Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 15. 000 forintból megélni...

15. 000 forintból megélni havonta? (egyetem)

Figyelt kérdés
Idén megyek egyetemre. A szüleim az elejétől fogva vissza akartak tartani, nem akartak engedni, rendesen fel voltak háborodva, hogy tovább akarok tanulni. De végül jelentkeztem egy szakra, ami most megtetszett (tanító) hogy ne olyan körülmények között kelljen dolgoznom mint nekik. Szóval a vége felé már azt mondták, hogy majd segítenek ahogy tudnak és majd én is dolgozok hogyha belerázódtam a suliba. Erre ma közölte velem , hogy 15 ezernél nem kapok többet, nekik is kell a pénz. (A koli egy tízes az most nincs benne ebben a 15-ben) Nem akartam dolgozni egy pár hónapig még, mert nagyon új nekem ez a suli téma, minden szokatlan, az egyetem működését sem értem még teljesen. Egyszer annyit mondtam neki, hogy biztos elmegyek majd néha szórakozni a többiekkel, ha nem is költök sokat. Biztos hogy ezért nem ad nekem többet, hogy ne menjek "bulizni" ezt hallgatom napok óta. Meg most kaptam egy kis fizetést a nyári melómból (40e) és ezt sem tudom ruhára költeni, hogy nézzek ki valahogy, mert ha enni akarok egész hónapban akkor kelleni fog. Mit csináljak? Mikor dolgozzak, itt nincs munkalehetőség, akkor haza se tudok jönni hétvégén? Hogy éljek meg 15.000Ft-ból? Nem szeretnék az elején átkerülni fizetősre, a szar jegyeim miatt..
2019. szept. 6. 23:31
1 2 3 4 5
 21/46 anonim ***** válasza:
75%

Nyilvánvalóan nem voltak korrektek, előre el kellett volna mondaniuk, hogy csak ennyivel tudnak segíteni. Akkor te is többet dolgoztál volna a nyáron, nem 40 ezret kapnál most akkor.

Annyit tudsz tenni, hogy eljársz első pár hónapban plazma adásra, amíg nincs más lehetőség. Kb 6-10 ezret adnak alkalmanként, hely függő. Akár heti 2x is mehetsz, amíg nagyon gáz a helyzet. Persze ez ideiglenes megoldás, de első hónapban valószínűleg máshonnan nem fogsz tudni pénzt keresni, hiszen a szeptemberi munkát októberben fizetik ki.

És hát kezdj el dolgozni, iratkozz be iskola szövetkezetekbe és kész. Ha az órarend nem engedi, akkor dolgozz hétvégén.

Havi 8 nap meló, abból 4 vasárnapi pótlékkal már nem rossz pénz. Fővárosban kb 70-80 ezret is össze tudsz így szedni.

Vidéken inkább 50-60 körül reális . De az is pénz, a kajád lazán kifutja, ha csak hétvégén dolgozol is.


Viszont annyit hadd jegyezzek meg, hogy tanítóként sosem lesz jó életed. Gyakorlatilag egy takarítónő vagy gyári sori munkás többet keres jelenleg, mint egy pàlyakezdő tanítónő. Értem én, hogy hivatás, de sajnos annyira becsül meg jelenleg a tisztelt kormány, hogy vegetálni lesz elég a fizetésed, még egy garzont sem fogsz tudni bérelni a fizudból+enni. Ez is luxus lesz sajnos.

Én nem vagyok benne biztos, hogy megèri 4 éven keresztül csinálni a főiskolát, mellette melózni.

De persze a te dolgod, viszont cserébe nem olyan nehéz szak, tudsz majd a későbbi félévekben hétköznap is dolgozni 1-2x. Első félévben nem ajánlom.

2019. szept. 7. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/46 anonymousreview60 ***** válasza:
92%
15.000-ből nem lehet megélni. Dolgoznod kell hétvégén, de részmunkaidőben hétköznap is. Nem jársz haza, mert az költség, és azalatt dolgoznod és tanulni kell. Meg fogsz tudni tanulni hatékonyabban tanulni, és kezdetben nemigen fogsz sem tudni, sem a fáradtság miatt akarni bulizni menni.
2019. szept. 7. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/46 anonim ***** válasza:
96%

Én a helyedben legalább az első félévben / évben felvenném a DH-t (diákhitel). Bármilyen rossz dolog is a hitel, a DH nagyon kedvezményes, és nagyon h*lyén kell rendezni, hogy belebukj a törlesztésbe, ne szorongj emiatt. És ez pont egy olyan helyzet, amire kell, és amiben nem felelőtlenség félvenni. Pláne egy félévre / évre.


Azt hiszem 40 e vagy 50 e a max, amit fel tudsz venni, az már elég a megélhetésedhez, még ha szűkösnek is tűnik. Ha jól tanulsz, kapsz valamennyi ösztöndíjat is a második félévtől, ami persze nevetséges összeg szokott lenni, de jól jön. Igen, a szoc. támogatást is megpróbálhatod.


A DH meg legalább ad egy kis időt, hogy beleszokj a helyzetbe, ha erre vágysz, meg a hogy találj munkát. Diákmeló egyetem mellett nem megterhelő, vagy akár leendő tanítóként magánórákat, korrepetálást is vállalhatsz gyerekeknek.


Sokan csinálják így, ahogy írjuk itt neked.


Melyik egyetem amúgy?

2019. szept. 7. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/46 anonim ***** válasza:
83%

Jó, akkor éhezz.

Tanítókênt biztos állásod lesz, és bár nem abból fogsz meggazdagodni, azért a pedagógusok sem halnak éhen, a dh simán törleszthető.

2019. szept. 7. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/46 anonim ***** válasza:
43%
47.000 már bőven elég, nemcsak egyetemistaként.
2019. szept. 7. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/46 anonim ***** válasza:
86%
Nem.Az nagyon kevés.
2019. szept. 7. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/46 anonim ***** válasza:
90%
Tanító szak mellett simán el lehet menni dolgozni, ha heti egy napot dolgozol, szociális ösztöndíjjal már megkeresel annyit, hogy az elég. Lehetséges, hogy önfenntartóként jobban járnál (így akkor ugrik a 15 ezer) szociális ösztöndíj szempontjából.
2019. szept. 7. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/46 anonim ***** válasza:
87%

Szia!


Tényleg nagyon kevés, de ha ügyes vagy, lehet, hogy ki tudod hozni. De azt a 40 ezret tedd félre tartaléknak.


Helyi bérlet csak akkor kell, ha olyan messze van a koli meg az egyetem egymástól. De még akkor is a bérletnél olcsóbb megoldás egy bicikli egy erős lakattal (főleg ha csak a mostani biciklid kell fölvinni). Főzöl magadra, egyszerű, olcsó dolgokat (legalábbis a legtöbb kollégiumban van konyha a diákoknak). Vagy ha találsz olcsó menzát, az is jó. Kérd meg anyukádat, hogy tanítson meg pár egyszerű, olcsó ételre. Nem lesz sajnos nagyon változatos (finom még csak-csak), de remélhetőleg egy idő után a szüleid meggondolják magukat és többet adnak, vagy lesz diákmunkád vagy ösztöndíjad.


Hogy könyv mennyire kell, az szaktól függ. Én 5 év alatt vettem összesen 3 db tankönyvet, és mind felesleges volt. Ott a saját órai jegyzeted, előadás diákat is felrakják jó esetben, abból érdemes tanulni általában. De ez nyilván nem minden szakon igaz.


Így persze a bulizásra nem fog jutni. De inkább csináld a egyetemet buli nélkül, mint hogy maradj abban, ami a szüleidnek is jutott.

2019. szept. 7. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/46 anonim ***** válasza:
23%

" a pedagógusok sem halnak éhen"


Általában leakasztanak egy gazdag férjét és nem halnak éhen.

De nagyon sok esetben kénytelenek pályát elhagyni, mert sehogy nem tudnak megélni. Fővárosban vagy megyeszékhelyen kb 140 ezer forintból hogy élsz meg? Bérelhetsz persze szobát 80-ért,tök buli felnőtt, dolgozó emberként idegenekkel lakni. De normális életed nem lesz így, ennyiből, ha nincs gazdag párod. Ez van.

A háta közepére sem fogja kívánni a diák hitel törlesztését, ha végez.

2019. szept. 7. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/46 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem sem ördögtől való a diákhitel, de nyilván ez egy vészmegoldás kell, hogy legyen. Jelentkezz diákszövetkezetekhez, elég fárasztó lesz, de én mindig úgy csinálom, hogy a szemeszter első 1-2 hónapját jól megtolom, rengeteg munka, és vizsgaidőszakban van pénzem, lehet nyugodtan tanulni, és a végén menni újra dolgozni - addig pedig megyek heti 1 napot, hogy ne essek ki a munkából. Ebbe belefér a szórakozás is. A legjobban ott jársz, ahol bolti eladó/kisegítő diákokat keresnek, azok rugalmasak és annyira nem rossz az órabér sem (volt, hogy heti 40 órát mentem suli mellett meg volt, hogy 12-t, nem szóltak egy szót sem). Be kell áldozni az elején az összes hétvégét, és úgy felvenni az órákat, hogy 2-3 napba bele tudd sűríteni, így marad heti 2-3 napod tanulni is a szorgalmi időszakban, ha nagyon muszáj. Meg persze pihenni, szórakozni is, és ha esetleg nem elég a pénz, akkor menni hétközben is dolgozni. 15000 ft semmire nem elég, ha tovább akarsz tanulni, akkor ne keress kifogásokat. Nekem sem adnak a szüleim egy forintot sem, és már 2 évet kihúztam úgy, hogy megtakarításom is van.
2019. szept. 7. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!