettük tőle a kapu kulcsot, akkor kiment a kertbe és a járókelőktől segitséget kérve hatóságot hivott, hogy őt kizárták, őt verik otthon. A szomszédok már szóba nem állnak velünk.


Otthonról hallani nem akar, orvosról hallani nem akar. János kórház pszichiátrián volt. Ott agyon gyógyszerezték, majdnem meghalt. Saját felelősségre hoztuk ki miután kikötözve, falfehéren félig hullán a saját szarában és vizeletében találtunk rá egy látogatás alkalmával.(magyar egészségügy...)


Sok mindent megtett értünk, ő nevelt fel engem is, anyámat is, igen. De ez vajon legitimizálja hogy gyakorlatilag mindenkit tönkre tesz maga körül? El kéne fogadnom, hogy a múltbeli gondoskodása miatt, anyám elveszti miatta a munkáját és emberironccsá teszi?


Mi a megoldás szerintetek? Otthonban ilyet hogy lehet elhelyezni? Elvitetni?



2018. ápr. 11. 15:00
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
96%

Nagyanyád nagy eséllyel Alzheimer koros.

Nem lehet elfogadni, hogy mások élete tönkre megy miatta, bár a sok mártír lelkűnek az a normális. Nagyapám Alzheimeres volt, hasonló agresszív, a teljes család tönkre ment benne, mert "mit szólnának az emberek, ha otthonba adnánk ". Szörnyű kimondani, de a halála -13 évvel a diagnózis és 10 év pokol utan- mindenkinek megváltás volt, őt is beleértve.

Keressetek orvost, intezzetek a gyámságot és keressetek neki egy otthont

2018. ápr. 11. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
93%

Neki már annyi, ti meg mehettek utána, ha nem léptek.

Háziorvos megkeresném biztos tud segíteni elindítani valami otthonban elhelyezést.

Felnevelte a gyerekét ez okés, de hamarabb temetik igy el anyukádat, mint a magáról nem tudó elhülyült anyját.

Cselekedjetek míg tragédia nem történik, és ezzel nem a nagyanyádért, hanem szegeny anyádért aggódj.

Az meg, hogy a sok buta ember mit hisz, vagy gondol magasról tegyétek le.

Otthonba vele, mert mi lesz, ha megöli anyukádat vagy bárki mást?

Ez őrült, már rég nem a nagyanyád és anya!

2018. ápr. 11. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
94%

Erre vannak az otthonok, mert ilyen állapotban egy szakembernek is nehéz a dolga de a hozzátartozó, ahogy látod is, belerokkan.

Ha a nagyid tudatában lenne annak, hogy mit művel veletek, biztos, hogy az otthonra szavazna ő is, hiszen fontosak voltatok neki.

Sajnos ő már nem az, aki felnevelt és gondoskodott rólatok, csak a teste ugyanaz. Sajnálom nagyon. Kitartás!

2018. ápr. 11. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
21%
Fel kell venni mellé egy ápolót, aki vele van addig, míg anyád dolgozik. Folyamatosan itatni kell, mert az ilyen idős emberek sokszor rendkívül keveset isznak, emiatt romlik az agyi keringésük. Be kell iktatni (esetleg naponta többször) egy kevés szeszes italt, az értágító hatás miatt.
2018. ápr. 11. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
84%

Én ellene vagyok az intézeti elhelyezésnek az öregeknél, de ez típusosan az az eset, amikor szükséges. Egy ilyen ember otthoni ápolása gyakorlatilag megoldhatatlan, ehhez szaksegítség kell! Beszéljetek a háziorvossal, hogy milyen lehetőségeitek vannak, honnan tudtok segítséget kérni. A jó fizikális állapotban lévő demensek sajnos nagyon nehéz esetek.


Tudom, értem, én is imádom a családom és a leírásodtól is megszakad a szívem, de ez embertelen :( Nem szabad csinálni. De ne is haragudj rá, nem önmaga. Sajnos jó eséllyel egyszer mi is így végezzük, elhülyülve, pelenkában :(

2018. ápr. 11. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
82%
4, te odamennél? A házi ápolásnak olyan díja van, nagyon kevesen tudják megfizetni. Ön és közveszélyes, késsel járkálót meg ki vállal?
2018. ápr. 11. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
54%
Hogy érdemben is hozzászóljak, valóban csak abban látom a megoldást ha szakember kezébe kerül. Igen, tudom, magyar egészségügy. De hátha szerencsétek lesz, kifogtok egy kicsit jobb helyet. Itt már rendszeres gyógyszeres kezelés kell, ott be tudják állítani, mindig megkapná, talán kicsit neki is jobb lenne.
2018. ápr. 11. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim válasza:
84%

"Otthonról hallani nem akar, orvosról hallani nem akar"... Én se akarok sok mindent, mégis van!


Biztos, hogy nem tudja mit csinál, de valahol meg mégis tudja, hiszen nem azt kérdezi, hogy mi történik vagy hogy mit tettem, hogy orvoshoz akartok vinni... Hanem egyből, hogy ő nem megy.. Márpedig mennie kell ha veszélyes önmagára és/vagy a közösségre!

Ha simán kisétál a kertbe, panaszkodni másoknak hogy őt verik meg ilyesmi, miért ne fogna egy ott talált eszközt, mondjuk ásót és verne fejbe valakit? Hisz 1 pillanatnyi elmezavar is elég a bajhoz. Miért nem arról fecseg a szomszédokkal, hogy milyen jól gondját viselik vagy milyen finom ebéd volt ma stb..????


Ha akar ha nem, menni kell kezelésre, vagy otthonba. Tudom, hogy bánnak a kórházakban velük (ápoló vagyok) de inkább ott legyen bent, lekötve, esetleg várva az átpelenkázásra, de ne essen már senkinek se az utcán, aki el mer sétálni a ház előtt.


Biztos szeretik és hálásak neki sokmindenért, de ne mások szenvedjék már meg a tesze-toszaságukat kedves hozzátartozók!!

Oké hogy itt kérdezgetik mi lenne a helyes, meg panaszkodnak hogy milyen dolgokat csinál, addig ő kioson és kárt tesz magába, másokba. Utána meg sajnálkozunk meg szörnyülködve nyilatkozunk a TV-be hogy a nagyika bozótvágóval lenyeste egy gyerek fejét... Gondolkozni emberek!!! Igenis leülni megbeszélni kihez vinni vagy milyen bentlakásos intézetbe. Megfogni a nagyit, bevinni. Lehet látogatni, főtt ételt vinni, élhet még évekig. Nem kell beparázni, hogyha nem otthon örli az idegeket, hanem egy erre szakosodott helyen.

2018. ápr. 11. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
80%

Vannak olyan otthonok, ahol befogadnak demens beteget is, igen. Ilyen próbáljatok minden erővel keresni.

Nem tudom, el van-e már intézve a gyámság alá helyezése, ha nincs, akkor először azt kell elintézni, és akkor tök mindegy, hogy akar-e otthonba menni, mert nem ő dönt erről.

Viszont ott is nyugtatózni fogják, sőt otthon is kellene addig is, mivel ez így nem élet így anyukádnak. Kérjétek a háziorvos, illetékes pszichiáter segítségét.

2018. ápr. 11. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
83%

Hasonló cipőben járok én is. Gondolom anyukád a nagymamád gyámja, kérvényezni kell, hogy otthonba kerüljön. Gondolom egyikőtök sem SZAKápoló, így nem tudtok szakszerű segítseget nyújtani. A te nagymamád ön-és közveszélyes, mindenképp felügyelet alatt kellene lennie.


Csak olyan otthonba tudod beadni, ahol foglalkoznak demens/Arzheimeres betegekkel, ilyen nem sok van. Ennek nagyon utána kell járni, hosszú a várólista és ha valóban jó helyre szeretnétek beadni nem egy elfekvőbe, akkor annál is hosszabb. Az én nagypapám 1 éve él az idősek otthonában és nagyon jól érzi magát. Van egy hatalmas kert, ahova bármikor kimehet. Vannak barátai, szakszerű segítséget kap, beadják neki a gyógyszereit (nekünk itthon nem engedte). Vannak foglalkozások, tiszta, barátságos hely. Papám azt mondta, hogy az ápolókat is szereti. Ha gondolod privátban meg tudom adni a hely honlapját. A nagyim is valószínűleg ide kerül, ugyanis mi munka mellett/után már nem bírunk vele.

2018. ápr. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!