Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ezt a gusztustalan, kétszínű...

Ezt a gusztustalan, kétszínű hozzáállást mi okozza?

Figyelt kérdés

Itt is látom, nagyon gyakran tükröződik vissza a válaszokból, viszont a való életben is folyton szembejön a következő:


Fiatalabbaknak az arcába van tolva, felhánytorgatva, hogy legyen hálás, amiért az apja, anyja etette, itatta, eltartotta kínok árán (akkor is, ha egy szar volt az egész gyerekkora), és költözzön el a mamahotelből 18+ évesen gyorsan, ne élősködjön a szülei nyakán, annak örüljön, amit kapott (étel + tető 18 évig, meg ellátás.)

És a szülők a hősök, mert felnevelték...


A tőlük valamivel (5-10 évvel, tehát nem generációs különbséggel) idősebbek, akik mostanában vállaltak, vagy akarnak gyereket, szintén ba$zogatva vannak, csak éppen azzal, hogy hol a lakás, kocsi, a félretett pénz, a gyerekvállalás nem 18 évre szól, a gyereket élményekben kell részesíteni, taníttatni kell, elindítani az életben, ne a nulláról kezdje, gyűjteni neki, takarékoskodni, nem a támogatásokra szülni.


Na, ilyenkor merül fel bennem több dolog. Az előző csoportra ez miért nem vonatkozik? Miért ő lesz a szar, mert mondjuk hiányolja ezeket?


A legundorítóbb, hogy mindenki (aki elfordítja a fejét, az is) tudja, régebben mennyivel könnyebb volt lakáshoz jutni, mennyivel többet ért ugyanaz a pénz, stb, most kb lehetetlen, de az előző generáció előtt kell fejet hajtani, mert gyes, családi pótlék (évek óta nem változott, szóval igen, nekik arányaiban még abból is több járt) miatt bevállaltak, és 18 évig tartottak belőle x gyereket, aki amint nagykorúvá vált, mehet, amerre akar nullából, mondván ez az élet rendje...

A mostaniaktól, akiknek jóval nehezebb boldogulni, meg kb elvárnák önerőből a tehermentes saját lakást, autót, + ugyanezt már kb előre a gyerekeinek is...


Ez csak szerintem rohadt igazságtalanság?


Mi ez a nagy különbségtétel az elvárásokkal kapcsolatban, meg azzal, hogy kinek mi jár?



2019. nov. 19. 08:26
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:

#7

Azért voltak szolgálati lakások, könnyebb volt önkormányzati lakáshoz jutni, most kb lehetetlen, ha nem vagy bennfentes, stb.

(Tudom, mert anyám is kapott, nagyanyáméknak is úgy lett, nagybátyáméknak is...)

A többi se hülyeség azért, amit írtam.

A 90-es évek óta kb ugyanannyi a gyes, családi pótlék.

5-10 éve a Bp-en 8 millóba kerülő lakások jelenleg kb 28 millióba kerülnek. A fizetések nemigen változtak az elmúlt pár évben, a lakásárak annál inkább.

Vidéki árakkal is tisztában vagyok, nem Pesten élek én sem.

10 év alatt vidéken is háromszorosára nőttek a lakásárak.

De igazából a kérdés szempontjából nem ez a lényeg.

Hanem hogy takarmány otthonról csupasz s€ggel, örülni, hogy a szülők etettek-itattak, de felelőtlenül vállalsz gyereket, ha nincs előre lefektetve a jövője.

2019. nov. 19. 10:07
 12/28 anonim ***** válasza:
100%
Hát figyelj. Azert mondanak es azert várnak el ilyen nagy dolgokat, mert az o életük ugyanúgy szegeny (penzben vagy oromben), csak a gőg beszel belőlük. En is ismerek csaladot, ahol anyuka apuka ujsagolja mindenkinek nekik milyen hazuk van, meg ezt vettek meg azt vettek a gyereknek. Na az a ház hitelbol van, mind a 6 gyerekük gatyasan jár, csak azert szult annyit a támogatásokat kapja. Ez a magyar valosag. Vagy valaki pl ugy dumal, hogy azert volt segitsege, de megis azt mondja mindent o rakott sajat maga ala. Ez is csak gog, masnak rossz akaras. Vagy epp neki is rossz volt, ezert akarja hogy masnak is az legyen.
2019. nov. 19. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 A kérdező kommentje:
"Vagy valaki pl ugy dumal, hogy azert volt segitsege, de megis azt mondja mindent o rakott sajat maga ala." => Igen, azt hiszem, ezzel találtál a legjobban bele abba, amit én is látok/tapasztalok. Talán ez a legjellemzőbb.
2019. nov. 19. 10:56
 14/28 anonim ***** válasza:
81%

Márpedig 7-es válaszoló teljesen jól látja a lakáskérdést.

Azelőtt sem volt könnyű lakáshoz jutni. Az 1960-as években nagyon sokan még albérletbe szülték az első gyereküket. Ja, akkor az albérlet valóban "AL"bérlet volt, vagyis egyetlen szobát béreltek, a másikban a házinéni lakott, és közösen használták a konyhát, fürdőszobát, WC-t. Ebbe az egyetlen szobába született az ifjú párnak az első gyereke! Egy ismerősömnek 7 éves volt a lánya, mire ebből az "idillből" nagy nehezen saját lakásba tudtak költözni!

Az pedig természetes volt, hogy autó csak azután lett, mikor már saját lakás volt.

És természetes volt, hogy a lakás vételekor 20 évre eladósodtak.

És a nagy nyári nyaralás egy hét Balaton volt (vagy más, hasonló helyek). És sokaknak kempingben, sátorban, mert azt meg tudták fizetni, de az apartmant, szállodát nem. A horvát (akkor még jugoszláv) tengerpartra eljutni nagy kiváltság volt. 3 évente lehetett volna menni nyugatra (Jugoszlávia is annak számított), de a legtöbb ember 20 év alatt egyszer (se) jutott el.

És nagyon sokan voltak úgy, hogy a nyaralás az volt, hogy a gyerekeket leküldték falura a nagyszülőkhöz, a szülőknek meg egyáltalán semmi nyaralás nem volt. Mondjuk szabadság alatt segítettek a nagyszülőknek falun a kertben.


Imádom, amikor fiatalok, nulla ismerettel elkezdik mantrázni, hogy régen milyen könnyű volt, most meg milyen nehéz. Gyakorlatilag a II. világháború óta - ha nem is egyenletesen, de - folyton csak könnyebbé vált az élet. És ezzel párhuzamosan egyre többet panaszkodnak az emberek. Egy pszichológus kielemezhetné az emberi viselkedés e paradox mivoltát... :-)))

2019. nov. 19. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:

Goldmund73

Egyrészt bár nem vagyunk egy korosztály, elmúltam 30, nem most léptem ki az iskolapadból.

Másrészt lakáshoz jutásról beszéltem, leginkább a 90-es évek elejéről, nem a '60-as évekről.


És akkor most jön a másik része:

IGEN, tökéletesen igazad van, pontosan ez a problémám, amit írsz sokmindenre: TERMÉSZETES VOLT.

Most mi van?

Kérlek, az van, hogyha van egy családi ház, vagy nagy lakás, ahonnan a fiatal még nem költözött el, de dolgozik, nem az anyáék tartják, és esetleg ott laknak a párjával, netán születik egy gyerek, jön az "Anyád nyakára szültél, mostmár hárman élősködtök a mamahotelban."

Vagy hogy mertél albérletbe szülni.


Nyaralás:

Úgy vállalj gyereket, hogy évente beleférjen legalább egy nyaralás, persze minden évben máshova, mert a gyerekek hamar megunják ugyanazt.


Már szar spórolós szülő vagy, ha a gyerekedet a játszótérre viszed, normális szülő meg tudja oldani a játszóházat.


Otthon ünneplitek a gyerek születésnapját? A jobbfajta szülők játszóházban foglalnak helyet.


Kínai cipő van a gyerek lábán? (Régen ez is természetes volt). Most tönkreteszed, ha nem tudod megvenni a normálisat, minek vállaltad.


Régen természetes volt, hogy a testvérek megöröklik egymás után a ruhát, játékot, egyebeket. Most lenéznek, és megélhetési szülőnek titulálnak miatta.



Ellenben mégis oda van ba$zva a fiataloknak (NEM az én korosztályomnak), hogy mit képzelsz, apádék mi mindent megettek érted (igen, mindazt, amit te leírtál...)


Szóval nem, nem egymás ellen beszélünk, lényegében egyről...

2019. nov. 19. 11:15
 16/28 anonim ***** válasza:
100%

Na, elöljáróban szögezzük le, hogy a gyakori nem a való élet. Ide rengeteg frusztrált, idegbajos, életvezetési problémákkal küzdő, szüleit utáló, gyerekellenes ember jár kiereszteni a gőzt. És, mivel még nick-név felvállalása sem kötelező (ha rajtam múlna, kötelező lenne), sokszor teljesen inkompetens emberek osztják nagy hangon az észt. Érdekességképpen jegyzem meg, hogy én pl. kisgyerekes apaként sokszor olvasgatok (és válaszolok is meg) gyerekneveléssel kapcsolatos kérdéseket. Számomra, aki valóban benne vagyok a gyereknevelésben, némelyik válaszolóról egyértelmű, hogy nem nevel gyereket - de azért hihetetlen magabiztossággal osztja az észt. :DDD

Szóval az itteni válaszokat csak annak fényében lehet komolyan venni, hogy az illető kicsoda, mivel foglalkozik, hány éves, milyen élethelyzetben van. Én ezért is használom a nick-nevemet, hogy aki sok válaszomat olvassa, kb. összerakhatja, milyen élethelyzetben vagyok, eszerint értékelheti, mennyire vagyok kompetens az ő kérdésénél. De ha valaki nem használja, akkor legfeljebb sejteni lehet, hogy (gyereknevelésnél maradva), ha pl. 51%-os, akkor valószínűleg az az ősbunkó, akinek végig se érdemes olvasni az agresszív fröcsögését. :-)))


Visszatérve a kommentedre:

Ez a "hogy mertél albérletbe szülni" "úgy vállalj gyereket, hogy évente beleférjen legalább egy nyaralás", szóval ezeket én a való életben (rokonoktól, kollégáktól, bárki mástól) soha nem hallottam. Csak itt a gyakorin olvastam. Gyerekeknél maradva pont az ellenkezőjét tapasztalom: hogy óvodástársak szülei abszolút természetesen kezelik, hogy egyikünknek sem a legyek hordják össze a megélhetésre valót, hogy a nemrég megvett házat még idő, mire rendbe teszik, hogy a kert rendben tartása a szabad idő függvénye - amiből bizony kevés van. Szóval senki nem flancolós, inkább mindenki természetesen viszonyul az élethez - ellentétben az itteniekkel.


(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy aki azt állítja, hogy azért kell a gyereket minden évben máshová vinni nyaralni, mert a gyerekek hamar megunják ugyanazt, az biztosan nem nevel gyereket. A gyerekek pont, hogy szinte mániákusan ragaszkodnak a megszokott élményhez, nekik pont a kipróbált, bevált élmény kell, nem az, hogy "most ezt kihagyjuk, mert helyette jobb programra megyünk". Szóval ennyit a nagy gyerektudorokról...)


Kínai cipőt én is kerülöm, de megértem, ha valakinek csak arra telik (megj.: magamnak se kínai cipőt veszek).


Ruha megöröklése. Erről még nem olvastam itt fikázó megjegyzést, eszerint te már igen. Ismeretségi körömben abszolút természetes: egymásnak adjuk a ruhákat, egyebeket, majd vissza, mert jön a kistesó stb. Amit viszont olvastam itt: hogy milyen sok pénzbe kerül egy kisgyerek mondjuk 0-3 éves korában. Elkezdik sorolni az összes holmit, amiknek (értékében) mi a 70%-át megkaptuk ingyen, kölcsönbe, 20%-át megvettük jó állapotban, használtan, töredék áron, a maradékot vettük meg árában (ott is kerülve a flancot, jó ár-érték arányban). És még csak azt se mondhatnám, hogy túl nagy baráti-rokoni körünk lenne.


A lakhatás az egyetlen, amiben részben (!) egyetértek a fikázókkal.

Egyrészt ez a legnagyobb tehertétel, ezt nem vitatom, másrészt együtt lakni szülőkkel, ill. anyósékkal nagyon problémás dolog. Pl. sokszor van olyan kérdés, hogy a kérdező (fiatal pár) minden spórolt pénzét beleölte egy közös telken levő másik házba, vagy lakrészbe, és most ott tartanak, hogy menekülnének (legalábbis az egyikük), mert nem bírnak együtt élni - általában a fiatal feleség az anyósával. Ott jogos a fölvetés, hogy miért nem gondolkodtak előre, miért nem látták a buktatókat.


Illetve továbbra is fenntartom (és nem csak a gyakorin, hanem a való életben is ezt tapasztalom), hogy ahogy egyre könnyebbé válik az emberek élete (természetesen kivételek akadnak), nagy általánosságban úgy érzik egyre nehezebbnek és panaszkodnak egyre többet. Hogy miért így működik az emberi lélek, az számomra is rejtély.



Még egy mondat a lakhatásról.


"Másrészt lakáshoz jutásról beszéltem, leginkább a 90-es évek elejéről, nem a '60-as évekről."


A rendszerváltáskor szinte egyik évről a másikra duplájára emelkedtek a lakásárak. Pokoli magas infláció volt, és kezdtek megszűnni a munkahelyek. És a külföldi cégek csak évekkel később kezdtek el bejönni. Nagyon nehéz időszak volt 1989-97 között, ezt hidd el nekem. Messze nehezebb, mint a 2009-ben kezdődött válság idején. Az AUDI, ami ma Győrt gazdaggá teszi, 1995-ben jelent meg, és először csak szakmunkásokat keresett ám! 1990-95 között úgy tűnt, mérnöki szakot végezni a lehető legrosszabb döntés. A Műegyetemen végzett gépészmérnökök 35-40%-a nem talált állást frissdiplomásként! Az ország legmagasabb szintű mérnökképző egyeteméről! Senki nem akart kutatni, nagyon kevesen termelni, de mindenki el akart adni (persze külföldi cégek termékeit). Termékmenedzsert, házaló ügynököt, területi képviselőt kerestek orrba-szájba. Rengeteg jobb sorsra érdemes, 40-50 éves ember kínlódott azzal, hogy jobb híján biztosítási ügynökként, zepteres, amwayes ügynökként próbálta a családját eltartani, mikor teste-lelke nem kívánta ezt a munkát.

Szóval azok nagyon kemény idők voltak, nem kívánom vissza őket.

Aztán amikor az első plázák megjelentek, nem is értettük, ki a fene fog ezekben vásárolni, hisz az embereknek nincs pénzük erre a luxusra. Aztán alakultak a dolgok: nem csak luxust árultak ott, meg az embereknek is több pénze lett.


Na, ez iszonyatos hosszú lett, őszinte tiszteletem, ha végigolvasod! :-)

2019. nov. 19. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 A kérdező kommentje:

Olvasom sokszor a válaszaid (mivel nekem is van 3), és legtöbbször egyet is értek velük.

Amiket írsz, igazából azokkal is tisztában vagyok, de a saját családomból, körülöttem élőkből kiindulva néztek így ki a dolgok, nagybátyámék 3 gyerek miatt kaptak önkormányzati lakást 92-ben. Anyám szintén akkor pályázott, ő is megkapta. Lehet szerencséjük volt, nem tudom, mára ezekből nem maradt semmi.

(Apám is papíron rám kapott valami lakástámogatást, igaz, sose éltünk együtt, én sokat nem láttam abból, mert anyám nevelt, de azért apám felvette, megkapta. Mindegy.)

Leginkább ez a generáció (amibe a saját családom beletartozik úgy anblokk, sajnos nem csak a gyakorin tapasztalom) jönnek ilyesmikkel.


(A kínai cipő csak egy példa volt, azt én sem veszek, legalábbis utcára nem, bentre szobacipőnek megesik. De itt a gyk-en én az ADIDAS meg NIKE miatt is le lettem ugatva, mikor érdeklődtem egy bizonyos darabról, mert Geoxot, DD Stepet, Szamost meg Superfitet vegyek, ne ezeket a szarokat.)

2019. nov. 19. 16:25
 18/28 anonim ***** válasza:
25%

" Azért voltak szolgálati lakások, könnyebb volt önkormányzati lakáshoz jutni, most kb lehetetlen, ha nem vagy bennfentes, stb."


Nem volt könnyebb akkor sem önkormányzati lakáshoz jutni, mit akkor tanácsi lakásnak neveztek. Én 1 gyerekkel mentem be annak idején a 10 kerültei atnácshoz, hogy lakást igényeljek.

Úgy kezeltek, hogy érezzem milyen szerencsétlen vagyok.. Felvették az adataimat, hogy feltesznek a listára, de rögtön közölték is, és nem nagyon reménykedjek. Miért? Mert úgyisa azok kapnak akiknek 3-nál több gyerekük van. Mindig a többgyerekesek lesznek az esélyesek, és ha egyszer sorra kerülök, érezzem megtisztelve magam. Olyan 7 évig minden évben mentem a tanácshoz, hogy hol tartok a listán.. Mindig egyre hátrébb kerültem..Szolgálati lakások meg olyanok voltak mint ma a munkásszállók. Kinek az álma, hogy ma munkászsállón éljen? Na ennyire akartak szolgálati lakásban élni anno. Egy volt osztálytársam a Ganzgyárban dolgozott, és szolgálati lakásban élt 3 évig. Elmondása szerint ő volt az egyedüli aki nem volt alkoholista.


Komolyan miért hiszitek, hogy régen könnyebb volt? Nem volt az.

7-es vagyok

2019. nov. 19. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
18%

Honnan tudod pont ugyanazok irjak-e a valaszokat.

En kovetkezetes vagyok es az altalad leirtakkal egyaltalan nem ertek egyet, ezek altalansitasok es nehany nagyon fontos reszlet kimaradt.


Amikor mamahotelbol kitessekelesrol irok- az nalam es en azt gondolom a tobbsegnel azokra vonatkozik, akik otthon ugy eldegelnek, hogy nem segitenek be a kozos eletbe, tiszteletlenek a szuleikkel, koveteloznek, hogy legyen vacsora az asztalon (mikozben egy rantottat mar o is neha osszedobhatna vasarnap reggelenkent), vagy epp munkanelkuliek es egesz nap jatszanak a gepen, vagy drogoznak, alkoholizalnak, lopnak otthonrol. Na oket ki kell tenni.


Es ekozben sose csesztettem senkit, hogy ne a semmire valllajon gyereket vagy hol a lakas stb. Aki akar az akar gyereket es megoldja alberletben is es kocsi nelkul is. Minden eset egyedi. Pont azt erzem gazabbnak, ha a fiatalok elhuzzak 35 fole a gyerekvallalast, amikor persze mindenuk lehet megvan csak epp a termekenyseg hianyzik mar.


Regen szerinted konnyebb volt? Hat te mar csak tudod...nem volt konyebb. Szuleim peldaul hitelt vettek fol es tobb evtizedig nyogtek. Igy lett lakasuk. Volt aki nem.kaphatott semmit, mert nem volt parthu, kisztag, akarmi. Na de hagyjuk elmult es nehez osszevetni a szocializmust a mai vadkapitalizmussal. Teny a korrupcio es sogor koma jobaratsag akkor is ment.


Es az elso ketto felvetesednek semmi koze egymashoz. Olyan mint a tobbszoros feleletvalasztos teszt elso fele igaz masodik fele is igaz de nincs ok okozati osszefugges. Nem ugyanaz a valaszadoi kor, masreszt attol hogy valakit nem tesznek ki otthonrol ugyanugy 5-6 ev mulva nem lesz penze a mai lakasarak alapjan lakasra...es kocsira se.

2019. nov. 19. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:

Utolsó:

Maradjunk a gyk-nél. Nagyon gyakori jelenség, hogy a válaszolók sokkal többet látnak a kérdésbe, mint ami le van írva.

Van egy kérdés, és a válaszolok már arról szólnak, hogy "Biztos, mert x. És Te vagy a szar, talán nem kéne y, akkor nem lenne z, és köszönd magadnak."

Ez most nem szó szerint így zajlik, de a lényeg ez. És az általam féltett témában igen sűrűn fordul elő. Általánosító válaszokból nem nagyon lehet egyedi helyzetekre bontani a dolgokat. Mert a lényeg, mindig a kérdezőben van a hiba...

2019. nov. 19. 20:24
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!