Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Jól gondolom, hogy nincs...

Jól gondolom, hogy nincs joguk ezekben kioktatni minket?

Figyelt kérdés

A párommal sok éve együtt vagyunk már, huszonévesek vagyunk, lassan aktuális lenne a lakás-/házvásárlás. Jelenleg albérletben lakunk külföldön, de tervezünk visszamenni az osztrák határ mellé és Magyarországról ingázni. A szüleink is azon a környéken laknak, mindannyian a nagyszüleinktől kapott házakban élnek. Az én anyám fiatalon, alig 20 évesen kapott ajándékba egy családi házat a szüleitől, ahova különköltözhetett apámmal, ott éltek 25 éven keresztül. Később vettek hitelre egy másik régi házat, abban élnek most. Közben, még mindig fiatalon megörökölt egy másik házat, annak az árát felélték. Nem mondom, elég rossz állapotú volt a ház, amit kaptak, de legalább nem kellett százezres nagyságrendű albérletet fizetniük soha. Aztán ott vannak a párom szülei, ők sokáig céges lakásban éltek, amit a párom apja kapott az állami céges állása után. Szinte nulla volt a bérleti díj, jelképes összeg. Előtte a párom apai nagyszüleinél éltek pár évig, aztán a bérlakás, később pedig átköltöztek a párom anyai nagyszüleinek a házába, úgy, hogy a párom nagyanyja még benne él, de nem szorul gondoskodásra, teljesen önellátó. A párom nagynénje lemondott a ház feléről (elég gazdagok), így a párom anyja és apja kapta meg fele-fele arányban a házat.

Így, hogy mi házvásárlás előtt állunk, mindkét szülői fél ezerrel osztja nekünk a pénzspórolási tanácsokat. Szerintük nekünk azért nincs elég pénzünk a hitelhez (35-40% önerőt kérnének tőlünk a bankok, végjártunk már többet, emiatt gondunk akad az önerővel), mert nagy lábon élünk, ami abszolút nem igaz. Az 50 éves anyám több ruhát és kenceficét vesz magának, mint én huszonévesen, szinte semmire nem költök (évek óta nem voltam fodrásznál sem pl, szórakozni sem járunk). Aztán az anyósjelöltem múltkor már kétszer is belémkötött, hogy miért akarok majd 2 gyereket tervezve 3 szobás házat, miért nem jó nekünk egy kisebb, 2 szobás lakás, ott is fel lehet nevelni 2 gyereket (ő úgy tette). Ők mind családi házban élnek, de megmagyarázzák nekünk, hogy nekünk nem való a családi ház, mert ők is inkább már lakásban laknának (mi a logika ebben?!). Amikor telket akartunk venni, hogy majd később építkezünk rá, mind a négy szülő kézzel-lábbal kapálózott, veszekedtek velünk, fenyegettek, hogy elrontjuk az életünket, hogy merünk 4 milliós telket venni a városban, vegyünk valami félre eső kis faluban 1 millióért (osztrák határ mellett, aki ismeri az árakat, tudja, hogy nem mi vagyunk elszállva, hanem az árak), nem értik, hogy a kis falvakat már meg sem hitelezik a bankok.

Lényeg a lényeg, úgy érzem, hogy ninc sjoguk felettünk pálcát törni. Úgy érzem (és ebben lehet sokan nem értenek egyet), hogy ha ők házat kaptak a szüleiktől, egy élet munkája alatt illett volna nekik is összedobni nekünk legalább az önerőre valót. A nagyszüleink azokban a nehéz időkben, egyszerű munkásokként képesek voltak a gyerekeik jövőjét ezzel megalapozni, mi meg csak az osztást kapjuk a jó beosztású, jól kereső szüleinktől. Én a nagyszülői örökségből kaptam anyámtól 2 millió forintot, a páromnak meg közvetlenül a nagyszülei adtak 1 milliót, amiért nagyon hálásak vagyunk, hogy az öregek a kevéske nyugdíjunkból még ránk gondolnak, mikor ez a szüleink dolga lenne. Ők akarják erőn felül nem csak a gyerekeik életét megalapozni (már megtették), de az unokákét is.

A legjobban az fáj,mikor kioktatnak, hogy azért nincs pénzünk, mert elszórjuk, miközben havi 100 ezer megy el albérletre, fel sem fogják, mennyi ez a pénz csak így "kidobni", mikor ők mindig ingyen éltek a szüleik ingatlanjaiban. És ha belegondolok, én lehet azért nem fogom tudni majd a gyerekeimet támogatni, mert még 50 évesen is a hitelt nyöghetem, míg a szüleink ingyen megkaptak mindent, a fizetésükből meg nem raktak félre szinte semmit, 25-30 év munkája sehol nincs. Anyám azt mondta erre, hogy ránk, a két gyerekre ment el az összes pénzük, de ez nem igaz, mindig jóval átlag felett kerestek, minket meg olcsó kajákkal etettek (hús, saláta csak egy héten egyszer lehetett), turkálós ruhákat vehettünk csak, soha nem voltunk nyaralni...stb. Én megértem azokat a szülőket, akik 20-30 évig fizetik a saját házuk után a hitelt, vagy azokat, akik minimálbért keresnek, de nálunk más a helyzet. Nálunk szegényebb szülők gyerekei is lakást kaptak már az egyetem alatt, és most nézhetem, hogy azok az ismerőseim 25 évesen már babázhatnak, míg nekem nincs hova gyereket vállalnom, pedig már szeretnék.

Szóval nekem van igazam, nekik kellene elcsitulniuk vagy inkább én várnék túl sokat tőlük?


2016. ápr. 14. 10:10
1 2 3
 21/30 A kérdező kommentje:
Mit tudnék felmutatni 25 évesen, 1,5 évvel az egyetem után? A fizetésünk fele elmegy albérletre, a többi épp hogy kajára, munkábajárásra (kint nem támogatják, mint otthon...), kevés egyébre elég. Félretenni fél éve nem tudtunk egy fillért sem. Ha valaki alánktolna egy lakást, ahogy a szüleink kaptak, havi 150-200 ezret félretennénk! Ők miért nem tettek akkor, ha volt lakásuk?! És akkor még a képembe vágják, hogy ránk ment el a pénzük. Mikor a 15 éves szakadt kanapé volt az ágyam, mert még ágyat sem akartak venni nekem, ruhát sem kaptam. Miközben havi 500+ ezret megkerestek. A lakás témában meg arra verik a mellüket, amit a szüleik vettek nekik. Tudjátok, a nagyszüleimet mélységesen tisztelem azért, mert nem csak a saját életükről gondoskodtak, de ők adtak még nekem is tetőt a fejem fölé gyerekkoromban... de a szüleim ezzel eljátsszák a tiszteletet, hogy még verik is a mellüket a semmire. Arra, hogy még 50+ évesen is csak a szüleiktől kapott/örökölt dolgokra vannak rászorulva. Mi meg oldjunk meg mindent önállóan.
2016. ápr. 14. 12:00
 22/30 anonim ***** válasza:
80%

Két verzió van az életben.


1, A családban halmozódó vagyon a család pénze. A korábbi generációk segítik az utánuk jövőket (mondjuk megteremtik a lakhatást nekik, vagy segítenek benne), és utána, ha ők megöregszenek, vagy még előtte lerobbannak (erre ugyanolyan esély van, mint hogy hosszú életűek lesznek, tehát 50-50), akkor a fiatalabb generáció segít pénzzel, ápolással, azzal, hogy magukhoz veszi az idősebbeket.


2, A családban halmozódó vagyon az egyes személyek magánvagyona, ami az adott személy nevén van. Ekkor az idősebb generációk nem segítik a fiatalabbat. Az újabb generáció hitelt vesz fel, lehet, hogy kevesebb gyereket tud vállalni, mint szeretne, és a hitelt évtizedekig nyögi. Az életminősége elmarad a korábbi generációkétól, ezáltal az ő gyerekeinek az életminősége is elmarad a nagyszükőkétől. Viszont: az idősebb generáció megöregszik. Magatehetetlen lesz, esetleg daganatos beteg. De a sima öregség is, elárulom, magatehetetlenséggel, pelenkázással járhat egy bizonyos életkor fölött. Sőt, az is lehet, hogy valaki ötven évesen váratlanul lerokkan, és munkaképtelenné válik, mert kiderül egy korában nem ismert betegsége, és a rokkantsági nyugdíj sokszor pár tízezer forint. Ilyenkor ez a generáció, amelyik elnyaralta, felélte a saját pénzét, a fiatalabb generáció felé tekint segítségért. Csakhogy a gyerekeinek nincs miből segíteni, mert ők még a saját ház hitelét nyögik, és nem tudnak segíteni a mamának-papának ápolással se, mert ha ők kiesnek a munkából, akkor minden jövedelem oda, a ház, és minden elveszik, plusz a gyerekeiket se tudják mondjuk jogosítvánnyal, nyelvvizsgával, ilyenekkel segíteni. Az "öregek", akik, ha lerobbannak még bőven középkorúak, ha "csak" az öregség a bajuk, akkor hetven körül vannak. A bevásárlás nehézkes, a ház újítására nincs pénz munkásokat hívni. Elromlik ez-az, de senki nem javítja meg, elmarad a rendszeres festés, a takarítás, a kertet felveri a gaz. A fiatalabb generáció, ha akarna sem tudna segíteni a hitel miatt, amit még mindig nyög. Bezárult a kör.


Kérdező, szerintem a szüleid választottak a két forgatókönyv közül. Nyilván a második verziót. Nem tudsz velük mit csinálni. Nyilván nem tudod erővel kirángatni alóluk a vagyontárgyakat. :D Le kell zárnod ezt magadban, és túllépni a dolgon.


Viszont: nem vagy köteles beszámolni arról, milyen telket vagy házat néztek éppen. Ha erről nem számolsz be, akkor megkíméled magad a beszólásoktól, a veszekedésektől. Ez csak az energiát pazarolja, amit felhasználhatsz jobban is.

2016. ápr. 14. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 A kérdező kommentje:
Egyetértek veled, kedves utolsó válaszoló. Csakhogy a mi családunkban eddig az 1-es verzió volt, a szüleink még azt kapták, ők minket meg átállítottak a 2-esre. Magyarán a nagyszüleink nekik adták, amijük van, gondoskodni nem kell róluk, mert még a 85 éves mamám is az utolsó 2 napjáig teljesen önellátó volt, de minekünk már tovább nem adnak szinte semmit.
2016. ápr. 14. 12:19
 24/30 anonim ***** válasza:
47%
Én veled értek egyet. Abban, hogy annak semmi jogalapja nincsen mást kioktatni, aki sosem volt abban a helyzetben, és erről nem is a saját szorgalma tehet. Én is egyszer összevesztem egy "barátnőmmel", amikor elkezdett pampogni, hogy miért nem önállósodom jobban a szüleim mellől, mint ahogy ő is tette... úgy könnyű beszélni, hogy addig életében összesen 1 hónapot dolgozott nyáron, oda is az apja tolta be, a szülei pénzelik meg a segge alá toltak egy lakást.
2016. ápr. 14. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
74%

Én megértelek hogy szarul esik, de tul kell tenned magad rajta.

Az én apám elitta es eltozsdezte a penzt, jonap 10. én mar nem volt, es azt mondta hogy mi koltottuk el.

Anyám tanár. Amikor nem volt munkája nem volt hajlando el menni szakkozepiskolaba tanítani mert neki az derogál.

Ruhát mindig szerzett valami szeretet szolgalattol, a húgaim tolem örökölték, a nagymamámnál ettunk minden nap ebedet, aki meg minden hónapban kölcsön is adott nekunk.

Szoval nem volt egyszerű. Wgy ideig haragudtam rajuk. 18 évesen a sajat lábamra álltam. Es mostmar amyakent mindent megteszek a gyerekeim jövőjéért.

Nem kell nékik elmondani semmit. Miert akartok külföldről haza jonni? Biztos hogy jo lesz nektek ha kozel leszenek a szülők? Ha mar most mindenbe beleszolnak, ti meg hallgattok rajuk mi lesz ha gyereketek születik? Hidd el az ilyen nagyszülő nem akar majd ra vigyázni ha segitseg kell. Akkor meg az lesz a bajotok. Szakadjatok le róluk es eljetek a sajat eleteteket.

2016. ápr. 14. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
63%
En csak azt nem ertem, h hh nem tudtok sporolni? Mi parommal(nemetorszagba elunk) kifizetik evek ota havi 240ezret egy 50nmes lakasra(nagyvaros). Nemreg diplomaztunk, eddig diakkent dolgoztunk es mar akkor is sporoltunk valamennyit, de diplomaskent mar sokkal tobbet keresunk, mint amennyit kiadunk. Ha ti mindketten diplomasok vagytok es dolgotok akkor szamomra eleg furcsa, h havi 400ezret tudtok osszeszedni, ami 1300€, 2000nek akkor is ossze kene jonnie, ha minimalbert keresnetek.
2016. ápr. 14. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
50%
Igen, az előzővel egyetértek mondjuk,ezt én sem értem. Már írtam korábban egy kommentet,hogy mi is mennyiért bérelünk lakást. Én minimálbéres vagyok,parom is csak 150€val keres többet. Így mi ketten keresünk kb 2500
2016. ápr. 14. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
65%
szóval 2500€t, amiből elmegy havi 700€ lakásra, 100-150€ utazásra, kajára, mindennapos dolgokra kb 200€, a többi meg megy a spórolt pénzhez. Ez havi 800-1000€. most meg pl én vissza tudok igényelni az adóból pénzt. Éves szinten meg tudunk spórolni 12000€-t. Sajnos csak most tudtunk elkezdeni spórolni,de ez ennyi, nem kevesebb. Ti hogy nem tudtok semmennyit? Bocs az offért!
2016. ápr. 14. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
0%
Évek óta nem voltam fodrászááál?
2016. ápr. 14. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
55%

Nem vagy egyedül, kérdező. Az előző rendszerből sok ilyen szülő él még. Szerintem az ő szüleik szégyellnék magukat amiatt, ahogy szüleid viselkednek veletek.


Arra nem szabad sz-mítanod, hogy valaha örökölni fogtok. Biztos, hogy teljesen föl fogják élni, amijük csak van, és kihasználni, amit csak törvényesen lehet. Mert igazából az is csak ürügy, hogy törvény szerint megadták a gyerekeiknek, amit kellett. Morálisan meg nem, és ennyi.


Teljesen igazad van, nekik tovább kellett volna adniuk, amit kaptak a szüleiktől. De önzők, megtartják maguknak, szégyellhetik magukat. Nem arra kapták, amit kaptak a szüleiktől, hogy személy szerint ők maguk elhasználják, hanem azzal a szándékkal, hogy tovább fogják adni nektek, ésígytovább.

Igazából nem csak titeket, a gyerekeiket vesznek semmibe, hanem a szüleiket is, akik nem így nevelték őket.


(Ez még mindig a kommunizmus árnyéka?)

2016. máj. 7. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!