Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Kit illet meg a lakás bérleti...

Kit illet meg a lakás bérleti díja? Engem vagy édesanyámat?

Figyelt kérdés

Évekkel ezelőtt vettek a szüleim 1-1 lakást, ami be lett ígérve nekem, illetve húgomnak. Én elköteleztem az országból egyetem miatt nagyjából 5 éve, úgyhogy értelemszerűen itt albérletet kell fizetnem. Az elején sok támogatást kaptam a szüleimtől (csak amíg nem volt munkám), azóta viszont szinte 100%-ban én tartom el magam. Azért csak szinte, mert most fogom befejezni a mesterképzést, úgyhogy jelenleg csak részmunkaidőben dolgozom, édesanyám pedig havi 200€-val támogat, és ennyi.

Sajnos édesapám időközben elhunyt, lezajlott a hagyatéki tárgyalás, és a szóban forgó lakás az én nevemre került, a másik pedig húgoméra. Ennek ellenére mindkettő kiadott lakás bérleti díja édesanyám számlájára megy (húgom még a családi házban lakik, úgyhogy az ő lakása is ki van adva). Anyának egyébként vagy egy 3. kiadó lakása is, szóval annyira nem érzem jogosnak, hogy szinte minden ebből származó bevételt ő tegyen zsebre. Azt tudni kell, hogy a 2 új lakáson van még valamennyi hitel, általában erre hivatkozik, hogy havi szinten törlesztenie kell őket. A törlesztő nagyjából havi 100 ezer Ft körül van a 2-re (a 3. hitelmentes), úgyhogy egyáltalán nem vészes. Nem mellesleg nekem is van már több millió Ft-os hitelem (kb 11 ezer €), mert a tandíjat végig hitelből finanszíroztam, ugyanis ebben az országban nincs államilag támogatott oktatás. Írtam, hogy havi 200€-val támogat engem édesanyám, de mivel a lakás már egy ideje az én nevemen van, ezért úgy gondolom, hogy a bérleti díj teljes egésze engem illetne, ami nagyjából 2-3x annyi, mint amivel anyám támogat jelenleg. Ha Magyarországon élnék, nyilván abban a lakásban laknék, ami most jelenleg ki van adva, szóval semmi bevétele nem jönne onnan, és a hitelt is ugyanúgy ő törlesztené. Nekem a jelenlegi albérletem így is drágább, mint a budapesti kiadott albérlet.

Ti mit gondoltok ezen tények tudatában, kit illet meg a kiadott lakás bérleti díja?

(25 éves vagyok.)



2022. nov. 26. 13:58
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
93%
Téged. Egyáltalán hogyan adja ki ha te vagy a tulaj? Ki szerződött a bérlővel és milyen alapon? Ha van rá haszonélvezete, akkor pedig ő jogosult hasznosítani, pl kiadni.
2022. nov. 26. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
91%
Alap esetben az ingatlan tulajdonosát illeti meg a lakás / ingatlan bérbe adásából származó bevétel. Ez az alap eset! De ha édesanyádat, például az édesanyádat haszon élvezeti jog illeti meg, akkor hiába te vagy az ingatlan tulajdonosa. Mert ha van ingatlan tulajdonos is és haszon élvező is, akkor a haszon élvezőét illeti meg. Mivel haszon élvezeti jogról nem írtál. De valószínűsíthető, hogy édesapád után édesanyád a hagyatéki tárgyalás során haszon élvezeti jogot szerzet az adott ingatlanokban. Igy a haszon élvező jog szerint használhatja az ingatlant és ki adhatja bérbe az ingatlanodat. És így az ingatlan haszonélvezőjeként édesanyádat illeti a haszon vagyis a bérleti díj 100%-a. Még akkor is ha a te neveden van az ingatlan és te vagy az ingatlan tulajdonosa. Tehát a fő kérdés! Van-e haszon élvezeti joga édesanyádnak?
2022. nov. 26. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 anonim ***** válasza:
97%
Van e a lakásodon édesanyádnak haszonélvezeti joga vagy bármilyen más tulajdonjoga? A lakásának te vagy az egyedüli tulajdonosa?
2022. nov. 26. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 A kérdező kommentje:

#1 Köszönöm a választ!

Úgy adja ki, hogy nyáron volt a hagyatéki tárgyalás, azóta van a lakás a nevemen, viszont már tavasz óta ki van adva, amikor is anyám nevén volt a fele alapból, valamint a másik fele húgomén, enyémen és anyámén (apa fél része 3 felé oszlott, mint örökség). Anyám szerződött a bérlővel még tavasszal, azt nem tudom, hogy jogosan csinálta-e, de az biztos, hogy nincs haszonélvezeti joga.

2022. nov. 26. 14:11
 5/49 anonim ***** válasza:
72%
Lejár a szerződés a bérlőt kirakod, zárat cseréltesz és beszélsz édesanyáddal.
2022. nov. 26. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 ildibrexy ***** válasza:
88%
A berlőkhöz elmész es kötsz velük új szerződést mivel mar te vagy az új tulajdonos, igy anyud nem adhatja ki a te lakasodat. A te bankszámla számodat adod meg es ennyi.
2022. nov. 26. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 anonim ***** válasza:
93%
Ez elsősorban nem jogi ügy, hanem családi. Gondolom, hogy nem akarod beperelni édesanyádat. :) Szóval beszéljétek meg, hogy most több pénzre van szükséged, vonjátok le a bérleti bevételből a hiteltörlesztést és a maradékot osszátok el igényeitek szerint.
2022. nov. 26. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 anonim ***** válasza:
93%
De ha anyad neven volt a fele, hogy lettel te teljes egeszeben tulaj? P
2022. nov. 26. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 anonim ***** válasza:
100%
5-ös ha za ingatlanak több tulajdonos van akkor nem olyan egyszerű a ki rakás se. Mert az anyuka tulajdon része, már ha a hagyatéki eljárás előtt is volt tulajdon része. Akkor a hagyatéki tárgyalás nem érint az anyuka tulajdon jogát. Akkor magyarán többen vannak tulajdonosok.
2022. nov. 26. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 anonim ***** válasza:
83%
A helyedben az ügyfélkapun keresztül megnézném hogy mi van a lakásod tulajdoni lapján. Aztán lenne egy mélyreható beszégetésem édesanyáddal.
2022. nov. 26. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!