Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Valaki költözött vissza idős...

Valaki költözött vissza idős hozzátartozó mellé, hogy segíthesse? Hogy bírtátok lelkileg?

Figyelt kérdés

A nagymamám 83 éves, demens, de még aránylag jó a fizikai állapota. Hajlamos a depresszióra, sokszor magányos egyedül. Mára már csak mi maradtunk egymásnak, nem él már senki más a családból. Én 3 évvel ezelőtt költöztem el otthonról (akkor még mentálisan is rendben volt és élt a nagypapám is) mert nem volt túl jó a kapcsolatunk. Nagyon konzervatív, katonás, makacs és uralkodó típus. (Pl.:21 évesen folyamatosan azon veszekedtünk, hogy mit képzelek magamról amiért a páromnál merek éjszakázni, akivel már két éve együtt voltunk..) Amint felvettek az egyetemre, költöztem is el és remekül működött a kapcsolatunk úgy, hogy csak heti egyszer mentem haza. Soha nem fordult meg a fejemben, hogy valaha is vissza akarok költözni hozzá. Viszont az élet úgy hozta, hogy demens lett és nagyon magányos (papa halála után). Amióta mentálisan leépült, egyszerűen nem hagy élni sokszor még így sem..telefonálgat óránként( nem emlékszik hol vagyok) , hiába mondom, hogy dolgozok és nem tudok beszélni, kiabál otthon is össze vissza szomszédoknak, mindenkinek, hogy ő keresi ezt meg azt a családtagját (azokat is akik már meghaltak). Nagyon bánt a helyzete és segíteni akarok neki, de félek, hogy nem fogom bírni idegekkel, ha visszamegyek. Mit tennétek ilyen helyzetben? Laktatok már együtt hozzátartozóval csak azért, hogy ápolni/segíteni tudjátok? Hogyan éltétek meg? Demens idősek esetében főleg érdekelnek tapasztalatok!

Ui.: Most is napi kétszer megy hozzá egyébként egy szociális segítő aki beadja a gyógyszereit és én is megyek kb. heti 3xpár órára, de sokszor màr az is nagyon kimerít idegileg.


2020. nov. 4. 00:42
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
92%

Mamám demens volt és hozzánk költözött. Rettenetes volt. Elveszti önmagát, nem ismert meg sosem. Lassan a szüleimet sem.

Veszélyes is amúgy. Égve felejti a gázt, felgyújthatja a házat. Egyszer csak felkel éjjel, nem tudja hol van, bolyong. Arra kelhetsz, hogy a sötétben áll feletted és néz, mert fogalma sincs ki vagy, és ő mit keres ott ahol van. Talán voltak olyan beteg emberek is akik ilyenkor bántották a családtagjaikat. Egyszerűen idegen leszel neki, és minél betegebb lesz annál inkább a régebbi emlékei maradnak. Mamám pl oda akart haza menni ahol gyerekként felnőtt mert már csak arra emlékezett. Volt hogy elindult egyedül, órákig kerestül az utcákon.


Rengeteg borzasztóbbnál borzasztóbb sztorim van, most párom mamájánál megyünk keresztül hasonlón.


Nem lehet bírni, ha vissza költözöl tönkremész. Amint tudsz keress neki megfelelő otthont. Hiába családtag, és hogy néz már ki ha beadod valahova..... máshogy nem lehet bírni. Ezt sokan nem fognák fel akik nem tapasztaltak ilyen beteget a közelükben. Ne befolyásoljanak az ítélkezők. Előbb utóbb 24 órás felügyeletre szorul. És mivel nehéz bekerülni az ilyen intézményekbe, intézkedj már most. Max azt mondod ha rá kerül a sor, hogy majd a következő üresedésnél viszed be.

2020. nov. 4. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Már be van adva jelentkezése több otthonba is. Lehet olyat, hogy ha felívnak hogy költözhet, akkor azt mondom hogy inkább várnék még a következő üresedésig? Ha nem állok rá készen, hogy bevigyem.
2020. nov. 4. 11:36
 13/16 anonim ***** válasza:
81%
Igen, akkor csak behívják az utánad lévőt és legközelebb megint szólnak. Legalábbis nálunk ilyen volt
2020. nov. 4. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Nem lehet bírni idegileg. Mi a mamát is otthonba adtuk. Nem volt ellene kifogása. Nem is egy városban lakunk, nekem van egy jó állásom itt helyben, nem tudtam volna feladni mindent érte és odaköltözni hozzá 30km-el arrébb. Szerencsére a nyugdíja futja. Amúgy meg szoktuk látogatni kb 2-3 hetente. Most a vírus miatt nem tudjuk.

Teljesen normális dolog, hogy szeretne az ember családod és tegyük fel gyerekem is születne, őszintén megmondva nem szeretnék kerülgetni egy idős embert illetve a páromtól se várnám el ezt.


Ha én is megöregszek én se fogom elvárni a 40 éves gyerekemtől, hogy majd ápoljon feladva a családját.

2020. nov. 12. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 Manócska1 ***** válasza:
56%
nekem anyukám (nyugodjon békében) áttétes rákos volt. az utolsó hónapjaiban már hallucinált szegény. volt hogy nem tudta,hol van meg hogy eleféntok vannak a szobájában stb ilyeneket mondott.. rossz volt nagyon.. én is azt mondom,inkább otthonba.. mi sem tudtuk már szegényt ellátni,ha nem hal meg a kórházba muszáj lett volna beadni bárhogy is szerettük. sajnos,nagy úr a muszáj..
2020. nov. 12. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
46%

Otthon, de jól nézd meg milyen. Családban egy nagymama kb. bekattant a férje halála után, durvább dolgokat csinált, mint a nagymamád. Végül otthonba került, ahol szabályosan kivirult. Mindenféle foglalkozásokat kipróbált, hobbija lett, barátnői meg minden. Én le voltam döbbenve a változáson. Évekig élt nagyon boldogan ott, nem tudom mi lett volna vele/belőle ha nem kerül be.


Egyébként, ha tényleg demens, nem csak a magány viseli meg ennyire, akkor arra hamarosan úgy se lenne az elég, ha te ott laksz és munkaidőn kívül mellette vagy. Volt ilyen is a családban, nem lehetett magára hagyni, ahogy a tizes írja, hiába áldott lélek volt a kis öreg, de tényleg nem lehetett egyedül hagyni..

2020. nov. 13. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!