Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Van egy 15 éves lányom akivel...

Van egy 15 éves lányom akivel gondjaim vannak egy fiúval kapcsolatban. Meg tilthatom e neki, hogy együtt legyenek és felügyelhetem e pl a facebookjat? Meddig mehetek el a védelmében ha úgy gondolom nem jó felé halad a dolog?

Figyelt kérdés
2016. febr. 14. 10:41
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
42%

Nem tilthatod meg, és főleg nem felügyelheted.

Ellenben pl. megtanulhatnál helyesen írni, ha már annyira jó példával akarsz szolgálni neki...

2016. febr. 14. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 anonim ***** válasza:
73%
Szerintem azon kívül, hogy elbeszélgetsz vele, nem sok mindent tudsz tenni.
2016. febr. 14. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim válasza:
83%
Mi a bajod a fiúval?
2016. febr. 14. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 anonim ***** válasza:
18%
szuperr itt kérsz nevelési tanácsot! gratula.
2016. febr. 14. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
74%

Ebben a korban minél inkább tiltasz valamit,annál inkább fogja csinálni...hagyd,hogy elkövessen hibákat és magának tanulja meg a leckéket.

Egyébként mi konkrétan a baj a fiúval?Mert az sem mindegy.

2016. febr. 14. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
28%
Hajts rá a srácra, le fog lépni, hogy ez egy aberrált család!
2016. febr. 14. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
58%

Mégis mit akarsz ezzel elérni? Elüldözni a háztól?

Mi az, hogy felügyeled a Facebookját? Mit képzelsz magadról?

Mégis mitől akarod megvédeni? Attól, hogy néha hibázzon, érje egy kis csalódás, és idővel felnőjön?

2016. febr. 14. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
60%

Mi bajod van a fiuval?


Ezt a megfigyelest remelem nem gondoltad komolyan 😂😂👏🏻

Nem lehet ilyet csinalni.

2016. febr. 14. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
75%

A tiltás ebben a korban már nem célravezető. Nagy eséllyel csak hazudni tanítod meg vele. A Facebookot (vagy bármi mást) "felügyelni" meg abszolút nem korrekt (talán még jogszabályellenes is, levéltitok vagy ilyesmi)

Beszélgess vele, de ne "magas lóról", ne "erőből".

Puhatold ki, mit lát a srácban, és próbálj érvekkel hatni.

Nyilván az sem mindegy, mi a kifogásod a srác ellen. Nem mindegy, hogy mondjuk bűnöző vagy "csak" neked nem tetszik velemiért.

2016. febr. 14. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:
50%

Bár igaz, h kamaszkorban a tiltás sokszor olaj a tűzre, de egy szintig muszáj megálljt parancsolni, amikor már extrém szinte felé halad a kamasz. Ekkor megéri a kockázat, mert a tiltás két esélyes: vagy használ, vagy nem.


Persze értelmes módon szükséges tiltani (a szélsőséget) : magyarázattal egybefűzve, türelemmel, szeretettel, bizalommal, megértően a gyermek felé.


Sugallni érdemes felé, h az értelmes ember nem alapvetően önző, hanem figyelembe veszi a másik embernek legalább a hangsúlyosabb meglátását, kérését is, nem csak a saját vágyait, elképzeléseit.


Pl ha kábítószeres körökbe keveredne, vagy más bűnözői körbe, vagy ha gyanús alak ki akarja használni a gyereket szexuálisan (molesztálás, prostitúció, stb), az már kellően szélsőséges eset, a fenti módon én tiltanám a helyedben.


(Tömören, leegyszerűsített megfogalmazással: tehát úgy tiltok, hogy jelzem a kamasz felé: megértem a vágyait, de itt már stop, ezért, meg ezért!

És NEM letorkollva, ha lehet. Határozottan, de szeretettel, éreztetve, magyarázva, h az ő érzelmi / testi biztonságáról van szó.)


Ha viszont nem merült fel gyanú kellően szélsőséges esetről, akkor is persze törődni kell avval a ténnyel, h vagy jó felé megy a kamasz, vagy nem, persze kevésbé szélsőséges esetben lehet, hogy éppenséggel szubjektív mind a gyermek, mind a felnőtt meglátása.


Azonban amíg kiskorú valaki, addig jogilag a gyámjának, vagy szülőjének vétójoga van olyan szintig, amíg a gyermek alapvető jogait - személyiségi jogok egy szintje, étkezéshez, szeretethez, egészséghez stb való alapvető jogok- nem korlátozza.


Vétjoga van, mert általánosságban feltételezzük, hogy a nagykorúak többsége, aki felnőttek nincsennek gyermekneveléstől eltiltva, tapasztaltabbak az élet veszélyei iránt, mint a gyermekek többsége. Ez persze nem feltétlen jelenti, h minden szülő jót is akar. De ha a kamasz irányítana, akkor többször lenne baja abból (ha általában vesszük figyelembe a családokat és aszerint véleményezünk).


Ennél fogva nem tudom, hol a határ a kémkedésben, de alapvetően kémkedésellenes vagyok, viszont hogy mit mond a törvény, nos, egy jogásszal nézz utána szerintem. Az tuti, hogy mire nagykorú lesz a gyermeked, tilos kémkedned utána ,mert sérti a személyiségi jogait! Amíg kiskorú, addig meg bizonyos korlátok között jogos és törvényes kémkedned utána, amennyiben láthatólag veszélynek van kitéve gyermeked.


Szerintem nehéz meghúzni a határt, nagyon helyzetfüggő, mikor indokolt kémkedni a KISKORÚ gyermeked után. Érzelmi szempontól persze érthető, hogy amikor a veszélyt érez, sejt a szülő, akkor elkezd nyomozni a gyermeke körülményei, kapcsolata stb iránt. De , gondolom, ez jogilag szabályozva van.


Ha eltekintünk a jogászokotól, ha nem, akkor is fontos összetevőnek tartom a gyermekkel való mind harmonikusabb kapcsolat kialakítását, de ha adott esetben az nem jól működő a gyerek és szülő között, akkor is a lehető legmegértőbben, de kompromisszumra inspirálással odafordulást javaslok a gyermekedhez -pl kölcsönös megértésre, a problémák megbeszélésére, érvek ütköztetésére-, a fent általam írt módon.

2016. febr. 14. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!