Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Anyám mániákus gyüjtögetö....

Anyám mániákus gyüjtögetö. Mit tehetek?

Figyelt kérdés

Anyám kb 7éve egyedül él, ugyan van társasága, munkatársak, szomszédok stb, de alapvetöen egyedül van.

És itt van a bibi. Hibás vagyok én is, mert nem vettem észre, hogy eluralkodott rajta a depresszió...

Sokszor kötekszik, elég negatív beállítottságu lett. Vannak dolgok, amik egy pillanat alatt felidegesítik, ilyen pl az amikor szóba hozom neki ezt:


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Most persze lehet mondani, hogy az Ö lakása semmi közöm hozzá, de ez nem ilyen egyszerü.

(Én egyébként kb egy hónapja vissza költöztem hozzá kényszerüségböl, nyilván nem örökre de most ez van...)

Ameddig a szem ellát, kupacok, dobozok, régés régi szakadt ruhák, büzös koszos rongyok, üres flakonok, régi ujságok, KUKÁBÓL KISZEDETT (!!) holmik stb stb. Hiába mondom neki,ne koszos, szakadt ronggyal mosogasson, vettem ujat, semmi reakció. Hogy kapcsoljon villanyt este, ne a sötétben botorkáljon, mert kicseréltem minden égöt LED -esre ( 6Watt, könyörgöm!!), mintha a falnak mondnám. Inkább bele ütközik mindenbe, összeveri magát. Vendéget nem enged be, mert szégyelli, nem is lenne hova le ültetni, inkább kitalál vmit hogy most nem ér rá. Az asztalon nem lehet megteríteni a sok vicik vacak miatt , ÁLLVA, VAJASPEKECBÖL, HIDEGEN ESZIK, mert a mikró áramot fogyaszt. Havi EGYSZER most, mindent egy vízben, a vizet pedig kimeri, a WC-leöntéshez. A WC elött sorakoznak a koszos vizes vödrök. Rongyos ruhákban jár, pedig ott a sok-sok ruha, vannak köze szépek is, de nem veszi fel mert majd az unokájának jó lesz!! Mint a képen láthatjátok, kilóg belöle mindene, az se zavarja hogy az unokája látja... És ami a legdurvább, többször rajta kaptam, hogy éjjelente megdézsmálja a Caritas-os konténert, talicskán hozza haza a ruhákat, cipöket. Abból vannak a kupacok. Mikor rajta kapom, mitha a falnak beszélnék, mintha mi sem történt volna. Vissza dobáltam mindent, egy hét mulva megint ment... A szomszédok kukáit minden héten átnézi éjjel.

És még sorolhatnék 1000 dolgot.

Nem vagyunk szegények, hogy ilyesmire szorulnánk. Mégis mikor szóba hozom, hogy vagy dobjuk ki vagy pakoljuk a padlásra, egy pillanat alatt átváltozik, kiabál , csapkod, mintha az élete mulna rajta. Aztán csak órák mulva nyugszik meg. Egyszer elkezdtem kihordani a padlásra, konkrétan dürohamott kapott, de olyan szinten hogy azt hittem mentöt kell hívni, sokkos lett, úgy kiabált majdnem megfulladt. Azóta nem hoztam szóba...

Mit tehetnék? Orvoshoz nem tudnám vinni, ugyse jönne el, kényszeríteni meg nem lehet. Már arra is gondoltam szociális gondozót hívok.



2015. júl. 14. 22:12
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
76%
Először is ha elmennèl szakemberhez, aki fel tudnà ajànlani a segìtsègèt anyukàdnak, arra kellene ràjönnie, ezt ,i okozta nàla. Ìrtad, hogy 7 ève van egyedūl, azòta vàltozott meg. Lehet akkora trauma èrte, ami ezt vàltotta ki belőle. Règebben nem volt ilyen? Mert ha nem, èn inkàbb meg pròbàlnèk abbòl kiindulni, hogy mièrt lett ilyen. Ahogy ő àtmenne egy *agymosàson*, szerintem ùgy ūresedne a lakàs is. Amùgy ilyet èn is làttam a tv ben. Ott ùgy oldottàk meg, hogy amiből 2 db volt, ax egyiket elvittèk, ès bemagyaràztàk a nőnek, hogy ezeket a dolgokat ràszorulò csalàdok fogjàk kapni. A nőnek ez annyira jòl esett, hogy a vègèn majdnem mindenèt al "adakozta". Talàn te is pròbàlkozhatnàl ilyennel.
2015. júl. 15. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
59%

A képek jobbára egész szolidak voltak, egy igazi kemény hosszútávú gyűjtögetőnél nem látszik a padló és csótányos minden, egyeseknél a hűtőben rohadt ételek és a konyhaasztal nem simán lomos, de nem látszik a több köbméter cucctól... No igen, néztem pár extrém videót... Amúgy problémás, igen. Egyes képekkel nem volt bajom, van egy csomó cipő (akár ócska, az is felvehető a kertbe vagy valami) a szekrényben, ez másutt is így van, én se dobom ki az ócskákat se, haszna van annak is, épp csak én nagyon kevés cipőt veszek. Más képek azért már mutattak rendetlenséget, ami engem is irritálna, főleg, ha felesleges lom miatt van. Bár az én szobámtól is kiakadnál, az tuti...

A túl alacsony kidobási hajlam s a nagyfokú takarékosság sokakban megvan, de ha az ember szereti a rendet és azért pszichésen rendben van, ez még kezelhető (én pont eme hajlamaim miatt nem veszek meg akármit), értelmes és nem túl sok helyet foglaló dolgokat is sokan gyűjtünk. Ez még normál emberi dolog.

A komolyabb s főleg értelmetlenebb gyűjtögetés már sokkal nagyobb gond és el fog fajulni... Rosszabb lesz a fenti képeknél, sokkal. Fogyni nem fognak a cuccok, szaporodni annál inkább, s jön az, hogy nem látszik a padló s le se lehet ülni...


Viszont amiket a leírásban írtál, az részben nem a gyűjtögetés témaköre. Az zsugoriság, igénytelenség, torz gondolkodás (mi is spórolunk, de nem úőgy, hogy nem használjuk a lámpát, ha kell. ledes lámpa? NULLA értelme van nem használni, ha kell, annyira butaság. a mikró melegítése? néha kiszámoljuk a villanytűzhely áramfogyasztását egy étel megfőzése során, minimális még az is)... Nem csodálom, hogy kiborulsz ezektől, NAGYON durvák! Hogy lehet kibírni egy hétig fürdés (most a zuhanyt is ideértem, persze) nélkül, fel nem fogom.


Kukát néz át éjjel... Ez... Ez komoly pszichés gond. Úgy 123 szép plüssmacinál még mondanám, hogy hát hóbort, hobbi, ez legyen a legnagyobb gond. De vackokat gyűjteni... A szemétből... Egy dolog a takarékosság és minden kis vicek-vacak értelmes felhasználása, nem szeretem a modern ember pazarlását, de a másik véglet is szörnyű.


Sajna fogalmam sincs, mit tehetnél :( Többnyire semmit nem tudnak tenni a rokonok, a helyzet pedig csak romlik :( Részvétem, remélem, történik valami kisebb csoda és találsz megoldást...


Bocs, hogy nem volt sok értelme a hozzászólásomnak, ez inkább csak lereagálás, a leírás nem kicsit volt sokkoló, elborzasztott...

2015. júl. 15. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
64%

Nagy hiba volt a képfeltöltésre kirakni személyes képeket, a Napiszarra onnan válogatnak a legtöbbet, ott is fognak landolni anyád bikinis képei.

A problémáról:

A nővérem is ebben a betegségben szenvedett, csak ennél tízszer rosszabb állapotban mert még 3 macskát is tartott a lakásban amik összeszőröztek és hugyoztak mindent. A szemetet nem vitte le, ott volt elszórva mindenütt, hatalmas csoda hogy nem voltak csótányai (vagy megették a macskák). Én a megszégyenítéses technikát alkalmaztam, mert ő is tudta hogy ez borzasztó és változtatni kell. Odamentem hozzá és elkezdtem kitakarítani a lakását, és szembesítettem a dolgaival. A szeméthalommal, a rohadt étellel teli edényekkel, a mosogatóban halmozódó penészes edényekkel, a macskák által a padlón széthordott kajamaradékkal, a tönkrement bútoraival, a mindent elborító macskaszőrrel. Elmagyaráztam neki hogy mit is kellene csinálnia hogy ez ne legyen így, és ha rendet tart az mennyivel kisebb erőfeszítés, mint a félévente 1-2 napig tartó intenzív takarítás.

Úgy tűnt átment az üzenet, de visszaesett, megint elmentem hozzá kitakarítani és megint ment a lecke. Megértette. Ma már csak egy macskája van, tartja a rendet, leviszi a szemetet, és a kényszeresen megtartott de semmire se jó cuccoktól is megszabadult, és a szennyes edényeket se hagyja gyűlni. Talán ez a módszer nem válik be mindenkinél, nála bevált mert akart is változtatni.

2015. júl. 15. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
82%
Ez egy betegség. Volt egy ilyen sorozat is,hogy gyűjtögetők. Keress valami segítséget
2015. júl. 15. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszoló: húúú ezt nem tudtam, köszi hogy szóltál. :( most már késő gondolom, de akkor oda többet semmit!!

A taktika viszont jónak tünik, csakaz a baj hogyha szóba hozom, azonnal kiabál, otthagy. De meg fogom próbálni!!!

2015. júl. 15. 21:23
 26/30 A kérdező kommentje:

Igazából itt nem is a szeméthegy a

lényeg ( attól meg lehet szabadulni),

hanem anyàmról. Mikor lett ennyire

beteg? És ebben én vagyok a hibás

hogy észre sem vettem, igaz ritkán jártam haza, de ez nem mentség.

Miért nem érti meg, hogy a villany

azért van hogy égjen, főleg hogy

LEDes? Hogy ettől fog tönkremenni a

szeme, és összeveri mindenét a

sötétbe. Miért nem tisztálkodik, miért nem ad magára. Mint a képen is

látszik, a 3éves unokaöcsim szeme

láttára olyan kopott-kinyúlt-szakad

fürdőruhában van, amiböl konkrétan

MINDENE KIVAN!! Jó ez a gyereknek,

erre nem gondol?? Miért eszik hideg ételeket,

összekutyulva maradékot, ÁLLVA,

vajas pekecből, mikor van mit ennünk

( jól keresek!), és van szép étkészlet is,

meg van konyha asztal is, de oda ugye

leülni nem lehet. Miért halmozza a szép ruhákat, cipőket

( itt azért megismétlem, hogy egy

részét a Caritas konténerből lopkodta

ki éjjel, amire nagyon berágtam!!),

amikor nem is hordja Őket, csak

halmozza, pakolja jobbra-balra, és szentségel mikor elburulnak a

kupacok. MIÉRT, MIÉRT, MIÉRT???

És főleg, miért húzza fel magát egy pillanat alatt, és miért rázza le a témát, nem hajlandó beszélni róla.

Azt

hiszem sokkterápiát fogok alkalmazni.

2015. júl. 19. 13:56
 27/30 anonim ***** válasza:
100%

Valamilyen múltbeli trauma okoz ilyet, ami erős bizonytalanságérzetet keltett az illetőben. Ezért van a beteges ragaszkodás a tárgyakhoz.


Pszichológiai szempontból hasonló játszódik le a mélyszegénységből kitört, meggazdagodott emberek egy részénél is. Hiába van sokkal több pénze, pszichésen nem tudja elengedni a régi beidegződéseket és ugyanúgy spórol 5 milliós jövedelemből, mint régen a 40 ezresből.


Anyukádat valamilyen veszteség érte és ilyen torz módon védekezik az ellen, hogy ismét át kelljen élnie ezt.

Az a baj, hogy ez nem racionális, hanem érzelmi szinten zajlik, ezért észérvekkel nem sokra mész.

Ami esetleg segíthet: komment, ítélkezés nélkül a traumához fűződő élményeit végighallgatni. Már önmagában az old egy gátat, ha kibeszélheti magából. De ahhoz, hogy megnyíljon, egy nagyon elfogadó légkör kell.

Ahogy látod, ha szembesíted a hibájával (amivel egyébként ő is tisztában van és szégyelli is), akkor hevesen ellenkezik, még jobban bezár.


A tárgyak szintjén esetleg olyat próbálj meg, hogy ajánld fel a segítségedet, hogy mondjuk a ruhákat hajtogassátok össze és funkció szerint tegyétek kupacba. Hivatkozz arra, hogy milyen szépek, így tovább szépek maradnak. Aztán lassanként ilyen csoportosításokat lehet még csinálni (tegyük egy kupacba a műanyag palackokat). De rettentő fontos, hogy semmi ítélkezés, b...gatás ne legyen benne. Ha partnernek érez a "hobbijában", akkor lesz meg az első lépés, a bizalom.


A bizalomból lehet továbblépni oda, hogy lassanként megnyíljon és esetleg a traumát is kibeszélje magából. Majd sok-sok beszélgetés és idő elteltével esély van arra is, hogy nyitottá válik a javaslataidra.

Ezt gyorsan és hatékonyan nem lehet megoldani. Ez olyan játék, mint a Kis hercegben a róka szelídítése. Nagyon lassan, naponta kis lépésekkel. Igen, kva sok energiát bele kell ölni. Abba is, hogy ne tegyél kritizáló megjegyzést, akármennyire is igazad lenne. Mert egy félmondattal le lehet rombolni akár egy hónap eredményét és kezdheted előről.

2015. júl. 19. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
100%

Próbáld meg az ő szemszögéből nézni a dolgokat, nem objektíven. Ez olyan, mint bármely más függőség. A dohányosok tudják, hogy ártalmas, de még senki nem szokott le, mert leb..ták, hogy tüdőrákot okoz. Sőt, akkor ideges lesz és azonnal rágyújt.


Az alkoholizmus is ilyen. Észérvekre, b..gatásra nem szoknak le.

2015. júl. 19. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 A kérdező kommentje:
Ez utóbbi teljesen igaz.
2015. júl. 31. 06:20
 30/30 anonim ***** válasza:
Hú, ez nagyon de nagyon nehéz lesz. Amíg ő, saját maga nem látja be, addig nem tudsz vele mit kezdeni. Ha el is viszed onnan a kacatokat, egy kis idő múlva újra felhalmozza. Mert nem. Látja be, hogy ez betegség. Meg ő maga is egy csomó fertőzést, máj gyulladást, bármi bajt össze szedhet. Ez ilyen kényszer már nála sajnos.
2022. szept. 14. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!