Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Van egy nagyon sértődékeny...

Van egy nagyon sértődékeny nagymamám, hogyan magyarázzal el neki, hogy kibontakozásra van szükségem? 14/L

Figyelt kérdés

A nagymamám nagyon sértődékeny, de a családdal már megszoktuk, mert egyébként irtóan kedves, csak néha értelmetlen dolgokon is megsértődik, és nagyon önérzetes. Engem szeret korlátok közé zárni.

Pl.: jómagam egy jógyerek vagyok elégge. Nincs velem gond. Van barátom, erről a család is tud, ismerik is a fiút, és nagyon kedvelik, mert intelligens, kedves, csendes, udvarias.

Csakhogy, mama szeret mindig nagyon szemmel tartani, ami miatt én én lehetek önmagam amikor a barátommal találkozunk.

És amiatt, hogy állandóan hallgatőzik, bejár a szobába különböző okokat keresve (nem vagytok éhesek, kész a kaja, sütöttem sütik, nem jöttök ki tvzni, nem vagytok szomjasak) hogy szemmel tartson, és biztosan tudhassa, nem csinálunk semmi "rosszat", bennem az az érzés támad, hogy esélyem sincs kibontakozni, szoros keretek közé vagyok szorítva, egyfolytában felügyelve vagyok, és, hogy nem bíznak bennem.

Pl.: egy telefon beszélgetés anyával, aki megtanult kezelni:

-szia kicsim, mész ma valahová?

-még nem tudom, mert reggel van.

-jó. De ha mész valahova, amjd azért hívj fel.


Gy telefon beszélgetés mamaval, aki felügyel, korlátok közé zár:

-szia babuska, ne menj sehová egyedül, és ne is hívj meg senkit otthonra. Amíg nem vagyok otthon. Hívj fel többször is, hogy biztosan minden rendben van-e.


Én értem, hogy aggódik, de kell, hogy legyen benne, az unokájával szemben egy cseppnyi bizalom. Hogyha én úgy döntök, ogy szeretnék lemenni a játszótérre játszani a többi gyerekkel, akkor felhívom, és szólok neki, hogy hol vagyok, hogy tudjon róla. és a játszótéren is vigyázok magamra, hogyha éhes vagyok, meg tudok magamnak kenni egy vajaskenyeret.

Sajnos mivel eléggé művészlélek vagyok, szüksége m van a szabadságra, hogy kiélhessem magam a vásznon vagy zongora billentyűin. Ez vonatkozik az életemre is. Figyelek a harmóniára, és tudom magamtól, hogy hol a "vászon széle", melyik hang hamis. Nem kell, hogy minden pillanatban valaki mögöttem álljon, és visszatartson, burokban elszigetelve félre tegyen önmagának. Olyan ember kell, aki szárnyakat ad, és megtanít repülni.

És hogyha már megy magamtól, nincs értelme visszafogni.

Én nem mondom, hogy az életet megtanultam élni, de olyan karokra van szükségem, aki előre visz, és hagy tapasztalatot szerezni, és megbízik a tetteimben.

Mert az nem jó, hogyha valaki felügyel rám minden percben, és nem enged kibontakozni. Sőt, fel is hívja rá a figyelmet, hogy ne is próbáljak önmagam lenni, csak legyek otthon ülő jókislány, szociális kapcsolatokra nincs szükségem, legyek mindenből 5-ös, és ezzel le is van tudva az életem.

Ésezzel korlátokat szab, dobozba zár, amiből én úgy is kitörök, és járom a magam útját.

A kettő közt annyi a különbség, hogy ha támogatást kapok, és bizalmat, akkor megtalálom az egyensúlyt a jó és a rossz között, megtanulok egyedül szárnyalni, és még szabadnak is érzem magam.

Hogyha burokba zárm és minden léptemet figyeli, nem tanulok megelesni, az esés után felállni, vagy rosszabb esetben kitörök, és kipróbálom a tiltott gyümölcs ízét, amelytől annyira óvtak, ettől ők még bizonytalanabbak lesznek, és itt az ördögi kör, amely a mélybe vezet, és magamat rabnak érzem, akit megfigyeltet a CiA, és nem lehetek önmagam.

Szerintetek, hogy mndjam el mamának, hogy bízzon bennem, és adjon teret, ne felügyeljen és ezzel tőlem is bizalmat nyer, és ha problémába ütközök, majd önként beavatom, úgy, hogy ne sértődjön meg?


2013. júl. 27. 11:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Úristen, milyen egy drama-queen vagy:D

Minden gyereket így felügyelnek, engem még 16-17 évesen is leellenőrizgettek. Pár év múlva elmúlik, örülj, hogy van, aki aggódik érted:)

2013. júl. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
14 évesen a játszótérre???
2013. júl. 27. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
14 éves vagy, bárhonnan is nézzük, kislány, és a kislányokra vigyázni kell, mert hiába hiszik magukról, hogy érettebbek mindenkinél, ez nem igaz. Örülj, hogy még veled lehet a nagymamád. Szerintem teljesen jogos az aggódása, és nem is értem, miért zavar? Mit akarsz csinálni, amiről nem tudhat? Azt mondod nem kell senki, hogy mögötted álljon. De KELL! A tapasztalt, bölcs, felnőtt emberek segítenek át az életen. Majd ráérsz egyedül megbirkózni a dolgokkal, ha felnősz. Egy 14 éves gyermek nem találja meg magától az egyensúlyt a rossz és jó között, nem véletlenül van gyámod 18 éves korodig. A pszichológia azt igazolja, hogy előtte az ember képtelen önmagát megóvni a rossz dolgoktól.
2013. júl. 27. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

engem is féltettek, és ez a normális, nem pedig az, hogy hagyjuk, hagy csináljon a gyerek, amit akar, mert "már" 14 éves.

amiatt, hogy féltettek, bennem is kialakult, hogy értékesnek érezzem magam, olyan embernek, akinek vigyáznia kell magára, mert fontos. szerintem ez nagyon sokmindentől megóvott, nem mentem/nem megyek bele olyan helyzetekbe, amik nem lettek volna nekem jók.

ugyanakkor a közvetlen környezetemben látok olyan lányt, aki már huszonéves, a szülei nem nagyon szeretik, nem féltik, nem is értékelik, és saját maga teljesen megalázó helyzetekbe megy bele, a saját akaratából, gyakran kockáztatja az egészségét, stb. képtelen vigyázni magára.

szóval 14 évesen még simán el kell tudnod tűrni, hogy féltenek. tudom, idegesítő lehet, de a te érdekedben történik.

2013. júl. 27. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Az kemény hogy már barátod van, de azért lemész a játszótérre játszani.. lol


Az első válaszolón meg besírtam, de igaza van.

2013. júl. 27. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Szerintem nem jött le mit akarok mondani.

Engem nem az zavar, ha valaki áll mögöttem, és nem az, hogy túlféltenek. Az a gond, hogy ellenőriznek, emiatt bizalmatlan leszek, mert nagy a teher. Mivel őszinte jószág vagyok, elmondanék kindent a szüleimnek, ha nem tartanának ekkora nyomás alatt.

Nem azzal van a gond, uogy féltenek, kioktatnak tanácsokt osztogatnak. Csak néha engedjék el a kezem. Néha elég, hogyha messziről figyelnek. És ha van némi szabadságom akkor a szüleim felé is sokkal nyitottabb vagyok, ezt tapasztaltam. Amikor nincs rajtam az a nyomás, hogy figyelnek, jajj, nehogy rosszat tegyek, a tanulmányi eredményem is javult 4,00-ról 4,89-re, és a depresszióm is csökkent.

Én tudom, hogy a szülők azért vannak, hogy felneveljenek, és én mndig is szót fogadtam nekik.

De valamikor fokozatosan el kell kezdeni önállósodni, amikor elengednek egyedül a boltba tejért, amit én sok esetben nem tapasztalok.

Nem akarok én semmi rosszat tenni, csak néha a barátaimmal elmenni, találkozni, de mivel felügyelve van minden lépésem, a barátaim kezdenek elhagyni, és nekem is kellemetlen, hogy úgy felügyelnek, hogy pisilni sem mehetek önállóan. Ez már szerintem nem féltés, janem hizalmatlanság.

2013. júl. 27. 13:31
 7/11 anonim ***** válasza:
55%

Szerintem ha ilyen szépen elmondod a nagyinak, mint ahogy ide leírtad, nem fog megsértődni. Vagy beszéld meg anyuddal, hogy szóljon az érdekeidbe. Eleinte kevesebbel próbálkozz, ne egyből 4 órára akarj elmenni otthonról. Csak fokozatosan. Lássák, hogy érett nagylány vagy, segíts a házimunkába mindennap egy keveset.

Jaj de jó nekem, hogy ilyennel sosem volt problémám. Utáltam kimenni, elmenni bárhova ennyi idősen, most meg már nagyobb vagyok és engednek. :D

2013. júl. 27. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Örülj neki, legalább majd vigyázni fog a gyerekedre, amit akkor szedsz össze, amikor kibontakozol, és a fiú pedig, aki segített a kibontakozásodban otthagyott.
2013. júl. 27. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
78%

Nagyon cukin fogalmazol itt-ott. :D Ami a tárgyat illeti, ez legyen a legnagyobb gondod. Engem még 18 évesen is számon kértek, hogy hová-kivel-mikor-meddig. 14 évesen gondolhatod mennyire rövidre fogták a pórázt, amit persze utólag nem bánok. Szerintem ez A normális. Majd ha felnősz, és nagyobb rálátásod lesz a világra, meg fogod érteni hogy a mamád mitől óv, miért félt. Persze ha túlzásokba esik, beszéld meg vele, hogy felesleges túlreagálnia egyes helyzeteket.

Minden jót! :)

2013. júl. 29. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. Kedvesek vagytok.

Utolsó előtti: nem terveztem lefeküdni a fiúval, és ő sem velem. Pláne, mert mindkettőnk nézetei szerint van még elég időnk a "nemi kobontakozásra".

Miért gondolod, hogy a kibontakozás, szexuális együttlétet jelent? Te ennyi idősen a felé vágyakoztál? Az nem a mi szégyenünk. Ne vedd zokon, de furcsa, hogy egy 14 éves panaszaiból, rögtön testi vonzalmakat szűrsz le. Tényleg ne haragudj!

2013. júl. 31. 23:09
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!