Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Mivel segítek többet a nagyszü...

Mivel segítek többet a nagyszüleimnek?

Figyelt kérdés

Azzal, hogy minél több dolgot megcsinálok helyettük - vagy azzal, hogy besegítek nekik, ha pl. nehéz munkáról van szó, de azért hagyom, hogy legyen "feladat" tudatuk, és céljaik?


Egy baráti beszélgetés alkalmával jött fel ez a kérdés, ami hosszú évek után merőben új megvilágításba helyezte a dolgokat a fejemben.


Sokat látogatom a nagyszüleimet, nem akarom taglalni miért, mindegy is. Igyekszem megkönnyíteni a napjaikat, amennyire tudom, mert én is rengeteget köszönhetek nekik. Sokszor viszont, lehet túlzásba esek, és olyan dolgokat is megcsinálok, amiket még simán önmaguk is abszolválni tudnának - mert miért ne alapon, ha már ott vagyok. Aztán sokszor a mama ott áll, hogy ő most mit csináljon, és, hogy öreg, és sz*rt sem ér már. Kombinálgat.


Ők nyilván nem fogják mondani, hogy hagyjam őket békén, de szerintetek mi az egészséges egyensúly? Hasznosabbnak éreznék magukat, ha kevésbé járnék a nyakukra?



2023. jún. 26. 19:14
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Talán úgy érzik, hogy kevesebbet nézel ki belőlük, mint amire képesek, és ez zavarja őket. Ha nyitottak rá, beszéld meg velük, hogy miben jön jól a segítséged és miben szükségtelen. Amit meg tudnak és meg akarnak csinálni maguk is, azt hagyd rájuk.
2023. jún. 26. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Én azt vettem észre mind a saját nagyszüleimen, mind az ismerősi körömben, hogy nem csak, hogy hagyni kell, hogy csinálják, amit tudnak, de még segítséget is kell kérni tőlük. Akár mondvacsinált indokkal, de nem is kell mondvacsinált legyen. Mindenkinek jól esik, ha hasznos és úgy érzi, hogy segíthet.


Nagyszüleim nyaralója mellett volt egy öreg néni, akinek tyúkjai voltak meg kis kertje. Nagyon vígan élte életét, de aztán fia mondta, hogy költözzön hozzájuk a városba, ne legyen egyedül. A néni egy év múlva meg is halt, mert már nem volt rá szükség, nem volt miért felkeljen. Barátnőm nagymamája pl rossz passzban volt, főleg mentálisan, hogy ő már nem kell ide stb. Aztán kapott egy kutyust, aki babusgatni kell meg sétáltatni stb és azóta a mama sokkal jobban van.


Persze ezek felszínes és egyedi történetek, de a lényege az az, hogy jól esik az embereknek, ha kellenek. Nem tudom, hogy mihez értenek a nagyszüleid, de pl megkérheted mamádat, hogy tanítson meg horgolni vagy valamit főzni vagy sütni. Vagy kérd meg, hogy mittomén jól esne egy kis pogácsa, tudna-e csinálni.

Esetleg papádat megkérdezheted, hogy van-e könyv, amit ajánl. Vagy film. Vagy ha tud kocsit szerelni, akkor meséljen. Vagy nem tudom. Lényeg, hogy te tudod mit tudnak és érdemes kérdezni őket.

2023. jún. 26. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem beszéld meg velük. Mamám az ablakpucolásnak örült, nehezen mászott volna fel egy székre, ott szédelgett volna. Meg a járda rései közül mi húztuk ki a gazt tesómmal. Viszont ha túltolod a segítséget azzal szembesíted hogy egyre kevesebbet bír megcsinálni, ami mentálisan nem tesz jót az időseknek. Kell nekik a munka. Másik mamám is haláláig tartotta a tyúkokat, meg a veteményest gondozta, egész életében ezt szokta meg, nem szabad elvenni tőlük. Persze ha mondjuk már veszélyes rájuk, ha mamám is az ablakban akarna akrobatázni tuti lebeszélném róla, és megcsinálnám mert azért van egy határ. Egyszóval beszéld meg velük, de legyen feladatuk is. Ha belegondolsz számodra is az a segítség amit te annak gondolsz, amit nem akarsz az nem esik jól.
2023. jún. 26. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"Aztán sokszor a mama ott áll, hogy ő most mit csináljon, és, hogy öreg, és sz*rt sem ér már. Kombinálgat."

Olyankor mondd neki, hogy csináljon lekváros buktát (vagy bármi sütit), mert azt ő tudja a legjobban, és olyan szívesen ennél. Csináltál már te is, máshol is ettél, étteremben is, boltból is, de az ő lekváros buktája a legfinomabb.

(A sütit jól válaszd meg, mert onnantól kezdve minden látogatásodra csinálni fog, neked meg enned kell belőle, a maradékot meg becsomagolja.)

És meséltesd. Kérdezz tőle bármit, amit még nem tudsz róla vagy a családról. Milyen volt az iskola, amikor ő kislány volt? Bandáztak-e a szomszéd gyerekekkel? Csinált-è rosszaságot? Hol ismerkedtek meg papával? Az esküvő milyen volt? Milyen volt 56 vagy a háború? Amikor gyereke született, akkor honnan tudta, mit kell csinálni, ki segített neki? Hogy élte meg a rendszerváltást?

2023. jún. 26. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Amit tudnak, azt engedd. Mi a 75 éves mama (nekem már dédi) kezéből vettük ki a vasalót, hogy tehermentesítsük. Sírt, hogy ő így haszontalannak, feleslegesnek érzi magát.

Visszakapta.

Még akkor is, ha ennek pár kiégetett ingujj volt az ára ❤️

2023. jún. 26. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Awwww ❤️


Nagyon hasznos, jó válaszok érkeztek. Van, amelyiket picit meg is könnyeztem. Köszönöm!

2023. jún. 26. 20:07
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Nagyim az utolsó hónapokban már nálunk lakott és nagyon élvezte, hogy olyan dolgokban segíthet, mint pl. az apukám által megtört diót válogatta, egy nap alatt egy egész nagy vájlingot, de ilyen a borsópucolás is. Szerintem is kell nekik valami feladat, amitől hasznosnak érzik magukat. 🙂
2023. jún. 26. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha mindenképp csinálni akarnak valamit azt nem szabad erőszakosan elvenni tőlük.
2023. jún. 26. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!