Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szülőként mit javasolnátok a...

Szülőként mit javasolnátok a gyereketeknek ebben az esetben (tanulás, munka)?

Figyelt kérdés
Van egy gyereked, aki egy értelmes és rendes lány, mindig is a tipikus jó gyerek volt. Jó tanuló, szorgalmas, mindenből négyes-ötös jegyei voltak, mindenből ötösre érettségizett, angol (C1) és német (B2) nyelvvizsgája van. Általános iskolás korában lovagolt, majd járt rajz és festészet órákra, de mindenféle hobbit kipróbált ezeken kívül is. Mindig teljesen szabad kezet adtál neki, bármit csinálhatott (nyilván a saját és család lehetőségeihez mérten), te nem korlátoztad semmiben és támogattad mindenben. Ugyanúgy a jövőbeli terveibe sem szólnál bele, támogatnád a tanulmányaiban vagy bármiben, amit választ magának. Nincsen semmilyen terved vagy elképzelésed, hogy majd ez és ez lesz belőle stb., de szeretnéd, ha azért nem vesztegetné el a tehetségét, szorgalmát, képességeit és jó élete lenne. Viszont elmondása szerint semmi sem érdekli, semmiben sem tudja elképzelni magát, semmi sem vonzza és fogalma nincsen, hogy mit szeretne majd kezdeni magával (sem tanulás, sem munka, sem semmi terén nincsen konkrét ötlete).
2020. máj. 30. 14:35
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
85%
Leginkább a természettudományok felé terelgetném, ha van hozzá tehetsége. Ezerszer könnyebb lesz munkát találnia és a jövedelme is feltehetően jobb lesz.
2020. máj. 30. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
98%

Hány éves? Én kábé így éreztem 17-18 évesen. Azért azt lehetett tudni, hogy matek-fizika-informatika irányban vannak jó képességeim, és az informatika is érdekelt. 13-14 évesen még határozottan informatikus akartam lenni.


Ezután tényleg informatikusnak mentem. Az biztos volt, hogy ez nem lesz katasztrófális választás, van hozzá affinitásom. Másrészt informatikusként nyertem még 3-5 évet, hogy ténylegesen irányt válasszak, hiszen informatikusokra lényegében mindenhol szükség van.

2020. máj. 30. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim válasza:
95%

Ez nem ritka az ő korában, nagyon sokan érettségi után nem mennek egyetemre, mert nem tudják, hogy mit kezdjenek magukkal. Ha el is jutnak a felsőoktatásba, ott is sokan abbahagyják, vagy váltanak, mert rájönnek, hogy nem így képzelték el. A szülőnek az a dolga, hogy bármit is válasszon a gyerek, támogassa. Ha egy olyan munkát vállal,amiben csak "elpazarolja a tehetségét",de ő ott jól érzi magát, akkor kénytelen vagy elfogadni, és tiszteletben tartani a döntését.

Érdemes mindenféle munkát kipróbálni, OKJ-ba belekezdeni, új hobbit találni, hátha valami megfogja. Én is újra érettségiztem. Előbb-utóbb mindenki megtalálja a maga helyét.

2020. máj. 30. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
26%
Hát ezért nem kell hagyni azt, hogy mindent kipróbáljon és dobjon is. Nekem is volt két ilyen osztálytársam, 30 körül se csináltak még semmi értelmeset. Egyik suli, másik suli, max egy év után minden ment a levesbe.
2020. máj. 30. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
93%
Én azt szorgalmaznám, hogy dolgozzon valamit érettségi után. Akár külföldön. Szerezzen tapasztalatot, próbáljon ki többféle területet. Szerintem így egyszerűbb rájönni, hogy mit is akar pontosan. Vagy legalább azt, hogy mit nem akar.
2020. máj. 30. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
97%
Azért beadta a felvételi jelentkezését valahova? Töltsön el egy félévet vagy egy egész tanévet egy egyetemen, a tanulás, társaság inspirálhatja, lehet, hogy rájön, mi érdekli vagy mi nem. Mellette kipróbálhatna pár diákmunkát, ha akad. Külföldre most nem mennék, és nem is tudom, milyen lehetőségek vannak most a járvány miatt. Én a humán, bölcsész, egészségügyi, szociális irányt sem lőném ki, ha továbbtanulásról van szó, sokan ott találják meg a hivatásukat, de magukról is sokat tanulnak. Egy vagy két féléve rámegy, ha mégsem tetszik, de legalább keresi közben önmagát.
2020. máj. 30. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
22%

Szerintem ezért kár kérdést kiírni. Az emberek 99%-a ha valamit csinálni kell, azzal kezdi mit kapok cserébe?

Rengeteg ismerősöm van 2 nyelvvizsgával a mekibe, de hidd el, németországi mekibe is perfekt németek dolgoznak.

2020. máj. 30. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
96%

Gondolom, csak van valami, ami az átlagnál jobban érdekli. Ezt te is láthatod akár a jegyeiből, vagy melyek azok a tárgyak amelyek könnyebben mennek neki, mivel szeret foglalkozni, mi az ami csak "kötelezö"?

Természetes, hogy nincs tapasztalata a "való életről", ebben csak a felnőttek tudnak neki segíteni.

2020. máj. 30. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
Ameddig tényleg semmi ötlete nincs, addig nem javasolnám neki az egyetemet. Felesleges életművészkedni, évente új szakra jelentkezni és pazarolni az államilag támogatott féléveket, ha egyáltalán nem biztos, hogy az adott szak egyáltalán érdekli-e (ha tényleg okos és jó tanuló, akkor simán lehet belőle orvos/fogorvos/gyógyszerész is, ezeken a szakokon jól jön, ha nem saját zsebből kell kifizetni x félévet). Bőven elég lesz később elkezdeni, ha már nagyjából körvonalazódott benne, hogy melyik szakot szeretné elvégezni és rendesen oda tudja tenni magát, nem csak teng-leng. Addig dolgozzon, esetleg végezzen el valamilyen tanfolyamot, szerezzen szakmát, hátha a fizikai munka jobban érdekli, mint a tanulás. Ha mégsem jönne be neki a dolog, akkor sem vesztett semmit, még pénzt is keresett, a továbbtanulás lehetősége továbbra is rendelkezésre fog állni.
2020. máj. 30. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Alapvetően általánosságban kérdezem, mert már 12. osztályban is ez volt a helyzet és azóta tulajdonképpen semmi nem változott. Dolgozott is, egyetemre is járt (kétszer jelentkezett, de csak az egyiket kezdte el) és tulajdonképpen ugyanúgy azt érzi, hogy őt semmi sem érdekli, nem tudja mit szeretne tanulni, milyen munkát szeretne végezni vagy mivel szeretne foglalkozni. Mi pedig szülőként nyilván szeretnénk neki segíteni, de nem nagyon tudunk mit mondani azon kívül, hogy azt csinál, amit szeretne és mi támogatjuk.

2020. máj. 30. 19:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!