Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Köteles eltartani a spórolós,...

Köteles eltartani a spórolós, egyszerű gyermek a link, pénzszóró szüleit?

Figyelt kérdés
Lehet hogy a kérdésem elég közhelyes...de én egy nagyon spórolós,egyszerű életet élő nő vagyok.Világ életemben ilyen voltam és vallom hogy erre születni kell.Édesapámtól örököltem ezt a vénát,de a nagyszülők mindkét oldalról ilyenek.Nincsenek felesleges költekezéseim,nem dohányzom és ruhát is nagyon ritkán veszek magamnak.Férjem is ilyen mint én.Mi olyan zsák a foltja vagyunk.Férjem is ebben a szellemben nőtt fel.Viszont sajnos anyukám kakukktojás. az ötvenes éveiben él.Apukámtól elég hamar elvált és összejött egy olyan férfivel akinek soha nem volt sem ingatlanja sem semmije.Anyukám szülei által előteremtett lakásban laknak és két kézzel szórják a pénzt.Anyukám cigizik,turkálóba jár minden nap,nem dolgozik, a férfi dolgozik de máról holnapra élnek,anyám minden héten fodrászhoz és manikűröshöz jár mint akinek nagyon jól megy.Panelben laknak,tipikus rongyrázásban vannak,pedig máról holnapra élnek.A pasi tipikus proli..nincs semmi megtakarítása,máról holnapra él és mindig a rendszert(POLITIKÁT) hibáztatja az ő szerencsétlen sorsa miatt.Most nekem spórolós embernek kötelességem eltartani a link anyámat??Úgy tudom van egy ilyen törvény.Az rendben van ha a szülő segíti a gyermekét akkor később ez rendjén van hogy a gyermek is viszont segíti a szüleit.Viszont én egyke vagyok és ennek ellenére sem taníttatott,saját magam teremtettem elő mindent,majd közösen a férjemmel.Tehát ő kislány koromban sem foglalkozott velem hanem talizgatott a pasijával...akkor én minek is segítsem őt idős korára?Ja és rendkívül elviselhetetlen,örök elégedetlen,nárcisztikus nő.Vélemények?!

2015. okt. 15. 14:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
76%
Semmilyen törvény nem kötelez rá, hogy eltartsd. Erős, életképes nő, aki alkalmas munkát vállalni. Ha beteg lenne és gondoskodásra szorulna, akkor kellene róla úgy gondoskodnod, hogy legalább az ellátása biztosítva legyen egy intézetben. Mondom ez a minimum kötelességed, abban az esetben, ha ő beteg, de nem az.
2015. okt. 15. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Igazából gyengén látó.Van vak-és gyengén látó igazolványa.Ha jól tudom le is van százalékolva(nagyon rossz a kapcsolatunk ezért nem tudom pontosan),de vállalhat 4 órás munkát.Viszont utál dolgozni és amióta nincs kényszermunka Magyarországon -ő legalább 30 helyen dolgozott rövid ideig- mindenhonnan kicsapták vagy ő hagyta ott.Nem hajlandó dolgozni,de szórja a pénzt,nem tud gondoskodni magáról.Most akkor ha a férje meghal mi lesz vele?Én biztos hogy nem fogom neki finanszírozni a cigarettáját és a ruházkodását.
2015. okt. 15. 15:11
 3/17 Andizsuzsi ***** válasza:
75%

Van ilyen törvény. Akkor vagy köteles eltartani, ha önhibáján kívül nem képes önmagát eltartani.

Amúgy kért tőled támogatást?

2015. okt. 15. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
88%

Van ilyen torveny, rokontartasnak hivjak, de az eltartas azt jelenti hogy van fedel a feje folott es van mit ennie, nem pedig a fodrasz manikur egyeb luxust.

Vagyis azt amit magadtol is adnal mert nyilvan nem hagyod utcara kerulni vagy ehen veszni, de a rongyrazast nem vagy koteles finanszirozni.

2015. okt. 15. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
79%
A torveny azt írja elő, hogy köteles vagy gondoskodni a szulorol. Ez nem azt jelenti, hogy majd oda költözik hozzád, vagy eltartod és fedezet minden kiadását. Ő rokonratast igényelhet, amit a te jövedelmed alapján számolnak ki - ez nem haladja meg a jövedelmed 20%át semmiképp. Plusz nem mehet a saját eltartasod kárára, illetve a kiskorú gyerekeid se szenvedhetnek miatta. Így általában 10 körüli összeg szokott lenni. Nem automatikusan jár, a szülőnek kell érte beperelnie. Feltétel még az is, hogy enélkül képtelen Legyen magát eltartani.
2015. okt. 15. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
88%

Elsőként anyukádról a férjének kell gondoskodnia, ha esetleg meghalna, akkor jó esetben (férj öregségi nyugdíjjogosultságot szerzett) anyukád utána özvegyi nyugdíjat kapna.

Neked jog szerint akkor kell gondoskodnod anyukádról (ha férje nem tud, vagy utána járó özvegyi nyugdíj nincs), ha szüleid válása után nevelt, vagy tartásdíjat fizetett. és nem volt veled szemben "súlyosan kifogásolható magatartása", egyéb esetben nem.



Ptk.

4:194. § [A rokontartásra való jogosultság]

(1) Rokonaival szemben az jogosult tartásra, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani, és akinek tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa vagy volt élettársa nincs.

(2) Érdemtelen a tartásra az a nagykorú, aki a tartásra kötelezettel vagy vele együtt élő hozzátartozójával szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít vagy olyan életvitelt folytat, amely miatt tartása a kötelezettől - figyelemmel a jogosult és a kötelezett kapcsolatának jellegére és a kötelezett magatartására is - nem várható el.

(3) Ha a szülő a tartási, gondozási és nevelési kötelezettségének eleget tett, a gyermek a vele szemben tanúsított kirívóan súlyos magatartás esetén hivatkozhat a szülő érdemtelenségére.

4:195. § [A tartási képesség]

2015. okt. 15. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

3-as,nem kért pénzt,de megkérdezte pár év múlva hogy mi lesz 30 év múlva?Nem értettem a kérdést..hát mi lenne?Mondta hogy el fogom-e tartani.Akkor azt mondtam hogy nem,csak annyira mint mennyire te engem.

4-es,sajnos nagyon makacs nő és nem tud bánni a pénzzel.Elég szomorú,hogy költekezik ész nélkül és ő nem hajlandó leadni ebből az életformából.Otthon már évek óta nem mosott hajat és nem fésülködött,mert a fodrász csinálja neki.Cigizik is elég sokat :( én sem szeretnék vele együtt élni,hiszen mikor 18 voltam elmentem főiskolára és alig vártam hogy eljöjjek otthonról.Nem szeretnék vele együtt élni a későbbiekben sem és a férjem sem.Kiállhatatlan rossz természete van.

2015. okt. 15. 16:11
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm 5-ös és 6-os,hogy leírtátok ezt a törvényt meg hogy rokontartásnak hívják.Az az igazság hogy elég kacifántos a családunk.19 éves voltam amikor elváltak, 23 éves voltam amikor apukám meghalt.Anyukám engem semmi pénzzel nem támogatott.Elmentem főiskolára tanulni,de suli mellett melóztam sokat.Hétvégente jártam "haza" anyámhoz 3 éven keresztül,de azt is azért mert a munkám oda szólított.Magamat tartottam el,de nagyon hátráltattak,provokáltak.Szörnyű volt velük.Még 18 éves korom alatt sem igazán foglalkozott velem.Jártam szórólapozni,bolhapiacra árulni.Ráadásul nagyon rossz természete van anyukámnak és sok sebet okozott nekem lelkileg.Ezért is tartom igazságtalannak ezt a törvényt :(
2015. okt. 15. 16:22
 9/17 anonim ***** válasza:
53%

Egy gyerek sose kéri , hogy megszüljék. Ez a szülő egyéni döntése így nem tartozik semmivel.

Senkinek nincs joga ítélkezni.

Ha egy szülő jó szülő a gyereknek eszébe sem jut gondolozni bizonyos dolgokon ha viszon igen akkor ott bibi van a családi idillben.

Szóval nem, nem kötelessége a gyereknek semmi.

2015. okt. 15. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Andizsuzsi ***** válasza:
88%
Senki sem kényszerít rá, hogy együtt éljél vele. A rokontartás arról szól, hogy a saját szükségleteid kielégítése után, ha van miből, akkor anyagilag vagy köteles támogatni a téged felnevelő szülődet, ha az önhibáján kívül kerül olyan helyzetbe, hogy rászorul a támogatásra. Mivel valószínűleg valamiféle jövedelme van, ha le van százalékolva, és a férje után özvegyi nyugdíja is lesz, így neked semmiféle kötelezettséged nem lesz vele szemben. Ha igényt tart rá, akkor beadja bíróságra a keresetét, a bíróság megvizsgálja, hogy mekkora jövedelme van, mekkorára van szüksége az alapvető költségekhez, és ha szükséges, akkor ezt pótoltatja ki veled. Vagyis nem ő határozza meg, hogy pénzt kér tőled és mennyit.
2015. okt. 15. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!