Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan tudnám elengedni a...

Hogyan tudnám elengedni a szüleim (főleg anyám), és egy valamelyest szerethetőbb személyiséget kialakítani egy nehéz gyerekkor után?

Figyelt kérdés

Ez most hosszú lesz:


Én egy tanult tehetetlenséggel, önbizalomhiánnyal, és állandó szorongással/pánikbetegséggel küzdő, gyenge szociális készségű, igazi önzetlen szeretetre képtelen, frusztrált huszonéves vagyok. Legalább 5 különböző pszichológusnál jártam már, pszichiáternél is (kétféle gyógyszert adott) de egyik sem tudott segíteni.


A problémáim pontosan tudom, honnan erednek, de szánalmasnak tartom, és szégyellem magam, hogy túlreagálom. (Anyám mindig azzal jön, hogy ez csak a múlt, és hogy tegyem magam túl rajta.)


(Mivel anonim ez az oldal és már elévült, leírom, mi történt: 4-5 évesen az anyám fia (akit nem tartok testvéremnek) sorozatosan megerőszakolt. Nem én voltam az egyetlen (még családon kívül is molesztált gyerekeket, ők a saját szüleiknek szóltak erről, de érdekes mód nem lett a dologból semmi). A szüleim tudtak a többiek és az én esetemről is, de nem tettek semmit, sőt, megkértek engem -élesen emlékszem-, hogy ne szóljak senkinek. Utólag tagadják, hogy tudtak volna róla.

Az anyám fiát elvitték egy másik bűncselekmény miatt, mikor én 6 éves voltam. Összezavarodottan mentem iskolába, nem szóltam a többiekhez, és tanulni sem akartam, így a többiek 8 éven át napi szinten terrorban tartottak, rengetegszer megkaptam -diáktársaktól és tanároktól egyaránt-, hogy hülye vagyok. Ha otthon nem voltam jó kedvű, sírtam, vagy nem volt kedvem semmit se csinálni, meg se próbáltak vigasztalni, hanem ütöttek, hogy magamba fojtsam a bánatom.

Egyetlen szerencsém, hogy egy -nagy valószínűséggel nem téves- diagnózisnak, és a megmaradt önérvényesítő készségemnek köszönhetően, egy iskolapszichológuson át egy elfogadó közösségbe kerültem, oda jártam gimibe, leérettségiztem (ráadásul nem is rosszul), és jelenleg egyetemen tanulok.

Meg ami külön fáj, az az, hogy nem fogad el a családom (anyám ebben aktív, apámat inkább nem nagyon érdeklem), sosem jó nekik az, ami engem érdekel (imádnék új dolgokat tanulni, kézműveskedni, kirándulni (a hegységek vonzanának nagyon), megfigyelni egy hely növény- és állatvilágát, stb.), ezekre mindig flegmán reagálnak, mintha a falnak beszélnék, vagy viccet csinálnak belőle. (Ezzel elveszik a kedvem, mert utána valahogy elkezdem szégyellni magam, hogy miért foglalkozom ilyen hülyeségekkel.) Pedig a lehetőségekhez mérten igyekszem jól teljesíteni. (Észrevettem magamon, hogy a kesergés ront a teljesítményemen, pedig amúgy elég jó képességű vagyok.) Bezzeg a húgomat, akit csak a fiúzás és a kinézete érdekli, és egy pökhendi majom, nagyon szeretik, az ő szava számít döntéseknél, és mindig érdekes, amit mond. (Velem ez korábban sem volt így.) Tudom jól, hogy a szüleim elárultak, de még mindig ragaszkodom hozzájuk - mindig azzal jön anyám, hogy feltétel nélkül szeretnem kell a szüleimet. És valamilyen szintű Stockholm-szindrómám is lehet.)


Jelenleg nagyon magányos vagyok, de nem tudok senki felé sem nyitni, olyan gátlásaim vannak. Illetve nem merek változtatni -mondjuk elköltözni-, mert úgy gondolom, hogy nem lennék rá képes... és valamennyire bűntudatom is van, hogy itt akarom őket hagyni.


Esetleg valaki volt hasonló helyzetben, és megtalálta a megoldást?



2019. aug. 19. 22:55
 1/8 anonim ***** válasza:
90%

Huhh... Ezt valóban tömören fogalmaztad meg. :)Azonban az a tény, hogy vetted a fáradságot és szép magyar helyesírással legépelted már egy hatalmas plusz pont!

A nyelvezetedben többször is visszaköszön a szülőkhöz való ragaszkodás, ez olyan mint egy láthatatlan köldökzsinor, mely sosem szakad el. Ösztönös. Sajnos minden ember legelőször a családja felé húz akkor is ha az a család nagyon rossz hatással van rá. Ez mindig is így lesz, ezt el kell fogadnunk. Persze tudatalattilag te már keresed a megoldást régóta, itt pedig tudatosan, mivel leírtad a problémát. Én úgy gondolom, hogy az általad leírtak alapján neked nem egy személyre lenne szükséged, hanem élményekre. Az élményeinkben nem csalódunk elv alapján. Persze tévedhetek de a te részedeől olyan emberekben veszett bizalmad akik az alapokat jelentik. Nem tudom, hogy más emberekben tudsz-e vagy akarsz-e ezek után bízni. (Természetes ha nem). Javaslom az utazásokat, új kultúrák felfedezését, melyek nem mulasztják a sebeket de gyógyító képességel rendelkeznek. :)

2019. aug. 19. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
82%

Parkapcsolatok teren hogy allsz?


Mert lehet ha talalnal egy komoly ferfit akkor vele "kiszabadulhatnal" ebbol a "buborekbol". Mert ugye egy ido utan egyutt elnetek, tehat kulon a szuloktol.

Akinek hasonlo az erdeklodesi kore, igy egyutt elvezhetiktek azokat a dolgokat amiket te is szeretnel.


Viszont a parod az nem tudja megoldani majd ezt a problemat kozted es a szuleid kozott, ezt ne is vard el.


Ezt a dolgot valahogy magadban kell feldolgoznod mert ezt csak es kizarolag te tudod megoldani.

2019. aug. 20. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A "feltétel nélküli szeretet" és hasonlók hangoztatásával ügyesen magukhoz láncoltak, valamint azzal is, hogy az érzelmeket nem volt szabad kimutatni, sem problémákról beszélni, mert "amiről nem beszélünk, az nincs"...

Nem tudom: van -e pénzed, lehetőséged pszichoterapeutához fordulni, mert érdemes lenne.

Csodálkozom, hogy nem zárkóztál be feléjük még teljesen, hiszen - mint mondod - bármi érdekel, megaláznak, kinevetnek. Nem érdemes akkor mondani nekik semmit a jövőbeni terveidről és tényleg a költözés lenne a megoldás.

Sajnos, - úgy tűnik - elég jól elültették benned az önállósodástól való félelmet is. :-(

Szerintem, ha van rá lehetőséged, van kereseted, stb, érdemes megfontolni a költözést.

2019. aug. 20. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szeresd magadat! Ezt ne a családodtól várd, a szeretetet nem feltétlenül azoktól kapjuk, akire az élet ráosztotta a szerepet, illetve néha pont tőlük nem!

Ha a szüleid képesek voltak pici gyermekként ekkora bajban cserben hagyni, akkor ne gondold, hogy majd így felnőtt korodra megváltoznak.

A terveidet nem kell megosztani velük! Tedd azt ami Neked jó! Nem kell nekik megfelelned!

Ne legyen bűntudatod! Költözz nyugodtan el tőlük, állj a saját lábadra, amint anyagilag lesz rá lehetőséged!


Gondolkozz el az alábbi kérdéseken:

Mi fontos Neked?

Mit szeretnél elérni az életben?

Mi tesz boldoggá?

Legyél jól, találd meg és szeresd önmagad!

2019. aug. 20. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon sok bűnt követtek el ellened, és a szüleid bűnrészesek az erőszak elkövetővel. Belekötöttek ebbe a szörnyű helyzetbe. Egy nagyon jó lelki segítő talán tudna segíteni. De mindenképp teljesen meg kellene szakítani velük a kapcsolatot - ezt nem lehet sehogy jóvá tenni és folyamatosan lehúznak téged. A "ragaszkodás" nem szeretet, az egy állati, póráz szerűen való megkötöttség. Vágd el!
2019. aug. 20. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A rózsakvarc a szeretet köve, azt hiszem, az is gyógyít, meg az ónix is gyógyító hatású. Karkötőként, nyakláncként, vagy zsebedben is hordhatod, éjszaka is fejed mellé rakhatod (de lehetőleg úgy, hogy ne feküdj rá, mert nyomni fog), és akkor hát annyi a lényeg, hogy benne legyen az aurádban. Szerintem ezek pl jót tudhatnak tenni, ezt a kérdést tegnap vagy tegnap előtt olvastam, és most nem olvastam el újra; de lehet, hogy még majd írok hozzá.
2019. aug. 21. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Az utazásra gondoltam. Írtam is, hogy a hegységek vonzanak. Találtam is irodákat, akik a szomszédos országokba szerveznek túrákat.


A költözés egyelőre nem megvalósítható. Majd ha önálló keresetem lesz, egy idő után talán. Borzalmasak az albérletárak.


Barátom két okból nem lehet, egyrészt mert csúnya vagyok, másrészt a személyiségem arra sem alkalmas. Így maximum valami alkoholistát vagy drogost foghatok ki, aki a szüleimhez hasonlóan lábtörlőnek használ.


A féldrágakövek tényleg szépek, habár nem nagyon hiszek a gyógyító erejükben.

2019. szept. 1. 18:09
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Kérlek, ne értékeld le magad és ne fesd le olyan módon, hogy csak egy (nem túl erkölcsös és bántalmazó) illetőnek kellenél. :-( :-(

Ezek tudat alatt is hathatnak: ha valaki úgy gondolja: számára az élet csak ilyen párt tartogat. :-(

2019. szept. 1. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!