Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Anyám mániákus gyüjtögetö....

Anyám mániákus gyüjtögetö. Mit tehetek?

Figyelt kérdés

Anyám kb 7éve egyedül él, ugyan van társasága, munkatársak, szomszédok stb, de alapvetöen egyedül van.

És itt van a bibi. Hibás vagyok én is, mert nem vettem észre, hogy eluralkodott rajta a depresszió...

Sokszor kötekszik, elég negatív beállítottságu lett. Vannak dolgok, amik egy pillanat alatt felidegesítik, ilyen pl az amikor szóba hozom neki ezt:


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Most persze lehet mondani, hogy az Ö lakása semmi közöm hozzá, de ez nem ilyen egyszerü.

(Én egyébként kb egy hónapja vissza költöztem hozzá kényszerüségböl, nyilván nem örökre de most ez van...)

Ameddig a szem ellát, kupacok, dobozok, régés régi szakadt ruhák, büzös koszos rongyok, üres flakonok, régi ujságok, KUKÁBÓL KISZEDETT (!!) holmik stb stb. Hiába mondom neki,ne koszos, szakadt ronggyal mosogasson, vettem ujat, semmi reakció. Hogy kapcsoljon villanyt este, ne a sötétben botorkáljon, mert kicseréltem minden égöt LED -esre ( 6Watt, könyörgöm!!), mintha a falnak mondnám. Inkább bele ütközik mindenbe, összeveri magát. Vendéget nem enged be, mert szégyelli, nem is lenne hova le ültetni, inkább kitalál vmit hogy most nem ér rá. Az asztalon nem lehet megteríteni a sok vicik vacak miatt , ÁLLVA, VAJASPEKECBÖL, HIDEGEN ESZIK, mert a mikró áramot fogyaszt. Havi EGYSZER most, mindent egy vízben, a vizet pedig kimeri, a WC-leöntéshez. A WC elött sorakoznak a koszos vizes vödrök. Rongyos ruhákban jár, pedig ott a sok-sok ruha, vannak köze szépek is, de nem veszi fel mert majd az unokájának jó lesz!! Mint a képen láthatjátok, kilóg belöle mindene, az se zavarja hogy az unokája látja... És ami a legdurvább, többször rajta kaptam, hogy éjjelente megdézsmálja a Caritas-os konténert, talicskán hozza haza a ruhákat, cipöket. Abból vannak a kupacok. Mikor rajta kapom, mitha a falnak beszélnék, mintha mi sem történt volna. Vissza dobáltam mindent, egy hét mulva megint ment... A szomszédok kukáit minden héten átnézi éjjel.

És még sorolhatnék 1000 dolgot.

Nem vagyunk szegények, hogy ilyesmire szorulnánk. Mégis mikor szóba hozom, hogy vagy dobjuk ki vagy pakoljuk a padlásra, egy pillanat alatt átváltozik, kiabál , csapkod, mintha az élete mulna rajta. Aztán csak órák mulva nyugszik meg. Egyszer elkezdtem kihordani a padlásra, konkrétan dürohamott kapott, de olyan szinten hogy azt hittem mentöt kell hívni, sokkos lett, úgy kiabált majdnem megfulladt. Azóta nem hoztam szóba...

Mit tehetnék? Orvoshoz nem tudnám vinni, ugyse jönne el, kényszeríteni meg nem lehet. Már arra is gondoltam szociális gondozót hívok.



2015. júl. 14. 22:12
1 2 3
 11/30 A kérdező kommentje:

Igen, erre én is gondoltam, hogy keresek egy szakembert, mert itt a lomizás csak a jéghegy csúcsa, az is a depressziójából ered. De nem igazán tudom, hiva, kihez forduljak.

Azon aggódom, hogy vmelyik szomszéd észreveszi a kukázást/Caritas konténerből lopkodást, és feljelenti. Bár lehet hogy az észre térítené.

2015. júl. 14. 22:45
 12/30 anonim ***** válasza:
46%
Sehogy, ha ő nem akar, kényszerkezelést meg csak indokolt szélsőséges esetben csinálnak, a te anyád meg nem olyan, még az én anyám se az üldözési mániájával, pedig ez már tényleg messze megy a normál határon, és mi sem tehetünk semmit, pedig az orvosánál is jártunk.
2015. júl. 14. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 A kérdező kommentje:
Ja, azt nem is írtam, hetente egyszer úszni jár, van nyugger bérlete. Ott letusol, fogat mos, és arra a hétre le van tudva a tisztálkodás. Ez normális? Mert sztem épeszű ilyet nem csinál.
2015. júl. 14. 22:48
 14/30 anonim ***** válasza:
34%
Nem normális, de amíg nem tesz akkora hülyeséget, amiért már le is csuknák, addig ez van. A betegjog a beteget védi.
2015. júl. 14. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 A kérdező kommentje:

Ebben is van igazság.

Ettől függetlenül fogok ketesni egy szakembert, tanácsot kérni, csak fogalmam sincs kit, hol?

Ha valaki tud tippet adni kérem írja meg! Köszönöm!

Nyugodalmas jóéjszakát mindenkinek!

2015. júl. 14. 22:54
 16/30 anonim ***** válasza:
82%

SZociális gondozót hiába hívsz, eltudja magát látni, kitakarítani meg ő nem fog.


Itt ki kéne először lomozni, kidobni/eladni a cuccokat, és utána pszichológus. Sajnos magától nem fog változni s helyzet, csak romolni.

2015. júl. 14. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
81%

Teljesen megértelek. Maga a cselekvés sem egészséges, pláne, ha kukából viszi haza a dolgokat, ott aztán hemzsegnek a bacik. Takarítani sem lehet így, ezért aztán tényleg csak rosszabb lesz a helyzet. Láttam az egyik képen egy kisgyereket is. Neki sem egészséges ez a környezet.

Idővel, ahogy előttem is írták, még rosszabb lesz. Továbbra is gyűjtögetni fogja a dolgokat, a régiek nyilván meglesznek még,mert nem akar megválni tőlük.

Nehéz helyzet lehet. Anyukám nem hoz haza dolgokat,de nem szeret kidobni sok mindent. A mi otthonunk nem így néz ki, de nálunk is vannak ilyen helyek. Például az ágyneműtartó, szekrény, szobasarok. Én kiszoktam dobálni a lomokat,mert ő nem tenné meg, legfeljebb néha szortíroz. Viszont nem javaslom,hogy te így tegyél. Anyum nem kezd el ordibálni, legfeljebb elgondolkozik, de tovább lép.

Szóval tényleg ne dobj ki semmit, ne így kezeld a problémát,mert csak rontasz az állapotán. Először is, szedd össze a családot, a barátnőjét és próbáljatok hatni rá közösen. Nem hiszem, hogy könnyű lesz, de biztosítsátok róla, hogy mellette álltok. Szépen, türelmesen.

Inkább először a pszichológust kellene felkeresni, és azután elkezdeni megválni a lomtól. Biztos, hogy hosszú folyamat lesz, és ne is váljon meg mindentől kezdetben, csak úgy a 70%-tól (vagy nem tudom,csak egy tipp volt. Ezt már majd meglátjátok). A lényeg, hogy fokozatosan. Viszont el kell érni,hogy ne is hozzon semmit helyette.

Csináljátok végig, ne add fel te sem, biztos, nehéz lesz, de meg kell tennetek. A ti és az ő egészsége érdekében.

2015. júl. 14. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
100%

Egyértelműen kóros.

Ha nem hagyja magát gyógykezelni (márpedig nem fogja hagyni), akkor egészen addig semmit sem tehetsz, amíg elég mélyre nem jut ahhoz, hogy hatóságilag fel lehessen lépni ellene - vagy amíg meg nem hal.

Ha kidobnád a holmikat, csak az új cuccoknak csinálnál helyet:(


Nálunk csak a "jó lesz az még az unokáknak" jellegű ésszerűtlen takarékoskodás ütötte fel a fejét, időnként tényleg "elkoboztam" pár holmit, miután vettem egyszerű, de rendes újakat (hogy ne érezze, hogy azt "félteni kell"). De akkor is kb. 50-szer el kellett mondani, hogy "használd!" - mondjuk szerencsére az elkobzásokat nem vette a szívére (igaz, igyekeztem én is türtőztetni magam, és ritkán csinálni, hogy ha megteszem, legyen "súlya".

2015. júl. 14. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
100%

Idővel ez sajnos csak romlik. :(

Apám is gyűjtögető, hiába ígéri, nem csinál rendet, nem dobja ki a cuccot. Évtizedek óta ez van, és csak súlyosbodik.

Évente egyszer nekiáll, akkor kinyit néhány dobozt, ápakolja egyiket a másikba, aztán ennyi. Pszichésen képtelen megszabadulni a sok haszontalan szrtól.

Az egyik szoba már teljesen fullon van, a konyhába csak egy keskeny folyosón lehet bemenni, áll a bedobozolt meg halomba hányt szemét mindenütt. A lakás felerészben az övé, anyámat terrorizálja, nem lehet békésen kezelni a dolgot.

Sajnos kizárólag erőszakkal lehet kihordani a szemetet - neked is ezt ajánlom. Üvölteni fog, de hadd üvöltsön. Mást nem tudsz csinálni.

Esetleg fenyegesd meg, hogy jelented a tűzoltóságnál, és majd azok megbírságolják illetve kényszerkiürítik a házát, mivel a szemét ilyen felhalmozása tűzveszélyt okoz.

Én is mindennap rettegek, hogy kigyullad a sok szemét, és álmomban fogok elpusztulni. (Nem tudom, láttátok-e már videót, hogy egy karácsonyfa milyen hamar leég - ilyen mennyiségű szemét ez lenne a köbön, pár perc alatt égő pokollá változna a lakás.)

2015. júl. 14. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
100%

Valami szakembertől próbálj tanácsot kérni, hogy mit tehetsz, mert ez lesz a vége:


[link]

2015. júl. 14. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!